Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχετε ακουσει.....


Recommended Posts

Έχετε ποτε ακούσει ότι δεν κάνει να γίνεται ανάμειξη βραστου νερού με κρύο για την παρασκευη κρεμας εμπορίου η βρεφικου γάλακτος,επειδή δημιουργεί διαροιες στο παιδι?:confused:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι, αυτό που λες δεν το έχω ακούσει, ξέρω όμως ότι στα μωράκια δεν δίνουμε νερό κατ' ευθείαν από τη βρύση αλλά το βράζουμε πρώτα για να το αποστειρώσουμε. Φαντάζομαι ότι το θέμα δεν είναι αν θα αναμείξεις ζεστό και κρύο νερό, αλλά αν θα αναμείξεις βρασμένο/αποστειρωμένο και μη βρασμένο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ποτε ακούσει ότι δεν κάνει να γίνεται ανάμειξη βραστου νερού με κρύο για την παρασκευη κρεμας εμπορίου η βρεφικου γάλακτος,επειδή δημιουργεί διαροιες στο παιδι?:confused:

 

Δεν το έχω ακούσει αλλά στο παιδί μου που το κάνω δεν συμβαίνει.

Εννοείται πως μιλάμε για παιδιά που έχουν αρχίσει στερεές οπότε έχει σταματήσει η αποστείρωση και πίνουν νεράκι από την βρύση.Στα πολύ μωράκια η ανάμειξη πρέπει να γίνεται όπως είπαν οι άλλες κοπέλες.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

το βραστό νερό θα το αφηνεις να κρυωνει λιγο για την κρεμα. εμας ο γιατρος δεν μας αφηνε να του δινουμε νερο κατευθειαν απο την βρυση , μεχρι 10 μηνων γιατι φοβοταν για γαστρεντερίτιδα. παρολο που ετρωγε φαγητά κλπ , νερο του διναμε βρασμενο το οποιο ειχε κρυώσει

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολυ για όλες τις απαντήσεις!Το κοριτσάκι μου Ειναι 22 μηνών,δεν αποστειρωνω τίποτα απο 6 μηνών πια.Αυτο που με προβληματίζει ειναι μηπως το χαμηλό της βάρος προέρχεται απο τις όχι και τόσο σχηματισμενες και αρκετές την μέρα 2-3 κενωσεις.Η μητέρα μου συγκεκριμένα μου ανέφερε την παραπάνω απορία και για αυτο ρωτάω.Οτι δηλαδή η ανάμιξη βραστου με κρύο νερο για την παρασκευη της απογευματινης της κρεμας μπορει να προκαλεί διαροια και πονοκοιλο.Άρχισα να το ψάχνω λοιπόν και διαβάζοντας και πάλι τις οδηγίες παρασκευης της κρεμας είδα ότι λέει βγάζουμε το νερο και το αφήνουμε να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου.Γίαυτο και είπα μήπως την φτιάχνω λάθος?

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κάνεις όπως λένε οι οδηγίες και να δεις αν υπάρξει βελτίωση; Δεν είναι τόσο δύσκολο, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα θερμός. Βράζεις το νερό, το αφήνεις να κρυώσει 25-30 λεπτά, το βάζεις στο θερμός και όταν θέλεις να φτιάξεις την κρέμα, παίρνεις νερό από το θερμός μόνο, ούτε βράζεις, ούτε βάζεις από τη βρύση.

 

Αυτά αν δεν θέλεις να περιμένεις να βράσει και να κρυώσει το νερό την ώρα που φτιάχνεις την κρέμα.

 

Τον παιδίατρο τον ρώτησες; Τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κάνεις όπως λένε οι οδηγίες και να δεις αν υπάρξει βελτίωση; Δεν είναι τόσο δύσκολο, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα θερμός. Βράζεις το νερό, το αφήνεις να κρυώσει 25-30 λεπτά, το βάζεις στο θερμός και όταν θέλεις να φτιάξεις την κρέμα, παίρνεις νερό από το θερμός μόνο, ούτε βράζεις, ούτε βάζεις από τη βρύση.

 

Αυτά αν δεν θέλεις να περιμένεις να βράσει και να κρυώσει το νερό την ώρα που φτιάχνεις την κρέμα.

 

Τον παιδίατρο τον ρώτησες; Τι λέει;

 

Τον παιδιατρο τον περιμενω την αλλη βδομαδα και θα τον ρωτησω απο κοντα,γιατι τον εχω πρηξει με διαφορα απο το τηλεφωνο.Την κρεμα ετσι την φτιαχνω τωρα μπας και δω διαφορα,ελα μου ομως που αυτες τις μερες δεν θελει να την φαει και καταληγουμε να χανουμε ενα γευμα.Οτι αλλο της εχω δοκιμασει να της δωσω δεν το θελει με τιποτα.Πφφφφφφφ,αμαν πια με αυτα τα κακοφαγα παιδια.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον παιδιατρο τον περιμενω την αλλη βδομαδα και θα τον ρωτησω απο κοντα,γιατι τον εχω πρηξει με διαφορα απο το τηλεφωνο.Την κρεμα ετσι την φτιαχνω τωρα μπας και δω διαφορα,ελα μου ομως που αυτες τις μερες δεν θελει να την φαει και καταληγουμε να χανουμε ενα γευμα.Οτι αλλο της εχω δοκιμασει να της δωσω δεν το θελει με τιποτα.Πφφφφφφφ,αμαν πια με αυτα τα κακοφαγα παιδια.

 

δε νομιζω οτι ειναι κακοφαγη,,,απλα νομιζω οτι τη βαρεθηκε,,,,,μου κανει και εντυπωση που στην τρωει ακομη χιχχιιχ:lol::lol::lol:

 

οσο για το ερωτημα σου δε ξερω απο προσωπικη πειρα δε τρωγανε κρεμες εκτος παο τη μεγαλη που εφαγε για λιγο καιρο αντιαλλεργικη αλλα εκει ηθελε βραστο νερο η κουνιαδα μου παντως νερο απο τη βρυση βαζει :oops::oops::oops:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι ειναι κακοφαγη,,,απλα νομιζω οτι τη βαρεθηκε,,,,,μου κανει και εντυπωση που στην τρωει ακομη χιχχιιχ:lol::lol::lol:

 

οσο για το ερωτημα σου δε ξερω απο προσωπικη πειρα δε τρωγανε κρεμες εκτος παο τη μεγαλη που εφαγε για λιγο καιρο αντιαλλεργικη αλλα εκει ηθελε βραστο νερο η κουνιαδα μου παντως νερο απο τη βρυση βαζει :oops::oops::oops:

 

Kακοφαγη κακοφαγη Γιασεμι μου,ακου με που σου λεω.Απο τοτε που ξεκινησε στερεες μεχρι τωρα 22 μηνων τρωει παντα τα ιδια.Γαλα,φρουτα,μοσχαρι-κοτοπουλο με λαχανικα,κρεμα,γαλα.Αυταααααααα.Δεν δεχεται τιποτα αλλο.Ουτε στο χερι,εκτος απο μπισκοτακι(συγκεκριμενο κανενα αλλο)η φρυγανια.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.Βαρεθηκα.Καθε μερα τα ιδια.Ουτε ζηλευει εμας οταν τρωει ουτε αν βλεπει αλλο παιδακι.22 μηνες μεσα στο αγχος με εχει.Και ολα αυτα αλεσμενα παρακαλω....ακομα.Πφφφφφφφφ.Ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες!!!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Έχετε ποτε ακούσει ότι δεν κάνει να γίνεται ανάμειξη βραστου νερού με κρύο για την παρασκευη κρεμας εμπορίου η βρεφικου γάλακτος,επειδή δημιουργεί διαροιες στο παιδι?:confused:

 

Καμία σχέση. Μ΄αυτόν τον τρόπο έφτιαχνα παντα το γάλα του παιδιού μου από 3 μηνών και δεν είχε ποτέ διάρροια.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς το κάνω κι εγώ: αναμειγνύω το ζεστό που διατηρώ στο θερμός με κρύο από την βρύση για να μην το κρυώνω για ώρα και το παιδί είναι μια χαρά στις κενώσεις του!!Βέβαια αυτό προϋποθέτει πως έχετε κόψει την αποστείρωση και συνακόλουθα το αποστειρωμένο νερό!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...