Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να σταματήσω το άλεσμα ή όχι?


Recommended Posts

Εδώ και κάποιες μέρες θέλω να μάθω τον 15 μηνών γιο μου να τρώει μη πολτοποιημένες τροφές. Θεωρώ ότι είναι μία από τις πιο δύσκολες μεταβάσεις και πραγματικά δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Με έχει καταβάλει πολύ αυτή η διαδικασία και στεναχωριέμαι πάρα πολύ.

Δεν θέλει καθόλου τις τροφές τις δικές μας αλλά ούτε θέλει να είναι σε πιο στερεά μορφή. Με αποτέλεσμα να μένει νηστικός το μεσημέρι.

Ωστόσο δεν ξέρω εάν κάνω καλά. Η γιατρός μου είπε ότι άμα πεινάσει θα φάει και να μην κάνω πισωγυρίσματα, αλλά πόσο καιρό να αφήσω το παιδί νηστικό.

Χθες είχα φακές. Έφαγε μόνο 3 κουταλάκια και το απόγευμα του έδωσα αστεράκι όπου έφαγε το περισσότερο. Σήμερα του εφτιαξα γιουβαρελάκια. Αυτή την στιγμή κοιμάται νηστικός. Όταν θα ξυπνήσει θα του δώσω πάλι γιουβαρελάκια. Άραγε είναι σωστή η διαδικασία ή θα κάνω κακό στο παιδί?

Στα χεράκια του δεν παίρνει φαγητό αλλά τρώει και μπισκότο και εάν έχουμε μπριζόλα μας ζητάει να φάει, αλλά όταν τον βάζω στο καρεκλάκι για το μεσημεριανό του είναι τελείως αρνητικός.

Είναι πείσμα ή δεν είναι έτοιμος ακόμη....Την βοήθειά σας κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θεωρώ ότι είναι μικρός για να τον πιέσεις...

Άλλα μωράκια τα βλέπω να τρώνε κανονικά από 12 μηνών, ενώ άλλα τα καταφέρνουν πολύ αργότερα.

Εγώ θα έλεγα να ξεκινάς με το μη πολτοποιημένο φαγητό, ας τρώει έστω και λίγο και μετά αν βλέπεις ότι αρνείται ή δεν μπορεί να συνεχίσει, να του πολτοποιείς το υπόλοιπο και να του το δίνεις μετά από κανενα τέταρτο σε άλλο πιάτο (ώστε να το θεωρήσει διαφορετικό γεύμα).

Πιστεύω ότι η πίεση θα φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν είναι έτοιμο το παιδάκι. κι εμένα η κόρη μου μέχρι πριν 2 μήνες, ούτε να δοκιμάσει δεν ήθελε (αν κι έτρωγε μπισκοτάκια και ψωμάκι στο χέρι κι έχει πολλά δοντάκια). έκανα πολλές προσπάθειες που έπεφταν στο κενό. είχα απογοητευτεί πάρα πολύ γιατί στο γιο μου δεν είχα δυσκολευτεί καθόλου. τελικά από μόνη της άρχιζε να θέλει να δοκιμάζει το απόγευμα φαγητό που έβλεπε να τρώει κι ο αδερφός της. μέσα σε 2 μήνες έχει αλλάξει πάρα πολύ. χτες έφαγε ρεβύθια.

κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του και θεωρώ ότι δεν πρέπει να τα πιέζουμε. κρίμα να μένει νηστικούλι....

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι ενος ετους κι εχουμε αρχισει να τα κοβουμε τα αλεσμενα αλλα γιατι εκεινος το θελει ετσι απλα αν δω οτι κουραζεται αλεθω το υπολοιπο, ισως θελει λιγο χρονο παραπανω δεν ξερω αν πρεπει να μενει νηστικος, εγω δεν θα το αφηνα αλλα δεν ξερω κι αν ειναι σωστο κι αν θεωρειται πισωγυρισμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με στεναχωρεί κυρίως είναι ότι δεν θέλει αλεσμένα ούτε τα δικά μας φαγητά. Έχει κολλήσει σε 3 γεύσεις...Να συνεχίσω να του δίνω μόνο τα δικά του φαγητά? Και αυτό κακό δεν είναι βρε κορίτσια? Δεν θα παίρνει όλες τις βιταμίνες που πρέπει. Έχω και τους γύρω μου να μου λένε ότι άργησα να δώσω στο παιδί δικά μας φαγητά και γι'αυτό τώρα δεν τα θέλει. Θα έχω και τύψεις σε λίγο. Ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του και σε πληγώνουν. Δεν φτάνει η προσπάθεια που κάνεις. Τι να πω....

Η γιατρός μου είπε ότι κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει. Είναι πάρα πολλά παιδάκια μου είπε που πεισμώνουν έτσι

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,μην φοβασαι αν μενει νηστικος!Ο μεγαλος μου 3,5 απο 12 μηνων εχει μεινει παρα πολλες φορρες νηστικος ακομη και για μερες.απλα δεν ηθελε να φαει και δεν τον πιεσα ποτε.Ο παιθδιατρος μου ειχε πει εφ οσον πινει γαλα και φαινεται κεφατος μην ανησυχεις.

Τωρα το πως θα μαθει τις στερρες δεν ξερω να σε βοηθησω α,δεν εδωσα ποτε αλεσμενα,τα ελιωνα με το πιρουνι και το κρεας με το μαχαιρι ψιλα ψιλα.

Αν του δωσεις κουταλακι η πηρουνακι να δοκιμασει να φαει μονος του.

Να σε ρωτησω κατι?τρωτε ολοι μαζι η τρωει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχε στο νου σου οτι η ποσοτητα στο φαγητο θα μειωθει ετσι κι αλλιως.Μην περιμενεις να φαει την ιδια ποσουητα αλεσμενα με κανονικα.Αλλιως "πεφτει στο στομαχι η κρεμα αλλος το κομματι.Φαντασου στη φρουτοκρεμα μπορει να βαλεις 3 φρουτα αλλα κομματια δεν μπορει να φαει 3 με τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι το μεσημεριανό το τρώει μόνος του και τις προηγούμενες φορές και το απογευματινό. Τώρα προσπαθώ να τρώμε μαζί το απόγευμα για να μας βλέπει. Απλά δεν ζηλεύει το φαϊ ιδιαίτερα. Άμα πεινάει σίγουρα θα μας ζητήσει. Αν όμως αυτό που θα του δώσω από τα πιάτα μας δεν του αρέσει δεν θα μου ζητήσει άλλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχε στο νου σου οτι η ποσοτητα στο φαγητο θα μειωθει ετσι κι αλλιως.Μην περιμενεις να φαει την ιδια ποσουητα αλεσμενα με κανονικα.Αλλιως "πεφτει στο στομαχι η κρεμα αλλος το κομματι.Φαντασου στη φρουτοκρεμα μπορει να βαλεις 3 φρουτα αλλα κομματια δεν μπορει να φαει 3 με τπτ!

 

Το γνωρίζω για την ποσότητα. Αλλά λέμε χθες έφαγε μόνο 3 κουταλάκια φακές με το ζόρι και σήμερα σχεδόν καθόλου γιουβαρελάκια. Μάλιστα ο κύριος έβαλε το δάχτυλο και έκανε και εμετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα' date='μην φοβασαι αν μενει νηστικος!Ο μεγαλος μου 3,5 απο 12 μηνων εχει μεινει παρα πολλες φορρες νηστικος ακομη και για μερες.απλα δεν ηθελε να φαει και δεν τον πιεσα ποτε.Ο παιθδιατρος μου ειχε πει εφ οσον πινει γαλα και φαινεται κεφατος μην ανησυχεις.

Τωρα το πως θα μαθει τις στερρες δεν ξερω να σε βοηθησω α,δεν εδωσα ποτε αλεσμενα,τα ελιωνα με το πιρουνι και το κρεας με το μαχαιρι ψιλα ψιλα.

Αν του δωσεις κουταλακι η πηρουνακι να δοκιμασει να φαει μονος του.

Να σε ρωτησω κατι?τρωτε ολοι μαζι η τρωει μονο του?[/quote']

 

 

Το καλύτερο πράγμα έκανες....και εγώ στο δεύτερο παιδάκι δεν θα του δώσω τελείως πολτοποιημένα. Αυτό θεωρώ ότι ήταν το λάθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και σε αυτό το θέμα.Άλλα είναι έτοιμα αμέσως και δέχονται απροβλημάτιστα κάθε νέα "πρόκληση' όπως είναι κι αυτή της τροφής άλλα σε παιδεύουν!Βοηθάει γενικώς να του δώσεις κάτι να κρατήσει στα χέρια του ένα ψωμάκι,ένα μπισκοτάκι,ένα τυράκι ώστε να το επεξεργαστεί και σιγά σιγά να εξοικιωθεί.Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο να μη τρώει μόνο του ώστε να βλέπει και να αρχίσει να ζητάει.θεωρώ ότι παίρνεις απόφαση να μην του ξαναδώσεις αλεσμένα χωρίς πισωγυρίσματα όπως είπαν πολλές μανούλες προηγουμένως.Θέλει υπομονή και σταθερότητα.

Όποιος έχει ένα γιατί να ζει,μπορεί να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πώς!Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει ενα βιβλιο του Παπαβεντση που αφορα την παιδικη διατροφη και τα "δυσκολα "παιδακια.

Ελεγε οτι ειναι καλο να τρωμε ολοι μαζι για να μας βλεπον και τα παιδια.Γιατι μας αντιγραφουν σε ολα οποτε θα μας αντιγραψουν και σε αυτο.Λεει πολλα ωραια tips.

Δυστυχως το εχω δανεισει σε μια φιλη,αν το παρω σημερα αυριο θα σου γραψω περισσοτερα.

Το βιβλιο ειναι αυτο

http://www.greekbooks.gr/books/kinonikes-epistimes/prikismena-mora-ebnefsmeni-gonis-gia-mia-alli-prosholiki-diatrofi.product

Αν θυμαμαι καλα εχει γυρω στα 8 ευρω.

Τα τπολοιπα γευματα τα κανει?Φρουτα,αυγο γιαουρτι?

Link to comment
Share on other sites

Απο ό,τι είδα μετά ariel,το έχετε προχωρήσει το πράγμα και είστε σε καλό δρόμο.Οπότε μην αγχώνεσαι,θα έρθει η ώρα που σιγά σιγά θα θέλει να δοκιμάζει κι άλλα.Απλά εσύ να του το υπενθυμίζεις όχι στο μιλητό αλλά να του βάζεις λίγο στην ακρούλα από το πιατάκι του μαζί με τα άλλα που ξέρεις ότι τρώει και μια μέρα θα δεις που θα τρώει ολοένα και πιο πολύ αλλά και μεγαλύτερη ποικιλία.

Όποιος έχει ένα γιατί να ζει,μπορεί να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πώς!Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

γα τις βιταμίνες πάντως μην αγχώνεσαι.Σημασία έχει ότι φάση είναι και θα περάσει...είναι το μόνο σίγουρο.Άσε που θα καταλάβει σιγά σιγά τι χάνει;)

Όποιος έχει ένα γιατί να ζει,μπορεί να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πώς!Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλύτερο πράγμα έκανες....και εγώ στο δεύτερο παιδάκι δεν θα του δώσω τελείως πολτοποιημένα. Αυτό θεωρώ ότι ήταν το λάθος μου.

Αντε καλε σιγα το λαθος!Τα περισσοτερα παιδακια πολτοποιημενα τρωνε.Απλα μετα ειναι δυσκολοτερη η μεταβαση.

Δωστου ενα κουταλακι να κραταει να αρχισει να πειραματιζεται.Φαε μαζι του να σε βλεπει.Ενα κουταλακι μονος του 2 εσυ να του δινεις!Θα στα κανει λιγο λιμπα αλλα θα τον βοηθησει.

Ο μικρος μου εβλεπε εμενα και τον αδερφο του να τρωμε και απο 12 μηνων ηθελε να τρωει μονος του και 15 μηνων ηθελε να καθεται στην καρεκλα!

Δυσκολο κι αυτο γιατι εχουν φαει φαγητο μεχρι και οι τοιχοι αλλα τωρα 21 μηνων τρωει σχεδον χωρις να λερωνεται ιδιατερα!

Link to comment
Share on other sites

Μου ηηρθε μια ιδεα!Φροντιδ=σε το πιατο του να ειναι πολυχρομο και αν σε παιρνει κανε κανα σχεδιακι!

Δηλαδη βαλτου και κανα καροτακι και αρακα για σαλατα.κανε τον αρακα δοντια και τα καροτα ματια.εμεις οταν εχουμε σουτζουκακια για παραδειγμα βαζω 3 μικρα για ματια και μυτη,λιγη σαλτσουλα για στομα και το ρυζι για μαλλια!Κανουν πολυ γελιο!

Το γευμα ολων μας μικρων και μεγαλων πρεπει να ειναι μια ομορφη και ευχαριστη διαδικασια και ξεκιναει απο τα ματια!

Σκεψου εμας ποσο πιο ευχαριστα τρωμε οταν εχουμε ενα τραπεζι με πολυχρωμη σαλατα και ενα ωραια στημενο φαγητο και εννοειται παρεα και ποσο διαφορετικα ειναι να βαζουμε ενα πιατο μπροστα μας ξερο και να τρωμε μονοι μας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που ήδη έχεις ακούσει.Αλλά διαφωνώ με το ¨άφησέ το νηστικό και θα φάει¨.Σκοπός είναι να το μάθει ευχάριστα όλο αυτό.Αν είναι να γίνονται τα νεύρα τσατάλια...Μην αγχώνεσαι και μην δείχνεις ανυπομονησία να κόψετε τα αλεσμένα.

Βάλτου ένα μπολ με κομμένα καρότα,πατάτες από το φαγητό του μπροστά του.Άστον να τα φάει μόνος του.Όσο θέλει και ταυτόχρονα δώσε αλεσμένα.Άστον να τα κάνει λίγο λίμπα με το φαγητό του.Με την μικρή μου διασκεδάζαμε να ¨ζωγραφίζουμε¨ με τα λιωμένα φαγητά πάνω στο τραπεζάκι της.Νομίζω πως έτσι βοηθήθηκε να πιάνει το φαγητό της.Δοκίμασε και στρογγυλό μακαρονάκι ή ρύζι σε μπολάκι.Ταυτόχρονα συνέχισε να δίνεις αλεσμένα για να μην το εκλαμβάνει σαν τιμωρία και να μην αγχώνεσαι και εσύ.Μην του ξαναδώσεις γιουβαρλάκια για απογευματινό μωρέ (μπλλιαχ).Δώστου αυτό που θα τρωγε κανονικά.Έχω ένα παιδί λιγόφαγο αλλά όσο πιο ήρεμα την αντιμετωπίζω και όσο πιο απλά της το περνάω τόσο και βελτιώνεται.Μην την φορτώνεις αρνητικά την ώρα του φαγητού.Και εσένα και αυτόν θα κουράσει.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει ενα βιβλιο του Παπαβεντση που αφορα την παιδικη διατροφη και τα "δυσκολα "παιδακια.

Ελεγε οτι ειναι καλο να τρωμε ολοι μαζι για να μας βλεπον και τα παιδια.Γιατι μας αντιγραφουν σε ολα οποτε θα μας αντιγραψουν και σε αυτο.Λεει πολλα ωραια tips.

Δυστυχως το εχω δανεισει σε μια φιλη' date='αν το παρω σημερα αυριο θα σου γραψω περισσοτερα.

Το βιβλιο ειναι αυτο

http://www.greekbooks.gr/books/kinonikes-epistimes/prikismena-mora-ebnefsmeni-gonis-gia-mia-alli-prosholiki-diatrofi.product

Αν θυμαμαι καλα εχει γυρω στα 8 ευρω.

Τα τπολοιπα γευματα τα κανει?Φρουτα,αυγο γιαουρτι?[/quote']

 

Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις....Τα φρούτα τα τρώγαμε μέχρι το 1ο έτος αλλά μετά τα κόψαμε όπως και το γιαούρτι. Το αυγό ούτε που να το δούμε. Έπιασες 3 τροφές που δεν τις θέλει με τίποτα.

Θα το αγοράσω....Μπορώ να το παραγγείλω από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που ήδη έχεις ακούσει.Αλλά διαφωνώ με το ¨άφησέ το νηστικό και θα φάει¨.Σκοπός είναι να το μάθει ευχάριστα όλο αυτό.Αν είναι να γίνονται τα νεύρα τσατάλια...Μην αγχώνεσαι και μην δείχνεις ανυπομονησία να κόψετε τα αλεσμένα.

Βάλτου ένα μπολ με κομμένα καρότα,πατάτες από το φαγητό του μπροστά του.Άστον να τα φάει μόνος του.Όσο θέλει και ταυτόχρονα δώσε αλεσμένα.Άστον να τα κάνει λίγο λίμπα με το φαγητό του.Με την μικρή μου διασκεδάζαμε να ¨ζωγραφίζουμε¨ με τα λιωμένα φαγητά πάνω στο τραπεζάκι της.Νομίζω πως έτσι βοηθήθηκε να πιάνει το φαγητό της.Δοκίμασε και στρογγυλό μακαρονάκι ή ρύζι σε μπολάκι.Ταυτόχρονα συνέχισε να δίνεις αλεσμένα για να μην το εκλαμβάνει σαν τιμωρία και να μην αγχώνεσαι και εσύ.Μην του ξαναδώσεις γιουβαρλάκια για απογευματινό μωρέ (μπλλιαχ).Δώστου αυτό που θα τρωγε κανονικά.Έχω ένα παιδί λιγόφαγο αλλά όσο πιο ήρεμα την αντιμετωπίζω και όσο πιο απλά της το περνάω τόσο και βελτιώνεται.Μην την φορτώνεις αρνητικά την ώρα του φαγητού.Και εσένα και αυτόν θα κουράσει.

 

Αγαπητή tot2 δεν είναι μόνο τα αλεσμένα. Δεν θέλει ούτε τα δικά μας φαγητά αλεσμένα. Οπότε διπλό το κακό. Θέλει μόνο το κοτόπουλο, το μοσχάρι και το ψάρι με λαχανικά και αλεσμένα. Τίποτα άλλο. Στα κιλά είναι καλός. Είναι 11.100 απλά δεν ξέρω με αυτή την διαδικασία εάν θα χάσει. Βέβαια έχει αυξήσει πολύ πλέον το γάλα. Με έχει πραγματικά καταβάλει όλη η διαδικασία αλλά το έχω βάλει σκοπό να βγω νικήτρια. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλενάδα! Αν σε βλέπει ο μικρός ότι στενοχωριέσαι και επηρεάζεσαι, θα συνεχίσει να είναι αρνητικός. Ο παιδίατρος μου είχε πει τότε για τον Γιάννη να μην επιμείνω αν δεν είναι έτοιμος. Να σταματήσω την προσπάθεια και μετά από 15 μέρες να ξαναδοκιμάσω. και αν πάλι δε θέλει, ξανά διακοπή 15 μέρες και ξανά προσπάθεια. Τελικά ξεκίνησα Ιούνιο και μέχρι να τα καταφέρουμε πήγε Σεπτέμβριος. Και μην ακούς τους άλλους, μπαινάκης-βγαινάκης! Άσε η δικιά μου τι μου κάνει εδώ και μια βδομάδα: έχει κόψει το γάλα, βλέπει το μπιμπερό και την πιάνει υστερία! Έτσι τις δίνω κρέμες, τι να κάνω; Ελπίζω ότι είναι φάση -βλέπε τρεις απανωτές ιώσεις - και θα περάσει! Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Χθες έφτασε η πίεση 15.....Τελικά θα πάθω καμιά καρδιά. Σκέφτηκα χθες οτί από σήμερα το μεσημέρι θα το γυρίσω πάλι στα δικά του και το απόγευμα να καθόμαστε όλοι μαζί και να τρώμε. Έλα τώρα που το μεσημέρι δεν ήθελε τα δικά του. Μήπως τελικά δημιούργησα πρόβλημα στο παιδί?Θα βλέπει φαϊ και θα τρέχει......Θα τρελλαθώ.....

Είμαι ράκος ψυχολογικά.......Στεναχωριέμαι απίστευτα....

Πως τα έχουν καταφέρει τόσες μανάδες...Άχρηστη είμαι ρε γαμώτο?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή tot2 δεν είναι μόνο τα αλεσμένα. Δεν θέλει ούτε τα δικά μας φαγητά αλεσμένα. Οπότε διπλό το κακό. Θέλει μόνο το κοτόπουλο, το μοσχάρι και το ψάρι με λαχανικά και αλεσμένα. Τίποτα άλλο. Στα κιλά είναι καλός. Είναι 11.100 απλά δεν ξέρω με αυτή την διαδικασία εάν θα χάσει. Βέβαια έχει αυξήσει πολύ πλέον το γάλα. Με έχει πραγματικά καταβάλει όλη η διαδικασία αλλά το έχω βάλει σκοπό να βγω νικήτρια. :wink:

 

 

Πάλι καλά που είπα ότι θα βγώ νικήτρια....Μάλλον ο γιος μου θα με νικήσει.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έφτασε η πίεση 15.....Τελικά θα πάθω καμιά καρδιά. Σκέφτηκα χθες οτί από σήμερα το μεσημέρι θα το γυρίσω πάλι στα δικά του και το απόγευμα να καθόμαστε όλοι μαζί και να τρώμε. Έλα τώρα που το μεσημέρι δεν ήθελε τα δικά του. Μήπως τελικά δημιούργησα πρόβλημα στο παιδί?Θα βλέπει φαϊ και θα τρέχει......Θα τρελλαθώ.....

Είμαι ράκος ψυχολογικά.......Στεναχωριέμαι απίστευτα....

Πως τα έχουν καταφέρει τόσες μανάδες...Άχρηστη είμαι ρε γαμώτο?

Μην ακουω τετοια!:-D

Τα περισσοτερα παιδακια περνανε σταδια με τη διατροφη τους.Θελει υπομονη και μην του δειχνεις οτι στεναχωριεσαι!

αυριο βαλτου το φαγακι του κανονικα και σε ενα πιατακι βαλε και για σενα!Ταισε τον κανονικα φαε και εσυ.Αν δεν θελει δωστου ενα φιλακι καθαρισε τον και την επομενη ξανα.

Απο δω μπορεις να παραγγειλεις το βιβλιο online!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...