Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΣ-12 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ. Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 12 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ! ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΕΡΟ! ΤΙ ΕΝΝΟΩ: ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΘΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ, ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΣΙΜΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΟ/ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ, ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ ΘΑ ΦΑΕΙ 5 ΜΠΟΥΚΙΕΣ, ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ (ΞΕΓΕΛΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΧΑΖΑ) ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΤΟΣΤΑΚΙ Η' ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ (ΚΙ ΑΥΤΑ ΑΜΑ ΤΑ ΦΑΕΙ). ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΑΒΟΥΡΑΤΖΟΥ. ΚΑΤΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΠΙΤΣΑ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΞΕΡΟΓΛΥΦΕΤΑΙ. ΚΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΠΡΗΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ? Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΖΕΣΤΗ? ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ? (ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 70 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 8 ΚΙΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ) ΑΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΨΗΛΩΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΡΕ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εμενα τελευταια τα ιδια κανει ειναι 15 μηνων βεβαια,,,λιγο η ζεστη λιγο ενα καινουργιο δοντι

οταν βγαζει δοντι δεν τρωει τιποτα μονο θηλαζει η κανενα γιαουρτι αν του δωσω εκειν την ημερα λιγο ντεπον ανακουφιζεται και τρωει κανονικα

μονο οταν κατι τους ενοχλει σταματουν τα πολλα πολλα με το φαγητο,,,μην ανησυχεις περναει,,,δωσε της να φαει οτι επιθυμησει,,αν ειναι πιτσα πιτσα,,,δεν ειναι κακο πραγμα η πιτσα αν εχει καλα υλικα ειναι εξαιρετικο,,,,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα mag279

 

Και εμάς η κόρη μας πέρασε μια τέτοια "φάση" όπου έτρωγε μόνο ντοματες και μακαρόνια με κιμά (αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 18 μηνών...).

Επειδή τα κιλά της ήταν φυσιολογικά ο παιδίατρος μας έλεγε: Η θεραπεία για το πρόβλημα σας είναι η πείνα!!! όταν πεινάσει θα φάει το φαγητό που της έχεις βάλει στο πιάτο.

Και εμάς επιλεκτικά έτρωγε διάφορα σνακ (φταίγαμε εμείς που της τα δίναμε) και έτσι δεν μπορούσαμε να την πείσουμε να φάει σωστό φαγητό.

Όταν πήγε στον παιδικό σταθμό (25 μηνών) τελείωσε η φάση αυτή και ξεκίνησε να τρώει τα πάντα και αυτό με τη βοήθεια της βρεφονηπιαγωγού η οποία ομολογώ ότι την στρίμωξε (με την καλή έννοια!!!).

Επαναλαμβάνω όμως ότι το βάρος της ήταν φυσιολογικό και εμείς είμασταν μάλλον αρκετά ανεκτικοί...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω τα περισσότερα μωρακια περνάνε αυτη τη φάση, ιδιαίτερα στη μετάβαση απο τα αλεσμενα σε κομματάκια:rolleyes: είναι κι αυτα τα δόντια:rolleyes:

 

Εμάς αυτη η φάση κράτησε περίπου 2 μήνες!!!!:shock: κι εσένα καλα μου φαίνεται να τρώει, εμένα πχ 2 συνεχόμενες μέρες δεν είχε φάει κυριολεκτικά τίποτα!!!:shock::shock: μόνο θηλαζε...

 

Μην ανησυχείς αφού βλέπεις κ τσιμπολογαει έστω κατι δινε.. Κ θα περάσει κ θα αρχίσει πάλι να τρώει φυσιολογικά!! Ίσως να πειραματιζοσουν κ με τίποτα καινούργιο μήπως το φάει...δεν νομίζω πάντως ότι έχει να κάνει με τη σχέση σας

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις κοπέλες,νομίζω πως είναι μια φάση,που θα περάσει. Κι εμένα η κόρη μου 14 μηνών δεν τρώει σχεδόν καθόλου εδώ κ δυο μήνες. Θέλει μόνο νερό ,γάλα κ γιαούρτια κ το θέμα είναι πως έχουμε μεγάλη έλλειψη σιδήρου,καθώς λόγο αλλεργίας αρχίσαμε να τρώμε μοσχάρι αργά κ το έκοψε σχεδόν αμέσως.Όταν θα πεινάσει πολύ ίσως φάει 2-3 κουταλιές. τυχαίνει κάποια στιγμή σπάνια να φάει κ κανονικά. Εγώ το όλο θέμα το έχω ρίξει στη ζέστη κ στα δόντια,που βγάζει συνέχεια. Το παιδάκι σου είναι σε φάση, να βγάλει κανένα δοντάκι? Δεν πιστεύω όπως είπε κ η katerinoula να έχει να κάνει με τη σχέση σας, όπως βλέπεις είναι πολλές οι περιπτπωσεις.Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κ εμείς απο 9 κιλά 12 μηνών καταφέραμε απλά να χάσουμε κ 150γρ. μέχρι τώρα.Μάλλον χρειάζεται υπομονη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ δεν νομίζω ότι φταίς εσύ σε καμμία περίπτωση. Και εμείς τα ίδια. Χτές για αυτόν τον λόγο τον πήγαμε πάλι στην παιδίατρο και μας είπε ότι είναι απο τα δόντια του και απο την ζέστη. Εκτός το ότι δεν τρώει το φαγητό του το μεσημεριανό, κάνει και καμμία ώρα να φάει το γιαούρτι του. Ασε το γάλα , εκεί που έπινα 330, πίνει 150 και μου σπρώχνει το μπιμπερό. Περιμένω να σκάσει και το δοντάκι του. Οπότε θα κάνουμε μάλλον υπομονή. Οσον αφορά το μεσημεριανό μου είπε η παιδίατρος να του δίνω και το απόγευμα λίγες κουταλιές όσο φάει και μετά το φρούτο του. Επίσης μου είπε να του δίνω αυγό πιο συχνά. Δηλαδή κάθε μέρα. Οπότε του βάζω στο φρούτο του και ένα αυγό.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταραμένα δόντια!!!!!

 

Ο γιός μου πέρασε φεγγάρι που επί ενα μήνα έτρωγε σα σπουργίτι, με χίλια δύο καραγκιοζιλίκια.....Μόνο φρούτα και γιαούρτι και το γάλα του. Και η γκρίνια σύννεφο. Πέρασα μαρτυρικά. Τελικά πέταξε 3 τραπεζίτες μαζεμένους. Και κάθε φορά που ετοιμάζει δόντι, δε μας ξενυχτάει όπως άλλα παιδάκια αλλά του βγαίνει σε αφαγία. Επειδή όμως δεν έχανε βάρος, αντίθετα (από τον αέρα πάχαινε??? ποτέ δεν το κατάλαβα), έπαψα να αγχώνομαι και να στεναχωριέμαι και κάποια στιγμή έστρωσε. Τώρα τρώει τα πάντα και σε ποσότητα (φτου φτου).

 

Οπότε υπομονή και όχι πίεση. Αν πονάει το παιδάκι, τί να σου κάνει το άμοιρο???

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια τι να πω δεν ξερω εχω φτασει στα ορια μου. Ειναι κι αυτη η αναθεματισμενη ζεστη! Οσο αφορα για τα δοντια που μου λετε εχει μισοβγαλει τα 2 κατω και ολα τα ουλα της ειναι πρησμενα εδω και αρκετο καιρο αλλα δοντια δεν βλεπω πουθενα! :(

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια τι να πω δεν ξερω εχω φτασει στα ορια μου. Ειναι κι αυτη η αναθεματισμενη ζεστη! Οσο αφορα για τα δοντια που μου λετε εχει μισοβγαλει τα 2 κατω και ολα τα ουλα της ειναι πρησμενα εδω και αρκετο καιρο αλλα δοντια δεν βλεπω πουθενα! :(

 

Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι ενοχλούν για πολύ πολύ καιρό και δεν βγαίνουν τα άτιμα. Εμένα σου είπα, τον ενοχλούσαν πολύ καιρό και έβγαλε 3 μαζί...

 

Υπομονή. Στο λέω εκ (πικρής) πείρας. Να είσαι σίγουρη ότι θα στρώσει. Μπορείς εάν θέλεις να δίνεις στη μικρούλα να μασουλάει τίποτα στο χεράκι (πάντα με προσοχή) ώστε και να τρώει κάτι και να "ξύνει" τα ουλάκια της. Π.χ. μπορείς να δίνεις αχλαδάκι σε μπαστουνάκι που είναι μαλακό - προς θεού όχι μήλο, καρότο, μπορεί να πνιγεί - ή λίγο κόρα από ψωμάκι, μπισκοτάκι σπιτικό.

 

Επίσης, αυτό που σου είπε η παιδίατρος ότι "στράβωσε" μαζί σου, είναι επιεικώς σαχλαμάρα. Δε νομίζω ότι κανένα παιδάκι τόσο μικρό κάνει απεργία πείνας από τσαντίλα και στράβωμα. Δηλαδή θεωρεί πιο πιθανά τα νευράκια από τα δοντάκια???? Χλωμό το βλέπω.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια τι να πω δεν ξερω εχω φτασει στα ορια μου. Ειναι κι αυτη η αναθεματισμενη ζεστη! Οσο αφορα για τα δοντια που μου λετε εχει μισοβγαλει τα 2 κατω και ολα τα ουλα της ειναι πρησμενα εδω και αρκετο καιρο αλλα δοντια δεν βλεπω πουθενα! :(

 

Η αληθεια ειναι οτι τα δοντακια ειναι μεγαλος μπελας και ειδικοτερα

μετα το 12 μηνα που η στοματικη κοιλοτητα δεν ειναι τοσο μαλακη οσο πριν

εμενα ειναι 13 μηνων εχει 7δοντακια σχετικα τα περασαμε ευκολα

η παιδιατρος ειπε οτι οσο πιο μικρα τα βγαζουν τοσο καλητερα γιατι μετα το 12μηνα ειναι πιο δυσκολα εμενα τωρα βγαζει ενα σκυλοδοντο κατω

και εχει λυσαξει το παιδι ανορεξια μαραθωνιους κανω να τον ταισω

αυπνιες σκουντουφλαω το πρωι γκρινια μονιμως βασεως πονοκεφαλιαζω

εχει κανα δυο μερες.

Μην αποριπτεις και τα δοντια και η ζεστη αυτα ζεστενοντε και κρυωνουν για πλακα οσο για τα δοντια ετσι αργουν και ας ειναι πρησμενα καποια στηγμη θα σκασουν υπομονη

πολυ κόκκινα και διογκωμένα ούλα,μεγάλη ποσότητα σάλιου,δυσφορία και γκρίνια,αλλαγή στις συνήθειες διατροφής,ανορεξία,ανησυχία στον ύπνοκαι κανα πυρετο ολα απο τα δοντια εμεις τα συναντησαμε ολα αχ:shock::shock::?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως και εγώ το έχω παρατηρήσει οτι αφού χρόνισε τα ούλα είναι πιο σκληρά και ενώ πριν το δόντι μέσα σε δύο ημέρες έσκαγε τώρα κάνει εβδομάδες για να σκάσει. Δηλαδή το βλέπω το δοντάκι κάτω απο το ούλο και δεν σκάει η μυτούλα του. Και φυσικά τώρα με τις ζέστες ακόμα χειρότερα. Ψυχολογική κούραση βρε κορίτσια.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια βοήθεια..... Η δική μου 16μησι μηνών ζει μόνο με γάλα τις τελευταίες 10 μέρες. Δεν ανοίγει το στόμα της καθόλου... μα καθόλου. Πίνει 4 γάλατα την ημέρα και αυτό είναι όλο. Είμαι σε απελπισία...

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτες οι ζεστες μας εχουν πεθανει ποσο θα αντεξουμε ακομα δεν ξερω! Η μικρη μου σημερα ηπιε το γαλα το πρωι και ολη την ημερα δεν εφαγε τιποτα μονο νερο επινε. Μονο τωρα το βραδακι που δροσισε λιγο εφαγε κατι! Αχ ποτε θα βγουν αυτα δοντια να ηρεμησει κι αυτη κι εμεις :confused:

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια βοήθεια..... Η δική μου 16μησι μηνών ζει μόνο με γάλα τις τελευταίες 10 μέρες. Δεν ανοίγει το στόμα της καθόλου... μα καθόλου. Πίνει 4 γάλατα την ημέρα και αυτό είναι όλο. Είμαι σε απελπισία...

 

 

Και μονο το γαλα που πινει αρκει τα απαραιτητα θρεπτικα που χρειαζεται ο οργανισμος της τα παιρνει απο κει. Μην το υποτιμας το γαλα ειναι πλουσια τροφη δεν ειναι απλα υγρο οπως πολλοι λενε.

Τουλαχιστον εσενα πινει και 4 γαλατα τη μερα εμενα πινει μονο το πρωι.

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Απο τη μια στεναχωριέμαι για όλα τα μπεμπάκια σας που τα ταλαιπωρεί η ζεστη και τα δοντάκια, απο την αλλη ανακουφίστικα διαβαζοντας τις εμπειρίες σας γιατι κι εγω εχω ενα μπεμπη 13 μηνων και απο 5 μηνων που εβγαλε δοντακια ταλαιπωρουμαστε παρα πολυ με το φαγητο, και ανησυχουσα μηπως εχει στραβωσει με εμενα οπως ειπε και μια φιλη παραπανω.Τι να κανουμε αλλο οι μαμαδες...Υπομονη...Πολληηηηηη υπομονη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...