Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΧΥΤΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ?


Franklin

Recommended Posts

Εχω ακουσει απο πολλους (αρβύλα radio παντα γι αυτο και θελω να το διασταυρωσω) οτι οταν μαγειρευεται σε χυτρα ταχυτυτας μια τροφη χανει ολες τις βιταμινες της με αποτελεσμα αυτο που τωρμε στο τελος να μην εχει καμια σχεση με το αν το ιδιο φαγητο ειχε μαγειρευτει σε απλη κατσαρολα. Τελικα ισχυει αυτο ή ειναι μυθος? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι βιταμίνες αλλοιώνονται εύκολα, γι' αυτό συνίσταται να μη βράζουμε πολλή ώρα έιδικά τα λαχανικά και καλύτερα να τα βράζουμε στον ατμό....

εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ χύτρα και δεν μπορώ να σου πώ για την αλλοίωση των γέυσεων. :roll:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Eγω χρησιμοποιω την χυτρα οταν θελω να βρασω κρεας....σε 1 ωρα ειναι ετοιμο κ πολυ μαλακο κ με την ιδια γευση οπως κ της κατσαρολας που παιρνει πανω απο μια ωρα για να το βρασει.

Στη χυτρα δεν βραζω τιποτα αλλο γιατι οντως καταστρεφονται οι βιταμινες.

 

Αλλα να μην ξεχναμε οτι οταν χρησιμοποιουμε τη χυτρα πρεπει να προσεχουμε τη θερμοκρασια της κουζινας...δηλαδη μολις παρει βραση να χαμηλωνουμε τη θερμοκρασια για να σιγοβρασει το φαγητο...αυτο ισχυει για ολες τις κατσαρολες φυσικα κ ετσι μαγειρευονται καλυτερα τα φαγητα κ εχουμε κ οικονομια στην καταναλωση ρευματος....το ιδιο ισχυει κ για το φουρνο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι θέμα χύτρας.

Η δική μου με το που πάρει βράση το βάζω στο μισό ούτε καν στο 1 κλείνω το καπάκι και δεν βγαίνουν υδρατμοί έξω. Έτσι μένουν όλα μέσα. Έχω ακούσει οτι δεν είναι καλό να εξατμίζονται τα υγρά του φαγητού τότε χάνονται οι βιταμίνες.

Εκτός αυτού φαγητό όπως τα όσπρια, φασόλια π.χ. που θέλουν πολύ ώρα στην κατσαρόλα στη χύτρα σε 15' είναι έτοιμα.

Δεν ξέρω.....

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω ακούσει και τις 2 περιπτώσεις. Κάποιος γιατρός είχε πει σε μια φίλη μου ότι καλό είναι να μην βάζει τα φαγητά στη χύτρα γιατί καταστρέφονται οι βιταμίνες. Μια οικογενειακή φίλη μας μου είχε πει όταν τηης το είπα, ότι αν βράσουν στην κατσαρόλα όμως δεν εξατμίζονται οι βιταμίνες, θρεπτικές ουσίες; Τί να πώ κι εγώ δεν ξέρω σίγουρα τί είναι το καλύτερο. Σπάνια χρησιμοποιώ τη χύτρα πάντως. Συνήθως όταν κάνω κοκκινιστό. Για τα φαγητά του μικρού πάντως δεν τη χρησιμοποιούσα. Πιστεύω πάντως ότι πρέπει να ισχύει αυτό που λέει η Αγλαια. Ότι στις υψηλές θερμοκρασίες καταστρεφονται οι βιταμίνες.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει το μαγείρεμα το κάνω από ανάγκη, σε αντίθεση με τις άλλες δουλειές του σπιτιού ... δώσε μου να τρίψω και να γυαλίσω το μπάνιο, να πλύνω πιάτα, να κάνω μπαλκόνια (γενικά ότι έχει σχέση με νερό!) αλλά μη μου πεις να μαγειρέψω. Βέβαια μαγειρεύω καθημερινα μιας και θέλω να τρώμε σωστά και ισσοροπημένα, απλά κάνω τα φαγητά στην απλή τους βασική μορφή, σπάνια αυτοσχεδιάζω και αυτό για να τα κάνω πιο λαιτ όχι πιο περίτεχνα. Τη χύτρα την χρησιμοποιώ πολύ, με διευκολύνει αφάνταστα. Τη χρησιμοποιώ επίσης για να μαγειρέψω στον ατμό διάφορα λαχανικά, πχ το μπρόκολο είναι έτοιμο σε δυο λεπτά στην κυριολεξία ... αυτό για τις βιταμίνες που λέτε δεν το ήξερα ... πίστευα πως ο παραδοσιακός τρόπος βράσιμο στην κατσαρόλα τις καταστρέφει περισσότερο γιατί τα φαγητά μαγειρεύονται για περισσότερη ώρα :roll: ... δεν ξέρω μπορεί και να είμαι λάθος τελικά. Μόνο για τα φαγητά του μωρού δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ο λόγος είναι πως της φτιάχνω μικρές ποσότητες και δεν αξίζει τον κόπο.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Oι βιταμίνες είναι οργανικές ενώσεις ευαίσθητες στη θερμοκρασία. Στην χύτρα αναπτύσσονται πολύ υψηλές θερμοκρασίες και υψηλή πίεση...

 

Σε διάφορα sites που έψαξα βρήκα την αντίθετη άποψη. Ενδεικτικά αναφέρω ένα (δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι) http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1855&Itemid=82 που λέει τα εξής:

"Η προετοιμασία επίσης του φαγητού παίζει σημαντικό ρόλο. Για να διατηρήσετε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος από την περιεκτικότητα των τροφίμων σε βιταμίνη, να μαγειρεύετε στο ατμό ή στην χύτρα ταχύτητας, με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Το βράσιμο του προκαλεί την μεγαλύτερη απώλεια βιταμινών λόγω τού ότι το φαγητό παραμένει σε υψηλές θερμοκρασίες για μεγάλο χρονικό διάστημα, πράγμα το οποίο είτε καταστρέφει τις βιταμίνες, είτε τους δίνει την δυνατότητα να διαφύγουν στο νερό, καθώς οι περισσότερες βιταμίνες είναι υδατοδιαλυτές. Τα λαχανικά θα πρέπει να βράζονται σε λίγο νερό και το υπόλοιπο να χρησιμοποιείται στην παρασκευή σαλτσών. "

 

Έχω πάθει σύγχυση για άλλη μια φορά :D

Link to comment
Share on other sites

Oι βιταμίνες είναι οργανικές ενώσεις ευαίσθητες στη θερμοκρασία. Στην χύτρα αναπτύσσονται πολύ υψηλές θερμοκρασίες και υψηλή πίεση...

 

Σε διάφορα sites που έψαξα βρήκα την αντίθετη άποψη. Ενδεικτικά αναφέρω ένα (δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι) http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1855&Itemid=82 που λέει τα εξής:

"Η προετοιμασία επίσης του φαγητού παίζει σημαντικό ρόλο. Για να διατηρήσετε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος από την περιεκτικότητα των τροφίμων σε βιταμίνη, να μαγειρεύετε στο ατμό ή στην χύτρα ταχύτητας, με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Το βράσιμο του προκαλεί την μεγαλύτερη απώλεια βιταμινών λόγω τού ότι το φαγητό παραμένει σε υψηλές θερμοκρασίες για μεγάλο χρονικό διάστημα, πράγμα το οποίο είτε καταστρέφει τις βιταμίνες, είτε τους δίνει την δυνατότητα να διαφύγουν στο νερό, καθώς οι περισσότερες βιταμίνες είναι υδατοδιαλυτές. Τα λαχανικά θα πρέπει να βράζονται σε λίγο νερό και το υπόλοιπο να χρησιμοποιείται στην παρασκευή σαλτσών. "

 

Έχω πάθει σύγχυση για άλλη μια φορά :D

 

Και εγώ αυτό ήξερα μέχρι τώρα για αυτό και μαγειρεύω πολύ στον ατμό.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα ακομη περισσοτερο... Μηπως υπαρχει καποια χημικός τροφίμων αναμεσα μας ή βιολόγος να μας πει την επισημη επιστημονικη αποψη? Αγλαϊα μηπως εχεις καποιο link σχετικα με αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βράσιμο του προκαλεί την μεγαλύτερη απώλεια βιταμινών λόγω τού ότι το φαγητό παραμένει σε υψηλές θερμοκρασίες για μεγάλο χρονικό διάστημα, πράγμα το οποίο είτε καταστρέφει τις βιταμίνες, είτε τους δίνει την δυνατότητα να διαφύγουν στο νερό, καθώς οι περισσότερες βιταμίνες είναι υδατοδιαλυτές. Τα λαχανικά θα πρέπει να βράζονται σε λίγο νερό και το υπόλοιπο να χρησιμοποιείται στην παρασκευή σαλτσών. "

 

Το βράσιμο και μάλιστα το παρατεταμένο είναι επίσης καταστροφικό. Επιπλέον πολλά γίνονται τελείως άνοστα αν παραπαβράσουν (κουνουπίδι, μπρόκολο, πατάτες...), αντίθετα τα ίδια στον ατμό και χωρίς να γίνουν λιώμα είναι πολύ καλά.

 

Οποιοδήποτε παρατεταμένα μαγείρεμα καταστρέφει περισσότερες βιταμίνες, το ίδιο και οι υψηλές θερμοκρασίες, είτε στην κατσαρόλα είτε στη χύτρα.

 

Στη χύτρα οι θερμοκρασία είναι υψηλότερη όπως και η πίεση. Οι κατασκευαστές χυτρών μιλούν για το θετικό του σύντομου χρόνου που όμως δεν είναι και τόσο σύντομος για τα λαχανικά.

 

Τη θεωρώ καλή για το μαγείρεμα των πρωτεϊνών (κρέας, όσπρια) αν και δεν τη χρησιμοποιώ. Προτιμώ το αργό μαγείρεμα και κυρίως προτιμώ να ανοίγω την κατσαρόλα.

 

Οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες διαλύονται στο νερό και δεν διαφεύγουν με τον ατμό... Δεν πετάνε! καταστρέφονται πριν πετάξουν! :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες διαλύονται στο νερό και δεν διαφεύγουν με τον ατμό... Δεν πετάνε! καταστρέφονται πριν πετάξουν! :lol:

 

Νομίζω οτι μας κάλυψες απόλυτα! :lol: Απλή και λογική και παραδεκτή εξήγηση!

 

Πάω να βάλω ναφθαλίνη στη χύτρα!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εμενα ο παιδιατρος οταν μου ειπε οτι η μικρη θα αρχισει 6μηνων τις κρεατοσουπες μου εδωσε κ την συνταγη πως να την φτιαχνω κ μου ειπε μονο σε χυτρα για να μενουν οι βιταμινες.

Οταν κανω το φαγητο της μικρης το κανω παντα στην χυτρα ενω πριν δεν την χρησιμοποιουσα ποτε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα ακομη περισσοτερο... Μηπως υπαρχει καποια χημικός τροφίμων αναμεσα μας ή βιολόγος να μας πει την επισημη επιστημονικη αποψη? Αγλαϊα μηπως εχεις καποιο link σχετικα με αυτο?

 

θα συμφωνησω απολυτα με την Franklin, γιατι και εγω παντα ειχα την ιδια απορια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μακρα ερευνα που εκανα διαπιστωσα οτι η καλυτερη επιλογη ειναι ο ατμομαγειρας και η χυτρα αν βραζεις σε χαμηλη θερμοκρασια με λιγο νερο.

Προσωπικα κανω χρηση της χυτρας γιατι και μετα τον 1 χρονο που θα τρωει τα δικα μας παλι απο χυτρα θα τρωει..

 

φιλια

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εννοω υστερα απο ενδελεχη ερευνα που εκανα στο διαδικτυο,με απασχολησε πολυ το θεμα απο υπευθυνοτητα απεναντι στη μπεμπα μου και κατεληξα στη χυτρα.

Μην ακουτε τισ φημες.

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο χρόνος είναι πολύτιμος. Δεν έχω την πολιτέλεια να περιμένω μία ώρα πότε θα βράσει το φαγητό, να το προσέχω αν έχει νερό κ.λ.π..

Πείτε το λύση ανάγκης ή ότι έτσι με βολεύει καλύτερα πάντως σχεδόν όλα τα φαγητά τα μαγειρεύω στη χύτρα. Είναι η μόνη κατσαρόλα που δεν μπαίνει στο ντουλάπι, και από γευση νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

μανούλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει το μαγείρεμα το κάνω από ανάγκη, σε αντίθεση με τις άλλες δουλειές του σπιτιού ... δώσε μου να τρίψω και να γυαλίσω το μπάνιο, να πλύνω πιάτα, να κάνω μπαλκόνια (γενικά ότι έχει σχέση με νερό!) αλλά μη μου πεις να μαγειρέψω. Βέβαια μαγειρεύω καθημερινα μιας και θέλω να τρώμε σωστά και ισσοροπημένα, απλά κάνω τα φαγητά στην απλή τους βασική μορφή, σπάνια αυτοσχεδιάζω και αυτό για να τα κάνω πιο λαιτ όχι πιο περίτεχνα. Τη χύτρα την χρησιμοποιώ πολύ, με διευκολύνει αφάνταστα. Τη χρησιμοποιώ επίσης για να μαγειρέψω στον ατμό διάφορα λαχανικά, πχ το μπρόκολο είναι έτοιμο σε δυο λεπτά στην κυριολεξία ... αυτό για τις βιταμίνες που λέτε δεν το ήξερα ... πίστευα πως ο παραδοσιακός τρόπος βράσιμο στην κατσαρόλα τις καταστρέφει περισσότερο γιατί τα φαγητά μαγειρεύονται για περισσότερη ώρα :roll: ... δεν ξέρω μπορεί και να είμαι λάθος τελικά. Μόνο για τα φαγητά του μωρού δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ο λόγος είναι πως της φτιάχνω μικρές ποσότητες και δεν αξίζει τον κόπο.

 

θα συμφωνησω με την Ολγα!!! και εγω τα ιδια :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μία ψυχή θα γελάσει πολύ... Εγώ χύτρα ταχύτητας δε χρησιμοποίησα ποτέ αλλά της υποσχέθηκα να πάρω μία να δοκιμάσω... maryp ακούς?? :lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νικάκι μου !!!!!!!! ξέρεις... υπάρχουν κι'αλλα πολλά σκεύη κουζίνας πιο απλά, απο την χύτρα ... μήπως πρέπει να ξεκινήσεις απο εκεί ;;; :roll::lol:

 

υ.γ : σ'αγαπώ πολύ ..φιλιά... :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Κορίτσια μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια μάρκα και ποιο μοντλελο χύτρας να προτιμήσω?

Ευχαριστώ

 

εγώ θα σου πρότινα fishler εγγύηση..

σίγουρα μόνο κάτι επώνυμο...

επίσης να κοιτάξεις να πάρεις το μεσαίο μέγεθος...η μικρή είναι πολύ μικρή και η μεγάλη δεν μπορείς να την κουμαντάρεις..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότινα fishler εγγύηση..

σίγουρα μόνο κάτι επώνυμο...

επίσης να κοιτάξεις να πάρεις το μεσαίο μέγεθος...η μικρή είναι πολύ μικρή και η μεγάλη δεν μπορείς να την κουμαντάρεις..

 

Συμφωνώ απόλυτα :P :p :P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ακούσει κ έχω πιστεί οτι δεν καταστρέφει τις βιταμίνες, ίσα ίσα που είναι ο πιο υγειινός αυτός ο τρόπος μαγειρέματος.(μετά τον ατμό)

σε όλα τα διαφημιστικά για είδη σπιτιού, στις χύτρες αυτό διαφημίζουν περισσότερο ότι είναι σωστός τρόπος μαγειρέματος, αλλά αυτό μάλλον δεν είναι μέτρο σύγκρισης...

 

είχα βρει κάτι πληροφορίες παλιότερα που το είχα ψάξει κ γω για το μωρό και σας τις παραθέτω

http://www.pliroforiodotis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=7952&Itemid=102

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...