Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κι εγω στην 12 εβδομαδα την εκανα αλλα πειτε μου ρε κοριτσια σε ποια εβδομαδα σας πηρανε αιμα για την εξετασει papp-a?Εμενα μου πηρανε στην 9 εβδομαδα καλα ειναι μου το πηρανε νωρις?

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περίεργο μου φαίνεται

απ' όσο ξέρω πρέπει το υπερηχογράφημα και η εξέταση αίματος να γίνουν την ίδια μέρα, αυτό τουλάχιστον μου είπαν στο κέντρο που έκανα εγώ την αυχενική

κι εγώ στη 12η εβδομάδα την έκανα

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω την αυχενικη την εκανα την 13η εβδομαδα, συγκεκριμενα 13w + 1d Την ιδια ημερα, αμεσως μετα το υπερηχογραφημα μου εκαναν και την εξεταση αιματος papp-a

Γινεται να κανεις αλλη μερα την papp-a και αλλη το υπερηχογραφημα? Πρωτη φορα το ακουω! Κι αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως μεσολαβησε ενα διαστημα 3 εβδομαδων (γιατι λες το papp-a το εκανες την 9η εβδομαδα ενω την αυχενικη τη 12η)..

Ο γιατρος σου γνωριζει για το διαστημα αυτο? Θελω να πω εκεινος συνεστησε να γινει τοτε η papp-a?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενικη μου βγηκε πολυ καλη 1.6 αυχενικη πτυχη και ορατο ρινικο οστο ομως σε συνδιασμο με την papp-a μου βγηκε αυξημενος κινδυνος για συνδρομο down 1:46 εχω κατατρομαξει.Την αλλη εβδομαδα παω για αμνιοκεντηση,αυριο θα παω στον γιατρο και θα του το πω.Δεν ηξερα σε ποια εβδομαδα γινετε και μετα που το εψαξα στο ιντερνετ ειδα οτι ολες το κανουν στην 12 εβδομαδα.Ναι ηξερε ο γιατρος οτι ειμαι στην 9 εβδομαδα.

Τι να πω ελπιζω να φταιει αυτο που βγηκε τοσο χαμηλο το ποσοστο.:(:(

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Υπέρηχος και εξέταση αίματος πρέπει να γίνονται την ίδια μέρα! Σύμφωνα με τις μετρήσεις του υπέρηχου και το αποτέλεσμα των εξετάσεων αίματος βγαίνει και το ποσοστό κινδύνου για χρωμοσωμικές ανωμαλίες! Κάτι δεν σου είπε καλά ο γιατρός και μου φαίνεται και παράξενο και ύποπτο... Μήπως να τον ρωτήσεις πριν προχωρήσεις στην αμνιοπαρακέντηση???

Το ίδιο γίνεται και στο Α τεστ μια παρόμοια εξέταση για χρωμοσωμικές ανωμαλίες που γίνεται λίγο αργότερα όπου επίσης υπέρηχος και εξέταση αίματος πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα!

 

Το θυμάμαι χαρακτηριστικά επειδή στην 1η εγκυμοσύνη πήγα 3-4 μέρες αργότερα να πάρω αίμα και είδαν στο μικροβιολογικό εργαστήριο ότι είχα κάνει τότε την αυχενική και μου είπαν ότι δε γίνεται να μου πάρουν αίμα γιατί το αποτελεσμα δε θα είναι έγκυρο. Αναγκάστηκα και ξαναπήγα για υπέρηχο και νέα μέτρηση και πήγα μετά επιτόπου στο μικροβιολογικό!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν σου είπε καλά ο γιατρός και μου φαίνεται και παράξενο και ύποπτο...

Γιατρος δεν ειμαι και δεν ξερω αν υπαρχει λογος να κανει νωριτερα κανεις την papp-a αλλα θα συμφωνησω με τη mikio..

Πιστευω θα ηταν καλυτερα αν δεν εχεις περασει τη 14η εβδομαδα να εκανες εκ νεου την αυχενικη και την papp-a αμεσως μετα..

Οσο για το που... Υπαρχουν αρκετες κοπελες που εχουν μεινει ικανοποιημενες απο τα διαγνωστικα κεντρα που εχουν παει, οποτε θα μπορεσουν να σου συστησουν καποιο!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακυρο.. Τωρα ειδα την ηλικια της κυησης!

Οποτε καλυτερα να κανεις την αμνιοπαρακεντηση για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο!

Καλα αποτελεσματα σου ευχομαι!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για της απαντησεις σας.Τα εχω παρει στο κρανιο τοσο πολυ που σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο,θα δω αυριο τι θα μου πει και θα πραξω αναλογως.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

τζεννακι δεν ξερω αν αυτο που θα σου πω θα αλλαξει κατι, αλλα κι εμενα ο γιατρος μου πληρως συνειδητα, μου πηρε αιμα για την papp-a 11 w+ 1 d και την αυχενικη θα την κανω αυριο που θα ειμαι 13w+3d. Δεν αναρωτηθηκα γιατι, οποτε και δεν τον ρωτησα, ομως ειμαι σιγουρη πως δεν ηταν τυχαιο και θα μου λυσει την απορια αυριο. Μπορω να σε ενημερωσω αν ακομα σε ενδιαφερει.

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

ellain τουλαχιστον κοπελα μου το εκανες στην 11 εβδομαδα,εγω διαβασα καπου οτι αναλογα με την εβδομαδα ανεβαινει και το ποσοστο της papp-a δλδ αλλο αποτελεσμα θα βγαλει στην 9η αλλο στην 11η και αλλο στην 12η.Ρωτα τον γιατρο σου και πες μου θα τον ρωτησω κι εγω να δουμε.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα προφανως αντιστοιχα θα αλλαζουν και τα επιτρεπτα ορια τιμων ανα εβδομαδα. Ετσι φανταζομαι. Παντως αφου επιτρεπεται να γινεται η εξεταση μεταξυ 11-14 εβδομαδας σημαινει οτι λαμβανεται υποψη η διαφορα που θα υπαρχει στις διαφορετικες εβδομαδες κυησης. Τελοσπαντων, Κυριακη κοντη γιορτη, θα τον ρωτησω αυριο και θα επανελθω την Παρασκευη για περισσοτερες πληροφοριες. Ως τοτε...υπομονη

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ellain ειδα οτι μενεις λευκωσια,εισαι απο κυπρο?Εγω μενω κοντα στη λεμεσσο αλλα ειμαι απο αλεξανδρουπολη.Στη Λευκωσια θα κανω την αμνιο στο κεντρο υπερυχων του Ιωαννη Καλλικα τον εχεις ακουστα?

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

αν θες τη γνωμη μου ....προχωρα σε παρακεντηση για να ξεαγχωθεις οριστικα !!!

το πιο σωστο θα ηταν αν ειχες κανει το αιμα και τον υπερηχο μαζι ..αλλα τωρα να περιμενεις αλλη μια βδομαδα να παρεις αποτελεσματα ..τα οποια δεν ειναι και 100% σιγουρα ....αφου σου εχει μπει ηδη η ιδεα οτι κατι μπορει να παει στραβα.....

 

η παρακεντηση μπορει να σου δωσει εγκυρα αποτελεσματα σε 3 μερες...

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

τζενη εγω ειμαι απο Αθηνα αλλα προς το παρον Λευκωσια, δυστυχως το κεντρο που λες δεν το εχω ακουστα, μην νομιζεις κι εγω λογω εγκυμοσυνης εμαθα 2-3 γιατρους εδω, αλλιως πριν εκανα τις ετησιες εξετασεις μου στην Αθηνα.

Απο οτι ειδα πας για αμνιο, ισως ειναι καλυτερα ετσι, για να σου φυγει το αγχος και να τελειωνεις...

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βλέπω εσείς που είστε στην Κυπρο κάνετε διαφορετικές εβδομάδες το pappA και την αυχενική διαφάνεια, οπότε μήπως είναι πάγια τακτική των γιατρών εκεί? μήπως απλά γίνονται αλλιώς οι υπολογισμοί ή είναι διαφορετικά τα μηχανήματα? ξέρω κι εγώ? υποθέσεις κάνω...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι προς επιρρωση των οσο ειπα τις προηγουμενες μερες. Μετα απο συζητηση με τον γιατρο λοιπον, μου ειπε οτι η οδηγια που εχουν οι γιατροι που ασχολουνται με τον προγεννητικο ελεγχο απο το FMF (Fetal Medicine Foundation), ειναι να πραγματοποιουν την papp-a κατα την 10-11η εβδομαδα και την αυχενικη κατα την 13η εβδομαδα (εφοσον το περιθωριο ειναι μεχρι 13 w + 6 d ), ετσι ωστε η μετρηση τοσο του ρινικου οστου οσο και του υγρου στον αυχενα να ειναι πιο σιγουρη και ασφαλης αφου το μηκος του μωρου σε αυτην την εβδομαδα ειναι γυρω στα 8 εκατ. σε σχεση με 4-5 που ειναι στην 11η και οδηγει σε πιο σιγουρες μετρησεις. Ετσι συνδυαζουν τα αποτελεσματα της papp-a που εχουν ηδη στην διαθεση τους με αυτα της αυχενικης και την ηλικια της μητερας και σου δινουν το συνολικο ποσοστο (γιατι προκειται για ποσοστο και οχι για διαγνωση).

Τωρα, Τζεννακι, οσο για την δικη σου περιπτωση μαλλον ειναι αργα για την papp-a, αν χρειαστεις μια δευτερη γνωμη στειλε μου pm αν θες να σου δωσω τα στοιχεια του γιατρου που με παρακολουθει.

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

ellain καλημερα κοπελα μου,εγω δεν τον ρωτησα δεν μ'αφησε ο αντρας μου.Προχωραω σε αμνιο και ευχομαι ολα να ειναι τελεια.Παντως ο γιατρος μου διαβεβαιωσε οτι το μωρακι μου ειναι μια χαρα.Σ'ευχαριστω πολυ παντως και με το καλο το μωρακι σου.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Τζενακι αφου το εχετε αποφασισει τοτε δεν μενει παρα να σου ευχηθω καλη επιτυχια! Ολα θα πανε καλα, απλα χρειαζεται η επιβεβαιωση, καλυτερα ετσι, θα ξενοιασεις κι εσυ και θα ηρεμησεις.

Με το καλο λοιπον!

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ κι εγω πως αυχενικη κ αιμα γινονται μαζι...ομως εγω στη 1η εγκυμοσυνη εχασα τη 13η εβδομαδα αλλα η γιατρος μου μου ειπε να κανω το αλφα τεστ ( πριν ανακαλυφθει το παπ α αυτο κανανε παλια) που γινεται κι αυτο με αιμα (κ δε θυμαμαι τι αλλο αν υπηρχε κατι αλλο,νομιζω οχι) και δεν ειναι τοσο επικυνδυνο οσο η αμνιοπ/ση...δε το ρωτας?????

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι αυτό που λες απλώς υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά στην πρόγνωση.Δηλαδή ο συνδυασμός αυχενικής,αιματολογικών,ρινικού οστού κ.τ.λ. αγγίζει το 95% περίπου,ενώ το Α τεστ 65%.Σαν να λέμε δηλαδή ότι με τον πρώτο τρόπο βρίσκονται 9 στα 10 παιδιά με σύνδρομο ντάουν,ενώ με το δεύτερο 6 στα 10.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...