Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bασιλικος πολτος απο ποτε?


Recommended Posts

Καλησπερα...:D,

 

ενημερωστε με σας παρακαλω πολυ, εσεις οι εμπειρες μανουλες, απο ποτε μπορουμε να δινουμε βασιλικο πολτο, γυρη και γενικα διαφορα αφεψηματα απο βοτανα, στα παιδακια μας. Ο μικρουλης μου ειναι 1 χρονου, σχεδον και ο παιδιατρος μου ειπε μετα τον 2ο χρονο. Εσεις γνωριζετε, μηπως, κατι αλλο?

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσεχε μην εχει αλλεργία το παιδί,είναι πολύ ευεργετικός,αλλά και πολύ επικίνδυνος!στη γειτονια μυ είχε πεθάνει παιδάκι απο βασιλικό πολτο που του έδωσε η γιαγια στο χωριο,ψαξτο πολύ πριν το δωσεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περιπτωση να δώσω στο παιδί μου βασιλικό πολτό και γύρη. Τόσα υγιεινά φαγητά υπάρχουν γιατί να το επιβαρύνω με χημικά; Έστω και φυσικά, χημικά είναι κατά κάποιο τρόπο! Μην το κάνεις, εδώ μέχρι και το μέλι να σκέφτεσαι πριν το δώσεις όχι βασιλικό πολτό! Γύρη! Όχι κούκλα μου, αν σου κάνει αλλεργία την πάτησες και τα οφέλη από αυτές τις ουσίες δεν είναι δα και τόσα για να ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τις κοπελες.ακομα κ το μελι ειναι επικυνδυνο,λενε μετα το ετος αλλα εγω ακομα δεν εδωσα στον γιο μου,μαυτο που ακουσα με το μωρο που πεθανε απο το μελι φοβηθηκα!οσο για τον βασιλικο πολτο...μια φορα μου εφερε η μανα μου 3 βαζα.κ τα πεταξα στα σκουπιδια εννοειται.καλυτερα να τρωει το σπιτικο φαγητο του το μωρο με τις σουπες τους τραχαναδες το μοσχαρακι του το ψαρακι του τα φρουτα του τα φρεσκα κ το γαλα του κ δε χρειαζεται βασιλικος πολτος κ γυρη!μη το ρισκαρεις ειναι πολυ επικυνδινο!μια αλλεργια να εχει το μωρο θα χτυπας το κεφαλι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια,

 

δεν ηξερα οτι μπορει να προκαλεσει τοσο σοβαρη αλλεργια!!!. Επειδη γενικα προσπαθω να του δινω οτι πιο υγειϊνο, οπως ολοι φυσικα, λιγο-πολυ και επειδη ειμαι λιγο επιφυλακτικη με την χορηγηση φαρμακων, δεν θελω να τον δηλητηριαζω με φαρμακα, οταν μας προκυπτει καμια ασθενειουλα, εκτος κι αν κριθει απαραιτητο απο την παιδιατρο μας, σκεφτηκα να ενισχυω τον οργανισμο του με φυσικα μεσα οπως κανω αλλωστε και για μενα, αφου γενικα δεν εχουμε προβλημα με την διατροφη, δηλ, σκοπος μου δεν ειναι η αυξηση της ορεξης μιας και ευτυχως, τρωωει τα παντα και οπως λεμε χαριτολογοντας με τον μπαμπα, εαν ειχε δοντακια (12 μηνων και ακομη τιποτα), θα ετρωγε και 'μενα, παρ'οτι δεν ειναι παχουλος.

Μηπως γνωριζετε εαν υπαρχει κατι που μπορει να παρει παιδακι 12 μηνων για ενισχυση ή μονο εαν του κανω ομοιοπαθητικη?

 

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια...:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω αυτο το χειμωνα δεινω στα δικα μου καποιες βιταμινες.αρχισαμε απο τελη αυγουστου.εδω στη γερμανια εχει απο 1 χρονων.δε ξερω για την ελλαδα.ειναι σαν συμπηκνωμενος χυμος κ διατηρειται στο ψυγειο.κατω απο 3 ετων δινεις 8γρ τη μερα κ πανω απο 3 10γρ.

ισως αν ρωτησεις σε καποιο φαρμακειο να σου πουνε.παντως μεχρι τωρα με βοηθησαν γιατι περισι ειχαν αρρωστησει 5 φορες μεχρι αυτο το μηνα.ειναι κ η μεγαλη που παει παιδικο κ αρρωσταινουν μερικα παιδακια κ μετα κολλουσε κ στο καπακι κολλουσε κ ο μικρος...

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο το χειμωνα δεινω στα δικα μου καποιες βιταμινες.αρχισαμε απο τελη αυγουστου.εδω στη γερμανια εχει απο 1 χρονων.δε ξερω για την ελλαδα.ειναι σαν συμπηκνωμενος χυμος κ διατηρειται στο ψυγειο.κατω απο 3 ετων δινεις 8γρ τη μερα κ πανω απο 3 10γρ.

ισως αν ρωτησεις σε καποιο φαρμακειο να σου πουνε.παντως μεχρι τωρα με βοηθησαν γιατι περισι ειχαν αρρωστησει 5 φορες μεχρι αυτο το μηνα.ειναι κ η μεγαλη που παει παιδικο κ αρρωσταινουν μερικα παιδακια κ μετα κολλουσε κ στο καπακι κολλουσε κ ο μικρος...

 

 

Ευχαριστω πολυ Dimitra83, :-)

 

θα ρωτησω σε φαρμακειο με ομοιπαθητικα, καλυτερα, μηπως υπαρχει κατι και για την δικη μας ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια πως δίνετε τον βασιλικό πολτό στα παιδιά; Και σε ποια ποσότητα;

Είμαστε 3 και κάτι και ξεκινήσαμε, ένα κεφαλάκι σπίρτου σε ένα μικρό κουταλάκι μέλι κάθε πρωί νηστικό.

 

Αλλά δεν θέλει, μάλλον την καίει και δεν μου το πίνει.

Εχετε άλλο τρόπο; πρέπει να είναι νηστικό; Μόνο αυτή την ποσότητα δίνουμε;

 

Για ενίσχυση ανοσοποιητικού το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το μικρό σου; Να σου πώ την αλήθεια εγώ φοβάμαι να δώσω τέτοια πράγματα, αν κάνει αλλεργία; Εμάς πάντως θυμάμαι που μας έδινε η μαμα μου πάνω σε μια οδοντογλυφίδα, ήταν τόσο λίγο που δε θυμάμαι καθόλου γευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω περνω της Ortis και τους το ριχνω μεσα στο γαλα. Μια κουταλια στον μικρο και 2 στον μεγαλο. Δεν ξερω αν ειναι απο αυτο ή αν μεγαλωσαν αλλα γενικα πανε καλυτερα (οκ τωρα ηταν ο μικρος αρρωστος αλλα και εγω ειμαι με αντιβιωση). Εχω παρατηρησει οτι θελει λιγο καιρο για να δρασει. Πχ εμεις αρχιζουμε το Σεπτεμβρη με τα σχολεια και ενα συναχακι το παθαινουν αλλα σιγα σιγα δυναμωνουν.

Ειχα παρει και "κανονικο" απο μαγαζι με βιολογικα οταν ο μεγαλος ειχε μονοπυρηνωση. Νομιζω οτι ειχε ενα πολυ μικρο κουταλακι και μου ειχαν πει στην μυτουλα καθε πρωι.

Γενικα εινια καλυτερα μονο του και νηστικο αλλα απο το ολοτελα?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει αλλεργία η μικρή μου, ήδη το παίρνουμε τόσο καιρό.

 

Μέλι και παράγωγα πριν το έτος δεν κάνει να δώσουμε γιατί κάποιες φορές υπάρχει ένα τοξικό ένζυμο το οποίο ο οργανισμός τους δεν μπορεί να αντιμετωπίσει. Τα δικά μου πια δεν έχουν πρόβλημα.

 

Ακριβώς αυτό μου είπε η γιατρός, στην μύτη του μικρού πλαστικού κουταλιού ή με μια οδοντογλυφίδα λίγο στη μυτούλα. Αρα είναι οκ η δόση....

Δεν την παλεύω όμως νηστική να φάει κουταλιά μέλι με αυτό μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Xena ειναι αρρωστη. Μην την πιεζεις. Καταλαβαινω οτι τωρα πρεπει αλλα θα δεις μολις συνελθει θα στρωσει. Εγω σταματησα πλεων να τους πιεζω (μετα απο χρονια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω περνω της Ortis και τους το ριχνω μεσα στο γαλα. Μια κουταλια στον μικρο και 2 στον μεγαλο. Δεν ξερω αν ειναι απο αυτο ή αν μεγαλωσαν αλλα γενικα πανε καλυτερα (οκ τωρα ηταν ο μικρος αρρωστος αλλα και εγω ειμαι με αντιβιωση). Εχω παρατηρησει οτι θελει λιγο καιρο για να δρασει. Πχ εμεις αρχιζουμε το Σεπτεμβρη με τα σχολεια και ενα συναχακι το παθαινουν αλλα σιγα σιγα δυναμωνουν.

Ειχα παρει και "κανονικο" απο μαγαζι με βιολογικα οταν ο μεγαλος ειχε μονοπυρηνωση. Νομιζω οτι ειχε ενα πολυ μικρο κουταλακι και μου ειχαν πει στην μυτουλα καθε πρωι.

Γενικα εινια καλυτερα μονο του και νηστικο αλλα απο το ολοτελα?

 

Έχεις δει διάφορα στην ποσότητα που τρώνε; Άκουσα ότι η βασιλικός πολτος αυξάνει την όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

baby εμενα τρωνε ποσοτητα. Ποιοτητα δεν τρωνε οποτε και με αυτο σταματησα να ασχολουμε. Δεν ειναι λιγοφαγα τα παιδια μου, μια χαρα χορτενουν αλλα δεν τρωνε κρεας ή λαχανικα. Ειδικα στον μεγαλο κανω προσπαθια να περιορισω την ποσοτητα - για τον μικρο θα δω του χρονου που θα αλλαξει κολατσιο στο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εδω εχουν παγωσει οι μελισσες... Πραγματικα δεν ξερω αν υπαχει παραγωγη και βεβαια να το φερεις απο την Ελλαδα ειναι δυσκολο. Γενικα ειμαι ευχαριστημενη με αυτο του φαρμακειου, σε συνδιασμο με το οτι μεγαλωνουν και οτι οι 2 τελευταιοι χειμωνες ηταν ηπιοι για την περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τελικά, τι γίνεται με τον βασιλικό πολτό; Ο παιδίατρος που βλέπει το παιδί δεν θέλει τον βασιλικό πολτό, γιατί λέει ότι προκαλεί αλλεργίες. Μια άλλη παιδίατρος - σύμβουλος θηλασμού με την οποία μιλάω είναι υπέρ του βασιλικού πολτού αλλά δεν ξέρει την δοσολογία. Μου είπε ότι από την στιγμή που δίνουμε μέλι μπορούμε να δώσουμε και βασιλικό πολτό. Τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, τι γίνεται με τον βασιλικό πολτό; Ο παιδίατρος που βλέπει το παιδί δεν θέλει τον βασιλικό πολτό, γιατί λέει ότι προκαλεί αλλεργίες. Μια άλλη παιδίατρος - σύμβουλος θηλασμού με την οποία μιλάω είναι υπέρ του βασιλικού πολτού αλλά δεν ξέρει την δοσολογία. Μου είπε ότι από την στιγμή που δίνουμε μέλι μπορούμε να δώσουμε και βασιλικό πολτό. Τι ισχύει τελικά;

 

Να σου πω την αληθεια δ εχω ρωτησει.μετα το χρονο τρωμε τα παντα.καμια αλλεργια σας εχει παρουσιαστει;η δοσολογια που θυμαμαι απο τα δικα μου παιδικα χρονια στο δημοτικο ειναι στη μυτη της οδοντογλυφιδας.εγω αυτο που θα κοιτουσα ειναι η προελευση.για ενισχυση ανοσοποιητικου κ γω το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Vicky, καμιά αλλεργία δεν έχει. Ούτε στο μέλι φυσικά. Απορώ γιατί οι παιδίατροι δεν ακολουθούν κοινή γραμμή. Ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο; Φυσικά έχω ρωτήσει παραγωγό μελιού και βασιλικού πολτού ο οποίος είναι υπέρ του βασιλικού πολτού στα μικρά παιδιά, αλλά δεν ξέρει δοσολογία και παραπέμπει στον παιδίατρο. Ο παιδίατρός μας δεν τον θέλει, οπότε, κι εγώ δεν αναλαμβάνω την ευθύνη να δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...