Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6MHNO KAI ENΣΗΜΑ ΙΚΑ


baby3

Recommended Posts


Διαφημίσεις


κανονικα ειναι υποχρεωμενος ο οαεδ να σου βαζει τα ενσημα του 6μηνου σου κανει και κρατησεις για αυτο το λογο...αντι για 680 πρεπει να περνεις γυρω στα 600! Ψαχτο πρεπει να μπαινουν!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Exω πάρει το εξάμηνο και δε βλέπω να έχουν μπεί πουθενά ένσημα. Από το ΙΚΑ με στέλνουν στον ΟΑΕΔ και το αντίστροφο. Εσείς τί ξέρετε για το θέμα αυτό;

 

 

Γεια σου baby3 ,απο οτι ξερω προς το παρον ο ΟΑΕΔ δεν εχει ξεκινησει να βαζει ενσημα στις κυριες που εχουν παρει μεχρι τωρα την Εξαμ.αδεια.

Θα πρεπει να ρωτησεις στα κεντρικα του ΟΑΕΔ και οχι στις Τοπ.Υπηρεσιες

γιατι απο εκει θα μπουν(οπως και τα χρηματα αλλωστε)

matina

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ Κ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΕΝΑ 4 ΕΤΩΝ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ 10 ΜΗΝΩΝ.ΕΚΑΝΑ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ Κ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΩ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΩ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝΩ ΕΓΩ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΩ. Κ.Τ.Λ.Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ Ή ΑΣΦΑΛΙΖΕΣΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ Ή ΦΕΥΓΕΙΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ.ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΑΝ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 2 ΦΟΡA.ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 125 ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 14ΜΗΝΕΣ.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΚΑΘΗΣΑΜΕ 10 ΜΗΝΕΣ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ METΡΑΝΕ ΩΣ ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΟΑΕΔ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ:

user_online.gifreport.gif progress.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επειδή έχω μπερδευτεί αν μπορεί να με βοηθήσει κάποια κοπέλα....

Το 6μηνο της ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας δε λογίζεται ως κανονικός χρόνος εργασίας? Δε θα έχουμε στο τέλος του έτους που λάβαμε την άδεια 300 ένσημα? Εγώ έτσι το καταλαβαίνω από την εγκύκλιο αλλά βλέπω ότι κάποιες κοπέλες λένε ότι δεν μπόρεσαν να ανανεώσουν το βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ λόγω έλλειψης ενσήμων. Τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..

τελικα μπαινουν τα ενσημα του 6μηνου η οχι???? εμενα ξεκινησε αυτον το μηνα και μου ειπαν στον ΟΑΕΔ οτι δεν μπορω να εργαστω για 6μηνες γιατι μου βαζουν ενσημα αυτοι. μην παθουμε καμια πλακα!! θα παω να ρωτησω παλι!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ Κ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΕΝΑ 4 ΕΤΩΝ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ 10 ΜΗΝΩΝ.ΕΚΑΝΑ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ Κ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΩ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΩ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝΩ ΕΓΩ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΩ. Κ.Τ.Λ.Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ Ή ΑΣΦΑΛΙΖΕΣΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ Ή ΦΕΥΓΕΙΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ.ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΑΝ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 2 ΦΟΡA.ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 125 ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 14ΜΗΝΕΣ.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΚΑΘΗΣΑΜΕ 10 ΜΗΝΕΣ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ METΡΑΝΕ ΩΣ ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΟΑΕΔ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ:

user_online.gifreport.gif progress.gif

 

Και με μενα το ίδιο έγεινε. Μου έκαναν οικιοθελή αποχώρηση όμως αμέσω μετά τη λήξη του εξαμήνου και επειδή ήταν παρανομο για να μου βουλώσουν το στομα βρηκε τροπο ο λογιστής να βγω ταμείο ανεργίας κολλώντας 2-3 ένσημα κ'απου αλλου και έτσι βγήκα ταμείο.Τουλάχιστον να μην τα χασω όλα και δουλειά και ταμειο.

Link to comment
Share on other sites

πάω να τρελλαθώ

έγινε και σε εμένα εικονική απόλυση

η αδεια του 6 μήνου άρχισε στις 3 ιανουαρίου και τελείωσε στις 3 ιουλίου

ο λογιστής της ετ. μου κόλλησε 25 ένσημα για τον ιούλιο

 

άρα φέτος έχω μόνο 28 ένσημα

25ιουλιου + 3 ιανουαρίου

 

πέρυσι μου κολλήσανε ένσημα μέχρι και τον απρίλιο γιατι είχα άδεια σε όλη την εγκυμοσύνη

και σύνολο του 2008 έχω 177 ένσημα

 

ο οαεδ λέει οτι χρειάζεται 200ένσημα για να βγείς σε ταμείο

 

κι εγώ έχω 177 περσινά

και 28 φετινά(απο τον εργοδότη) (υπάρχει και το 6μηνο όμως)

άρα 177+28= 205

 

κάπου λέει ομως ότι οι 2τελευταίοι μήνες δε μετράνε

αν ισχύει δεν το δικαιούμε, γνωρίζει κάποιος κάτι ?

 

και λέω εγώ τώρα αφού στο 6μηνο ο οαεδ μας κολλάει ένσημα, αυτά τα ένσημα πιάνουν ή όχι ??????????????/

 

ουφ έχω σκάσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΧΘΕΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Κ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ, NICOL ΠΩΣ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΑΝΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ? ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜAΘΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ (AΦOY ΤΟΥΣ ΖΑΛΙΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ Κ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ. ΤΩΡΑ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ 80 ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΤΑΜΕΙΟ. ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΣΤΟΝ oaed.gr (200 ενσημα τα 2 τελευταια ετη- 5 ΜΗΝΕΣ)

Link to comment
Share on other sites

η απόλυση ηταν εικονική γιατί το ήθελα κι εγώ

έκανα τα χαρτιά μου τελικά και μου είπαν να πάω 16 σεπτ να πληρωθώ

αλλά δεν μου είπαν για πόσους μήνες

 

όταν μάθω θα σας πώ

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙΣ. ΕΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 12/10 ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ. ΜΑΘΕ ΓΙΑ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑΜΕΙΟ Κ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΡΑΕΙ? ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟΛΥΘΕΙΣ ΕΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΟΛΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΚΟΙΤΑΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙCKERS KAI OTAN ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ Η ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...