Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκπαιδευτικά μαχαιροπήρουνα


Recommended Posts

προς administrator

(επειδή μέσα στο άλλο θέμα δεν το έβλεπαν για να απαντήσουν τα μέλη τα ξανανοίγω εδώ, ελπίζω να μη θεωρηθεί διπλό θέμα!)

 

ο δικός μου ο γιος δεν είναι τόσο μικρός, είναι 15 μηνών, και δείχνει ότι θέλει να μάθει να τρώει με κουτάλι και πηρούνι, του δίνω ένα ενώ παράλληλα τον ταίζω αλλά δεν τα καταφέρνει,

 

εσείς έχετε βρει εύκολα παιδικά μαχαιροκουταλοπήρουνα για να μάθουν τα παιδάκια να τρώνε? το παλιό λοξό κουτάλι μου είπαν ότι έχει καταργηθεί, αληθεύει? έχει χρησιμοποιήσει καμία μαμά αυτά που διαφημίζονται εδώ στο φόρουμ, ένα σετ κάπως κοντόχοντρα, beaba? δεν είμαι σίγουρη, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δες αυτο http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=652

 

Γενικα παντως μη περιμενεις οτι θα τα καταφερει ευκολα και γρηγορα!

Οπως και να χει θα του παρει χρονο!Δε πειραζει, θα του πεφτει το φαγητο, θα λερωνεται, θα αστοχει, αλλα σιγα σιγα θα τα καταφερει!

Επισης καλυτερα να μη δινεις πιρουνι που μπορει να γινει επικινδυνο, αλλα κουταλι!Και δωσ του χρονο να παιδευτει!

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο λινκ είχα δει, απλά σκεφτόμουνα αν όντως βοηθάνε ή απλά μας φαίνονται ωραία, τα έχει χρησιμοποιήσει καμία μαμά?

όσο για χρόνο σίγουρα χρειάζεται, προς το παρόν παίζει με το φαγητό του κι εγώ παράλληλα τον ταίζω

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πάρει τα συγκεκριμένα μαχαιροπήρουνα για την κόρη μου και τα έχουμε καταφχαριστηθεί σε σημείο που μου ζήταγε να της δίνω μόνο αυτα για να τρώει. Νομίζω πως το μεγαλύτερο πλεονέκτημά τους είναι το σχήμα τους. Τα μωρά πιάνουν το πηρούνι και το κουτάλι με ολόκληρο το χεράκι τους και όχι με τα δάχτυλα όπως οι μεγάλοι. Το σχήμα που έχουν επιτρέπει στο παιδί να πιάνει το κουταλάκι με ολόκληρο το χεράκι του και έτσι διευκολύνουν πολύ στο φαγητό. Έπίσης επειδή η επιφάνειά τους είναι αντιολισθητική δεν γλυστράνε αν λερωθούν και μπορεί το παιδί να το κρατάει πιο εύκολα.

Τα έκανα δώρο το καλοκαίρι και σε μια φίλη που ήταν πολύ μικρό μωρό της και τώρα το χρησιμοποιεί πάρα πολύ. Σου τα συνιστώ ανεπιφύλακτα και μπορείς να τα βρεις εκτός από το συγκεκριμένο site και σε καταστήματα βρεφανάπτυξης. Εγώ τα βρήκα στην Alouette.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αν είναι να μάθει να τρώει με κουτάλι, να μάθει με κανονικό κουτάλι.. Αυτό που θα χρησιμοποιεί και στην υπόλοιπη ζωή του..

Τα υπόλοιπα είναι για να παίξει...

Γνώμη μου, έτσι? ;)

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πιστεύω πως αν είναι να μάθει να τρώει με κουτάλι, να μάθει με κανονικό κουτάλι.. Αυτό που θα χρησιμοποιεί και στην υπόλοιπη ζωή του..

Τα υπόλοιπα είναι για να παίξει...

Γνώμη μου, έτσι? ;)

 

Κοιτα σε μικρες ηλικιες δεν βολευουν τα κανονικα. Ειναι πολυ μεγαλα, στομα πολυ μικρο κ.ο.κ. Οποτε στην αρχη και εγω πηρα τα μικρα τα κουταλακια που χωρουσαν στο στομα της. Νομιζω μετα τους 14 μηνες αρχισε να τρωει με κανονικα κουταλια. Τωρα πλεον ολα της τα πιατα/κουταλια ειναι ιδια με τα δικα μας.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Δες αυτο http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=652

 

Γενικα παντως μη περιμενεις οτι θα τα καταφερει ευκολα και γρηγορα!

Οπως και να χει θα του παρει χρονο!Δε πειραζει, θα του πεφτει το φαγητο, θα λερωνεται, θα αστοχει, αλλα σιγα σιγα θα τα καταφερει!

Επισης καλυτερα να μη δινεις πιρουνι που μπορει να γινει επικινδυνο, αλλα κουταλι!Και δωσ του χρονο να παιδευτει!

 

μετά από 1 μήνα και κάτι που έχουμε πάρει και χρησιμοποιούμε τα παραπάνω μαχαιροπήρουνα από την εβίτα, η εμπειρία μας είναι ως εξής, το πηρουνάκι μας αρέσει πάρα πολύ και μας έχει βολέψει τρελλά, το κουταλάκι μας πέφτει λίγο κοντό, κατά τα άλλα έχουμε ακόμη το πρόβλημα που έχουμε και με τα κανονικά κουτάλια, δηλ. αν το αναποδογυρίσουμε η τροφή θα πέσει, είναι κι αυτός ο νόμος του νεύτωνα που μας χαλάει την πιάτσα, ενώ το μαχαιράκι ακόμη δεν έχουμε μάθει να το χρησιμοποιούμε καθώς δε θέλουμε να έχει εικόνα της χρήσης ενός μαχαιρού, για ευνόητους λόγους, σπρώχνει όμως καποιά φορά το φαγάκι στο πιάτο, η εξέλιξη είναι αργή, τα μαχαιροπήρουνα του έδωσαν έναν αέρα ανεξαρτησίας, όμως το ότι δεν κάθεται στο τραπέζι για πολλή ώρα είναι θέμα βαρεμάρας, οπότε μάλλον πρέπει να εφεύρω επιπλέον κίνητρα, πέρα από τη χαρά του να τρώει μόνος του

άσχετο, τώρα έχω βάλει στο μάτι και τα σωσίβια που έχουν φέρει τα κορίτσια, και λίγο πριν τις καλοκαιρινές μας διακοπές, στο τέλος του μήνα, αρχές του επόμενου, θα παραγγείλουμε το σωστό μέγεθος και θα πάμε για βουτιές!!!!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...