Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός θηλασμός και εισαγωγή στερεών τροφών πριν το εξάμηνο;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με απασχολεί καιρό τώρα, και θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών, το οποίο και θηλάζω αποκλειστικά. Με ψευδοθηλές μεν, αλλά ολα πάνε καλά και είμαστε πολύ καλά στις καμπύλες μας.

 

Το θέμα είναι πως η παιδίατρος μου λέει πως σύμφωνα με νέες ιατρικές εξελίξεις, ξεκινάνε να δίνουν στα παιδιά στερεές τροφές από 4 μηνών, γιατί λέει υπάρχει ένα φωτεινό παράθυρο από 4 έως 6 μηνών, κατά τη διάρκεια του οποίου, ό,τι δώσεις τότε στο παιδί, έχει λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσει αλλεργία σε αυτό. Και δίνεις τα πάντα, λέει: όλα τα φρούτα, κοτόπουλο, μοσχάρι, ψάρι (βασικά ό,τι προλάβεις μέσα στο διάστημα των 2 αυτών μηνών). Παρόλο που της είπα πως θα ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τους 6 μήνες, αυτή επιμένει πως η εισαγωγή των στερεών τροφών θα είναι καλύτερο για το παιδί, και επίσης λέει πως μπορεί να μη χορταίνει μόνο με το γάλα μου.

 

Εσείς τι λέτε γι'αυτά; Ξέρω πως άλλοι γιατροί ενστερνίζονται αυτήν την άποψη και άλλοι όχι. Περιμένω τις απόψεις σας!!

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με απασχολεί καιρό τώρα, και θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών, το οποίο και θηλάζω αποκλειστικά. Με ψευδοθηλές μεν, αλλά ολα πάνε καλά και είμαστε πολύ καλά στις καμπύλες μας.

 

Το θέμα είναι πως η παιδίατρος μου λέει πως σύμφωνα με νέες ιατρικές εξελίξεις, ξεκινάνε να δίνουν στα παιδιά στερεές τροφές από 4 μηνών, γιατί λέει υπάρχει ένα φωτεινό παράθυρο από 4 έως 6 μηνών, κατά τη διάρκεια του οποίου, ό,τι δώσεις τότε στο παιδί, έχει λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσει αλλεργία σε αυτό. Και δίνεις τα πάντα, λέει: όλα τα φρούτα, κοτόπουλο, μοσχάρι, ψάρι (βασικά ό,τι προλάβεις μέσα στο διάστημα των 2 αυτών μηνών). Παρόλο που της είπα πως θα ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τους 6 μήνες, αυτή επιμένει πως η εισαγωγή των στερεών τροφών θα είναι καλύτερο για το παιδί, και επίσης λέει πως μπορεί να μη χορταίνει μόνο με το γάλα μου.

 

Εσείς τι λέτε γι'αυτά; Ξέρω πως άλλοι γιατροί ενστερνίζονται αυτήν την άποψη και άλλοι όχι. Περιμένω τις απόψεις σας!!

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Και ο δικός μου μου ειπε να ξεκινήσω στους 5 μηνες γιατί υπάρχει αυτο το παράθυρο της ευκαιρίας ώστε να μην αρνηθεί το μωρο μετά τα φαγητά, αλλά με τίποτα κρέας και ψάρι πριν τους 7 μηνες

Λαχανικά και φρούτα νέα, αλλά το πεπτικό δεν ειναι έτοιμο για κρέας!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για παρερμηνεία της βιβλιογραφίας. Το ρεζουμέ των κατευθυντήριων οδηγιών είναι ότι η εισαγωγή στερεών τροφών μπορεί να γίνει μεταξύ 4 και 6 μηνών και ότι δεν έχει καμία σημασία ούτε η σειρά εισαγωγής ούτε η καθυστέρηση κάποιου τροφίμου, για αποφυγή αλλεργίας.

Θα επανέλθω το πρωί, που θα έχω πρόσβαση στον υπολογιστή, για λεπτομέρειες.

 

Έντιτ: όταν λέω εισαγωγή, εννοώ έναρξη. Όχι να έχει δοκιμάσει τα πάντα μεταξύ 4 και 6 μηνών!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λετε BabyCute και Scratιe είναι τελείως διαφορετικά από αυτό που κατάλαβα εγώ από τη δικιά μου γιατρό. Είναι δυνατόν επιστήμονες άνθρωποι να ερμηνεύουν τόσο διαφορετικά το ίδιο πράγμα; Μήπως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει επί του θέματος και η κυρία Στυλιανάκη;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για παρερμηνεία της βιβλιογραφίας. Το ρεζουμέ των κατευθυντήριων οδηγιών είναι ότι η εισαγωγή στερεών τροφών μπορεί να γίνει μεταξύ 4 και 6 μηνών και ότι δεν έχει καμία σημασία ούτε η σειρά εισαγωγής ούτε η καθυστέρηση κάποιου τροφίμου' date=' για αποφυγή αλλεργίας.

Θα επανέλθω το πρωί, που θα έχω πρόσβαση στον υπολογιστή, για λεπτομέρειες.

 

Έντιτ: όταν λέω εισαγωγή, εννοώ έναρξη. Όχι να έχει δοκιμάσει τα πάντα μεταξύ 4 και 6 μηνών![/quote']

 

Αυτό μου ακούγεται πιο λογικό σε σχέση με αυτό που σου είπε η παιδίατρος mommy2009. Είσαι σίγουρη όμως ότι σου είπε ακριβώς αυτό; Μήπως παρερμήνευσες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό μου ακούγεται πιο λογικό σε σχέση με αυτό που σου είπε η παιδίατρος mommy2009. Είσαι σίγουρη όμως ότι σου είπε ακριβώς αυτό; Μήπως παρερμήνευσες;

 

Ναι, είμαι σίγουρη. Στην κόρη μου πχ που τώρα είναι 6 ετών και είχα την ίδια παιδίατρο, δε μου είχε πει τα ίδια. Κλασικά είχαμε ξεκινήσει στον 5ο μήνα με ένα ένα τα (μη αλλεργιογόνα) φρουτάκια κοκ.

Τώρα μου είπε πως άλλαξαν τα ιατρικά δεδομένα και θεωρούν πως δίνεις όσα περισσότερα μπορείς στο παιδί μεταξύ 4ου και 6ου μήνα, κι έτσι έχεις λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσει αλλεργίες σε αυτά τα τρόφιμα που θα του δώσεις. Και τα δίνεις όλα, όχι μόνο τα μη αλλεργιογόνα. Ό, τι προλάβεις να δώσεις μεταξύ 4ου και 6ου μήνα, αυτά συνεχίζεις να δίνεις και μέχρι το έτος. Και μετά το έτος κάνεις εισαγωγή νέων τροφών. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτό το λικν (μιλάει για αυτή τη στροφή στις κατευθυντήριες οδηγίες):

http://www.allergikos.gr/%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86/

 

Στην οδηγία, που εκδόθηκε στις αρχές του 2014, αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αποφεύγεται οποιαδήποτε τροφική ομάδα μετά τους 6 πρώτους μήνες της ζωής. Τροφές όπως το αυγό, το ψάρι και οι ξηροί καρποί, θα πρέπει να εισάγονται από την ηλικία αυτή, ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος ανάπτυξης τροφικής αλλεργίας. Με εξίσου εμφατικό τρόπο, υπογραμμίζεται η σημασία της τακτικής κατανάλωσης: κάθε τροφή που μπαίνει στη διατροφή του βρέφους, θα πρέπει για τον πρώτο τουλάχιστον καιρό να χορηγείται συχνά, σε καθημερινή ή εβδομαδιαία βάση, καθώς αυτό φαίνεται να είναι το μυστικό για την οριστική ʽσυμφιλίωσηʼ του οργανισμού με το αλλεργιογόνο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τη στιγμή που θηλάζεις το παιδί σου αποκλειστικά και δεν έχεις εσύ κανένα πρόβλημα με αυτό, το ιδανικότερο σενάριο και αυτό υποστηρίζουν οι παιδίατροι είναι να το πας μέχρι τους 6 μήνες τουλάχιστον. Δηλαδή, το καλύτερο είναι να πάρει το παιδί όσα περισσότερα γεύματα θηλασμού γίνεται, ενώ με τις στερεές θα του στερήσεις γεύματα θηλασμού. Δες και τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας σε αυτό το θέμα. Εμείς από τον 7ο μήνα ξεκινήσαμε με φρουτα και λαχανικά - δυο γεύματα μόνο, και από τον 8ο προσθέσαμε κρέας και τρίτο γεύμα. Για αυτές τις απόψεις περί εισαγωγής από τους 4 μήνες μου ανέφερε και η δικιά μου παιδίατρος ότι υπάρχει σαν άποψη αλλα η ίδια δεν το υποστηρίζει. Βασικά, από την εμπειρία, τα παιδιά που θήλασαν, σπανίως εκδηλώνουν αλλεργίες. Εμείς τρώγαμε και κρέμες με βάσει το φρέσκο κατσικίσιο γάλα από τους 8 μήνες και δεν πάθαμε καμία αλλεργία.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Switching-To-Solid-Foods.aspx

 

Οδηγίες της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας. Εξακολουθεί να υποστηρίζει τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό για 6 μήνες. Τονίζει ότι κάθε παιδί δίνει τα δικά του "σημάδια" για το πότε είναι έτοιμο για στερεές τροφές. Επίσης, λέει ότι δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία με τι ξεκινά κανείς, αλλά στα θηλάζοντα μωρά προτιμώνται οι τροφές πλούσιες σε σίδηρο και ψευδάργυρο, όπως είναι το κόκκινο κρέας. Λέει, ακόμα, ότι συνεχίζεις να προσφέρεις καινούριες τροφές σε όλο τον πρώτο χρόνο ζωής. Πουθενά δεν αναφέρει την εισαγωγή ΟΛΩΝ των τροφών ΠΡΙΝ από τους 6 μήνες. Στα ίδια πλαίσια κινούνται και οι οδηγίες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Διατροφής (ESPHGAN).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο παιδιατρός μου, που είναι και σύμβουλος θηλασμού μου είπε:

στον 4ο μπορώ να δώσω ρυζαλευρο (δεν το έκανα)

στον 5 μπορώ να δώσω φρούτα (το έκανα)

στον έκτο κρεατοχορτόσουπα , και στον 7 ο σιγά σιγά όλα τα υπόλοιπα (αβγο και όσπρια θα τα καθυστερήσω λίγο, όπως και το ψάρι.)

επίσης μου πρότεινε, από τον 4ο να δοκιμάζει το παιδί γευσεις (δηλαδή να του δίνουμε να πιπιλάει διάφορες τροφές, ώστε να εξοικειωθεί με την ποικιλία των γεύσεων.

στο δικό μου παιδάκι, είχαμε κάμψη στις καμπύλες (των θηλαζοντων πάντα) γι αυτό και του έρχισα το φρουτάκι.

αν εξαιρέσεις τη δυσκοιλιότητα, δεν είχε άλλες παρενέργιες μέχρι στιγμής.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρός μου, που είναι και σύμβουλος θηλασμού μου είπε:

στον 4ο μπορώ να δώσω ρυζαλευρο (δεν το έκανα)

στον 5 μπορώ να δώσω φρούτα (το έκανα)

στον έκτο κρεατοχορτόσουπα , και στον 7 ο σιγά σιγά όλα τα υπόλοιπα (αβγο και όσπρια θα τα καθυστερήσω λίγο, όπως και το ψάρι.)

επίσης μου πρότεινε, από τον 4ο να δοκιμάζει το παιδί γευσεις (δηλαδή να του δίνουμε να πιπιλάει διάφορες τροφές, ώστε να εξοικειωθεί με την ποικιλία των γεύσεων.

στο δικό μου παιδάκι, είχαμε κάμψη στις καμπύλες (των θηλαζοντων πάντα) γι αυτό και του έρχισα το φρουτάκι.

αν εξαιρέσεις τη δυσκοιλιότητα, δεν είχε άλλες παρενέργιες μέχρι στιγμής.

 

Θεωρείς λίγη τη δυσκοιλιότητα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ολα τα παιδακια την εμφανιζουν με την εναρξη των στερεων και επιπλεον, το ξεπερασαμε.

εχω εμπιστοσυνη στους γιατρους μου.

 

Δεν την εμφανίζουν όλα τα παιδιά! Την εμφανίζουν μερικά κι συνήθως υπάρχει λογος γι αυτό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με απασχολεί καιρό τώρα, και θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών, το οποίο και θηλάζω αποκλειστικά. Με ψευδοθηλές μεν, αλλά ολα πάνε καλά και είμαστε πολύ καλά στις καμπύλες μας.

 

Το θέμα είναι πως η παιδίατρος μου λέει πως σύμφωνα με νέες ιατρικές εξελίξεις, ξεκινάνε να δίνουν στα παιδιά στερεές τροφές από 4 μηνών, γιατί λέει υπάρχει ένα φωτεινό παράθυρο από 4 έως 6 μηνών, κατά τη διάρκεια του οποίου, ό,τι δώσεις τότε στο παιδί, έχει λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσει αλλεργία σε αυτό. Και δίνεις τα πάντα, λέει: όλα τα φρούτα, κοτόπουλο, μοσχάρι, ψάρι (βασικά ό,τι προλάβεις μέσα στο διάστημα των 2 αυτών μηνών). Παρόλο που της είπα πως θα ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τους 6 μήνες, αυτή επιμένει πως η εισαγωγή των στερεών τροφών θα είναι καλύτερο για το παιδί, και επίσης λέει πως μπορεί να μη χορταίνει μόνο με το γάλα μου.

 

Εσείς τι λέτε γι'αυτά; Ξέρω πως άλλοι γιατροί ενστερνίζονται αυτήν την άποψη και άλλοι όχι. Περιμένω τις απόψεις σας!!

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Κι εμενα η παιδιατρος μου αυτης της αποψης ειναι. Δεν τα δινεις βεβαια ολα μαζι. Ξεκινησε με φρουτα,λαχανικα,κοτοπουλο,μοσχαρι και τελος αυγο και ψαρι γυρω στα τελη του 6ου μηνα. Εμενα ειναι εναντιον των βρεφικων κρεμων τυπου βανιλια κ.τ.λ. αντι αυτων δινω γιαουρτι για απογευματινο. Τωρα ειναι 15 μηνων και δεν μου εχει παρουσιασει καμια αλλεργια.😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δυσκοιλιότητα δεν είναι φυσιολογική και φυσικά δεν την εμφανίζουν όλα τα παιδιά με την εισαγωγή των στερεών, εκτός και αν γίνουν λάθη στην διατροφή (π.χ. μείωση θηλασμών). Με τις στερεές ΔΕΝ μειώνονται οι θηλασμοί, απλά προστίθενται τα γεύματα στερεών και το παιδί εξακολουθεί να θηλάζει το ίδιο με πριν ή όσο θέλει. ΔΕΝ το αφήνουμε χωρίς γάλα για να "πεινάσει και να φάει το φαγητό" ούτε και θηλάζουμε με πρόγραμμα.

Σχετικά με τις στερεές πριν τους 6 μήνες, υπάρχουν κάποιοι γιατροί που το προτείνουν όμως όλοι οι παγκόσμιοι οργανισμοί και φορείς που ασχολούνται με την βρεφική διατροφή προτείνουν αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τους 6 μήνες. Το πεπτικό του μωρού είναι ανώριμο πιό πριν και οι ισχυρισμοί περί αποφυγής αλλεργιών είναι άτοποι, ειδικά σε μωρό χαμηλού κινδύνου (χωρίς ιστορικό αλλεργιών στην οικογένεια).

Το παιδί δεν γίνεται να μην χορταίνει μόνο με το γάλα, εφόσον ο θηλασμός είναι απεριόριστος. Η συγκεκριμένη παιδίατρος δείχνει πως δεν γνωρίζει πως λειτουργεί ο θηλασμός και θα σου προτεινα να παρεις και μια γνωμη απο αλλο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω μόνο έναν γιατρό. και ξερω τι μου γινεται, διαβάζω κτλ. εφ όσων υπήρχε κάμψη στις καμπύλες και εφ όσων μου το πρότεινε παιδίατρος, αυτό κατ εμέ ήταν το σωστότερο να κάνω.

Αυτό που διαβασα εγώ σχετικά με την εισαγωγή των στερεών πριν τους 6 μήνες είναι πώς έρευνες δείχνουν πως τα βρέφη που τους έγινε εισαγωγή πριν τους έξι μήνες, και βρέφη που τους έγινε μετά τους έξι μήνες ήταν εξ ίσου υγιή. άρα, δε χρειάζεται να φάει το παιδί κάτι άλλο πέρα από το μητιρκό γάλα. εκτός από περιπτώσεις σαν τη δική μου, που πρέπει να πάρει βάρος οπότε ξεκινάμε νωρίτερα.

Η δυσκοιλιότητα υπήρχε τον πρώτο μήνα, και τώρα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. τόσο η μητέρα μου όσο και η πεθερά μου, μου είπαν πώς και εγώ και ο άντρας μου είχαμε όταν μπήκαμνε στις στερεες. επισης οι παιδίατροι που μίλησα δεν έδειξαν να ανησυχούν, και το αντιμετωπίσαμε με αλλαγή διαιτολογίου και 2 φορές βάλαμε υπόθετο.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω μόνο έναν γιατρό. και ξερω τι μου γινεται, διαβάζω κτλ. εφ όσων υπήρχε κάμψη στις καμπύλες και εφ όσων μου το πρότεινε παιδίατρος, αυτό κατ εμέ ήταν το σωστότερο να κάνω.

Αυτό που διαβασα εγώ σχετικά με την εισαγωγή των στερεών πριν τους 6 μήνες είναι πώς έρευνες δείχνουν πως τα βρέφη που τους έγινε εισαγωγή πριν τους έξι μήνες, και βρέφη που τους έγινε μετά τους έξι μήνες ήταν εξ ίσου υγιή. άρα, δε χρειάζεται να φάει το παιδί κάτι άλλο πέρα από το μητιρκό γάλα. εκτός από περιπτώσεις σαν τη δική μου, που πρέπει να πάρει βάρος οπότε ξεκινάμε νωρίτερα.

Η δυσκοιλιότητα υπήρχε τον πρώτο μήνα, και τώρα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. τόσο η μητέρα μου όσο και η πεθερά μου, μου είπαν πώς και εγώ και ο άντρας μου είχαμε όταν μπήκαμνε στις στερεες. επισης οι παιδίατροι που μίλησα δεν έδειξαν να ανησυχούν, και το αντιμετωπίσαμε με αλλαγή διαιτολογίου και 2 φορές βάλαμε υπόθετο.

 

Αν εμπλουτισεις τη διατροφη του με πολλα λαχανικα, μπροκολο,σπανακι,γενικως πρασινα και ακτινιδιο στη φρουτοκρεμα, μια χαρα ενεργειται! Μη σου πω οτι δεν προλαβαινεις μετα..😊😊

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι καινούργιες οδηγίες αρχίζουν να κυκλοφορούν ευρέως σε εναλλακτικούς κύκλους, και μάλιστα τις στηρίζουν με πάθος συχνά οι ίδιοι άνθρωποι, οι οποίοι με ανάλογο πάθος υποστήριζαν τον αποκλειστικό θηλασμό ως τους 6 μήνες και θεωρούσαν από ανίδεο έως πράκτορα της νεστλέ όποιον έβλεπε πιο χαλαρά τα πράγματα.

 

Συμπέρασμα; Ακούς το παιδί σου και δεν χάνεις το χρόνο σου σε παρόμοιες διαμάχες.

Link to comment
Share on other sites

Αν εμπλουτισεις τη διατροφη του με πολλα λαχανικα, μπροκολο,σπανακι,γενικως πρασινα και ακτινιδιο στη φρουτοκρεμα, μια χαρα ενεργειται! Μη σου πω οτι δεν προλαβαινεις μετα..😊😊

 

μπροκολακι δε δοκιμασα, θα το επιχειρησω!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι υπερ του αποκλειστικου θηλασμου και ευτυχως τα παμε καλα δεν θελω συμπληρωμα να δωσω και ουτε χρειαζεται εως τωρα

μεχρι ποτε πιστευετε ειναι καλο να θηλαζει το μωρο γιατι ακουω διαφορα

Link to comment
Share on other sites

και εγω παντως που διαβασα τον ΠΟΥ λεει για εναρξη μεταξυ του 4-6 μηνα αναλογα με τα σημαδια που σου δειχνει το παιδι,,,εμεις ξεκινήσαμε στον πεμπτο παντως σιγα σιγα,,,

 

mommy2009 ποτε να προλάβει να δοκιμασει το παιδι ολες τις τροφες μεσα σε 2 μηνες? μηπως εννοουσε κατι άλλο?

 

 

 

Pax συμφωνω με αυτό που λες ,,,ακολουθεις το παιδι και πραττεις αναλογα ....

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...