Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμες χοριακης- γνωμη


Bebitsa

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα την άποψη σας και την γνώμη σας σχετικά με τιμές της χοριακης μου γιατι σύμφωνα με τον γιατρό τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά. Τελευταία περίοδο είχα στις 20/5. 23/6 κανω το τεστ και βγαίνει θετικό. 24/6 πρώτη χοριακη με τιμή 578. 25/6 δεύτερη χοριακη με τιμή 1005. Πρώτο υπερηχογράφημα την ίδια μέρα ορατό τον σάκο. Τρίτη χοριακη 29/6 με τιμή 2057 και τελευταία σήμερα 1/7 με τιμή 2316. Μετά απο επικοινωνία με τον γιατρό μου είπε πως τα πράγματα δεν πρεπει να ειναι καλά και μου έδωσε περιθώριο μέχρι την Δευτέρα όπου και θα επαναλάβω την χοριακη μαζί με υπέρηχο. Κάθε γνώμη και άποψη ειναι ευπρόσδεκτη και καλοπροαίρετη. Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σορυ αλλά γιατί κανείς τόσες χοριακες?εγώ το χα μάθει πριν την καθυστέρηση και έκανα υπερρυχο και δε φαινόταν τίποτα.και την άλλη βδομάδα φάνηκε ο σάκος και αργότερα ή καρδουλα.και το;ν είχα ρωτήσει το γιατρό ποτέ θα κάνω πάλι χοριακη,μου είπε δε θα κανείς με τον υπερρυχο βλέπουμε πως εξελισετε.χοριακη κάνουμε μια φορα.και όντως όλα πήγαν καλά!μην ανχωνεσε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Σύμφωνα με τον γιατρό επειδή οι αρχικές τιμές δεν ήταν οι αναμενόμενες μου ζητήθηκε να επαναλάβω τις χοριακες για να παρακολουθήσει την αύξηση. Και σύμφωνα με την τελευταία τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για συνέχιση της εγκυμοσύνης. Όλα υποτίθεται πως θα δείξουν την Δευτέρα με τον υπερυχο αλά ψάχνω μέσα απο την συζήτηση και την ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών κουράγιο και αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Μάλλον ο γιατρός περίμενε να διπλασιάζονται οι τιμές τις χοριακής κάθε δυο μέρες περίπου όπως είναι το προβλεπόμενο.

 

Εύχομαι οτι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...προφανώς και αυτό περιμένει ήταν πολύ απαισιόδοξος για την όλη πορεία. Προσπαθώ να πιαστώ απο περιπτώσεις που όλα πήγαν καλά έτσι ώστε η αναμονή μέχρι τη Δευτέρα να αναμένεται πιο αισιόδοξη παρά το άγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα την άποψη σας και την γνώμη σας σχετικά με τιμές της χοριακης μου γιατι σύμφωνα με τον γιατρό τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά. Τελευταία περίοδο είχα στις 20/5. 23/6 κανω το τεστ και βγαίνει θετικό. 24/6 πρώτη χοριακη με τιμή 578. 25/6 δεύτερη χοριακη με τιμή 1005. Πρώτο υπερηχογράφημα την ίδια μέρα ορατό τον σάκο. Τρίτη χοριακη 29/6 με τιμή 2057 και τελευταία σήμερα 1/7 με τιμή 2316. Μετά απο επικοινωνία με τον γιατρό μου είπε πως τα πράγματα δεν πρεπει να ειναι καλά και μου έδωσε περιθώριο μέχρι την Δευτέρα όπου και θα επαναλάβω την χοριακη μαζί με υπέρηχο. Κάθε γνώμη και άποψη ειναι ευπρόσδεκτη και καλοπροαίρετη. Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας.

 

Καλησπέρα κ από εμένα. Θα διαφωνήσω με τη φίλη παραπάνω που γράφει ότι η χοριακή γίνεται μόνο μια φορά κ τέλος. Ίςως εκείνη να την έκανε σε προχωρημένη κύηςη κ για αυτό να μην χρειάςτηκε να την επαναλάβει! Η ορμόνη αυτή, κατά τις πρώτες εβδομάδες της κύησης, έχει την τάση να διπλασιάζεται ανά 48-72 ώρες οπότε ανάλογα με την ημέρα της καθυστέρησης που βρίσκεσαι κ με τις επαναλαμβανόμενες χοριακές(συνήθως γίνονται 2-3) ο γιατρός έχει τη δυνατότητα να παρακολουθεί την πορεία αυτής κ την ομαλή εξέλιξή της. Προφανώς, η τιμή της χοριακής δεν είναι η αναμενόμενη για την αντίστοιχη ημέρα που την πραγματοποιείς κ για αυτό σου ειπε πως τα πράγματα δεν ειναι καλα. Να είσαι ψύχραιμη κ αισιόδοξη κ εύχομαι όλα να αλλάξουν μέχρι τη Δευτέρα προς το καλύτερο!

 

υγ: Ρίξε αν θες μια ματιά εδώ: http://www.gonimotita.org/η-β-χοριακή-γοναδοτροπίνη

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο ήμουνα πριν την καθηστέρηση!:):)

Αλλα δε χρειαστηκε να ξανακανω γιατι ο γιατρος με εβλεπε κάθε βδομαδα για τον πρώτο μήνα (χωρίς χρέωση) και έβλεπε την εξέλιξη της κύησης.

Γιατί να τσεκάρεις την χοριακή συνέχεια δεν ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ευχομαι να ακουσεις καρδουλα και να πανε όλα καλά!και τα μικροβιολογικά κάνουν λάθοι καμιά φορά ειδικά αν κάνεις σε διαφορετικά εργαστήρια κάθε φορά.μην ανχώνεσε.Σε πια βδομάδα είσαι αν επιτρέπετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....σύμφωνα με τον γιατρό και υπολογίζοντας την τελευταία περίοδο είμαι στην 6 εβδομάδα και μέχρι στιγμής την περασμένη Παρασκευή που έκανα τον πρώτο υπέρηχο είδαμε μόνο τον σάκο. Στην τελευταία χοριακη που έγινε εχτές ο γιατρός ήθελε η τιμή να ήταν τουλάχιστον 3500 ενώ ήταν 2300 μόλις 300 μονάδες πιο αυξημένη πράγμα που τον έκανε να μην είναι αισιόδοξος

Link to comment
Share on other sites

Bebitsa, καλημέρα, καταρχήν ελπίζω όλες αυτές τις χοριακές να τις έχεις κάνει στο ίδιο εργαστήριο, για να έχεις σωστό συγκρήσιμο αποτέλεσμα.

Σε κάθε περίπτωση μην βιαστείς να προβείς σε οποιαδήποτε διαδικασία, να περιμένεις, να δώσεις χρόνο στο έμβρυο να "πάρει τα πάνω του".

Εχουμε διαβάσει πολλές περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ που άργησε η αύξηση της χοριακής, ή που δεν αυξανόταν με το ρυθμό που έπρεπε κι όλα πήγαν καλά τελικά.

Εύχομαι τα καλύτερα, και υπομονή (δυστυχώς...)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλες οι εξετάσεις έχουν γίνει στο ίδιο εργαστήριο και αυτό είναι ένα ακόμα άγχος γιατί σκέφτομαι ποσό λάθος μπορεί να έχουν κάνει σε τρεις εξετάσεις απο το ίδιο εργαστήριο. Ελπίζω ότι το περιθώριο μέχρι τη Δευτέρα να λειτουργήσει με τον καλύτερο δυνατό τροπο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....μετά απο τη χθεσινή επίσκεψη στο γιατρό που μόνο καλά δεν πήγε το αποτέλεσμα ήταν απλά να αγχωθώ περισσότερο να στεναχωρηθώ και να μπω σε μια δύσκολη διαδικασία. Ο υπέρηχος έδειξε ότι υπάρχει ανάπτυξη εμβρύου μέσα στο σάκο και μάλιστα με καρδιακή λειτουργία την οποία δεν μπορέσαμε να την ακούσουμε αλλά την διέκρινε ο γιατρός σε μορφή παλμού απο τον υπέρηχο. Η απάντηση του γιατρού ήταν ότι κατα τη γνώμη του πρόκειται για ανωμαλία χρωμοσωμάτων και χαρακτήρισε την διαδικασία σαν slowly growing. Μου έδωσε 99% πιθανότητες να σταματήσει και μου είπε να με ξαναδεί την Πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....μετά απο τη χθεσινή επίσκεψη στο γιατρό που μόνο καλά δεν πήγε το αποτέλεσμα ήταν απλά να αγχωθώ περισσότερο να στεναχωρηθώ και να μπω σε μια δύσκολη διαδικασία. Ο υπέρηχος έδειξε ότι υπάρχει ανάπτυξη εμβρύου μέσα στο σάκο και μάλιστα με καρδιακή λειτουργία την οποία δεν μπορέσαμε να την ακούσουμε αλλά την διέκρινε ο γιατρός σε μορφή παλμού απο τον υπέρηχο. Η απάντηση του γιατρού ήταν ότι κατα τη γνώμη του πρόκειται για ανωμαλία χρωμοσωμάτων και χαρακτήρισε την διαδικασία σαν slowly growing. Μου έδωσε 99% πιθανότητες να σταματήσει και μου είπε να με ξαναδεί την Πέμπτη.

 

Καλησπέρα, κατανοώ την αγωνία σου αυτές τις δύσκολες ώρες. Προσπάθησε όςο μπορείς να είσαι ψύχραιμη. Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις; Είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη; Ο γιατρός σου πολύ πιθανόν να αναφέρεται σε "παλίνδρομη κύηση"... Εγώ από την άλλη, εύχομαι να γίνει το θαύμα κ να εξελιχθούν όλα ομαλά. Απλά να ξέρεις πως πολλές φορές η φύση είναι αυτή που αποφασίζει κ έτσι ίσως να είναι το καλυτερο. Δε θέλω να σε ζαλίζω, αλλά αν όντως πρόκειται για καποια χρωμοσωμική ανωμαλία, αυτό θα έπρεπε ήδη να έχει φανεί στις εξετάσεις...Οπότε, δυστυχώς να υποθέσω ότι δεν έχετε κάνει προγεννητικό έλεγχο;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ. Η ηλικία μου είναι 36 και η δεύτερη αποτυχημένη προσπάθεια σε διάστημα λιγότερο απο ένα χρόνο. Την πρώτη φορά ενώ όλα ήταν ομαλά γύρο στην 12 εβδομάδα απλά σταμάτησε η καρδια του εμβρύου. Όσο αφορά τις εξετάσεις έχω κάνει ελπίζω τα απαραίτητα όπως θρομβωφιλία, σαλπιγγογραφια καθώς επίσης και εγχείρηση για την αφαίρεση διαφράγματος στη μήτρα. Την πρώτη φορά η δικαιολόγηση ήταν ότι το έμβρυο ήταν κοντά στο διάφραγμα για αυτό και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί. Τώρα σαν δικαιολογία χρησιμοποιείται κάποια ανωμαλία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ. Η ηλικία μου είναι 36 και η δεύτερη αποτυχημένη προσπάθεια σε διάστημα λιγότερο απο ένα χρόνο. Την πρώτη φορά ενώ όλα ήταν ομαλά γύρο στην 12 εβδομάδα απλά σταμάτησε η καρδια του εμβρύου. Όσο αφορά τις εξετάσεις έχω κάνει ελπίζω τα απαραίτητα όπως θρομβωφιλία, σαλπιγγογραφια καθώς επίσης και εγχείρηση για την αφαίρεση διαφράγματος στη μήτρα. Την πρώτη φορά η δικαιολόγηση ήταν ότι το έμβρυο ήταν κοντά στο διάφραγμα για αυτό και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί. Τώρα σαν δικαιολογία χρησιμοποιείται κάποια ανωμαλία.

 

Μάλιστα, καταλαβα...εγω θα σου έλεγα παντως να το ψάξεις λιγο περισσότερο το θέμα με τις εξετασεις...ο προγεννητικος έλεγχος κρίνεται απαραίτητος μετα απο κάποιες αποτυχίες κ απο οςο γνωρίζω οι περισσότεροι γιατροί τον επιβάλουν μετα την ηλικια των 35. Πάντως να ξέρεις οτι σίγουρα θα σου δώσει πολλές απαντήσεις...ο καρυοτυπος ζεύγους πχ. ανιχνεύει τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες! Συμβουλέψου το γιατρό σου εάν κ εφόσον χρειαστεί να ξεκινήσεις νεα προσπάθεια έτσι ώστε να πας 100% προετοιμασμένη...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.....μετά και την χθεσινή επίσκεψη απλά μου δημιουργήθηκαν ακόμα περισσότερα ερωτηματικά και άγχος. Ακούσαμε καρδιά...αδύναμη αλλά την ακούσαμε!!! Γύρω στους 100 χτύπους το λεπτό απο 130 που ήθελε ο γιατρός. Μου είπε πως το έμβρυο είναι περίπου 5 μέρες πίσω σε ανάπτυξη σε σχέση με την εβδομάδα που είμαι εγώ. Το μόνο που μου είπε είναι ότι οι πιθανότητες για κάτι κακό παραμένουν οι ίδιες (99%) και απλά να περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα για να ξαναπάω.

Link to comment
Share on other sites

bebitsa ποσες εβδομαδες κ μερες εισαι ακριβως?

Κι εμεις ειχαμε ακουσει καρδουλα(118 παλμοι) 6w 6d βαση περιοδου κ ο υπερηχος το εδειχνε 5 μερες μικροτερο.

Γιατι τοσο απογοητευτικος ο γιατρος..?

Ευχομαι την αλλη βδομαδα ο γιατρος να τα δει ολα φυσιολογικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...