Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΗΘΟΥΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!

Εγω συνεχιζω ακαθεκτη την αντληση...οπως παντα...

εκανα αντλησεις συνεχως και καθε 2 ωρες,επειδη ομως τωρα τελευταια κανω καθε 3 ωρες γιατι εχει αυξηθει η παραγωγη παρατηρω πως παρολο που εχουν περασει 5 μηνες που "θηλαζω" το στηθος μου ειναι βαρυ και πρησμενο οπως τις πρωτες μερες!!επισης,βλεπω πως η σκουρα περιοχη γυρω απο τη θηλη εχει μικρυνει...

ακομη παντως κι οταν τελειωσω την αντληση νοιωθω το στηθος μου πρησμενο,γιατι γινεται αυτο????

τα φωτα σας...please!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερίνα μου, μήπως η άντληση κάθε τρεις ώρες αντί για δύο έγινε πρόσφατα; Αν ναι, το στήθος δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα στα νέα δεδομένα και "δυσφορεί". Αυτό είναι προσωρινό και μετά από λίγες μέρες έρχεται στα "κανονικά" του... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου, μήπως η άντληση κάθε τρεις ώρες αντί για δύο έγινε πρόσφατα; Αν ναι, το στήθος δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα στα νέα δεδομένα και "δυσφορεί". Αυτό είναι προσωρινό και μετά από λίγες μέρες έρχεται στα "κανονικά" του... :wink:

 

ναι Αναστασια μου,προσφατα εγινε οντως αλλα γιατι αφου κανω την αντληση το νιωθω παλι βαρυ και πρησμενο?και αυτο γινεται καθε φορα απο την αρχη,δηλ.εδω και 4 1/2 μηνες!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, ίσως το θήλαστρο δεν μπορεί να αδειάσει πολύ αποτελεσματικά το στήθος. Ίσως απλά είσαι παραγωγική! :wink:

 

Σίγουρα είσαι φοβερή! :P

 

κι εσυ εισαι φοβερη Αγλαΐα!!!!

:lol::lol::lol::lol:

σ'ευχαριστω πολυ πολυ!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα, έχεις μεγάλη παραγωγή!

Το Symphony δεν έχεις; Λοιπόν και εμένα μου συμβαίνει αυτό. Απλά το θήλαστρο δεν αδειάζει το στήθος. Αν θες να αδειάσει τελείως (δεν σου το πολυσυμβουλέυω γιατί τότε θα αυξηθεί κι αλλο η παραγωγή) δοκίμασε να κάνεις ένα κύκλο διέγερσης ξανά και μετά να το ξαναβάλεις να αντλεί. Εμένα συνήθως πετυχαίνει αυτό (αλλά δεν έχω το ίδιο πρόβλημα απλά θέλω να το αδειάζω γιατί θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό για λίγο έστω ακόμα !)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, έχεις μεγάλη παραγωγή!

Το Symphony δεν έχεις; Λοιπόν και εμένα μου συμβαίνει αυτό. Απλά το θήλαστρο δεν αδειάζει το στήθος. Αν θες να αδειάσει τελείως (δεν σου το πολυσυμβουλέυω γιατί τότε θα αυξηθεί κι αλλο η παραγωγή) δοκίμασε να κάνεις ένα κύκλο διέγερσης ξανά και μετά να το ξαναβάλεις να αντλεί. Εμένα συνήθως πετυχαίνει αυτό (αλλά δεν έχω το ίδιο πρόβλημα απλά θέλω να το αδειάζω γιατί θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό για λίγο έστω ακόμα !)

 

ναι εχω το symphony,

αλλα να σε ρωτησω:σου συμβαινει να ειναι πρησμενο μετα απο την αντληση,ακομη και μετα απο τοσο καιρο που θηλαζεις?αν δεν κανω λαθος 9 μηνες....

εμενα παντως δεν διαρκει μια αντληση 13' νομιζω που εχει γραψει η Αγλαΐα,πρεπει να καθομαι μιση ωρα και οχι οτι βγαζω σταγονα-σταγονα αλλα βρυση η δικια σου.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω το symphony,

αλλα να σε ρωτησω:σου συμβαινει να ειναι πρησμενο μετα απο την αντληση,ακομη και μετα απο τοσο καιρο που θηλαζεις?αν δεν κανω λαθος 9 μηνες....

εμενα παντως δεν διαρκει μια αντληση 13' νομιζω που εχει γραψει η Αγλαΐα,πρεπει να καθομαι μιση ωρα και οχι οτι βγαζω σταγονα-σταγονα αλλα βρυση η δικια σου.....

 

Εσύ έχεις μεγάλη παραγωγή... Εγώ αντλώ μετά από 6-8 ώρες όταν δεν θα γυρίσω στο σπίτι νωρίτερα από 10 ώρες και είναι πρησμένο το στήθος. Οταν αντλώ μπορεί να μην βγαίνει αλλο αλλά να το νιώθω πρησμένο, γι αυτό ξαναβάζω την διέγερση και μετά βγαίνει κι αλλο γάλα ...

 

Οι χρόνοι είναι αναλόγως συνήθως ένα 20λεπτο (2πλο σύστημα)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

felinidoc,μονο τοτε το αισθανεσαι πρησμενο δηλαδη?

μονο οταν δεν αντλησεις ή δεν θηλασεις?

γιατι εγω αισθανομαι πρηξιμο 24 ωρες το 24ωρο.

το βραδυ που σηκωνομαι για να αντλησω δηλ. μετα απο 5 ωρες απο την τελευταια,ποναω.... :(

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

felinidoc,μονο τοτε το αισθανεσαι πρησμενο δηλαδη?

μονο οταν δεν αντλησεις ή δεν θηλασεις?

γιατι εγω αισθανομαι πρηξιμο 24 ωρες το 24ωρο.

το βραδυ που σηκωνομαι για να αντλησω δηλ. μετα απο 5 ωρες απο την τελευταια,ποναω.... :(

 

H Aννούλα τρώει και άλλες τροφές τώρα πια (και πολλές μάλιστα). Θα δεις και εσύ η παραγωγή σιγά σιγά μειώνεται όσο αυξάνουν οι άλλες τροφές. Αν το παιδί δεν θέλει να πιει γάλα μετά ή πριν από το φαγητό εννοείται πως δεν αντλούμε. Το στήθος προσαρμόζεται. Πέρασα μία φάση εκεί στους 7 μήνες που ξανάρχισαν να τρέχουν τα γάλατα γιατί η παραγωγή ήταν μεγαλύτερη της κατανάλωσης αλλά τώρα συνηθίσαμε :)

 

Οταν ήταν 5 μηνών αντλούσα ένα λίτρο στις 24 ώρες τώρα πια περίπου το μισό :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Οταν ήταν 5 μηνών αντλούσα ένα λίτρο στις 24 ώρες τώρα πια περίπου το μισό :)

 

6 μήνες επί 30 ημέρες μας κάνουν 180 μέρες, άρα 180 λίτρα γάλα

 

2 μήνες επί 30 μέρες, 60 μέρες, υπολογίζω να παρήγαγες περίπου 45 λίτρα

 

τον επόμενο 1,5 μήνα, άλλα 20 τουλάχιστον λίτρα

 

Συνολικά 245 λιτρα για την ώρα... Καλά πας!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά 245 λιτρα για την ώρα... Καλά πας!!! :wink:

shocked003.gif

 

Ευτυχώς δεν τα άντλησα όλα αυτά πολλά τα έπαιρνε κατευθείαν από την πηγή :lol:

 

 

καλε felinidoc?τι επαθες?δεν ειναι τιποτα....

δεν ειχες κανει ποτε λογαριασμο?

φαντασου οτι εχω αντλησει τωρα πανω 100 λιτρα στους 4 μηνες......

χιχιχιχι

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συνολικά 245 λιτρα για την ώρα... Καλά πας!!! :wink:

shocked003.gif

 

Ευτυχώς δεν τα άντλησα όλα αυτά πολλά τα έπαιρνε κατευθείαν από την πηγή :lol:

 

Ήμουν σίγουρη ότι δεν είχες κάνει το λογαριασμό!!! και να σκεφτείς ότι τον έκανα με πολύ συντηρητικούς υπολογισμούς!!! Λαμβάνοντας υπόψη το βάρος της κόρης σου, η ποσότητα μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρη ότι δεν είχες κάνει το λογαριασμό!!! και να σκεφτείς ότι τον έκανα με πολύ συντηρητικούς υπολογισμούς!!! Λαμβάνοντας υπόψη το βάρος της κόρης σου, η ποσότητα μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερη!!!

 

Έχω να την ζυγίσω από τον φεβρουάριο.... (σχεδόν 10 κιλά)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα,αισθανομαι πρηξιμο συνεχεια και σημερα με εχει πιασει ενας πονος στο αριστερο μου στηθος,απ'την μεσα μερια και σε εκεινο το σημειο ειναι κοκκινο!!!!

αχ τι να κανω?μολις το ακουμπαω ,ποναω.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα,αισθανομαι πρηξιμο συνεχεια και σημερα με εχει πιασει ενας πονος στο αριστερο μου στηθος,απ'την μεσα μερια και σε εκεινο το σημειο ειναι κοκκινο!!!!

αχ τι να κανω?μολις το ακουμπαω ,ποναω.....

 

Πίνε πολλά νερά

 

Πριν την αντληση κάνει κομπρέσσες χλιαρές προς το ευχάριστα ζεστές

 

Ξεκουράσου όσο μπορείς...

 

Πάρε κανένα πανατόλ ή ντεπόν

 

Αν ανεβάσεις πυρετό πάνω από 38.5 μάλλον θα χρειαστεί αντιβίωση. Συνεχίζεις αντλήσεις και τάισμα κανονικά και με την αντιβίωση.

 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

παναγια μου Αγλαΐα!!!

λες να φταιει το sympony,επειδη δεν μου αδειαζει το στηθος καλα?

παντως με το lactina δεν ηταν τοσο εντονο.

τι να πω....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

σε εκεινο το σημειο ειναι κοκκινο!!!!

αχ τι να κανω?μολις το ακουμπαω ,ποναω.....

 

Κι εγω το ειχα παθει αυτο οταν θηλαζα, δυο φορες ειχε συμβει μαλιστα. Ειναι και σκληρο, δεν ειναι, σαν φραγμενος πορος? Η λυση ειναι ν'αδειαζεις καλα το στηθος. Κομπρεσες και μασαζ σ'εκεινο το σημειο για να φυγει το γρομπαλακι. (αν δεν εχει γρομπαλακι, δεν κανεις μασαζ) Κι ο,τι αλλο ειπε η Αγλαϊα. Εγω εβαζα τον μικρο να θηλαζει σε κατι απιθανες στασεις και τελικα το εξαφανισε.

Link to comment
Share on other sites

σε εκεινο το σημειο ειναι κοκκινο!!!!

αχ τι να κανω?μολις το ακουμπαω ,ποναω.....

 

Κι εγω το ειχα παθει αυτο οταν θηλαζα, δυο φορες ειχε συμβει μαλιστα. Ειναι και σκληρο, δεν ειναι, σαν φραγμενος πορος? Η λυση ειναι ν'αδειαζεις καλα το στηθος. Κομπρεσες και μασαζ σ'εκεινο το σημειο για να φυγει το γρομπαλακι. (αν δεν εχει γρομπαλακι, δεν κανεις μασαζ) Κι ο,τι αλλο ειπε η Αγλαϊα. Εγω εβαζα τον μικρο να θηλαζει σε κατι απιθανες στασεις και τελικα το εξαφανισε.

 

tasuki μου,σ'ευχαριστω πολυ!!!

σκληρο ομωςειναι αλλα γρομπαλακι δεν εχει,μηπως να βαζω το symphony ξανα στη φαση της διεγερσης παλι πριν να αντλησω?

πηρα ντεπον,πινω νερο αρκετο,κανω κομπρεσες ζεστες....

μηπως πρεπει να ξανανοικιασω το λακτινα?τουλαχιστον ενοιωθα οτι αδειαζε για λιγο ο μαστος...

τωρα δεν το νιωθω αυτο :(

μηπως φταιει επειδη εχω μεγαλη παραγωγη?

ηδη καθομαι αρκετη ωρα μεχρι να αδεισει αλλα δεν αδειαζει....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς,φεύγει.... το είχα πάθει όταν ήταν 2 μηνών η μικρή,νόμιζα πως είναι γρίπη,πονούσε όλο το σώμα μου,πυρετός 38,ένοιωθα χάλια,αλλά πονούσε ένα συγκεκριμένο σημείο του στήθους... με βοήθησε ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ μια κοπέλα leader της la leche (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πώ όνομα,αλλά το ίδιο είναι,όλες είναι φοβερές και χαίρομαι που υπάρχουν),μου έδωσε τις συμβουλές που σου έδωσε η Αγλαία,μου είπε επίσης να ξαπλώνω το μωρό στο κρεβάτι μου,να γέρνω προς τα πάνω του μπρούμυτα εγώ,και να το βάζω να θηλάζει έτσι ώστε το σαγονάκι του να ακουμπάει εκεί που πονάω... να μη στα πολυλογώ,μετά απο 2 φορές μπάνιο/χλιαρές κομπρέσες/θηλασμός έτσι,σαν να μην ήμουν άρρωστη ποτέ.... :shock: δεν το πίστευα.

 

 

σημείωση,ούτε ο γυναικολόγος μου ούτε ο παιδίατρος μπόρεσαν να με βοηθήσουν,μόνο αυτή η κοπέλα,με ένα απλό τηλεφώνημα....

Link to comment
Share on other sites

tasuki μου,σ'ευχαριστω πολυ!!!

σκληρο ομωςειναι αλλα γρομπαλακι δεν εχει,μηπως να βαζω το symphony ξανα στη φαση της διεγερσης παλι πριν να αντλησω?

πηρα ντεπον,πινω νερο αρκετο,κανω κομπρεσες ζεστες....

μηπως πρεπει να ξανανοικιασω το λακτινα?τουλαχιστον ενοιωθα οτι αδειαζε για λιγο ο μαστος...

τωρα δεν το νιωθω αυτο :(

μηπως φταιει επειδη εχω μεγαλη παραγωγη?

ηδη καθομαι αρκετη ωρα μεχρι να αδεισει αλλα δεν αδειαζει....

 

Όταν το έπαθα εγώ το μωρό τελικά βοήθησε πιο πολύ αλλά επειδή σε εσένα δεν γίνεται δοκίμασε να γεμίσεις την μπανιέρα με ζεστό νερό και να χωθείς ολόκληρη μέσα... Μετά αφού έχεις γίνει κόκκινη ολόκληρη :lol: δοκίμασε να αντλήσεις κυρίως από αυτό το στήθος... Δες αν τα φίλτρα (που βρίσκονται κάτω από το καπάκι) ανεβοκατεβαίνουν καλά ...Αν όχι άλλαξε τα...Μετά από 10 λεπτά ξαναβάλτο στην διέγερση και δοκίμασε να το πατικώνεις καλά το στήθος από την μεριά που πονάει (εννοώ να δοκιμάσεις διάφορες στάσεις με τις χοάνες) και πες μας νέα....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να γεμίσεις την μπανιέρα με ζεστό νερό και να χωθείς ολόκληρη μέσα... Μετά αφού έχεις γίνει κόκκινη ολόκληρη :lol: δοκίμασε να αντλήσεις κυρίως από αυτό το στήθος...

 

αν γεμισω τη μπανιερα,μαλλον ο αντρας μου θα κοκκινισει ολοκληρος που θα γεμισει παλι ο "βοθρος"!!!!

:lol::lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...