Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

43 ημερων μωρακι εδω και 2 μερεσ κλαιει ειναι φισιολογικο?


Recommended Posts

Ημαστε 43 ημερων...και εδω και 2 μερεσ οταν δεν τρωει , εχει ρευτει..δεν κανει μπανιο και δεν ειναι στο καροτσακι..

 

κλεει οοολη την ωρα..αλλα οχι σαν να εχει κολικουσ.. σπαρακτικα..απλωσ συναιχεια.. τι βολτεσ τι αγκαλιεσ..τραγουδακια..παραμυθακια..

 

τιποτα..μετα απο 2 λεπτα..ξεκιναει παλι..

 

ο παιδιατροσ ειπε το κουφο πωσ ισωσ να βγαζει δοντια..

 

θηλαζω ομωσ..αποκληστικα.. μονο στο στηθοσ ηρεμει..αλλα μετα παρατρωει...και κανει εμετο..

 

βοηθεια..τα φωτα σασ..

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ισως και να φουσκωνει και να ποναει το στομαχακι του και για αυτο να κλαιει αλλα μπορει να ειναι και κολικοι η δικια μου μεχρι 3μηνων εκλαιγε...μπορει να ετοιμαζει και κανενα δοντακι της αδερφης μου εβγαλε 4μηνων αλλα απο 2μηνων ειχε γκρινια..μπορει και να το ενοχλει η ζεστη...οταν λες κλαιει συνεχομενα,δεν κοιματε καθολου δηλαδη??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έτσι όπως τα περιγράφεις λέω πως είναι κολικοί. 43 ημερών και δόντια....μου φαίνεται υπερβολικό, του έχουν πρηστεί καθόλου τα ουλάκια του; Ίσως στο μπανάκι και στο στήθος να ηρεμεί ακριβώς επειδή είναι κολικοί. Μάζευέ του τα ποδαράκια στην κοιλίτσα, βάλε του κομπρεσούλες και κάνε του μασαζάκι με αμυγδαλέλαιο στην κοιλίτσα του να δεις που θα ηρεμήσει λίγο το μωράκι.

Τώρα αν δεν είναι αυτό, μήπως έχει παλινδρόμηση και γι' αυτό σου κάνει και εμετούλη το γάλα;

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κουφο να ξεκινησει να βγαζει δοντια απο τωρα, εαν ξεκινησει παλι θα το εχετε σε κανα 2-3μηνες, εμας τουλαχιστον απο τη γκρινια του σε τοσο χρονικο διαστημα ειχε εμφανιστει, απο 5μηνων το ειχε βγαλει 7μηνων το πρωτο του τοτε φανηκε πιο πριν ηταν πρησμενο το ουλο του! Ακου τωρα κ το εντελως κουφο που δεν ειναι, μερικα μωρο γεννιουνται με ενα η κ δυο δοντια ισα που φενονται μη φανταστεις παραπανω, το ειχα διαβασει καπου το αναφερα μια μερα σε ατομα που καθομασταν κ γελασα κ εγω λεω δεν προκειτε, αλλα της θειας μου το αγορι (πριν 28χρονια ειχε γεννησει) ειχε γεννηθει με σκασμενο ουλο, αυτο γινεται σπανια βεβαια αλλα ετυχε σε αυτην!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κ αυτο

 

Τι συμπτώματα παρουσιάζονται όταν εμφανίζονται τα δόντια στο στόμα του μωρού και τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;

Τα συνήθη συμπτώματα που παρουσιάζονται είναι:

. κόκκινα και διογκωμένα ούλα,

. μεγάλη ποσότητα σάλιου,

. ανησυχία και γκρίνια,

. αλλαγή στις συνήθειες διατροφής,

. ανορεξία,

. δυσκολία στον ύπνο.

Γενικά, τα συμπτώματα που σχετίζονται με την ανατολή των δοντιών είναι ήπια.

Αν παρατηρήσετε πυρετό, εξανθήματα, έμετο ή διάρροια θα πρέπει να επισκεφθείτε τον παιδίατρο, διότι συμβαίνει στο μωρό σας κάτι άλλο, που δε σχετίζεται με τα δόντια του. Για να το ανακουφίσετε από τις ενοχλήσεις αυτές θα πρέπει να του καθαρίζετε συχνά το στόμα με μια βρεγμένη γάζα και να του δίνετε να δαγκώνει κάποια κρύα αντικείμενα, κατασκευασμένα γι' αυτό το σκοπό. Ακόμη και ένα απλό κρύο καθαρό πανί μπορεί να το ανακουφίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

to pio pi8ano se auti tin ilikia einai na exei kolikous...vevaia efoson iremei mono kata ti diarkeia tou 8ilasmou kai meta to kanei emeto, mipws de xortainei arketa me to gala sou kai xreiazetai sumplirwma 3eno? einai logiko ean 8ilazei polu na kanei emeto, giati an kai fouskwnei, isws na min pairnei ta aparaitita sustatika...allwste to 80% twn liparwn tou mitrikou galaktos ta vrefi to aporofoun mesa sta tria prwta lepta tou 8ilasmou, meta to pairnoun araiwmeno.dokimase na tou dwseis kai 3eno kai vlepeis...euxomai na pane ola kala!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πυρετο εχει? Kαλλιεργεια ουρων κανατε? Μηπως ειναι πορτοκαλι τα τσισα του και μυριζουν? (απλα καμενη με το θεμα ειναι το 1ο που παει το μυαλο μου χωρις λογο)

Ενα παιδι που κλαιει ολη μερα δεν ειναι χαζο ... κατι εχει.

Διπλωνει τα ποδια? Αν ναι ειναι κολικοι. Ο παιδιατρος πατησε την κοιλια του ? Εχει αερα?

Ενεργειτε κανονικα? Ποσες πανες την ημερα?

Το βραδυ ηρεμει? Κοιμαται ησυχος ή κλαιει και εκει?

 

Αν του δωσεις ντεπον τι κανει? Αν ηρεμει σημαινει οτι κατι τρεχει (αν και δοντια ρε παιδια μου φανταζει... περιεργο τοσο νωρις)

 

Εγω σαν υστερικη μανουλα θα ρωτουσα και αλλον παιδιατρο και αν συμφωνουσαν θα ηρεμουσα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ισως και να φουσκωνει και να ποναει το στομαχακι του και για αυτο να κλαιει αλλα μπορει να ειναι και κολικοι η δικια μου μεχρι 3μηνων εκλαιγε...μπορει να ετοιμαζει και κανενα δοντακι της αδερφης μου εβγαλε 4μηνων αλλα απο 2μηνων ειχε γκρινια..μπορει και να το ενοχλει η ζεστη...οταν λες κλαιει συνεχομενα,δεν κοιματε καθολου δηλαδη??

 

..να χθεσ πχ..κοιμηθηκε μετα απο 1000ζορια 2 φωρεσ μεσ την μερα...την νυχτα ολα καλα...μετα απο ενα 1-2 ωρεσ κλαμματοσ και κλαψουρισματοσ και γκρινιασ...και σφιχτησ αγκαλιασ κοιμαται... (ουτε αυτο το καταλαβαινουμε γιατι το κανει)

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έτσι όπως τα περιγράφεις λέω πως είναι κολικοί. 43 ημερών και δόντια....μου φαίνεται υπερβολικό, του έχουν πρηστεί καθόλου τα ουλάκια του; Ίσως στο μπανάκι και στο στήθος να ηρεμεί ακριβώς επειδή είναι κολικοί. Μάζευέ του τα ποδαράκια στην κοιλίτσα, βάλε του κομπρεσούλες και κάνε του μασαζάκι με αμυγδαλέλαιο στην κοιλίτσα του να δεις που θα ηρεμήσει λίγο το μωράκι.

Τώρα αν δεν είναι αυτό, μήπως έχει παλινδρόμηση και γι' αυτό σου κάνει και εμετούλη το γάλα;

 

κι εμασ τα δοντακια μασ φαινονται υπερβολικα..

και τα ουλα του ειναι πολυ εντονα..μεγαλα..αλλα δεν ξερω αν ετσι ειναι παντα στα μωρακια..

 

οσο για τον εμετουλη..δεν ειναι και ποταμια..απλωσ μεγαλεσ γουλιεσ..και γενικα τον εχουμε στο νου μασ κανενα μισαωρο μετα το φαγητο..τον τσεκαρουμε για να μην κανει γουλιεσ.. 2-3 φωρεσ μονο μεχρι τωρα εχει κανει ρουκετοειδη εμετο..

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έτσι όπως τα περιγράφεις λέω πως είναι κολικοί. 43 ημερών και δόντια....μου φαίνεται υπερβολικό, του έχουν πρηστεί καθόλου τα ουλάκια του; Ίσως στο μπανάκι και στο στήθος να ηρεμεί ακριβώς επειδή είναι κολικοί. Μάζευέ του τα ποδαράκια στην κοιλίτσα, βάλε του κομπρεσούλες και κάνε του μασαζάκι με αμυγδαλέλαιο στην κοιλίτσα του να δεις που θα ηρεμήσει λίγο το μωράκι.

Τώρα αν δεν είναι αυτό, μήπως έχει παλινδρόμηση και γι' αυτό σου κάνει και εμετούλη το γάλα;

 

κι εμασ τα δοντακια μασ φαινονται υπερβολικα..

αν και τα ουλα του ειναι πολυ εντονα..μεγαλα..αλλα δεν ξερω αν ετσι ειναι παντα στα μωρακια..

 

οσο για τον εμετουλη..δεν ειναι και ποταμια..απλωσ μεγαλεσ γουλιεσ..και γενικα τον εχουμε στο νου μασ κανενα μισαωρο μετα το φαγητο..τον τσεκαρουμε για να μην κανει γουλιεσ.. 2-3 φωρεσ μονο μεχρι τωρα εχει κανει ρουκετοειδη εμετο.. ο διατροσ ειπε πωσ ισωσ ειναι λεμαργοσ απλα..

 

ισωσ τελικα να ειναι κολικοι..οπωσ λεσ..

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι κουφο να ξεκινησει να βγαζει δοντια απο τωρα, εαν ξεκινησει παλι θα το εχετε σε κανα 2-3μηνες, εμας τουλαχιστον απο τη γκρινια του σε τοσο χρονικο διαστημα ειχε εμφανιστει, απο 5μηνων το ειχε βγαλει 7μηνων το πρωτο του τοτε φανηκε πιο πριν ηταν πρησμενο το ουλο του! Ακου τωρα κ το εντελως κουφο που δεν ειναι, μερικα μωρο γεννιουνται με ενα η κ δυο δοντια ισα που φενονται μη φανταστεις παραπανω, το ειχα διαβασει καπου το αναφερα μια μερα σε ατομα που καθομασταν κ γελασα κ εγω λεω δεν προκειτε, αλλα της θειας μου το αγορι (πριν 28χρονια ειχε γεννησει) ειχε γεννηθει με σκασμενο ουλο, αυτο γινεται σπανια βεβαια αλλα ετυχε σε αυτην!!!

 

κοιτα να δεισ...και τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?δεν βαζει ομωσ συναιχοσ τα χερακια του στο στομα...

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κ αυτο

 

Τι συμπτώματα παρουσιάζονται όταν εμφανίζονται τα δόντια στο στόμα του μωρού και τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;

Τα συνήθη συμπτώματα που παρουσιάζονται είναι:

. κόκκινα και διογκωμένα ούλα,

. μεγάλη ποσότητα σάλιου,

. ανησυχία και γκρίνια,

. αλλαγή στις συνήθειες διατροφής,

. ανορεξία,

. δυσκολία στον ύπνο.

Γενικά, τα συμπτώματα που σχετίζονται με την ανατολή των δοντιών είναι ήπια.

Αν παρατηρήσετε πυρετό, εξανθήματα, έμετο ή διάρροια θα πρέπει να επισκεφθείτε τον παιδίατρο, διότι συμβαίνει στο μωρό σας κάτι άλλο, που δε σχετίζεται με τα δόντια του. Για να το ανακουφίσετε από τις ενοχλήσεις αυτές θα πρέπει να του καθαρίζετε συχνά το στόμα με μια βρεγμένη γάζα και να του δίνετε να δαγκώνει κάποια κρύα αντικείμενα, κατασκευασμένα γι' αυτό το σκοπό. Ακόμη και ένα απλό κρύο καθαρό πανί μπορεί να το ανακουφίσει.

 

σε ευχαριστω πολυ..τελικα μαλλον αυτο δεν ειναι γιατι σιγουρα ανορεξια δεν εχει..:?

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

to pio pi8ano se auti tin ilikia einai na exei kolikous...vevaia efoson iremei mono kata ti diarkeia tou 8ilasmou kai meta to kanei emeto' date=' mipws de xortainei arketa me to gala sou kai xreiazetai sumplirwma 3eno? einai logiko ean 8ilazei polu na kanei emeto, giati an kai fouskwnei, isws na min pairnei ta aparaitita sustatika...allwste to 80% twn liparwn tou mitrikou galaktos ta vrefi to aporofoun mesa sta tria prwta lepta tou 8ilasmou, meta to pairnoun araiwmeno.dokimase na tou dwseis kai 3eno kai vlepeis...euxomai na pane ola kala!!![/quote']

 

ο γιατροσ δεν θελει να του δωσω ξενο..για να μην μου ελλατοθει το γαλα και κοψουμε τον θηλασμο...συμφωνω με αυτο... παντοσ διχνει να μην πειναει μετα το φαγητο του..

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πυρετο εχει?οχι Kαλλιεργεια ουρων κανατε? οχι ειναι μολισ 2 μερεσ ετσιΜηπως ειναι πορτοκαλι τα τσισα του και μυριζουν?οχι(απλα καμενη με το θεμα ειναι το 1ο που παει το μυαλο μου χωρις λογο)αν ηταν τι θα ηταν?

Ενα παιδι που κλαιει ολη μερα δεν ειναι χαζο ... κατι εχει. εμ κι εμεισ αυτο λεμε..

Διπλωνει τα ποδια? Αν ναι ειναι κολικοι. Ο παιδιατρος πατησε την κοιλια του ? Εχει αερα? τον ειδε πριν 12 μερεσ ε και ηταν καλα τοτε..

Ενεργειτε κανονικα? Ποσες πανες την ημερα? κανονικα..τα κανει τα κακακια του..4-5 φωρεσ..

Το βραδυ ηρεμει? Κοιμαται ησυχος ή κλαιει και εκει? μετα απο γκρινια και κλαμμα για 1-2 ωρεσ ηρεμει...και κοιμαται 4ωρο

 

Αν του δωσεις ντεπον τι κανει? δεν του εχουμε δωσει ακομη..ο γιατροσ ειπε 2cc και θα δουμε...Αν ηρεμει σημαινει οτι κατι τρεχει (αν και δοντια ρε παιδια μου φανταζει... περιεργο τοσο νωρις)

 

Εγω σαν υστερικη μανουλα θα ρωτουσα και αλλον παιδιατρο και αν συμφωνουσαν θα ηρεμουσα.

 

...:?

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Πυρετο εχει?οχι Kαλλιεργεια ουρων κανατε? οχι ειναι μολισ 2 μερεσ ετσιΜηπως ειναι πορτοκαλι τα τσισα του και μυριζουν?οχι(απλα καμενη με το θεμα ειναι το 1ο που παει το μυαλο μου χωρις λογο)αν ηταν τι θα ηταν? αν μυριζαν σαν ψαριλα και ηταν πορτοκαλι θα ηταν ουρολοιμωξη και καλο θα ηταν να την προλαβεις πριν κανει πυρετο.

 

Διπλωνει τα ποδια? Αν ναι ειναι κολικοι. Ο παιδιατρος πατησε την κοιλια του ? Εχει αερα? τον ειδε πριν 12 μερεσ ε και ηταν καλα τοτε.. και εβγαλε διαγνωση χωρις να το δει :? Και πως απεκλισε τους κολικους και πηγε στα δοντια? Για τους κολικους εχουν ενα κολπακι οι γιατροι αλλα πρεπει να στο δειξει ο ιδιος γιατι αν πατησεις αλλου ... κανεις ζημια. Αφηνει πορδιτσες και κλαιει οταν κανει πριτς?? :oops:

 

Το βραδυ ηρεμει? Κοιμαται ησυχος ή κλαιει και εκει? μετα απο γκρινια και κλαμμα για 1-2 ωρεσ ηρεμει...και κοιμαται 4ωρο πριν κοιμοταν περισσοτερο? Καλα ξερω ειναι μωρακι ακομα απλα λεω.. εχει αλλαξει η διαρκεια?

 

Αν του δωσεις ντεπον τι κανει? δεν του εχουμε δωσει ακομη..ο γιατροσ ειπε 2cc και θα δουμε...Θα το εκανα αν και ξερω οτι ειναι αντιθετη η αποψη μου με πολλες εδω μεσα. Απλα για να ξερεις περιπου που βαδιζεις. Πχ οι κολικοι ή η πεινα δεν περνανε με ντεπον ενω τα δοντια και η ουρολοιμωξη ναι :?

 

2 μερες κλαμα ειναι πολυ για να μην το εχει δει γιατρος . Αυριο οπωσδηποτε επισκεψουλα.

 

Μηπως εφαγες κατι που μπορει να το πειραξε? Πχ μπροκολο

 

Περιμενουμε νεα σου

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 μερες κλαμα ειναι πολυ για να μην το εχει δει γιατρος . Αυριο οπωσδηποτε επισκεψουλα.

 

Μηπως εφαγες κατι που μπορει να το πειραξε? Πχ μπροκολο

 

Περιμενουμε νεα σου

 

..πριν κοιμοταν λιγοτερο ειναι πολυ μικροσ ακομη..

 

σιγουρα δεν εφαγα κατι..

 

και μαλλον θα του δωσουμε ντεπον να δουμε..

 

σιγουρα δεν περνανε ετσι οι κολικοιι?

 

φιλια και ευχαριστω...

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν περνανε ετσι οι κολικοιι?

 

 

Στον Βασιλη παντως που ειχε περασει τους χειροτερους κολικους που ειχε δει ο παιδιατρος δεν περναγαν με ντεπον. Απ οσο ξερω δεν περνανε με ντεπον οι κολικοι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σα να μου θυμιζεις εμας.....

Να το δει επειγοντως το μωρακι καποιος χειρουργος.

2 παιδιατροι το ειδαν και ΚΑΝΕΙΣ τους δεν ειδε οτι ειχε βουβουνοκοιλη.

Κοντευε να φτασει στην ωοθήκη της, και ολοι λεγαν....κολικοι.

(μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι και μονο που το θυμηθηκα)

Link to comment
Share on other sites

Σα να μου θυμιζεις εμας.....

Να το δει επειγοντως το μωρακι καποιος χειρουργος.

2 παιδιατροι το ειδαν και ΚΑΝΕΙΣ τους δεν ειδε οτι ειχε βουβουνοκοιλη.

Κοντευε να φτασει στην ωοθήκη της, και ολοι λεγαν....κολικοι.

(μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι και μονο που το θυμηθηκα)

 

Δεν θα πεταγε κατι αν ηταν αυτο στην κοιλιτσα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

dudu μπορει να πηγες πριν 12μερες στο γιατρο αλλα τωρα πρεπει να ξανα πας να το δει κ αν εχει κατι που ευχομαι να μην εχει να το προλαβεις. Σημερα ειναι μαλλον η τριτη μερα που ειναι ετσι, πρεπει να ξανα πας στο γιατρο. Μην μπεις στον κοπο να παρεις τηλ τον παιδιατρο κ να του πεις τι εχει γιατι θα σου πει να το πας εκει να το δει απο κοντα. Εγω επειδη μενω σε χωριο κ ο παιδιατρος ειναι στην πολη καθε φορα που βλεπαμε μια αλλαγη επερνα τηλ αλλα συνεχεια μου ελεγε να παω απο κοντα, οποτε σταματησα να περνω τηλ κ παω κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μαλλον κολικοι..

του εδωσα περισσοτερο μαραθονερο και παιδια θαυμα..αλλο παιδι εχθεσ...και κοιμηθηκε και χωρισ κλαμα ακομα και το βραδυ..για να δουμε σημερα...

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...