Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέλει να τρώει μόνη της???!!!!!!!


Recommended Posts

θέλει να τρώει μόνη της???!!!!!!!

είναι μόλις 7 μηνών - δεν είναι λιγάκι νωρίς???

θέλει να τρώει από το πιάτο μας, ό,τι κι εμείς. το δικό της φαγητό δεν το θέλει άμα την ταίζω...μου κάνει γκριμάτσες σαν να μην αρέσει την γεύση αλλά άμα την αφήσω μόνη της τρώει μια χαρά!!!

 

τα δικά σας???? :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είναι κάτι που το έχω ξαναακούσει πολλές φορές, δεν είναι κακό, ίσα ίσα είναι πολύ καλό, δηλ. δείχνει ότι θέλει να πάρει μέρος σε αυτό που κάνετε και εσείς,

ότι θέλει να συμμετάσχει σε αυτή την οικογενειακή δραστηριότητα με την μίμηση. -ε όταν βλέπει ότι δεν γίνεται, ασχολείται με το "δικό της" φαγητό :)

γνωστοί μου έδιναν την φλούδα του ψωμιού για να την μασουλάει, αφου΄έβλεπε ότι είναι κάτι που έτρωγαν και οι γονείς.

 

γενικά

 

για 6-8 μηνών λέει το babycenter

What to feed

• Breast milk or formula, PLUS

• Iron-fortified cereals (rice, barley, oats)

• Pureed or strained fruits (banana, pears, applesauce, peaches)

• Pureed or strained vegetables (avocado, well-cooked carrots, squash, and sweet potato)

 

http://www.babycenter.com/refcap/baby/babyfeeding/1400680.html#3

και δες εδώ και για άλλες ηλικίες μετά τι γράφει ότι μπορείς να δίνεις.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου το κάνει. Είναι και αυτός 7 μηνών και πολλές φορε΄ς όταν τον ταίζω πιάνει το κουταλάκι του και τρώει ( λέμε τώρα) μόνος του. Επίσης έχει πιο πολύ ενδιαφέρον για το δικό μας φαγητό παρά για το δικό του. Αλλά το κάνει μάλλον από περιέργεια.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικοτατο μου φαινεται!!Εδω ο δικος μου οταν τρωμε μας κοιταει σαν τον ζητιανο και γλυφεται συνεχεια!!!Δε μπορω να φαω με την ησυχια μου οταν με κοιταζει :lol::lol::lol::lol:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα Ρένα το έκανε αυτό όταν ήταν στην ηλικία του δικού σου. Οι παπουδογιαγιάδες υποστήριζαν ότι ζηλεύει και θέλει να φάει από το φαγητό μας. Εγώ πάλι πιστεύω ότι απλά βλέπει πρόσωπα και πράγματα που κουνιούνται και του κινούν την περιέργεια. Εμένα μάλιστα χτύπαγε και τα χειλάκια του...προσπαθούσε να μιμηθεί τις κινήσεις μας.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμας μας είπε η γιατρός όταν έκλεισε χρόνο τώρα θα τις τα κόβετε μικρά κομματάκια και θα τα τρώει μόνη της.Προχτές της κόψαμε τα φρούτα κομματάκια αφού έφαγε δυο τρία μετά πήρε το πιάτο της και το φόρεσε καπέλο :lol: Μασάει αφού έχει 6 δόντια αλλά πρέπει να τις τα δίνουμε εμείς λίγο λίγο γιατί αλλιώς το βλέπει σαν παιχνίδι και τρώει όλο το σπίτι εκτός από αυτή.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol: Λες zebelia? Κι εμείς το έχουμε το πιάτο...Προς το παρόν το εκτοξεύει προς πάσα κατέυθυνση....ευτυχώς χωρίς φαγητό... :shock::shock::roll:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Dora σε παρκαλώ να μην εκθετεις φωτος του γαμπρου μου αλλα αν επιμενεις τουλάχιστον διευκρίνιζε ότι ειναι δεσμευμένος, γιατι εδώ οι κοριτσομάνες δεν αστειεύονται... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Α ναι σορυ συμπεθερα.. Ο γιος μου ειναι αρραβωνιασμενος με την κορη της Jean από τα γενοφασκα του..

Αχα λοιπον.. το πιατο φταιει για όλα.. Να καταγγείλουμε τα Τζαμπο και να ζητησουμε ως αποζημιωση μια καθαριστρια την ωρα του φαγητου. :D:D

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σας και πάλι κορίτσια....χάθηκα λιγάκι με τόσα και τόσα...τελικά ήταν επιθυμία προσωρινή...δεν το συνέχισε (να θέλει να τρώει μόνο μόνη της)

 

ξετρελαίνεται για ψωμί, μπισκότα ή αγγούρι...στο χέρι...τραγουδάει και μμμμμμμμμμ - μάλιστα πρόσφατα αποκτήσαμε και τα δύο κάτω δοντάκια και τώρα πια της είναι πανεύκολο....

 

αποφάσισα όταν της ξανάρθει η επιθυμία να τρώει μόνη της απλά να την αφήσω να το κάνει - μάλιστα της αγόρασα και το λοξό κουτάλι...και αναμένω!!!

 

χαμός από πασαλείματα ε????? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ να τρώει μόνη της στο σπιτι της γιαγιάς..... :D:D:D

Αρκετά πράγματα πετάει κάτω όλες τις υπόλοιπες ώρες..... ε, να μην κυνηγάω και τα ψωμιά και ό,τι άλλο τρώει. Και τα ψι΄χουλα μαζεύονται και εύκολα (πρέπει να προσαρμόσω ένα σκουπάκι στην πλάτη της.... καθώς περπατάει αυτό να "μαζεύει" από πίσω της τα ψίχουλα!!! :D )

Μια μέρα έκανα το λάθος και της έδωσα μπανάνα στα χέρια.... Αφού έφαγε τη μισή την υπόλοιπη τη μετέτρεψε σε ....κρέμα και μετά άλοιφε τα πάντα γύρω της.... Δεν θέλω να πάθω εγκεφαλικό από τώρα.... :D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμένα από 7-8 μηνών, ήθελε να τρώει το φαί μας κι αρνιόταν το δικό της εντελώς. Επειδή φυσικά δε άντεχα να τη βλέπω να "γλύφεται", ΄κάτι έβρισκα να της δίνω, συνήθως λίο ψωμάκι σε λαδάκι. Λένε κι όλας ότι πρέπει να δίνεις με το δάκτυλό σου στο παιδί, να δοκιμάζει το φαγητό σου, για να συνηθίζει σε όλες τις γεύσεις.

 

Τώρα που μεγαλώσαμε, όχι απλά θέλουμε να τρώμε μόνες μας, αλλά αρπάζουμε και το κουτάλι από το χέρι της μαμάς ή προλαβαίνουμε και βουτάμε τα χέρια μες το πιάτο.

Και καλά αν είναι τίποτα κομματάκια κρέας, με τα σουποειδή-ρευστοειδή τι να κάνω;;;

Το κουτάλι φυσικά το κρατάει πολύ αδέξια και όλο το περιεχόμενο (όταν καταφέρνει να αποκτήσει) καταλήγει στο πάτωμα.

Τα φρούτα της τα τρώει μόνη της μια χαρά. Της τα αφήνω στο πιάτο της, σ'ένα χαμηλό τραπεζάκι και τρώει. Φυσικά όλο και κάποιο θα της πέσει ή θα το πάει καμία βόλτα μέχρι το σαλόνι για να πέσει εκεί, αλλά κατά 95% καταλήγουν στο στομάχι.

 

Πώς μπορεί κανείς να βελτιώσει την κατάσταση;;; Κανά μυστικό εκπαίδευσης;

Κι εκτός από υπομονή κανά άλλο κόλπο, για να την ταίζω εγώ προς το παρόν;;;Το κακό είναι ότι αν ξεκινήσει τα πειράματα το βλέπει σαν παιχνίδι και στο τέλος ξεχνάει και να φάει...

 

edit: πρόσφατα και για τους ανωτέρω λόγους, απόκτησα σκουπάκι χειρός, με το οποίο τρίγυρίζω από πίσω της όλη μέρα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

ο δικός μου ο γιος δεν είναι τόσο μικρός, είναι 15 μηνών, και δείχνει ότι θέλει να μάθει να τρώει με κουτάλι και πηρούνι, του δίνω ένα ενώ παράλληλα τον ταίζω αλλά δεν τα καταφέρνει, εσείς έχετε βρει εύκολα παιδικά μαχαιροκουταλοπήρουνα για να μάθουν τα παιδάκια να τρώνε? το παλιό λοξό κουτάλι μου είπαν ότι έχει καταργηθεί, αληθεύει? έχει χρησιμοποιήσει καμία μαμά αυτά που διαφημίζονται εδώ στο φόρουμ, ένα σετ κάπως κοντόχοντρα, beaba? δεν είμαι σίγουρη, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια! Γενικά με το θέμα του φαγητού έχουμε ένα ζήτημα, καθώς συνεχώς γκρινιάζει και ποτέ δεν είναι κεφάτος για να φάει.

Όταν έρχεται η ώρα του φαγητού αρκετές φορές θέλει να φάει μόνος του, αλλά πάντα με τη δική μου βοήθεια, γιατί άμα τον αφήσω μόνο του, θα φάει η καρέκλα, το τραπέζι, η σαλιάρα...εκτός από το μικρό!

Έτσι γλιτώνω τη γκρίνια, γιατί μάλλον αισθάνεται ανεξάρτητος....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

επειδή και η δικιά μου θέλει να τρώει μόνη της σκέφτομαι να πάρω το σετ φαγητού momma που το κουταλάκι κ το πιρουνάκι είναι με στρογγυλές λαβές,το έχει δοκιμάσει καμία?βολεύει?το πιατάκι χωράει αρκετό φαγητό?επειδή η μικρή είναι 14 μηνών,αναρωτιέμαι μήπως είναι για μικρότερα μωράκια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα !

Λοιπόν , η μικρή είναι 17+ μηνών και τρώει λίγο πατημένα με το πιρούνι τα φαγητά (όταν χρειάζεται) ή κανονικά όπως είναι.Μερικές φορές ζητάει να φάει μόνη της.Της κόβω τη μπουκιά και είτε την πιάνει με τα χεράκια της , είτε με το πιρούνι και την τρώει.Όταν τρώει γιαουρτάκι ή τραχανά ζητάει να φάει μόνη της με το κουταλάκι.Μέχρι εδώ καλά.

Τί γίνεται όταν θέλει να πιάσει μόνη της μια φέτα ψωμί ή μια μπανάνα και να δαγκώνει;Απο πολύ μικρή που της έδινα κάτι στο χέρι ,δάγκωνε τεράστιες μπουκιές και φοβόμουν.Εσάς τα δικά σας δεν κόβουν μεγάλες μπουκιές;Μετά όταν πάω να της το βγάλω απο το στόμα ,ουρλιάζει!

Επίσης , όταν της κόβω το τοστ σε μικρα κομματάκια , δεν περιμένει να καταπιεί πρώτα και να ξαναπάρει μπουκίτσα , τα βάζει όλα μαζί στο στόμα.Πότε θα μάθει ρε παιδιά;

Μερικές φορές ,αν δε γίνει το δικό της , είναι ικανή να μη φάει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου τρώει μόνη της απο 12 μηνών και αυτό που λές το έκανε με κάποια φαγητά, συνήθως με το μπρόκολο που γέμιζε το στόμα της, εννοείται δε μπορούσε να το μασήσει έτσι και της έλεγα να το φτύσει και να δαγκώσει πιο μικρή μπουκιά, να μασήσει καλά να καταπιεί και μετά να πάρει άλλη. Ανάλυση δλδ!!! Επίσης έτρωγα κι εγώ μαζί της και της έδειχνα οτι δαγκώνω μικρές μπουκιές και της έδινα να δαγκώσει κάτι αλλά ζητούσα να είναι μικρό κομματάκι. Δεν το έκανε όμως με όλα. Ε, σιγά σιγά έμαθε. :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...