Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γαλα delta advance μετα το 12 μηνα


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα.εχω μια ερωτηση.αφου ο μπεμπουλης μου αποθηλασε ειπαμε να μη του δωσουμε γαλα σε σκονη αλλα φρεσκο γαλα advanceτο συγκεκριμενο γαλα ειναι για μωρα απο 12 μηνων,υπαρχει περιπτωση να παθει κατι που το πινει?ειναι 11 μηνων και κατι,υπαρχει προβλημα για ενα μηνα λιγοτερο?προσπαθησα να του δωσω αλλο γαλα αλλα ηθελε μονο το δικο μου,μολις δοκιμασε ομως το advance με εφτυσε κανονικα και με το νομο και το ηπιε χωρις ανασα!!!μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα.εσεις τι λετε?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΓΩ...ΕΓΩ..ΚΑΝΩ ΡΕΒΕΓΙΟΝ ΣΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ!!!!

Μην ανχωνεσαι...μια χαρα εισαι αφου το πινει....

εχω 4 παιδια...στα μεγαλα μου το ξεκινησα γυρω στον χρονο αλλα στην τριτη μου επειδη δεν επινε τπτ απο γαλα σκονη της το ξεκινησα στους 8 μηνες....!!!(9 ετων ειναι σημερα και ακομα το πινει....!!!!)και στον μικρο μου γυρω στους 11 μηνες το ξεκινησαμε.....

οποτε ολα καλα μην ανχωνεσαι....!!!!

Link to comment
Share on other sites

και συ ρεβεγιον στο παρεντς ε?και γω μια απο τα ιδια!!!ουφ ενταξει μου εφυγε ενα βαρος,γιατι για να πω την αληθεια δε το συζητησα με το παιδιατρο γιατι ξερω οτι θα μου ελεγε για γαλα σκονη και ο δικος μου δεν την ηθελε με τιποτα.ενιωσα και μια μικρη απορυψη παντως για να σου πω την αμαρτια μου που με εφτυσε ετσι και το ηπιε το γαλα με τη μια αλλα επρεπε να αποθηλασω γιατι δε γινοταν αλλο.αυτο το γαλα ποσο μπορουν να το πινουν?φρσκο σαν αυτο που πινουμε εμεις ποτε αρχιζουν?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

και συ ρεβεγιον στο παρεντς ε?και γω μια απο τα ιδια!!!ουφ ενταξει μου εφυγε ενα βαρος,γιατι για να πω την αληθεια δε το συζητησα με το παιδιατρο γιατι ξερω οτι θα μου ελεγε για γαλα σκονη και ο δικος μου δεν την ηθελε με τιποτα.ενιωσα και μια μικρη απορυψη παντως για να σου πω την αμαρτια μου που με εφτυσε ετσι και το ηπιε το γαλα με τη μια αλλα επρεπε να αποθηλασω γιατι δε γινοταν αλλο.αυτο το γαλα ποσο μπορουν να το πινουν?φρσκο σαν αυτο που πινουμε εμεις ποτε αρχιζουν?

Δεν υπαρχει χρονικο οριο....η μεγαλη μου κορη ειναι 11 και η μικρη μου ειναι 9 και ακομη αυτο πινουν.....προσπαθησα να τους δωσω φρεσκο αλλά το ηθελαν με συμπληρωμα σοκολατας...και προτιμησα να τους δινω advance χωρις προσθηκες.....ο γιος μου παντως 11 ετων πινει φρεσκο απο τα 3 χρονια.....

οπως καταλαβες την δελτα εμεις την εχουμε κανει...πλουσια!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα και μεις απο δω και περα πλουσια θα τη κανουμε!!!δωξα τω θεω που το πινει και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα να αποθηλασω ουτε γκρινιες ουτε τιποτα!θα σου στειλω πμ.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς η μπέμπα με ΔΕΛΤΑ Advance με το που έκλεισε τους 12 μήνες. Παρά το γεγονός πως η παιδίατρος ψιλοεπέμενε να συνεχίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο την σκόνη... αλλά αφού δεν ήθελε ούτε να το μυρίσει βρε κορίτσια... γάλα να πίνουν, αυτό νομίζω εχει σημασία

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι και ο δικος μου.τι το πιο καλο εχει η σκονη δηλαδη?δε μπορω να το καταλαβω.ειναι η σκονη καλυτερη απο το φρεσκο γαλα?γιατι ετσι οπως το σκεφτομαι εε το φρεσκο ειναι φρεσκο πως να το κανουμε!εμενα τη σκονη απο μωρο δεν την ηθελε και αναγκαστικα τον θηλασα αποκλειστικα ενω δεν ειχα πολυ γαλα.τον επιανε η κοιλια του και ειχαμε αλλαξει 10 γαλατα!!δε το ηθελε με τιποτα,τωρα αυτο το πινει σα τρελλο!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

ετσι και ο δικος μου.τι το πιο καλο εχει η σκονη δηλαδη?δε μπορω να το καταλαβω.ειναι η σκονη καλυτερη απο το φρεσκο γαλα?γιατι ετσι οπως το σκεφτομαι εε το φρεσκο ειναι φρεσκο πως να το κανουμε!εμενα τη σκονη απο μωρο δεν την ηθελε και αναγκαστικα τον θηλασα αποκλειστικα ενω δεν ειχα πολυ γαλα.τον επιανε η κοιλια του και ειχαμε αλλαξει 10 γαλατα!!δε το ηθελε με τιποτα,τωρα αυτο το πινει σα τρελλο!!!

 

Οι περισσότεροι παιδίατροι προτιμούν τη σκόνη επειδή είναι γαλα εμπλουτισμενο με βιταμίνες κλπ (υπάρχουν σχετικά θέματα στο parents-διατροφή) αλλά το Δέλτα Advance μου φαίνεται ότι ειναι εμπλουτισμενο.Το μόνο κακό που βρίσκω εγω είναι ότι περιέχει γλυκαντικές ουσίες. Το μόνο Advance που δεν περιέχει γλυκαντικά είναι αυτό με 80% λιγότερη λακτόζη, έχει μόνο άρωμα. Σαν γεύση είναι καλό, ένα φεγγαρι το επινε και η κόρη μου, αλλά τωρα της δίνω φρέσκο σαν το δικό μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο γαλα δε θεωρειται φρεσκο αρκει να κοιταξεις ποσες μερες εχει διαρκεια.επισης ειναι φουλ γλυκαντικες ουσιες οποτε μετα δεν θα θελουν το φρεσκο γαλα.εγω στον γιο μου απο 12 μηνων δινω φρεσκο γαλα με διαρκεια 2 ημερες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι περισσότεροι παιδίατροι προτιμούν τη σκόνη επειδή είναι γαλα εμπλουτισμενο με βιταμίνες κλπ (υπάρχουν σχετικά θέματα στο parents-διατροφή) αλλά το Δέλτα Advance μου φαίνεται ότι ειναι εμπλουτισμενο.Το μόνο κακό που βρίσκω εγω είναι ότι περιέχει γλυκαντικές ουσίες. Το μόνο Advance που δεν περιέχει γλυκαντικά είναι αυτό με 80% λιγότερη λακτόζη, έχει μόνο άρωμα. Σαν γεύση είναι καλό, ένα φεγγαρι το επινε και η κόρη μου, αλλά τωρα της δίνω φρέσκο σαν το δικό μας.

λεει οτι εχει φυσικα σακχαρα τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο,το γαλα με την 80% ιγοτερη λακτοζη ελεγα να το παρω και γω στην αρχη αλλ μετα σκεφτηκα οτι μπορει να τα επεξεργαζονται αυτα.το φρεσκο απο ποτε της το αρχισες?εβαζες μισο μισο για να συνηθισει?η το δεχτηκε ανετα?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

με βαση τον συγκεκριμενο οδηγο η δελτα εχει την υψιλοτερη βαθμολογια... ειναι δλδ στην πρασινη κατηγορια.......και θελω να πιστευω πως οι μετρησεις της greenreace ειναι αξιολογες....εγω παντως τον οδηγο αυτον τον συμβουλευομε στα προιοντα που αγοραζω....

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο γαλα δε θεωρειται φρεσκο αρκει να κοιταξεις ποσες μερες εχει διαρκεια.επισης ειναι φουλ γλυκαντικες ουσιες οποτε μετα δεν θα θελουν το φρεσκο γαλα.εγω στον γιο μου απο 12 μηνων δινω φρεσκο γαλα με διαρκεια 2 ημερες

ποιο γαλα εχει διαρκεια 2 μερες καλε??το συγκεκριμενο εχει 5 μερες οπως τα περισσοτερα που πινουμε και μεις.δεν εννοουσα το μακρας διαρκειας εννοω το φρεσκο φρεσκο που εχει ημερομηνια απο τις 23 μεχρι τις 28 ας πουμε.εσυ πιο γαλα του δινεις?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλα επαθα πλακα!!και να φανταστεις οτι κοτοπουλο επερνα μιμικος γιατι τα θεωρουσα τα καλυτερα.η δελτα τουλαχιστον ειναι πανω πανω αλλα εμεις πινουμε NOYNOY FAMILY το οποιο αποτι ειδα δεν ειναι και στην καυτερη θεση.χριστε μου τι πας ποτιζουν-ταιζουν!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιο γαλα εχει διαρκεια 2 μερες καλε??το συγκεκριμενο εχει 5 μερες οπως τα περισσοτερα που πινουμε και μεις.δεν εννοουσα το μακρας διαρκειας εννοω το φρεσκο φρεσκο που εχει ημερομηνια απο τις 23 μεχρι τις 28 ας πουμε.εσυ πιο γαλα του δινεις?

Το δελτα advance εχει δυο ειδη γαλακτος στην αγορα....το φρεσκο στη χαρτινη συσκευασια που διαρκει οσο ολα τα αλλα φρεσκα γαλατα 4-5 μερες και στο πλαστικο μπουκαλι που ειναι μακρας διαρκειας.....

εγω παιρνω το φρεσκο...και πολυ σπανια το μακρας μονο οταν δεν προλαβω να βρω φρεσκο στο ραφι....

Link to comment
Share on other sites

εγω του περνω και το μακρας καμια φορα γιατι μπορει να ξεμεινουμε και θελω να εχω ενα καβατζα.τωρα ας πουμε ηπιε το πρωι και εχει και για το βραδυ να πιει αυριο το πρωι δεν εχει ομως!που θα βρω τωρα γαλα στις 8 το πρωι???νομιζα οτι σημερα ειναι ανοιχτα τα μαγαζια επειδη ειναι η τελευταια κυριακη του χρονου αλλα ειναι επεισης χριστουγγενα και ειναι κλειστα!!!που θα βρω τωρα να του παρω????ααα πιο γαλα ειναι αυτο που κραταει 2 μερες ρε παιδια??

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

λεει οτι εχει φυσικα σακχαρα τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο,το γαλα με την 80% ιγοτερη λακτοζη ελεγα να το παρω και γω στην αρχη αλλ μετα σκεφτηκα οτι μπορει να τα επεξεργαζονται αυτα.το φρεσκο απο ποτε της το αρχισες?εβαζες μισο μισο για να συνηθισει?η το δεχτηκε ανετα?

 

To φρεσκο το ξεκίνησα από 15 μηνών γιατι ξαφνικά σταματησε να πίνει γάλα σκόνη. Ο παιδίατρος επέμενε σκόνη αλλά αφού δεν ήθελε από το ολότελα....

Το Advance 80% το σταμάτησα για να μη συνηθίζει σε αυτή τη συγκεκριμένη γεύση που γλυκίζει λίγο.Το φρεσκο μια χαρά το δέχτηκε πάντα όμως σε θερμοκρασία δωματίου, δεν το θέλει ζεστό. Απλώς το θέμα με μας είναι οτι το πίνει αυστηρά μόνο με το κουταλάκι οπότε ρίχνω και λίγα κορν φλεικς ή 1-2 μιράντα κομματάκια για να την ξεγελάω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε τα φρεσκα/εμπλουτισμενα απο το χρονο και μετα..

προσεξτε το λιγο το advance, απλα επειδη ειναι πολυ γλυκο, θα δυσκολευτει να το αλλαξει.. π.χ. εμεις για να παμε απο το advance στο φρεσκο ολυμπος, βαζαμε λιγο μελι μεσα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι παιδίατροι προτιμούν τη σκόνη επειδή είναι γαλα εμπλουτισμενο με βιταμίνες κλπ

 

 

μπααα εγώ νομίζω ότι τα δίνουν γιατι έχουν συμφέροντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην με φατε!επειδη μπαινω απο το κινητο μου πατησα το 5 αλλα μαλλον πατηθηκε το 2!κι εγω μιλουσα για το advance στο μπουκαλι που ειναι μακρας διαρκειας!δεν ειμαι καθολου της αποψης να δινω γενικα γλυκα στον γιο μου για αυτο και του δινω το φρεσκο που πινω κι εγω.συγνωμη και παλι για το λαθος

Link to comment
Share on other sites

fouskitsa ....και εγω την ιδια απορια εχω...ποιο ειναι αυτο το γαλα που κραταει 2 μερες????????

 

Ολα τα γαλατα λενε οτι οταν τα ανοιξεις πρεπει να καταναλονονται μεσα σε 48 ωρες (και οι χυμοι σε 4-5 μερες)

Link to comment
Share on other sites

παντως το advance εχει μονο 95% γαλα μεσα.

Επισης η σκονη δεν ειναι καλυτερη για το παιδι, ενα παιδι που τρωει ισορροπημενη διατροφη δε χρειαζεται ολα αυτα τα σ**τ* που βαζουν μεσα στο γαλα σκονη. Οσο πιο επεξεργασμενες οι τροφες τοσο χειροτερα.

 

Εγω πηρα γαλα φρεσκο, κατευθειαν απο την αγελαδα, κανα δυο φορες για να δοκιμασω αν θα το πιουν, αλλα μυριζε αρκετα ειναι η αληθεια, και κατα τη διαρκεια της παστεριωσης βρωμουσε ολο το σπιτι. Ασε που δεν ειχα τροπο να το ομογενοποιησω, οποτε τα μικρα εβγαζαν ολο το παχος απο πανω σε μορφη πετσας και κατεληγαν να πινουν με μιση καρδια γαλα χαμηλων λιπαρων.

 

Ετσι πηγαμε σε φρεσκο του σουπερ μαρκετ απο μικρη ηλικια...

Don't worry, μια χαρα θα ειναι το μικρουλι σου

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δε περιμενα να το πινει ετσι τοσο ευκολα.πιστευα οτι θα δυσκολευτουμε πολυ να φυγουμε απο το στηθος αλλα ευτυχως ηταν λες και δε καναμε καμια αλλαγη.το γαλα σε σκονη ηθελα οσο τιποτα αλλο να το αποφυγω γιατι στην αρχη οταν γεννηθηκε επινε και συμπληρωμα καθοτι δεν ειχα πολυ γαλα αλλα τον επιανε η κοιλια του και υπεφερε το μωρο!!ετσι λιγο λιγο αρχισε να μη το δεχεται καθολου ωσπου το σταματησε τελειως.ηθελα να του δωσω φρεσκο γαλα αλλα δεν ηξερα αν κανει για το στομαχακι του.δε το συμπαθησα ποτε το γαλα σε σκονη γιατι για να καταληξει να γινει σκονη πρεπει να εχει φαει τρομερη επεξεργασια.το επεξεργασμενο δηλαδη ειναι πιο υγειινο απο το φρεσκο?ε μη τρελαθουμε κιολας!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...