Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΕΝΟΨΙ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΔΕΙΑΣ


female

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Επειδή ίσως χρειαστεί να παραιτηθώ (ή να ζητήσω απόλυση) θέλω την βοήθειά σας. Ξέρετε αν μπορεί μια μέλλουσα μαμά να διεκδικήσει την άδεια λοχείας και την 6μηνη άδεια αν δεν είναι εργαζόμενη? Αν ναι πόσο ένσημα χρειάζεται να συμπληρωθούν για το τρέχον έτος?

Ευχαριστώ, οποιαδήποτε απάντησή σας θα είναι πολύτιμη!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άδεια κυοφορίας-λοχείας μπορείς να πάρεις αν έχεις 200 ένσημα στα τελευταία 2 έτη. Το 6μηνο για να το πάρεις πρέπει να έχεις ενεργή εργασιακή σχέση με τον εργοδότη σου, να δουλεύεις δηλαδή.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Pipi. Τα 200 ένσημα τα έχω για το 4μηνο. Όσο για το 6μηνο πολύ απλά θα δηλώσω παραίτηση αφού τελιώσει.

Γνωρίζεις πότε μπορεί να κάνει απόλυση ο εργοδότης? Νομίζω 1 χρόνο μετά την γέννηση του παιδιού, αληθεύει αυτό? Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει.

Η μητέρα δεν μπορεί να απολυθεί σύμφωνα με το νόμο για ένα χρόνο μετά τη γέννηση του παιδιού της. :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Το συζήτησα με την λογίστρια που είναι με το μέρος μου και μου είπε ότι αυτή θα της πει τι λέει ο νόμος και ό,τι δεν μπορεί να με υποχρεώσει να κάνω ό,τι θέλει αυτή και από εκεί και πέρα θα της πω και εγώ ό,τι θα το κάνουμε όπως λέει ο νόμος και αν μετά που τελιώνει η άδεια θέλει να με απολύσει κανένα πρόβλημα. Και η ίδια η λογίστρια πήρε όλα τα νόμιμα που προέβλεπε τότε ο νόμος (πλην του 6μηνου που δεν ίσχυει πριν 6 χρόνια) καθώς και το μειωμένο ωράριο.

Οπότε δεν νομίζω να έχει και πολλά περιθώρια! ΚΑι για να σας εξηγήσω η κυρία ήθελε να φύγω 1-2 μέρες πριν γεννήσω και να επιστρέψω 1 βδομάδα μετά την γέννα και το 4μηνο να το πάρω αργότερα τον χειμώνα που δεν θα έχει δουλειά. Πρώτα ο Θεός γεννάω Αύγουστο!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...