Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

Ο πιτσιρίκος μου δεν είναι και πολύ φανατικός με το γάλα,και πολλές φορές συμβαίνει το βράδυ να μην θέλει να πιεί καθόλου γάλα με αποτέλεσμα να το αφήνω σε θερμαντικό μηχάνημα να διατηρεί την θερμοκρασία του ζεστή μέχρι να κοιμηθεί το μωρό μήπως και το πιεί μέσα στον ύπνο του...

 

Ήθελα να ρωτήσω....

 

πόση ώρα μπορώ να αφήνω το γάλα μέσα στο μπιμπερό σε σταθερή θερμοκρασία μέχρι να το πιεί το μωρό?? μισή ώρα ? μία ώρα ? ....ή απλά πρέπει αν δεν το πιεί να το πετάξω???

 

κάποιος να με βοηθουσε βρε παιδιά γιατί το μπουκάλι το έχω αυτή τηνστιγμή κανα μισάωρο και περιμένει να δει τι θα γίνει...θα πάει στο στομαχάκι του μωρού ή στα βάθυ του νεροχύτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν θα το άφηνα σε θερμαντικό.Φοβάμαι την αλλοίωση.Ή θα το κρατούσα μια ώρα εκτός ψυγείου και θα το ξαναζέσταινα λίγο πριν το πιεί ή θα το έβαζα στο ψυγείο αμέσως και θα το ζέσταινα όταν θέλω να το δώσω(δεν το χω κάνει ποτέ αλλά ξέρω πως δεν βλάπτει).Ο νεροχύτης μου έχει πιει περισσότερο γάλα από την μπέμπα μου.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

πόση ώρα μπορώ να αφήνω το γάλα μέσα στο μπιμπερό σε σταθερή θερμοκρασία μέχρι να το πιεί το μωρό?? μισή ώρα ? μία ώρα ? ....ή απλά πρέπει αν δεν το πιεί να το πετάξω???

Ελπιζω να μην το πεταξες .......

Τι γαλα του δινεις? Η δικη μας παιδιατρος παντα μου ελεγε αν δεν το πιει στο μισαωρο το πεταω, τωρα δεν ξερω αν ο θερμαντηρας παρατεινει την χρονικη διαρκεια.

Αν ειναι γαλα μακρας διαρκειας, ετοιμο για καταναλωση, στο χαρτινο μπορει να μην αλλοιωνεται τοσο γρηγορα. Η σκονη παντως, στο 20 λεπτο που κανει ο μπεμπης μου να πιει το γαλα, μολις παω να ριξω στο νεροχυτη οτι μεινει, μυριζει απιστευτα "ασχημα"....

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο πιτσιρίκος μου δεν είναι και πολύ φανατικός με το γάλα,και πολλές φορές συμβαίνει το βράδυ να μην θέλει να πιεί καθόλου γάλα με αποτέλεσμα να το αφήνω σε θερμαντικό μηχάνημα να διατηρεί την θερμοκρασία του ζεστή μέχρι να κοιμηθεί το μωρό μήπως και το πιεί μέσα στον ύπνο του...

 

Ήθελα να ρωτήσω....

 

πόση ώρα μπορώ να αφήνω το γάλα μέσα στο μπιμπερό σε σταθερή θερμοκρασία μέχρι να το πιεί το μωρό?? μισή ώρα ? μία ώρα ? ....ή απλά πρέπει αν δεν το πιεί να το πετάξω???

 

κάποιος να με βοηθουσε βρε παιδιά γιατί το μπουκάλι το έχω αυτή τηνστιγμή κανα μισάωρο και περιμένει να δει τι θα γίνει...θα πάει στο στομαχάκι του μωρού ή στα βάθυ του νεροχύτι?

Παντως εγω το κραταω στο μπιμπερο ολη την νυχτα.τωρα που κρυωσε λιγο ο καιρος τοχω διπλα στη κουνια της και παω στον υπνο της συνεχεια μπας και πιει.μπορει να πιει 30μλ,μπορει 100μλ μονορουφι ,μπορει και να μου το σπρωξει και να μην πιει.το καλοκαιρι τοβαζα ψυγειο και οποτε πηγαινα μες την νυχτα να το πιει,το βγαζα απτο ψυγειο.βεβαια εμενα οποτε πινει το γαλα της(γιατι οπως καταλαβαινεις δεν τρελαινομαστε για γαλα)της αρεσει χλιαρο προς κρυο,χειμωνα-καλοκαιρι.

μιλαω για σκονη παντα.δεν ειδα κανα προβλημα.δεν μπορω να φτιαχνω συνεχεια φρεσκο γαλα,γιατι δεν ξερω ποσο να φτιαξω,ασε που θα πρεπε να μην κοιμαμαι ολη τη νυχτα.

αχ,δεν ξερετε τι τυχερες ειστε οι μανουλες που πινουν ολο το γαλα τους πριν τον υπνο.εγω εχω να το ζησω αυτο απο 8 μηνων.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας και από μένα! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω έναν μικρούλη 26 μηνών ο οποίος εδώ και 7 μέρες περίπου μου έκοψε ξαφνικά τα γάλα. Μέχρι στιγμής έπινε το nativa 3 σε σκόνη και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα συναντήσει. Τώρα όμως έχω τρελαθεί γιατί του δώσει φρέσκο γάλα ΟΛΥΜΠΟΣ και ΔΕΛΤΑ και δεν του άρεσε καθόλου. Σήμερα του πήρα της NESTLE 2+ ούτε και με αυτό είχα κάποιο αποτέλεσμα δεν ξέρω τι να κάνω. πείτε μου καμιά ιδέα η παιδίατρος μου είπε να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες. το εβαπορέ ΒΛΑΧΑΣ που τυχαίνει και το πίνω εγώ του έδωσα και του άρεσε αλλά η παιδίατρος είπε ότι δεν έχει τις απαραίτητες βιταμίνες. Κάθε μέρα πάω και αγοράζω και γάλατα! Έλεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια γεια σας και από μένα! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω έναν μικρούλη 26 μηνών ο οποίος εδώ και 7 μέρες περίπου μου έκοψε ξαφνικά τα γάλα. Μέχρι στιγμής έπινε το nativa 3 σε σκόνη και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα συναντήσει. Τώρα όμως έχω τρελαθεί γιατί του δώσει φρέσκο γάλα ΟΛΥΜΠΟΣ και ΔΕΛΤΑ και δεν του άρεσε καθόλου. Σήμερα του πήρα της NESTLE 2+ ούτε και με αυτό είχα κάποιο αποτέλεσμα δεν ξέρω τι να κάνω. πείτε μου καμιά ιδέα η παιδίατρος μου είπε να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες. το εβαπορέ ΒΛΑΧΑΣ που τυχαίνει και το πίνω εγώ του έδωσα και του άρεσε αλλά η παιδίατρος είπε ότι δεν έχει τις απαραίτητες βιταμίνες. Κάθε μέρα πάω και αγοράζω και γάλατα! Έλεος δηλαδή.

 

και τα δικά μου δεν τα έπιναν,ώσπου άρχισα να βάζω μέσα μια κουταλιά μέλι,και πιο γλυκό και πιο υγιεινό για δοκίμασε και θα δεις.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιος μου που το έκοψε 8 μηνών, του έδωσα φρέσκο από τα παιδικά όμως. το advance συγκεκριμένα που το κόψαμε πριν λίγο καιρό (8 ετών πια) και το γυρίσαμε σε light λόγω βάρους...

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιος μου που το έκοψε 8 μηνών, του έδωσα φρέσκο από τα παιδικά όμως. το advance συγκεκριμένα που το κόψαμε πριν λίγο καιρό (8 ετών πια) και το γυρίσαμε σε light λόγω βάρους...

θα το δοκιμάσω και αυτό τώρα έχουμε πάρει φόρα όλα τα γάλατα και όποιο μας κάτσει άντε να δούμε τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

στον δικό μου υποθέτω ότι άρεσε το παιδικό γιατί είναι πιο γλυκό (για μένα πολύυυυ γλυκό) από τα άλλα. εκτός και αν το αναμιγνύεις με σκέτο φρέσκο. εγώ το έκανα κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στον δικό μου υποθέτω ότι άρεσε το παιδικό γιατί είναι πιο γλυκό (για μένα πολύυυυ γλυκό) από τα άλλα. εκτός και αν το αναμιγνύεις με σκέτο φρέσκο. εγώ το έκανα κάποιες φορές.

Όχι δεν αναμιγνύω κανένα γάλα με φρέσκο όποιο αγοράζω το ζεσταίνω,το κάθε γάλα ξεχωριστά έχει την δική του γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιτσιρίκος μου δεν είναι και πολύ φανατικός με το γάλα,και πολλές φορές συμβαίνει το βράδυ να μην θέλει να πιεί καθόλου γάλα με αποτέλεσμα να το αφήνω σε θερμαντικό μηχάνημα να διατηρεί την θερμοκρασία του ζεστή μέχρι να κοιμηθεί το μωρό μήπως και το πιεί μέσα στον ύπνο του...

 

Ήθελα να ρωτήσω....

 

πόση ώρα μπορώ να αφήνω το γάλα μέσα στο μπιμπερό σε σταθερή θερμοκρασία μέχρι να το πιεί το μωρό?? μισή ώρα ? μία ώρα ? ....ή απλά πρέπει αν δεν το πιεί να το πετάξω???

 

κάποιος να με βοηθουσε βρε παιδιά γιατί το μπουκάλι το έχω αυτή τηνστιγμή κανα μισάωρο και περιμένει να δει τι θα γίνει...θα πάει στο στομαχάκι του μωρού ή στα βάθυ του νεροχύτι?

 

Εγω φτιαχνω ενα καφε με γαλα το πρωι και το κραταω ολη μερα - στα παιδια ομως δεν θα το εδινα. Ακομη και το μητρικο που επινε ο μεγαλος στο μπουκαλι στο μισαωρο το πεταγα ειδικα αν το ειχε βαλει στο στομα του. τωρα βεβαια μας εχει τυχει να φυγουμε ιαστικα για καποιο ραντευου και να γυρισουμε μετα απο καμια ωρα και να πιουν το υπολοιπο γαλα που δεν μαζεψαμε απο το τραπεζακι χωρις να παθουν κατι αλλα δεν θα το εκανα συστηματικα..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας και από μένα! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω έναν μικρούλη 26 μηνών ο οποίος εδώ και 7 μέρες περίπου μου έκοψε ξαφνικά τα γάλα. Μέχρι στιγμής έπινε το nativa 3 σε σκόνη και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα συναντήσει. Τώρα όμως έχω τρελαθεί γιατί του δώσει φρέσκο γάλα ΟΛΥΜΠΟΣ και ΔΕΛΤΑ και δεν του άρεσε καθόλου. Σήμερα του πήρα της NESTLE 2+ ούτε και με αυτό είχα κάποιο αποτέλεσμα δεν ξέρω τι να κάνω. πείτε μου καμιά ιδέα η παιδίατρος μου είπε να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες. το εβαπορέ ΒΛΑΧΑΣ που τυχαίνει και το πίνω εγώ του έδωσα και του άρεσε αλλά η παιδίατρος είπε ότι δεν έχει τις απαραίτητες βιταμίνες. Κάθε μέρα πάω και αγοράζω και γάλατα! Έλεος δηλαδή.

 

Εγω θα του εδινα αυτο που του αρεσει και ας μην ειναι εμπλουτισμενο με βιταμινες.Απο αυτα που διαβασα σε διαφορα ποστ και του παιδιατρου Παπαβεντση,καταλαβα οτι το εμπλουτισμενο γαλα δεν ειναι απαραιτητο αν το παιδι εχει μια ισοροπημενη διατροφη.

Εμενα τωρα που χρονιζει θα του δωσω φρεσκο κανονικο και οχι εμπλουτισμενο.Ακολουθω το ενστικτο μου, ελπιζω να μην κανω λαθος!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα του εδινα αυτο που του αρεσει και ας μην ειναι εμπλουτισμενο με βιταμινες.Απο αυτα που διαβασα σε διαφορα ποστ και του παιδιατρου Παπαβεντση,καταλαβα οτι το εμπλουτισμενο γαλα δεν ειναι απαραιτητο αν το παιδι εχει μια ισοροπημενη διατροφη.

Εμενα τωρα που χρονιζει θα του δωσω φρεσκο κανονικο και οχι εμπλουτισμενο.Ακολουθω το ενστικτο μου, ελπιζω να μην κανω λαθος!

 

επειδη την πατησα με τον δευτερο που του εκανα αλλαγη στο χρονο θα σε συμβουλευα να το καθυστερησεις λιγο.ας το να παει τουλαχιστον 18 μηνων για να κανεις αλλαγη.εκτος αν ο δικος σου ειναι ευκολο παιδι στις γευσεις γιατι ο δικος μου δεν ειναι καθολου!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκτος αν ο δικος σου ειναι ευκολο παιδι στις γευσεις γιατι ο δικος μου δεν ειναι καθολου

Μεχρι τωρα δεν δειχνει να προβληματιζεται με τις γευσεις,τρωει ολα τα φρουτα και τα λαχανικα και οσες φορες του εχω αλλαξει γαλα δεν ειχα προβλημα.

Του εδωσα και δοκιμασε φρεσκο και το ειπιε μια χαρα.

Βλεποντας και κανοντας......:-)

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...