Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που θέλω να φτιάξω για καλλιτεχνική απασχόληση


Recommended Posts

Γεια σας μαμαδομπαμπάδες του Parents!

 

Σκέφτομαι να ανοίξω στο όχι πολύ μακρινό μέλλον κάποιο είδος καλλιτεχνικού εργαστηρίου για παιδιά και μεγάλους , με και χωρίς Αναπηρία, όπου θα μπορούν να περνούν όλοι μερικές ευχάριστες ώρες δημιουργίας, μαθαίνοντας δημιουργικά πράγματα (κεραμική, ζωγραφική σε ύφασμα και άλλα) και παράλληλα να εξασκούν παιχνιδιάρικα τις δεξιότητές τους και να αναπτύσσουν νέες.

 

Θα ήταν μεγάλη βοήθεια να μάθω απευθείας από εσάς τη γνώμη σας για το τι είδους υπηρεσίες θα σας ενδιέφεραν, ώστε να φτιάξω κάτι κοντά στις πραγματικές ανάγκες του κόσμου που ίσως ερχόταν.

 

Περιμένω απόψεις σχετικά με τις ώρες (πρωί, απόγευμα, σαββατοκύριακα), τις ηλικίες μικρών και μεγάλων, των δραστηριοτήτων που θα σας άρεσε να δείτε σε ένα τέτοιο εργαστήρι, της ευελιξίας (να είναι με τμήματα ή με «σεμινάρια» αυτοτελή ή με ελεύθερες μέρες), τα ποσά που θα θεωρούσατε λογικά (ανά μάθημα ή ανα μήνα).

 

Θα με ενδιέφερε επίσης πολύ η άποψή σας σχετικά με την συνύπαρξη στα ίδια τμήματα ατόμων (παιδιών και νέων) με και χωρίς αναπηρία, κάτι που αποτελεί έναν από τους στόχους αυτού που θέλω να φτιάξω- μίας μικρής κοινωνίας όπου όλοι συνεργάζονται και μαθαίνει ο ένας από τον άλλο.

 

Σκέφτομαι κάτι που να εξυπηρετεί περιοχές όπως Κυψέλη, Πατήσια, Γαλάτσι, Νέο Ηράκλειο κλπ γεωγραφικά.

 

Κάθε ιδέα και άποψη θα γίνει δεκτή με χαρά και ανυπομονησία.

Σας ευχαριστώ όλους!

 

ΥΓ Ελπίζω να μην παραβιάζω κανόνες του φόρουμ (δεν διαφημίζω προφανώς κάτι που δεν υπάρχει ακόμα :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Το "ανεβάζω" μήπως πάρω κάποια απάντηση Κάθε άποψη είναι δεκτή σε αυτή την ανεπίσημη έρευνα αγοράς που κάνω, ακόμα και ή άποψη πως μια τέτοια κίνηση είναι κακή δεδομένης της κρίσης :)

Link to comment
Share on other sites

κάτι που είχα ακούσει παλιά και μου άρεσε ως ιδέα, ήταν το εξής:

 

σεμινάρια που απευθύνονταν σε παιδάκια δημοτικού, όπου μάθαιναν σε κάθε μάθημα για κάποιο διάσημο ζωγράφο, στοιχεία από τη ζωή του, το έργο του, την τεχνική που χρησιμοποιούσε και το ρεύμα που εκπροσωπούσε. αφού έβλεπαν slides με όλα αυτά, έβαζαν τα παιδάκια να ζωγραφίσουν κάποιο θέμα με τον τρόπο που θα το ζωγράφιζε ο συγκεκριμένος ζωγράφος.

 

έτσι μάθαιναν και στοιχεία γι τους ζωγράφους και για τις τεχνοτροπίες και ζωγράφιζαν κιόλας. προσωπικά θα έστελνα τα παιδιά μου σε ένα τέτοιο σεμινάριο και θα πήγαινα κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως όλα τα προγράμματα είναι δελεαστικά για μας τους γονείς. αυτό που μας αποτρέπει να το κάνουμε είναι το οικονομικό.

και επειδή βλέπω ότι οι περιοχές που θα εξυπηρετείς είναι μικροαστικές περιοχές που σίγουρα έχουν νιώσει για τα καλά την κρίση, πρέπει να δεις το θέμα του κόστους και αν μπορείς να επιβιώσεις με χαμηλές τιμές. οι γονείς δεν ψάχνουν για κάτι σούπερ ψαγμένο, σε μικρές ηλικίες. αλλά σίγουρα ξέρω πολλούς που θα προτιμούσαν μια δημιουργική απασχόληση σε ένα κέντρο απο ένα παιχνίδι σε ένα παιδότοπο.

 

(συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα πρώτα σχόλια :)

Το σκέφτομαι το θέμα του κόστους και για αυτό ρωτάω- να βρω λύσεις που είναι καλές για μικρούς και μεγάλους και να "αντέχονται" οικονομικά (και να αντέξω κι εγώ φυσικά :oops:).

Περιμένω και άλλες προτάσεις, σχετικά και με τα ωράρια κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σχετικά με τα ωράρια. θεωρητικά, μια οικογένεια μπορεί να ανταποκριθεί σε ενα τέτοιο κόστος όταν και οι δύο γονείς εργάζονται. δηλαδή μιλάμε για μαμάδες που δεν έχουν ελεύθερα πρωινά. πιστεύω ότι είναι μειοψηφία τα ζευγάρια που με ένα μισθό μπορούν να πληρώσουν τέτοιες δραστηριότητες.

θέλω να πω, πως κυρίως τα ωράρια θα πρέπει να είναι τέτοια που να εξυπηρετούν εργαζόμενες μαμάδες και μπαμπάδες. δηλαδή απογευματινά και σίγουρα Σ/Κ πρωί και απόγευμα.

 

τώρα για προγράμματα για μεγάλους δεν ξέρω, αν θα ενδιαφέρει. πολλοί μεγάλοι που έχουν τέτοια ενδιαφέροντα καταφεύγουν σε αντίστοιχα δωρεάν προγράμματα στους δήμους που κατοικούν. και επιπλέον φαντάζομαι, ότι ίσως θα αντιλαμβάνονται την ώρα εκείνη και σαν δική τους ξεκούραση, ενώ το παιδί απασχολείται.

π.χ εμένα θα μου άρεσε ένας πολύ φροντισμένος, χώρος για καφέ, όμορφος, χαλαρωτικός και όχι απλά αίθουσα αναμονής ΄συμβατικό καφέ του ποδαριού , που θα μπορούσα να πιω τον καφέ μου, να δανειστώ κάποιο περιοδικό ή βιβλίο, να ακούσω όμορφη μουσική, ενώ η μικρούλα μου στο διπλανό χώρο απασχολείται δημιουργικά.στους περισσοτερους χώρους που έχω βρεθεί, με χαλάει που η αίθουσα που περιμένεις είναι απλά ένας διάδρομος ή ένα αυτοσχέδιο καφέ.

Εγώ είμαι νέα μαμά, οπότε δεν έχω εμπειρία από συγκεκριμένα προγράμματα. σίγουρα το πρόγραμμα που θα παρακολουθήσει το παιδί παίζει ρόλο, αλλά για μένα παίζει ρόλο και ο χώρος και η αισθητική του χώρου (δηλαδή διακόσμηση). εκεί δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις χώρο που να πληρεί προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...