Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενα μεγαλο γιατι!!!!!


taptap

Recommended Posts

Καλημερα ! Ακομα δεν εχω παρει το φακελο του μωρο μου κοριτσια σημερα παλι τηλεφωνησα κ μου ειπαν στο αρχειο πωσ δεν τον εχουν ετοιμασει ακομα οι γιατροι.

Ειναι τοσο δυσκολο να ετοιμαστει κ τοσο χρονοβορο???? Εχω κλεισει καποια ραντεβου κ ενα απο αυτα στο παιδων μηπωσ κ μαθω κατι αλλα χωρισ το ιστορικο δεν θα μπορεσω να μαθω κατι. Εχω αρχισει κ τρελενομαι που καθυστερουν τοσο πριν 2 εβδομαδες εκανε αιτηση ο αντρασ μου.

 

Βάλε δικηγόρο τωρα να χε****νε πανω τους! Μήπως το καθυστερούν γιατι πανε να βρούνε τροπο να τροποποιησουν το ιστορικό του μωρου στα χαρτιά η τα φάρμακα η κατι άλλο που του δώσανε;;

 

Λυπάμαι παρα πολυ!! Ο Θεός μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο σκεφτομαι κ εγω δυο εβδομαδες για να παρω το φακελο του παιδιου μου γεννηθηκε στισ 5 /4 κ πεθανε χωρις λογο στις 16/4 . 12 μερες ζωουλας ειχε τοσο δυσκολο ειναι να εχω το φακελακι του? Με ολα υποψιαζομαι τα παντα γυρω μου ... τετοιες συμπεριφορες σε κανουν να θες να τους πνιξεισ. Δε μου λενε το γιατι ασ μου δωσουν το φακελο του. Ελεος.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου κοπέλα, καταρχάς λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Τα λόγια είναι περιττα.. Μόνο κουράγιο μπορώ να σου πω.. Εχω ζήσει κι εγώ μία απώλεια σε πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη και μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολες στιγμές περνάς.

Σχετικά με την κλινική, κάτι βρωμάει όντως στην όλη ιστορία. Επειδή έχω πολλή πείρα με "νομικά θέματα" λόγω επαγγέλματος, η συμβουλή μου είναι η όλη η επικοινωνία μαζί τους να ειναι γραπτή. Φαίνεται πουθενά ότι ζητήσατε τον φάκελο πριν 2 βδομάδες? Αν όχι, τότε δεν μπορείτε νομικά να τους ζητήσετε το λόγο, ούτε να αποδείξετε ότι καθυστερούν τόσο πολύ. Είμαι βέβαιη ότι αν έπρεπε να απαντήσουν γραπτώς, δεν θα τολμούσαν να πουν ότι ο φάκελος δεν είναι ετοιμος! Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να αποταθείτε σε δικηγόρο που ξέρει να χειριστεί σωστά το θέμα.

Σου στέλνω όλη μου την αγάπη! Καλή δύναμη να έχετε!!

Link to comment
Share on other sites

taptap, βλέπω ότι ακόμη παιδεύεσαι... κοίτα, νομίζω, ότι εκ του νόμου ενδεχομένως να έχουν δικαίωμα να σας απαντήσουν εντός κάποιου διαστήματος (από 50-60 ημέρες) και να είσαι προετοιμασμένη ότι θα εξαντλήσουν τα περιθώριά τους...

Πέρα από το δικηγόρο, θα σου έλεγα να απευθυνθείς στο συνήγορο του πολίτη (νομίζω ότι υπάρχει και αντίστοιχο τμήμα ειδικά για ιατρικά θέματα-συνήγορος υγείας, ή κάτι τέτοιο) και να τους ζητήσεις να συνδράμουν-παρέμβουν στην άμεση εξυπηρέτησή σου. Πες τους πως θες άμεσα τα αποτελέσματα τόσο για ψυχολογικούς λόγους, όσο και γιατί πρέπει να προβεις άμεσα σε εξετάσεις και χρειάζεται να ξέρεις τι είχε συμβεί.

Προσωπικά σε δύο περιπτώσεις που έχω καταφύγει στο Συνήγορο, γιατί είχα αγανακτήσει (με ένα δήμο -έκανα αίτησεις και είχε περάσει ένας χρόνος χωρίς απάντηση, και με εταιρία κινητής τηλεφωνίας-με χρεώναν άλλα αντί άλλων, και παρά τις έγγραφες ενστάσεις μου με αγνοούσαν) η επέμβασή τους ήταν άμεση, κι έτσι μόνο κατάφερα κι έβγαλα άκρη.

Πάρε αύριο τηλέφωνο στο κεντρικό και θα σε καθοδηγήσουν με ποιον αρμόδιο να μιλήσεις και πού να κάνεις αίτηση για να παρέμβουν.

Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει η osin για το συνηγορο του πολιτη ισχυει! Κι εγω παλιοτερα ειχα προβλημα με εταιρια σταθερης τηλεφωνιας κι αφου με εγραφαν κανονικα απευθυνθηκα σ'αυτους και σε μια εβδομαδα ειχε λυθει το θεμα μου και μαλιστα με δικη μου δικαιωση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμπληρώνω την elina 78: εννοείται έληξε με δικαίωσή μου (άλλωστε αν είχα άδικο δε θα μίλαγα, ούτε θα επέμενα).

taptap, σίγουρα θα σου πουν ποιο είναι το νόμιμο περιθώριο που έχουν να σου απαντήσουν, και να είσαι βέβαιη ότι όταν παρέμβει ο Συνήγορος από το νοσοκομείο θα ξεσκιστούν να σου δώσουν το φάκελο και να σου αιτιολογήσουν και την καθυστέρηση

Μην ταλαιπωρείσαι άλλο! Είναι άδικο και εκνευριστικό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κορίτσι μου...

Καλά κάνεις και το τρέχεις γιατί θέλείς να μάθεις.

Πέρυσι έχασα και εγώ το κορίτσάκι μου στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.

Και εγώ πάντως που ξέρω συνεχίζω να καίγομαι και θα καίγομαι με αυτό το γιατί...Τουλάχιστον να τιμωρηθούν οι ένοχοι αν υπάρχουν.

Ο Θεός να σου δίνει δύναμη σε αυτό που περνάς. Φιλιά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

taptap, σίγουρα θα σου πουν ποιο είναι το νόμιμο περιθώριο που έχουν να σου απαντήσουν, και να είσαι βέβαιη ότι όταν παρέμβει ο Συνήγορος από το νοσοκομείο θα ξεσκιστούν να σου δώσουν το φάκελο και να σου αιτιολογήσουν και την καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι τοσο πολυ.... :( ευχομαι μεσα απο την καρδια μου γρηγορα να εχεις στην αγκαλιτσα σου ενα υγιεστατο μωρακι.... Πες μας τωρα, που θες να επικεντρωθεις;; Στην τιμωρια τους η στην ευτυχια σου;;εγω θα εκανα το δευτερο. Ξεκινησε με εναν καλο γεννετιστη, καρυοτυπο εχετε κανει;;

Link to comment
Share on other sites

taptap τα λογια ειναι περιττα κ απο μενα.λυπαμαι πολυ!ειχαμε μιλησει οταν μας ελεγες για τον δρακακη.σε ποιο νοσοκομειο γεννησες?γιατι στην 31η εβδομαδα?

ισως καποια κοπελα με περισσοτερες ιατρικες γνωσεις μπορει να σου δωσει καποια ιδεα.

να κανεις αυτο που νιωθεις.ισως καποια στοιχεια σου ειναι χρησιμα για το μελλον ομως.

μηπως το τελευταιο περιστατικο σχετιζεται κ με τα δυο προηγουμενα?μηπως ο τραχηλος δεν ηταν μονο η αιτια? σκεψεις κανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

31 εβδομαδων λογο ανεπαρκειας τραχηλου ειχα κανει κ περιδεση κ ειχα βαλει κ πεσο κυησης αλλα ο τραχηλος ολο κ μειωνοταν. Εμεινα στο κρεβατι ολο το διαστημα της εγκυμοσυνης αλλα μεχρι εκει τα καταφερα ειχα κανει κ κορτιζονη για τα πνευμονια κ το βαρος ηταν σχετικα καλο 1750 γρ ηταν ο πιο μεγαλος στη πτερηγα. Πιστευω πωσ κατι μπορει να ειχε το μωρακι μου κ απλα λογο βαρους υπερκτιμησαν την κατασταση γιατι με τι που γεννηθηκε μετα απο καποιες ωρες μασ ειπαν σε 2 εβδομαδες θα το παρετε. Μιλησα προχθες με τον διευθυντη της νεογνολογικης κ αυτη την εβδομαδα θα παρουμε το φακελο ολο αυτο το διαστημα αγορασα καποια βιβλια κατεβασα κ απο το ιντερνετ σχετικσ με τα νεογνα για παθησεισ κ συμπτωματα με το φτωχο μου το μυαλο προσπαθω να βγαλω μια ακρη γιατι αυτο που επαθε το βραδυ ηταν συπτικο σοκ κ γι αυτο θελω απαντησεισ. Αχ να δικαιωθω για μενα δικαιωση δεν υπαρχει εχασα τα παντα αλλα τουλαχιστον να μαθω το γιατι. Κ με τετοιο τραχηλο πωσ να παλεψω με τετοιο εχθρο για μια νεα εγκυμοσυνη? 3 μωρακια εχω χασει πηγα 36 χρονων τι αλλο να κανω πια ακομα κ οικονομικα εχω εξαθλιωθει κ στα ιδιωτικα νοσοκομεια κ στα δημοσια πηγα που αλλου να παω? Θα θελα ενα παιδακι αλλα λεσ κ με εχουν καταραστει.

Link to comment
Share on other sites

31 εβδομαδων λογο ανεπαρκειας τραχηλου ειχα κανει κ περιδεση κ ειχα βαλει κ πεσο κυησης αλλα ο τραχηλος ολο κ μειωνοταν. Εμεινα στο κρεβατι ολο το διαστημα της εγκυμοσυνης αλλα μεχρι εκει τα καταφερα ειχα κανει κ κορτιζονη για τα πνευμονια κ το βαρος ηταν σχετικα καλο 1750 γρ ηταν ο πιο μεγαλος στη πτερηγα. Πιστευω πωσ κατι μπορει να ειχε το μωρακι μου κ απλα λογο βαρους υπερκτιμησαν την κατασταση γιατι με τι που γεννηθηκε μετα απο καποιες ωρες μασ ειπαν σε 2 εβδομαδες θα το παρετε. Μιλησα προχθες με τον διευθυντη της νεογνολογικης κ αυτη την εβδομαδα θα παρουμε το φακελο ολο αυτο το διαστημα αγορασα καποια βιβλια κατεβασα κ απο το ιντερνετ σχετικσ με τα νεογνα για παθησεισ κ συμπτωματα με το φτωχο μου το μυαλο προσπαθω να βγαλω μια ακρη γιατι αυτο που επαθε το βραδυ ηταν συπτικο σοκ κ γι αυτο θελω απαντησεισ. Αχ να δικαιωθω για μενα δικαιωση δεν υπαρχει εχασα τα παντα αλλα τουλαχιστον να μαθω το γιατι. Κ με τετοιο τραχηλο πωσ να παλεψω με τετοιο εχθρο για μια νεα εγκυμοσυνη? 3 μωρακια εχω χασει πηγα 36 χρονων τι αλλο να κανω πια ακομα κ οικονομικα εχω εξαθλιωθει κ στα ιδιωτικα νοσοκομεια κ στα δημοσια πηγα που αλλου να παω? Θα θελα ενα παιδακι αλλα λεσ κ με εχουν καταραστει.

Λυπάμαι παρα πολυ για οτι εχεις περασει.. Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ερθει το πολυποθητο μωρακι. Εγω εχασα την μια απο τις διδυμες μου 11 ημερων ενω ειχαν γεννηθει στις 32 εβδομαδες. Αμεσως μαθαμε οτι "εφυγε" απο λοιμωξη μεσα σε ελαχιστες ωρες. Δεν ειχε κανενα αλλο παθολογικο προβλημα. Η λοιμωξη σαπισε ολα τα εσωτερικα οργανακια της. ετσι μας ειπαν.. Αυτο ομως που δεν μας ειπαν ηταν οτι η διδυμουλα μας που πλεον ειναι 16 χρονων ειχε και εκεινη λοιμωξη και οτι της εδιναν αντιβιωση για αυτο τον σκοπο. Ουτε οτι χαθηκαν και αλλα μωρακια απο την ιδια λοιμωξη το ιδιο χρονικο διαστημα. Οσο για το γαλα ηταν και η δικη μου πρωτη σκεψη αλλα δεν μου απαντησαν ποτε, μονο οταν σε εναν επανελεγχο ειδαν οτι εδινα ξενο γαλα.

Δεν συμφωνω με το κοριτσακι μας παραπανω περι τιμωριας και ευτυχιας. ΟΤαν εχασα την κορη μου δεν με ενοιαζε να κυνηγησω κανεναν... Δεν ηθελα χρηματα ηθελα το παιδι μου πισω κατι που δεν γινοταν. Περνοντας ομως τα χρονια συνειδητοποιησα οτι αυτο ειναι λαθος. Πρεπει να κυνηγαμε αυτους που φταινε και οχι να τους αφηνουμε να αλωνιζουν. ευχομαι να βρεις την αιτια και μεσα απο την καρδια μου συντομα να κρατας στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Zwh μηπως θελεις να μου πεις σε ποιο νοσοκομειο ησουν? Εμενα για λοιμωξη ηταν αρνητικοι γιατι βγηκαν οι αιματολογικες καλες βεβαια το τι γινετε μεσα στην μεθ ποτε δεν μαθαινουν ακριβως οι γονεις. Λυπαμαι πολυ για το ενα κοριτσακι σου εσυ μπορεισ να καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Zwh μηπως θελεις να μου πεις σε ποιο νοσοκομειο ησουν? Εμενα για λοιμωξη ηταν αρνητικοι γιατι βγηκαν οι αιματολογικες καλες βεβαια το τι γινετε μεσα στην μεθ ποτε δεν μαθαινουν ακριβως οι γονεις. Λυπαμαι πολυ για το ενα κοριτσακι σου εσυ μπορεισ να καταλαβεις...

Ειχα γεννησει στο ΙΑΣΩ και 5 ημερων τα μεταφεραμε στο παιδων Αγια Σοφια γιατι οπως μου ειχαν πει διαφοροι ηταν καλυτερα να παρω τα παιδια απο το μαιευτηριο και να τα παω στην ΜΕΝ δημοσιου νοσοκομειου αν και οπως σου εγραψα δεν ειχαν τιποτα παθολογικο μονο οτι το ηταν προωρες και το βαρος τους αρκετα χαμηλο.

Εγω ειχα παει παρασκευη απογευμα να δω τα κοριτσια, τους πηγα γαλα και ηταν ολα πολυ πολυ καλα και σαββατο πρωι με πηραν τηλεφωνο οτι ηδη ειχε παθει την πρωτη ανακοπη το μωρο. Δεν θα σου πω τι κατασταση επικρατουσε εκεινη την περιοδο στο νοσοκομειο, θα σουπω ομως οτι οταν μου εδωσαν στο χερι τον φακελο της δευτερης κορης μου σε follow up , για να παμε απο το ενα εσωτερικο ιατρειο στο αλλο του παιδων, μου ειχαν δωσει τον φακελλο του μωρου μου που εφυγε... Αυτο καποιους μηνες μετα.... Εγω πιστευω οτι δυστυχως υπαρχει συγκαληψη των γιατρων. Πρεπει να μαθεις απο τι εφυγε το μωρακι σου.. Οχι τοσο για να κανεις μυνησεις αλλα γιατι ειναι υποχρεωμενοι να σε ενημερωσουν.. Ενα μωρο δεν φευγει και μια εγκυμοσυνη δεν τελειωνει χωρις λογο. Ετσι με εμαθε εμενα η δικη μου εμπειρια. ΟΤαν γεννησα την πρωτη κορη μου νεκρη στις 33 εβδομαδες (πριν τα διδυμα) επειδη επαθα κεντρικη αποκολληση πλακουντα ο γιατρος το εριξε στο τυχαιο γεγονος. Δεν το εψαξα και τελικα μονο τυχαιο δεν ηταν. Στα διδυμα επαθα προεκλαμψια .. ανεβαινε η πιεση μου κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και επρεπε να παιρνω τη καταλληλη αγωγη. Δυστυχως ο τοτε γιατρος μου δεν εκανε τιποτα.... ουτε στην πρωτη ουτε στην δευτερη εγκυμοσυνη...Κατοπιν εορτης και μονη μου συνεδεσα τα γεγονοτα.. και ναι σε επομενη εγκυμοσυνη ξαναανεβαινε η πιεση αλλα τοτε ηξερα.. με την καταλληλη αγωγη πηγα ολα καλα. Ψαξε, δες τι εχει γινει και μην τα παρατας...

Link to comment
Share on other sites

taptap τι να πω, τα λόγια είναι περιττά. Το μονο που θα σε συμβουλέψω είναι να μην το αφησεις ετσι, είναι απαράγραπτο δικαιωμα σου να ξερεις.

Μπορεις με εισαγγελική παραγγελία να ζητήσεις το φάκελο τον οποίο είναι υποχρεωμενοι να σου παρεχουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Mολις διάβασα την ιστορία σου κ έχω σοκαριστει..οτι κ να σου πω είναι λίγο..εύχομαι να εχεις βρει τον λογο π έφυγε το μωρακι σου.κ να εχεις κουράγιο κ δυναμη για μια ακομα εγκυμοσύνη..μην το βάλεις κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει το παρακάτω, αλλά επειδή έχω περάσει μήνες σε νοσοκομείο με τη μικρή, πολλή ταλαιπωρία, πολλά κλάμματα και στεναχώριες και έχω δει γονείς και παιδάκια με πολύ χειρότερα πράγματα...θα σου πω τα παρακάτω:

είναι πολλοί γονείς που οι προγεννητικές εξετάσεις ήταν τέλειες. Το μωρό γεννήθηκε φυσιολογικότατο και ήταν μια χαρά για μήνες ή και χρόνια. Ξανφικά, κάποια στιγμή παρουσιάζει κάτι σοβαρό που δεν το περίμεναν από πουθενά. Γνώρισα οικογένεια με μωράκι μηνών που είχε καρκίνο στο τελευταίο στάδιο. Δεν ξέρω τι σκέφτονταν, αλλά νομίζω έχει περάσει από το μυαλό τους να είχε φύγει νωρίτερα το παιδάκι και να μην ταλαιπωρείται. Να μην είχε γεννηθεί καν ισως.

Αυτο που θελω να σου πω ειναι πως καλύτερα να μην το σκαλίζεις. Και να μάθεις δεν θα γυρισει πισω, χρονο θα χασεις και θα ταλαιπωρεισαι με εικασιες. Ειναι δυσκολο να αποδεχτεις οτι το παιδακι ειχε καποιο προβλημα, αλλά πιθανότατα ειχε. Ισως κατι μη ανιχνευσιμο, ισως αν ζουσε να ειχε σοβαρα προβληματα και να περναγε ταλαιπωριες.

Θελω να πιστευω πως ολα συμβαινουν για καποιο λογο. Παρε δυναμη και κουραγιο απο χειροτερες περιπτωσεις και σκεψου οτι τα παιδακια σου γλιτωσαν κατι δυνητικα χειροτερο.

Εμενα αυτο με βοηθαει στο προβλημα υγειας του μωρου μου...βλεπω πως υπαρχουν χειροτερα και αποδεχομαι καταστασεις που δεν μπορω να αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...