Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

 

Έχω μία απορία. ΟΚ, στα πλαίσια του υπουργείου παιδείας δεν προβλέπεται κάτι χωρίς τη συνέννεση των γονέων. Αυτό το καταλαβαίνω (όχι ότι συμφωνά, αλλά το καταλαβαίνω).

Τι εμποδίζει τον κάθε δάσκαλο ή διευθυντή να κινηθεί νομικά; Εξηγούμε: Έστω ότι ο σύλλογος διδασκόντων πιστεύει ότι ένα παιδί κακοποιείται (σωματικά, ψυχολογικά, σεξουαλικά) ή πιστεύει ότι το παιδί αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα υγείας (πνευματικό ή σωματικό). Το συζητάει με τους γονείς, οι γονείς αδιαφορούν. ΟΚ. Οι διδάσκοντες δεν έχουν δικαίωμα να καλέσουν την πρόνοια; Ειδικά σε περιπτώσεις κακοποίησης ή παραμέλησης θα πίστευα ότι είναι υποχρεωση τους να το κάνουν.

 

Πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις διαφορετικά μπορεί να σε μηνύσουν για συκοφαντία κλπ. Αυτή τη στιγμή με μια μήνυση τίθεσαι αυτομάτως σε αργία (ακόμη κι αν αφορά τη λεμονιά που σου κλέβει τα λεμόνια ο γείτονας) πόσο μάλλον για κάτι μέσα στο σχολείο. Αργία= μειωμένος μισθός και διασυρμός.... Ε, δεν το κάνω. Θα κινητοποιήσω όμως σύμβουλο κλπ, θα επικοινωνήσω με χαμόγελο και συνήγορο του παιδιού για να με συμβουλεύσουν.

 

 

Εμμάκι συμφωνώ με αυτό που λες για τους γονείς του παιδιού. Είτε έχουν κάνει αυτό που πρέπει είτε όχι καλώς δεν πάνε να τους λιντσάρουν οι παθώντες.

 

Λατίνα θεωρώ ότι πρέπει να δράσεις μεμονωμένα. Α, και ο διευθυντής του σχολείου δεν μπορεί να σου απαγορεύσει να πας να δεις τη σύμβουλο. Είναι δικαίωμά σου και υποχρέωσή της η μεταξύ σας επικοινωνία.

 

Θα έκανα αυτό που λέει η melia. Θα έθετα ερωτήματα σχετικά με τα περιστατικά βίας στο σχολείο σας ενώπιον όλων, θα ζητούσα κατόπιν συνάντηση μαζί με τη σχολική σύμβουλο στην οποία θα κατέθετα το έγγραφο με τα προσωπικά σου θέματα. Γιατί θα πάς για το παιδί σου όχι για να κράξεις τον μπάμια....

 

Κάτι γίνεται με τα παραθέματα κορίτσια δεν προκάνω να το φτιάξω, απαντάω στη mariab που απαντούσε στη λιακάδα...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις διαφορετικά μπορεί να σε μηνύσουν για συκοφαντία κλπ. Αυτή τη στιγμή με μια μήνυση τίθεσαι αυτομάτως σε αργία (ακόμη κι αν αφορά τη λεμονιά που σου κλέβει τα λεμόνια ο γείτονας) πόσο μάλλον για κάτι μέσα στο σχολείο. Αργία= μειωμένος μισθός και διασυρμός.... Ε, δεν το κάνω. Θα κινητοποιήσω όμως σύμβουλο κλπ, θα επικοινωνήσω με χαμόγελο και συνήγορο του παιδιού για να με συμβουλεύσουν.

 

 

Εμμάκι συμφωνώ με αυτό που λες για τους γονείς του παιδιού. Είτε έχουν κάνει αυτό που πρέπει είτε όχι καλώς δεν πάνε να τους λιντσάρουν οι παθώντες.

 

Λατίνα θεωρώ ότι πρέπει να δράσεις μεμονωμένα. Α, και ο διευθυντής του σχολείου δεν μπορεί να σου απαγορεύσει να πας να δεις τη σύμβουλο. Είναι δικαίωμά σου και υποχρέωσή της η μεταξύ σας επικοινωνία.

 

Θα έκανα αυτό που λέει η melia. Θα έθετα ερωτήματα σχετικά με τα περιστατικά βίας στο σχολείο σας ενώπιον όλων, θα ζητούσα κατόπιν συνάντηση μαζί με τη σχολική σύμβουλο στην οποία θα κατέθετα το έγγραφο με τα προσωπικά σου θέματα. Γιατί θα πάς για το παιδί σου όχι για να κράξεις τον μπάμια....

 

Κάτι γίνεται με τα παραθέματα κορίτσια δεν προκάνω να το φτιάξω, απαντάω στη mariab που απαντούσε στη λιακάδα...

 

Γιατί βρε miriki εάν οι γονείς δεν έχουν κάνει αυτά που πρέπει καλώς δεν πάνε στο σχολείο; Σε χάνω λιγάκι.

 

Αναφορικά με την κακοποίηση (το ξαναλέω είναι γενικό και όχι ειδικό) προφανώς και δεν μπορείς να το αποδείξεις τις περισσότερες φορές. Αυτό υποδεινκνύει η επαγγελματική σου εμπειρία, αλλά δεν είσαι και στο σπίτι του άλλου. Στην εκπαίδευση και την εμπειρία σου βασίζεσαι. Σίγουρα ρισκάρεις μήνυση εάν αποδειχθεί ότι κάνεις λάθος.

 

Άρα η απάντηση είναι ότι οι δάσκαλοι ακόμη και εάν είναι σίγουροι για την παραμέληση δεν το προχωράν πιο δυναμικά γιατί δεν θέλουν να ρισκάρουν μηνύσεις. Πρόσεξε, δεν το λέω επικριτικά, ως διαπίστωση το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εφόσον δεν έχουν γίνει όσα θα έπρεπε να γίνουν θα βρεθούν εκείνοι εκτεθειμμένοι και ο διευθυντής δε θελήσει/ μπορέσει να τους προστατεύσει. Και έλα στη θέση τους. Αν το καμάρι σου δημιυοργεί θέμα σε ένα ολόκληρο σχολείο, θα πας να κάτσεις να σε βρίζουν οι άλλοι γονείς;

 

Αν είχαν γίνει κατάλληλοι χειρισμοί, δε θα ήταν κανείς σε αυτή τη θέση, αλλά δεν έγιναν.

Αυτά τα προλαβαίνεις πριν εξελιχθούν. Τουλάχιστον σε επίπεδο κλίματος σχολείου.

 

Μαρία δεν μπλέκει ο εκπαιδευτικός από μόνος του. Κινητοποιεί ένα μηχανισμό όμως και γίνεται ό,τι μπορεί να γίνει. Δηλ πέρσι που είχαμε περιστατικό παραμέλησης στο σχολείο (οικογένεια χρηστών κλπ) ήταν τόσο εμφανές που καλέσαμε την πρόνοια άνετα. Αν κάτι δε φαίνεται σε φωτογραφία (π.χ. μώλωπες ή κάτι τέτοιο), είναι πολύ δύσκολο να το πάρεις πάνω σου. Στην τελική μπορεί να κάνεις και λάθος και να διασύρεις μια οικογένεια....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εφόσον δεν έχουν γίνει όσα θα έπρεπε να γίνουν θα βρεθούν εκείνοι εκτεθειμμένοι και ο διευθυντής δε θελήσει/ μπορέσει να τους προστατεύσει. Και έλα στη θέση τους. Αν το καμάρι σου δημιυοργεί θέμα σε ένα ολόκληρο σχολείο, θα πας να κάτσεις να σε βρίζουν οι άλλοι γονείς;

 

Αν είχαν γίνει κατάλληλοι χειρισμοί, δε θα ήταν κανείς σε αυτή τη θέση, αλλά δεν έγιναν.

Αυτά τα προλαβαίνεις πριν εξελιχθούν. Τουλάχιστον σε επίπεδο κλίματος σχολείου.

 

Μαρία δεν μπλέκει ο εκπαιδευτικός από μόνος του. Κινητοποιεί ένα μηχανισμό όμως και γίνεται ό,τι μπορεί να γίνει. Δηλ πέρσι που είχαμε περιστατικό παραμέλησης στο σχολείο (οικογένεια χρηστών κλπ) ήταν τόσο εμφανές που καλέσαμε την πρόνοια άνετα. Αν κάτι δε φαίνεται σε φωτογραφία (π.χ. μώλωπες ή κάτι τέτοιο), είναι πολύ δύσκολο να το πάρεις πάνω σου. Στην τελική μπορεί να κάνεις και λάθος και να διασύρεις μια οικογένεια....

 

Σωστό το περί διασυρμού και δεν αντιλέγω. Σίγουρα είναι δύσκολο να το πάρει οποιοσδήποτε από εμάς απάνω του. Εάν τώρα κάποιος γονιός έχει προσωπικό κίνητρο, όπως η Latina, προφανώς μπορεί να το σκεφτεί διαφορετικά.

 

Απλώς με δυσκολεύει λίγο να ακουω δασκαλους να λεν "Το καημένο το παιδί το δέρνουν στο σπίτι του". Πάντα σκέφτομαι ότι ΟΚ αν εισαι σίγουρος πρέπει να κάνεις κάτι. Αν δεν είσαι σίγουρος μην το πεις καθόλου. Δεν αναφέρομαι σε δασκάλες που έγραψαν εδώ, δεν θυμάμαι καν εάν ειπώθηκε εδώ. Απλώς το έχω ακουσει από δάσκαλο και με ζορίζει.

 

Για το τι θα έκανα εάν το καμάρι μου δημιουργούσε προβλήματα ειλικρινα δεν ξέρω. Μπορώ να πω το οτιδήποτε εκ του ασφαλούς, οπότε δεν λέω τίποτα. Προσπαθώ πάντως σε κάθε περίπτωση να αναγνωρίζω το λάθη μου (προσπαθώ έτσι; δεν τα καταφέρνω και πάντα :-P:razz:). Και στα παιδιά όμως το λέω συνέχεια. "Αναγνωρίζουμε τα λάθη μας. Ζητάμε συγγνώμη έστω και αν το κάναμε κατα λάθος". Λέγε λέγε κάτι θα μείνει, δεν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

 

Το είπα και πιο μπροστά, αλλά μάλλον πέρασε στο ντουκου.

 

Αναφέρθηκε ότι έχει ζητηθεί παράλληλη στήριξη η οποία δεν ήρθε ποτέ (όπως μαζί για πολλά άλλα παιδιά φέτος, βορρά και αυτή στην εξοικονόμηση για την ανάπτυξη). Για να ζητηθεί ΠΣ πρέπει να υπάρχει πρόταση απο το κεδδυ και να έχει γίνει αίτηση των γονέων στο σχολείο.

Άρα, οι γονείς δεν είναι "πέρα βρέχει". Αντιλαμβάνονται οτι υπάρχει θέμα, έχουν ζητήσει βοήθεια. Πολύ πιθανό δεν εμφανίζονται στο σχολείο γιατί ξέρουν τι θυα αντιμετωπίσουν (έναν όχλο γονέων που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τυο παιδί τους, να τους φωνάζουν, να τους βρίζουν και να τους απειλούν).

 

Μένει στο σχολείο να βρει λύσεις. Έχουν προταθεί κάποιες εδώ. Για μένα, η καλύτερη αντιμετώπιση των αποτελεσμάτων, όχι των αιτιών, είναι η αυξημένη επιτήρηση. Έχει αρχίσει ήδη να γίνεται. Πρέπει να μην σταματήσει!

 

εμμακι σου ξανααπάντησα

ΔΕΝ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

ειπαν απλά οτι αφου δε στελνουν παραλληλη για τα αυτιστικα, σιγα μη στειλουν γι αυτο το παιδί......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστό το περί διασυρμού και δεν αντιλέγω. Σίγουρα είναι δύσκολο να το πάρει οποιοσδήποτε από εμάς απάνω του. Εάν τώρα κάποιος γονιός έχει προσωπικό κίνητρο, όπως η Latina, προφανώς μπορεί να το σκεφτεί διαφορετικά.

 

 

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ και άδικα πάει η κουβέντα αλλού. Και φυσικά ποτέ δε θα έκανα κάτι τέτοιο, ότι κίνητρο και αν είχα. Να καταγγείλω υποψίες για κακοποίηση παιδιού χωρίς να είμαι σίγουρη το βρίσκω εγκληματικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το βλέπετε λάθος. Κανείς δεν θα τους λιντσάριζε......αν εμφανιζόταν! Δεν είμαστε ούγκανοι και η περιοχή μας είναι υπερβολικά καθωσπρέπει για κάτι τέτοιο.......απλά θα άκουγαν τα περιστατικά, ίσως να μη μιλούσαν και όλοι, θα μας διαβεβαίωναν ότι προσπαθούν και το κοιτάνε το θέμα, θα μας βουλώνανε και τα στόματα.......με το να μην πατάνε γίνονται πολύ χειρότερα τα πράγματα, είναι και εκπαιδευτικός η μάνα, δε θα την έβαζε στη γωνία το "συνάφι" της....

 

Και παρακαλώ αυτή η κουβέντα για το δαρμένο παιδί να μη συνεχίζεται με εικασίες καθώς κανείς δεν έχει αποδείξεις, κανείς δεν έχει δει το παιδί χτυπημένο, το παιδί μπορεί να λέει ότι θέλει (το συγκεκριμένο ειδικά, άνετα...) απλά οι γονείς κάποιες φορές πέρσι είπαν ότι έχουν δοκιμάσει και με ξύλο να το συνετίσουν και οι δάσκαλοι το βρήκαν καραμέλα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ και άδικα πάει η κουβέντα αλλού. Και φυσικά ποτέ δε θα έκανα κάτι τέτοιο, ότι κίνητρο και αν είχα.

 

Latina, χίλια συγγνώμη που τράβηξα το θέμα καπου αλλού. Πατώντας στο δικό σου θέμα έκανα μία γενική ερώτηση. Δεν εννοούσα κάτι και ήταν όντως άτοπο που χρησιμοποίησα το δικό σου όνομα σαν παράδειγμα. Δεν έπρεπε να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Latina, χίλια συγγνώμη που τράβηξα το θέμα καπου αλλού. Πατώντας στο δικό σου θέμα έκανα μία γενική ερώτηση. Δεν εννοούσα κάτι και ήταν όντως άτοπο που χρησιμοποίησα το δικό σου όνομα σαν παράδειγμα. Δεν έπρεπε να το κάνω.

 

Κανένα πρόβλημα, συζήτηση κάνουμε, απλά τα βάζω στη θέση τους τα πράγματα γιατί δεν έχουμε ένα παιδί δαρμένο που καθόμαστε και το κοιτάμε σφυρίζοντας.....αντιθέτως, έχουμε ένα παιδί που δέρνει τα δικά μας και όταν μας βλέπει.......σφυρίζει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μίλησα με τους γονείς........στη συνάντηση με τη σύμβουλο δε θα πούμε τίποτα, λένε όλοι. Να του δώσουμε χρόνο να το ρυθμίσει, εφόσον άρχισε να κάνει κάτι. Και να μην τον κάνουμε ρόμπα αφού θα είναι κι άλλα σχολεία και τον εξαγριώσουμε...

 

Μετά, σε πρώτο περιστατικό, θα του ζητήσουμε ραντεβού με τη σύμβουλο δικό μας, και όχι γενικά και ημερίδες.....να έρθει ειδικά και να μας ακούσει. Αυτό αποφάσισαν οι γονείς, έτσι θα πορευτούμε.

 

ΟΚ, μακάρι να μην γίνει τίποτα και να μη χρειαστεί και τίποτα, θα πω εγώ, κάνοντας άλλη μια φορά το σταυρό μου κάθε πρωί που στέλνω το παιδί μου σχολείο.

 

Ας το λήξουμε καλύτερα, δεν έχει νόημα πλέον. Κουράστηκα και κούρασα. Σας ευχαριστώ όλες, για όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λατίνα θεωρώ ότι πρέπει να δράσεις μεμονωμένα.

θα ζητούσα κατόπιν συνάντηση μαζί με τη σχολική σύμβουλο στην οποία θα κατέθετα το έγγραφο με τα προσωπικά σου θέματα. Γιατί θα πάς για το παιδί σου όχι για να κράξεις τον μπάμια....

 

Συμφωνώ!

 

Παιδιά μίλησα με τους γονείς........στη συνάντηση με τη σύμβουλο δε θα πούμε τίποτα, λένε όλοι. Να του δώσουμε χρόνο να το ρυθμίσει, εφόσον άρχισε να κάνει κάτι. Και να μην τον κάνουμε ρόμπα αφού θα είναι κι άλλα σχολεία και τον εξαγριώσουμε...

 

Μετά, σε πρώτο περιστατικό, θα του ζητήσουμε ραντεβού με τη σύμβουλο δικό μας, και όχι γενικά και ημερίδες.....να έρθει ειδικά και να μας ακούσει. Αυτό αποφάσισαν οι γονείς, έτσι θα πορευτούμε.

 

 

Δεν συμφωνώ, εγώ στη θέση σου θα κινούμουν μεμονωμένα. Όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι... λέει μια παροιμία...

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ νιώθω πολύ λαλάκας........γιατί αν ξαναγίνει κάτι, ο μπάμιας, και λογικό, θα μας πει, μα σας έφερα τόσους ειδικούς, γιατί δε μιλήσατε??? Δηλαδή κάναμε τόσο αγώνα να έρθει κάποιος ανώτερος και τώρα που θα έρθουν 4 εμείς θα πάμε να κάνουμε τους παλαμάκηδες........αίσχος!

Αλλά και πόσο μεμονωμένα, θα κάνουν τη ζωή του παιδιού μου κόλαση μετά...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πόσο μεμονωμένα, θα κάνουν τη ζωή του παιδιού μου κόλαση μετά...

 

 

οσο εξακολουθεις να το πιστευεις αυτο, δυστυχως λατιβα δεν θα μπορεσεις να βοηθησεις ουσιαστικα το παιδι σου...θα εξακολουθησει να υπαρχει η ιδια κατασταση, στο γενικο...ο καθενας σας πρεπει να αναφερθει στο παιδι του και μονον...μαζικες αναφορες, ειναι απλα μαζικες αναφορες,γενικες και αοριστες...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

οσο εξακολουθεις να το πιστευεις αυτο, δυστυχως λατιβα δεν θα μπορεσεις να βοηθησεις ουσιαστικα το παιδι σου...θα εξακολουθησει να υπαρχει η ιδια κατασταση, στο γενικο...ο καθενας σας πρεπει να αναφερθει στο παιδι του και μονον...μαζικες αναφορες, ειναι απλα μαζικες αναφορες,γενικες και αοριστες...

 

Με τα νέα δεδομένα, την αυστηρή πλέον επιτήρηση, στο παιδί μου δεν έχει συμβεί κάτι αυτές τις μέρες.......πέραν του ότι χτες του αναποδογύρισε την τσάντα και του έκανε χάλια όλα τα πράγματα εν ώρα αγγλικών.....αλλά δε μπορώ να ασχοληθώ και με τις τσάντες, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις....

 

Το θέμα είναι ότι ο ντιρεκτέρ φάνηκε να λαμβάνει μέτρα, να πάμε να τον "δώσουμε" ουσιαστικά μια βδομάδα μετά δεν είναι πρέπον, πως να γίνει.....πρέπει να τον αφήσουμε να λειτουργήσει το σχολείο του με τα νέα δεδομένα.

 

Τώρα, το ότι έρχεται η σύμβουλος αυτή τη δεδομένη στιγμή, και για να κάνει σεμινάριο στους γονείς, δεν μας δίνει το βήμα να κάνουμε παράπονα, και με τη δασκάλα τόσο φανερά ενοχλημένη, εγώ δεν έχω ξαναπατήσει στο σχολείο απ το συμβούλιο. Οπότε θα κάνουμε τους παλαμάκηδες....

Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα δεδομένα, την αυστηρή πλέον επιτήρηση, στο παιδί μου δεν έχει συμβεί κάτι αυτές τις μέρες.......πέραν του ότι χτες του αναποδογύρισε την τσάντα και του έκανε χάλια όλα τα πράγματα εν ώρα αγγλικών.....αλλά δε μπορώ να ασχοληθώ και με τις τσάντες, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις....

 

Το θέμα είναι ότι ο ντιρεκτέρ φάνηκε να λαμβάνει μέτρα, να πάμε να τον "δώσουμε" ουσιαστικά μια βδομάδα μετά δεν είναι πρέπον, πως να γίνει.....πρέπει να τον αφήσουμε να λειτουργήσει το σχολείο του με τα νέα δεδομένα.

 

Τώρα, το ότι έρχεται η σύμβουλος αυτή τη δεδομένη στιγμή, και για να κάνει σεμινάριο στους γονείς, δεν μας δίνει το βήμα να κάνουμε παράπονα, και με τη δασκάλα τόσο φανερά ενοχλημένη, εγώ δεν έχω ξαναπατήσει στο σχολείο απ το συμβούλιο. Οπότε θα κάνουμε τους παλαμάκηδες....

 

κ όχι τους παμαλάκηδες ελπίζω...

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε λοιπόν, κάναμε τους παλαμάκηδες, αλλά η καλή μου συμπεριφορά οδήγησε το μεσιέ λε ντιρεκτέρ να μου δώσει βήμα, κι έτσι σήμερα που η σύμβουλος μπήκε σε κάποια τμήματα του σχολείου μας, με φώναξε να της μιλήσω...

 

Πρώτα μίλησα μαζί του. Ήρεμα, όμορφα, ευγενικά, ζήτησα και συγνώμη που φώναζα τις προάλλες αλλά του είπα ότι με έφερε στο αμήν. Μου είπε ότι το παιδάκι δέχεται βοήθεια αλλά δεν έχει ο ίδιος επικοινωνία με τον ψυχολόγο του, αν και το ζήτησε. Μου είπε ότι σε όλα τα τμήματα υπάρχουν ζωηρά παιδιά, και 3, και 5 και όσα.....Μου είπε ότι δεν μπορεί να τους αλλάξει τμήμα αν δεν το ζητήσει κάποιος γονιός και ότι κανένας δάσκαλος δε θα θέλει να πάρει τα παιδιά μας του χρόνου......Τέλος μου είπε, ότι το παιδί μου θα συναντήσει πολλά παραβατικά άτομα στη ζωή του και πρέπει να μάθει να ζει μαζί τους.....ότι αγαπάει όλα τα παιδιά, ότι θέλει ηρεμία στο σχολείο, ότι δεν έχει κάτι με κανέναν κλπ κλπ......και ότι αν θέλω να μάθω στο παιδί να θωρακίζεται απέναντι σε τέτοια άτομα, να συμβουλευτώ ειδικό....!

(με καρτούλα και τηλεφωνάκι της κυρίας που είχε έρθει τις προάλλες και προσφέρει δωρεάν για το σχολείο μας τις υπηρεσίες της).

 

Μετά ήρθε η σύμβουλος. Της είπα την ιστορία από πέρυσι μέχρι τώρα. Πόσες φορές το παιδί μου χτυπήθηκε και πως νιώθει. Για τους εμετούς, για το στοχευμένο ξύλο, για όλα. Να μη σας κουράζω, τα ξέρετε.

 

Μετά τη ρώτησα πώς είδε εκείνη το παιδί μου. Μου είπε ότι ήταν μια χαρά, κάποια κινητικότητα παραπάνω μέχρι να βρει τα πράγματά του είδε, τίποτα σημαντικό. Η τάξη είναι έκρυθμη, μου είπε. Είδε 4-5 παιδιά που ήταν πολύ ζωηρά (στην ώρα της δασκάλας μας μπήκε) και μετά από άλλη μεριά ξεπετάχτηκαν και άλλα που ζωήρεψαν ενώ δεν το περίμενε. Η δασκάλα ισχυρίζεται ότι μπορεί να το διαχειριστεί, μου είπε, αλλά αν η τάξη πάει έτσι δεν θα αντέξει, πρέπει να τη βοηθήσουμε. Σε ερώτηση με ποιο παιδάκι έχουν πρόβλημα, όλα είπε της επέδειξαν το ένα αγοράκι, και τους είπε ότι δεν πρέπει να κατηγοράμε, γιατί το κάνουμε να νιώθει χάλια και γίνεται χειρότερη η κατάσταση (αυτό τους το είπε όταν το αγοράκι πήγε τουαλέτα είπε).

 

Με λίγα λόγια, μου είπε ότι εφόσον οι γονείς λένε ότι το βλέπει ειδικός το σχολείο δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο, πέρα από κάποιες ιδέες για δραστηριότητες ομαδικές που θα ενώσουν το σύνολο της τάξης ακόμα και στα διαλείμματα, πράγματα που θα προτείνει εκείνη και θα γίνουν, να αναρτηθούν ξανά οι κανόνες της τάξης κάπου φανερά, και άλλα τέτοια τεχνάσματα. Το παιδί αυτό φωνάζει κάτι, μου είπε......εκεί της είπα ότι και τα άλλα όμως, πονάνε....και τόνισα ότι δεν είναι μόνο ο δικός μου, αλλά και άλλα 5-6 παιδάκια που τα χτυπάει συνεχώς. (παρουσία του ντιρεκτερ ο διάλογος ξέχασα να το πω). Μου είπε και αυτή το ίδιο. ΑΝ ήταν στη δουλειά του γιου μου ένα τέτοιο άτομο τι θα έκανε, θα δήλωνε παραίτηση? Το σχολείο είναι σύνολο, είναι κοινωνία, και πρέπει να ζήσουν ως κοινωνία. Μου είπε επίσης ότι για κανέναν λόγο δε συστήνει ειδικό, το παιδί μου είναι άριστος μαθητής, δε μιλάμε για κανενός τύπου δυσκολία, μόνο σε σχέση με το παιδάκι αυτό αν κρίνω εγώ πως χρειάζεται να ζητήσω βοήθεια, κάτι που θα προτείνει και στους άλλους παραπονούμενους γονείς.

 

Με θερμοπαρακάλεσε την καλή μου διάθεση για συνεργασία να την "σπείρω σαν σποράκι" και στους άλλους γονείς που έχουν χτυπημένα παιδιά, να τους μιλήσω όσο μπορώ προς αυτή την κατεύθυνση, να πάμε να μας δείξουν το δρόμο για να συμβιώνουν τα παιδιά μας με το αγοράκι χωρίς να το βάζουν στην άκρη και να χειροτερεύει. Το οποίο αγοράκι τον τελευταίο καιρό, το βραβεύουν καλύτερο παιδί του μήνα, του δίνουν μετάλλια, καθετί που κάνει μπράβο και μπράβο και βελτιώνεσαι κλπ αυτή είναι η γραμμή του σχολείου.

 

Και να πω κι εγώ η δόλια τώρα........θα πάμε 6 άνθρωποι τα παιδιά μας σε ψυχολόγο επειδή τα χτυπάει ένας??? Είμαι παράλογη???? Πείτε μου!!! Και ο ένας, επειδή δεν επικοινωνεί ο ψυχολόγος του (αν έχει) με το σχολείο, και δεν ξέρουμε πόσο καιρό θα πάρει να βελτιωθεί και αν και πόσο θα βελτιωθεί, θα συνεχίσει να χτυπάει και θα τον κάνουν και παρέα???

Τώρα τι κάνουμε ρε παιδιά???

 

ΥΓ Όσο για την δασκάλα μας, όλα ΟΚ, μου είπε και χαμογελαστή "καλημέρα" άδικα στεναχωριόμουν (οι μούντζες μετά, παρακαλώ)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πραγματικα δεν καταλαβιανω γιατι ολα τα παιδακια θα πρεπει να τον κανουν παρεα και γιατι οι γονεις θα πρεπει να τα σπρωξουν σε αυτο.

Εμενα ο γιος μου ειναι στην κατηγορια των 5-6 ατακτων που υπαρχουν στην ταξη. Ε δεν του λεω ντε και καλα οτι πρεπει να κανει παρεα με τον R ο οποιος χτυπαει ολους τους αλλους. ΟΚ οι φιλοι του δεν ειναι απο τα ησυχα παιδια. Τους διαλεξε ομως αυτος. Δεν θα τον παροτρινω να κανει παρεα με καποιον που ξερω (και ξερει και αυτος) οτι θα πλακωθει.

Απο εκει και περα εδω κανουν ομαδικα project στα παλισια των μαθηματων με ομαδες που σχηματιζει η δασκαλα και αλλαζουν συχνα οπως και τα θρανια που καθονται ο/η διπλανος/η τους. Εδω ενδεχομενως να ακολουθουν αντιπιαδαγωγικες διαδικασιες αλλα μεχρι στιγμη εν ωρα μαθηματος επικαρτει ταξη. Ακομη και αν δεν ειναι η δασκαλα στην αιθουσα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρέπει απλά να τον κάνουν παρέα. Πρέπει το σχολείο να ενορχηστρώσει έτσι τα πράγματα που να γίνουν όλοι μια παρέα. Με αποδοχή και με κανόνες, με ρουτίνες και με σεβασμό.

 

Πρέπει να δουλέψουν το κοινωνικό και το συναισθηματικό δέσιμο της τάξης και τα παιδιά από απλοί συμμαθητές που βρίσκονται στον ίδιο χώρο, να γίνουν ομάδα.

 

Από αυτα που λες φαίνεται ότι το σχολείο αδειάζει τη δασκάλα. μπορεί όντως να μην μπορεί να το χειριστεί.

 

Πολύ ωραία όλα αυτά που σου είπε, για το δια ταύτα όμως δε σου είπε τίποτα. Τι γίνεται δηλαδή τώρα με τα παιδιά; Πώς το ρυθμίζουν το θέμα για να μην έχετε καινούρια περιστατικά. Αυτά ζήτα να σου πουν. Τουλάχιστον εξομαλύνθηκαν οι σχέσεις σας κάπως.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πραγματικα δεν καταλαβιανω γιατι ολα τα παιδακια θα πρεπει να τον κανουν παρεα και γιατι οι γονεις θα πρεπει να τα σπρωξουν σε αυτο.

Εμενα ο γιος μου ειναι στην κατηγορια των 5-6 ατακτων που υπαρχουν στην ταξη. Ε δεν του λεω ντε και καλα οτι πρεπει να κανει παρεα με τον R ο οποιος χτυπαει ολους τους αλλους. ΟΚ οι φιλοι του δεν ειναι απο τα ησυχα παιδια. Τους διαλεξε ομως αυτος. Δεν θα τον παροτρινω να κανει παρεα με καποιον που ξερω (και ξερει και αυτος) οτι θα πλακωθει.

Απο εκει και περα εδω κανουν ομαδικα project στα παλισια των μαθηματων με ομαδες που σχηματιζει η δασκαλα και αλλαζουν συχνα οπως και τα θρανια που καθονται ο/η διπλανος/η τους. Εδω ενδεχομενως να ακολουθουν αντιπιαδαγωγικες διαδικασιες αλλα μεχρι στιγμη εν ωρα μαθηματος επικαρτει ταξη. Ακομη και αν δεν ειναι η δασκαλα στην αιθουσα...

 

Kαι ο δικός μου ανήκει στην κατηγορία των ζωηρών και με χαροποιεί αυτό, γιατί το παιδί μου δε θέλω να φωτοσυνθέτει, θέλω να είναι παιδί!!! Κι εμείς κάνουμε project και καθόμαστε ομαδούλες, που δεν αλλάζουν εκτός αν το ζητήσουν τα παιδιά. Ο γιος μου πχ κάθεται με το κορίτσι του, τον κολλητό του και την κολλητή της....

 

Υποθέτω ότι θέλουν να σπρώξουν τα παιδιά να τον κάνουν παρέα γιατί υποθέτουν πως η μοναξιά τον αγριεύει περισσότερο....και θέλουν να τον εντάξουν και πάλι......το θέμα είναι πως το 7χρονο που κάθε λίγο έρχεται με μαυρισμένο μάτι ή διπλώνεται από τον πόνο στην κοιλιά, δεν υπάρχουν και πολλοί τρόποι να το πείσεις. Και ο δικός μου, κλασσικός χάφτας, θα πειστεί, ήδη με την αλλαγή των εκπαιδευτικών κάθε μέρα μου λέει ότι πρέπει να του δώσουμε μια ευκαιρία μαμά, παιδάκι είναι μαμά, δεν είναι εγκληματίας μαμά, υποσχέθηκε ότι θα αλλάξει, προσπαθεί μαμά, να δεις θα τα καταφέρει......και το πιστεύει! Τα άλλα παιδάκια δεν θα το κάνουν! Και στην πρώτη μαμά που είπα τα λόγια που σαν σποράκι έπρεπε να φυτέψω, να δουν τα παιδιά μας ειδικό για να αντιμετωπίσουν το συμμαθητή......περιττό να σας πω ότι έσκασε στα γέλια και μου είπε αποκλείεται να το κάνει.....

 

Για να το ελαφρύνουμε λίγο, mmdad, μην παίρνεις το Βέλγιο για δείγμα φασαρίας......ο άντρας μου ήρθε πριν λίγο καιρό για δουλειά σε εμπορικό κέντρο......και το μόνο που άκουγε ήταν ψίθυροι!!! Τόση ησυχία, έχει να το λέει!!!! Εντώ είναι Ελλάντα.......

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρέπει απλά να τον κάνουν παρέα. Πρέπει το σχολείο να ενορχηστρώσει έτσι τα πράγματα που να γίνουν όλοι μια παρέα. Με αποδοχή και με κανόνες, με ρουτίνες και με σεβασμό.

 

Πρέπει να δουλέψουν το κοινωνικό και το συναισθηματικό δέσιμο της τάξης και τα παιδιά από απλοί συμμαθητές που βρίσκονται στον ίδιο χώρο, να γίνουν ομάδα.

 

Από αυτα που λες φαίνεται ότι το σχολείο αδειάζει τη δασκάλα. μπορεί όντως να μην μπορεί να το χειριστεί.

 

Πολύ ωραία όλα αυτά που σου είπε, για το δια ταύτα όμως δε σου είπε τίποτα. Τι γίνεται δηλαδή τώρα με τα παιδιά; Πώς το ρυθμίζουν το θέμα για να μην έχετε καινούρια περιστατικά. Αυτά ζήτα να σου πουν. Τουλάχιστον εξομαλύνθηκαν οι σχέσεις σας κάπως.

 

Αυτό κατάλαβα, μιρικι, ότι θα το κάνουν με κανόνες και θα τον εντάξουν......με ρουτίνες, με έξτρα δραστηριότητες, αυτό κατάλαβα. Το σχολείο δεν άδειασε τη δασκάλα......η σύμβουλος ήρθε αμέσως μετά την παρακολούθηση και μίλησε σε μένα και στον διευθυντή με τα λόγια που προανέφερα.....δεν το περίμενε ο διευθυντής ότι θα τα πει αυτά.......κι αυτός όμως, καλά λες, την είχε αδειάσει στον άλλο γονιό......

 

Για να αποφύγουν περιστατικά έχουν αυξήσει την επιτήρηση, ο ίδιος ο διευθυντής κάνει επιτήρηση στα διαλείμματα, είπαν στα παιδιά πως τους βλέπει και με κάμερες από το γραφείο του......και παινεύουν το παιδάκι τόσο, που να νιώσει βασιλιάς, μετάλλια, βραβεία, μπράβο κλπ........Μόνο που δε σκέφτηκαν ότι αυτό θα εξαγριώσει τα άλλα παιδιά και τους δίνει και λάθος πρότυπο προς επιβράβευση, για 7 χρονα μιλάμε.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς κάνουμε project και καθόμαστε ομαδούλες, που δεν αλλάζουν εκτός αν το ζητήσουν τα παιδιά. Ο γιος μου πχ κάθεται με το κορίτσι του, τον κολλητό του και την κολλητή της....

 

Αυτο δημιουργει κλειστες παρεες ή και κλικες και καποιος πιο εξω ειναι δυσκολο να γινει μελος. Επισεις δημιουργει και περισσοτερη φασσαρια μια και ειναι ποιο ευκολο να συνεχισουν τα παιδια την συζητηση που ειχαν στο διαλειμα

 

 

 

Για να το ελαφρύνουμε λίγο, mmdad, μην παίρνεις το Βέλγιο για δείγμα φασαρίας......ο άντρας μου ήρθε πριν λίγο καιρό για δουλειά σε εμπορικό κέντρο......και το μόνο που άκουγε ήταν ψίθυροι!!! Τόση ησυχία, έχει να το λέει!!!! Εντώ είναι Ελλάντα.......

 

Δεν ξερω να ειμαστε πιο τυχεροι και δεν εχουμε τετοια θεματα ή αν τα εχει λυσει ηδη το σχολειο πριν παρουν εκταση. Εμεις παντως, εγω και ο αντρας μου δηλαδη αλλα υποθετω και αλλοι γονεις, φοβομαστε μην τους τσουβαλιασουν με συνοπτικες διαδικασιες ή γιατι ειναι ατακτοι ή γιατι δεν εχουν πετυχει τους στοχους, οποτε ειμαστε στην τσιτα συνεχια. Και ισως η miriki θυμαται το ποστ μου οτι με καλεσαν στο σχολειο γιατι το προνηπιο μου μουτζουρωνε την κασσετινα ΤΟΥ. (Οποτε ξερεις φοβομαστε για αυτοφορο, κρεμασμα στο μεσιανο καταρτι κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Α! και τους βλεπουν με καμερα. Και εμεις στο facebook! Δηλαδη εχω δει τον Κ σε καυγα και η φωτο ειναι εις βαρος του ασχετα αν επειμενει οτι ο Α τον εσπρωξε... Οποτε επειδη ξερουν οτι και εγω τους βλεπω προσεχουν και το ιδιο και οι αλλοι

Link to comment
Share on other sites

Α! και τους βλεπουν με καμερα. Και εμεις στο facebook! Δηλαδη εχω δει τον Κ σε καυγα και η φωτο ειναι εις βαρος του ασχετα αν επειμενει οτι ο Α τον εσπρωξε... Οποτε επειδη ξερουν οτι και εγω τους βλεπω προσεχουν και το ιδιο και οι αλλοι

 

Εμάς ο διευθυντής μας πρότεινε να βάλει κάμερες αλλά το απαγορεύει ο νόμος περί προστασίας προσωπικών δεδομένων ανηλίκων είπε..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να ειμαστε πιο τυχεροι και δεν εχουμε τετοια θεματα ή αν τα εχει λυσει ηδη το σχολειο πριν παρουν εκταση. Εμεις παντως, εγω και ο αντρας μου δηλαδη αλλα υποθετω και αλλοι γονεις, φοβομαστε μην τους τσουβαλιασουν με συνοπτικες διαδικασιες ή γιατι ειναι ατακτοι ή γιατι δεν εχουν πετυχει τους στοχους, οποτε ειμαστε στην τσιτα συνεχια. Και ισως η miriki θυμαται το ποστ μου οτι με καλεσαν στο σχολειο γιατι το προνηπιο μου μουτζουρωνε την κασσετινα ΤΟΥ. (Οποτε ξερεις φοβομαστε για αυτοφορο, κρεμασμα στο μεσιανο καταρτι κτλ)

 

Α καλά , να μη μεταναστεύσουμε τότε, θα πάμε απευθείας στο αναμορφωτήριο :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...