Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποια ειναι η κανονική ποσότητα νερού που πρέπει να πίνουνε;;


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε σας... Ο μικρός μου που είναι 16 μηνών έχει λίγες μέρες τώρα που δεν χορταίνει νερό... Πίνει, πίνει ... Το ζητάει από μόνος του... Δεν εχουμε αλλάξει κάτι στη διατροφή του, ούτε του δίνω πολύ αλατισμένα φαγητά... Θα ρωτήσω την παιδίατρο από βδομάδα αλλα για πειτε μου κι εσείς αν ξέρετε κάτι... Υπάρχει πιθανότητα το μωρό να έχει σακχαρο??? Εσείς κάνετε συχνα εξετάσεις αίματος στα μικρά σας??? Εγώ δεν του έκανα ποτέ.. Μόνο στο μαιευτήριο ότι του κάνανε... Μια κυρία μου είπε ότι κανανε μια φορά και σε μωρό 12 μηνών βρήκαν χοληστερίνη....

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εμενα τις τελευταιες εβδομαδες πινει πολυ νερο σε σχεση με ποσο επινε πριν.ισως οσο ζεσταινει ο καιρος να θελουν περισσοτερο.αν μαθεις κατι ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να μετρήσετε περίπου πόσο πίνει για να υπαρχει σύγκριση! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωί είναι δύσκολο να πω πόσο πίνει γιατί τον κρατάει η γιαγιά του αφού εγώ δουλεύω... Πάντως μου λέει η γιαγιά ότι ζητάει νερό πολύ συχνά και πινει αρκετό... Από το μεσημέρι και μετά που τον έχω εγώ, ας πούμε χτες το απόγευμα ήπιε πάνω από 500 ml..

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μην αγχώνεστε γιατι και εμεις τα ιδια έχουμε!

Μην ξεχνάτε ότι όταν τα μωρά λαμβάνουν στερεα τροφή χρειάζονται πολυ νερό για την χωνευση !

Επίσης άλλαξε και ο καιρός και έχει περισσότερη ζέστη και τα καυμενουλικα το νιωθουν πιο έντονα από εμάς!

Πάντως το πολυ νερό ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ! :P

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πές της να μετρήσει το νερό σε μία κανάτα πχ ένα λίτρο ακριβώς, και απο εκεί να του δίνει νερό - μετά απλώς να μετρήσει τί λείπει.

Μόνο αν έχεις ένα συνολικό ποσό τότε θα μπορεί και να σου πεί κάτι ο γιατρός.

Όπως και επίσης αν είναι κάθε μέρα.

Υπάρχει περίπτωση κάτι που έφαγε να ήταν "βαρύ" και έτσι το σώμα του να χρειάστηκε περισσότερο νερό. Η να είχε πιεί απο 100 γρ λιγότερο απο ότι χρειάζεται τις τελευταίες μέρες και ξαφνικά το σώμα του να έδωσε το μύνημα "φέρτε νερό τώρα!" πχ. Η υπάρχει περίπτωση η γιαγιά να έδωσε κάτι περισσότερο αλατισμένο..

Συγκέντρωσε στοιχεία και τότε ρώτα το γιατρό :).

 

βρήκα αυτό - είναι ένα μέσο όρο τα 1,3 λίτρα.

According to the Institute of Medicine, a child between the ages of one and three needs about 1.3 liters of water a day. Keep in mind that total water intake reflects the sum of plain drinking water and the water content of all foods and beverages consumed during the day. That means your toddler may meet much of his water need from the milk, juice, fruits, soups, yogurt, etc. that he is eating. In order for your child to fulfill his fluid needs without an obligatory intake of unnecessary calories, be sure to offer plain water during meal and snack time, and between times in response to thirst. Many factors will affect your child's unique need for water including the climate you live in... a hot, dry climate will increase a child's need for fluid, activtiy level... active kids will need more water than sedentary ones, and fever or other physiological conditions may increase a child's need for water. Normal hydration can be maintained over a wide range of water intakes. The body has many mechanisms for achieving water balance. If not enough water is drunk, the kidneys will conserve water, and when fluid intake is high, urine output will increase. One way to make sure your child is drinking enough water is to pay attention to his urine output. If he is urinating frequently and the urine is pale yellow and with little smell, he's getting enough, but if his urine is bright yellow and acrid smelling, it's a good indication he's not getting enough fluid and his urine is very concentrated. Offer him plenty of plain, refreshing water to get back into balance. It's rare to get too much water and you needn't worry about that with a toddler who is allowed to drink in response to needs.
http://www.earthsbest.com/toddler_nutrition/faqs/other.php

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωί είναι δύσκολο να πω πόσο πίνει γιατί τον κρατάει η γιαγιά του αφού εγώ δουλεύω... Πάντως μου λέει η γιαγιά ότι ζητάει νερό πολύ συχνά και πινει αρκετό... Από το μεσημέρι και μετά που τον έχω εγώ, ας πούμε χτες το απόγευμα ήπιε πάνω από 500 ml..

 

εμενα δεν πινει τοσο πολυ.αντε να πιει το πολυ 200ml ολη μερα.αλλα παλιοτερα ουτε 50 δεν επινε.

Link to comment
Share on other sites

και μενα πινει παρα πολυ νερο..μα παρα πολυ.οπως επισης το καλοριφερ ειναι στους 22 και αυτος ολο το βραδυ ειναι ξεσκεπαστος.μολις τον σκεπαζω αντιδραει πεταει το παπλωματακι και συνεχιζει τον υπνο του.οταν τον σκεπαζω γινετε μουσκεμα στον ιδρωτα ενω εγω κρυωνω ...μα πηρε το θερμορυθμιστικο του πατερα του?????και αυτος δεν αντεχει την ζεστη..

Link to comment
Share on other sites

Αχ demi, κι εμένα η δικιά μου έτσι είναι... Πίνει πάαααααρα πολύ νερό και με το πραμικρό ιδρώνει. Φαντάσου ότι όλο το χειμώνα (με σβηστά τα καλοριφερ το βράδυ) τον έβγαλε ξεσκέπαστη. Τώρα δεν θέλει να βρίσκεται καθόλου η κουβέρτα στο κρβέτι της... Την πετάει κάτω. Φαντάσου εμένα με πυτζάμες και κάλτσες κάτω από το πάπλωμα να φαίνεται μόνο λίγο το κεφάλι μου (καθότι κρυουλιάρα) και μπαμπάς και κόρη άνετοι και ξεσκέπαστοι και να ιδρώνουν κιόλας... Απίστευτο... Αφολυ καμιά φορά ξεχνιέμαι και την ντύνω σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα και το παιδί υποφέρει....

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως και μένα αναζητάει περισσότερο το νερό εδώ και λίγο καιρό. Και οι μέρες ζεστάνανε και λόγω καλού καιρού όλο και έξω θα βγούμε να παίξουμε σε καμιά αυλή, τρέχει και ιδρώνει όσο και να το κάνεις...λογικό! Όχι βέβαια ότι δε πρέπει να το αναφέρεις στο γιατρό σου, και ειδικά αν υπάρχει ιστορικό με ζάχαρο στην οικογένεια! Μια ερώτηση δε βλάπτει...ποτέ δε ξέρεις!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμένα ο Νεκτάριος πίνει πάρα μα πάρα πολύ νερό, πάνω από έναμιση λίτρο την ημέρα! χειμώνα καλοκαίρι μέρα και νύχτα! Κάναμε κάποιες εξετάσεις ούρων και αίματος τον χειμώνα και όλα ήταν φυσιολογικά!

Ο παιδίατρος μας είπε ότι αυτό είναι πάρα πολύ καλό για τον οργανισμό του ... αλλά βλάπτει σοβαρά την τσέπη μας... γιατί και το νερό που πίνει είναι εμφιαλωμένο με ασβέστιο, επειδή έχει κόψει το γάλα , πίνει το contrex που είναι πανάκριβο, αλλά και στις πάνες δεν τον προλαβαίνουμε και το πρωί έχουμε και σεντόνια συνήθως βρεγμένα γιατί τόοοσοοο νερό δεν το αντέχουν!!! :D:cry::shock:

Link to comment
Share on other sites

Κυριες μου...

 

Το πολυ νερο ΔΕΝ ειναι το μονο συμαδι αν και ΝΑΙ ειναι ενα απο τα σημαδια για ζαχαρο... ( δυστυχως προσωπικη πειρα στη μεσαια..)

Συνδιαζεται με απωλεια βαρους παρολη την επεισεις εκτος συνηθισμενων οριων καταναλωση φαγητου.....

Link to comment
Share on other sites

και μενα πινει παρα πολυ νερο..μα παρα πολυ.οπως επισης το καλοριφερ ειναι στους 22 και αυτος ολο το βραδυ ειναι ξεσκεπαστος.μολις τον σκεπαζω αντιδραει πεταει το παπλωματακι και συνεχιζει τον υπνο του.οταν τον σκεπαζω γινετε μουσκεμα στον ιδρωτα ενω εγω κρυωνω ...μα πηρε το θερμορυθμιστικο του πατερα του?????και αυτος δεν αντεχει την ζεστη..

 

 

ετσι....τα ιδια περασα το χειμωνα!εγω σκεπασμενη μεχρι τα αυτια και αυτο να κλαιει καθε φορα που τον σκεπαζω...και οσο για το νερο πρεπει να τους δινουμε και οταν δεν ζητανε.αν ερθει η στιγμη να σου ζητησουν παει να πει οτι ηδη εχει αφυδατωθει ο οργανισμος τους.νερακι και αυτα και εμεις(για κυταριττιδα)

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

εμείς είμαστε ενός χρόνου και δεν το γουστάρει το νερό καθόλου. πίνει σταγόνες. ανά δύο ημέρες μπορεί να πιεί το απόγευμα και σαν άνθρωπος.

αλλά γενικά δεν το θέλει. μόνο παίζει με το νερό.

τί μπουκάλι έχετε για το νερό; μήπως φταίει που της το δίνω σε μπιμερό της avent;

να της δώσω άλλο μπουκάλι με λαβές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα μανουλες και μπαμπαδες...

(ελπιζω το θεμα να ταιριαζει εδω δεν βρηκα κατι αλλο)

 

εχω μια κορη που σε λιγες μερες θα γινει 20 μηνων. με το θεμα του φαγητου δεν εχω προβλημα τρωει χωρις προβλημα τα παντα. αλλα δεν πινει νερο αρκετο...

εως καθολου προτειμαει το παιδικο τσαγακι.

ποσο πρεπει να πινουνε τα μωρα σαυτην την ηλικια?

dPl4p2.png

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω αν της εχεις δωσει νερο και σου εχει πει οχι?? εγω δεν θα της εδινα εξαρχης τιποτα αλλο παρα νερακι!τωρα επειδη εχει συνηθισει μαλλον αυτο που της δινεις σιγα σιγα θα της λες οτι αγαπη μου δεν εχει τσαγακι μονο νερακι αν θελεις για να δεις την αντιδραση της.θα της εχεις παντα το ποτηρακι της γεματο με νερο σε σημειο που να μπορει να το βλεπει και να το παρει ανα πασα ωρα και στιγμη..σου το λεω αυτο γιατι το τσαγακι δεν το ζητησε μονη της απλα μαλλον της το παροτρυνες εσυ να το πιει ανησυχοντας βεβαια(και οχι επιτηδες) για οταν θα διψασει να μην μεινει χωρις κατι υγρο....πρεπει ομως σιγα σιγα να το ξεκοψεις...η δικια μου απο 1,5 χρονων και μετα πινει περιπου ενα μπουκαλακι του νερου ισως και λιγοτερο (δηλαδη περιπου 300-400μλ την ημερα.αλλα δε ξερω ποσο ακριβως πινουν τα παιδια αυτης της ηλικιας.βασικα να σου πινει μετα απο καθε γευμα περιπου ενα φλυτζανακι του καφε ειναι μια χαρα χωρις και παλι τοιζω να ξερω την ποσοτητα και για μενα μην την μετρας ακομα...βασικο πρωτα ειναΙ να μαθει το παιδακι να πινει νερακι!!καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ.. ναι μετα απο τα γευματα της δινω να πιει νερο και πινει με το καλαμακι καμια 4-8 γουλιες...αλλα οχι παντα. δεν ξερω τωρα αν ειναι ισα με ενα φλιτζανι του καφε...

 

ναι φυσικα και ζηταει νερο απλα εμενα μου φαινεται λιγο. ενω οταν ζηταει τσαι βλεπω να πινει παραπανω γουλιες....

 

:|

dPl4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μια χαρα ειναι μην ανυσηχεις!!προσπαθησε ομως να περιορισεις λιγο το τσαγακι ή να το αραιωνεις με περισσοτερο νερο!! αφου σου πιει εστω και αυτο το λιγο εισαι κομπλε! οπως σου ειπα καλο ειναι να μην μετρας την ποσοτητα!οσο πιει!αν διψασει θα πιει(νερακιιιιιι πιο πολυ εεε??):cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ τον αφηνω να πιει νεράκι οσο θελει κ οποτε θελει.Υπαρχουν μέρες που θα πιει πανω απο 500ml κ αλλες που θα πιούμε 200ml. Στο φαγητό πινει ενδιάμεσα όπως κανουμε κ μεις σαν μεγαλοι. Τσάι δεν εχουμε πιει ακομα κιας κοντεύουμε να χρονισουμε :) ο γιατρος μας δεν το θεωρει απαραίτητο! Ούτε κ γω να σας πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...