Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες στα 40 !!!!


θα κανετε δευτερο παιδι μετα τα 40?  

811

  1. 1. θα κανετε δευτερο παιδι μετα τα 40?

    • ναι
      226
    • οχι
      13


Recommended Posts

Marlboro lights 100ρια ????

 

Ε όχι βρε φιλενάδα. Α παπαπαπαπα. Καλά που έμεινες έγκυος.

ΑΑΑΑχχχχχχχ αθάνατο camelaκι. Είσαι μια ανάμνηση παλιά, κίτρινη κούτα στο συρτάρι...

 

Ωραίο πράγμα η ωριμότητα!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 259
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το παιδί μας ήρθε στον κόσμο πριν 2,5 περίπου χρόνια, όταν ήμασταν σχεδόν 41 η μαμά του και σχεδόν 44 εγώ. Η εγκυμοσύνη πήγε πάρα πολύ καλά και η γέννα έγινε με καισαρική καθώς ο μικρός έδειχνε 4 κιλά και 300 γραμμάρια στον υπέρηχο, στις 37 εβδομάδες. Τελικά γεννήθηκε 4 κιλά και 10 γραμμάρια. Είχαμε αποφασίσει να κάνουμε όλες τις διαγνωστικές εξετάσεις για να βεβαιωθούμε (κατά το δυνατόν) για την καλή υγεία του μικρού και της μαμάς.

 

Συμμετέχουμε και οι δυο στο μεγάλωμα του μικρού, όσο μπορεί ο καθένας, καθώς εργαζόμαστε και οι δυο (ευτυχώς). Η μαμά ασχολείται με το μαγείρεμα και το τάισμα και εγώ με τις βόλτες στην παιδική χαρά και το σίδερό του. Κατά τα λοιπά τα κάνουμε όλα και οι δύο.

 

Μακάρι να είχαμε αποφασίσει να φέρουμε στον κόσμο το γιό μας πιο νωρίς. Θα ήταν πιο εύκολο για μας καθώς θα είχαμε περισσότερες αντοχές στην καθημερινότητα. Όχι πως τώρα τα πάμε άσχημα. Κυρίως όμως διότι θα παίρναμε πιο εύκολα την απόφαση για δεύτερο. Πιο πολύ για τον γιό μας, όχι τόσο για μας.

 

Πάντως και τώρα το σκεφτόμαστε σοβαρά. Θα δούμε.

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες σας.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοντεύω τα 39 και είμαι έγκυος στο 1ο μας παιδί. Ο άντρας μου είναι 28, όταν τον γνώρισα ήταν 20 οπότε προφανώς ούτε σκέψη για παιδί τότε... Παντρευτήκαμε μετά από 5 χρόνια σχέσης και τότε ξεκινήσαμε να προσπαθούμε. Δυστυχώς οι δουλειές και των 2 μας πάνε πολύ άσχημα με την κρίση (είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες σε διαφορετικούς τομείς που όμως και οι 2 έχουν χτυπηθεί πάρα πολύ...), και προσωπικά αν τα πράγματα δε βελτιωθούν θεαματικά (που δύσκολο το βλέπω) δε νομίζω να προσπαθήσουμε ξανά, φυσικά με δεδομένο ότι όλα θα πάνε καλά με τον μπέμπη που περιμένουμε σε 3 μήνες. Σίγουρα δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασίες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, στις οποίες όλοι είχαν φαγωθεί ήδη να μας βάλουν πριν έρθει αυτή η εγκυμοσύνη. Οπότε... προς το παρόν ψηφίζω όχι. :)

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Προσωπικά είμαι παιδί γονιών που με έκαναν 36 χρονών (μαμά) και 38 (μπαμπάς). Πλέον είμαι 26 και μπορώ να πω μετά από χρόνια ότι δεν θα τους άλλαζα με τίποτα! Δεν υπήρχε ποτέ αυτό το χάσμα γενεών που λένε και ειδικότερα με τη μαμά μου είμαστε κολλητές! Είμαι επομένως της άποψης ότι δεν παίζει ρόλο η ηλικία αλλά η παιδεία των γονιών. Να ξέρουν να είναι εκεί σαν γονείς, σαν φίλοι, σαν παιδιά όταν πρέπει. Επίσης, γνωρίζω και οικογένειες που ενώ κάνανε παιδιά σε μικρή ηλικία ούτε να τα καταλάβουν μπορούν ούτε να τα ακολουθήσουν στη ζωή τους. Επομένως, η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο. Keep walking... :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εδω μια ωριμη 44αρα. δεν το εχω βαλει ακομα κατω. σκεφτομαι παιδι, υιοθεσιες, δανεικο ωαριο. τα παντα. και ναι τις εξετασεις μου παντα τις εκανα και παντα θα τις κανω. για να εχει το παιδι μου μια υγιη μητερα και εγω μια ομορφη ζωη.

α Υ.Γ. η μητερα μου πεθανε 28 χρονων - εγω 2 τοτε- απο καρκινο τραχηλου της μητρας- αβλεψια των γιατρων για την εποχη βλεπεις.

οποτε για μενα οι ηλικιες ειναι σχετικες.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
On 30/6/2015 at 4:48 ΜΜ, uptight είπε:

Κοντεύω τα 39 και είμαι έγκυος στο 1ο μας παιδί. Ο άντρας μου είναι 28, όταν τον γνώρισα ήταν 20 οπότε προφανώς ούτε σκέψη για παιδί τότε... Παντρευτήκαμε μετά από 5 χρόνια σχέσης και τότε ξεκινήσαμε να προσπαθούμε. Δυστυχώς οι δουλειές και των 2 μας πάνε πολύ άσχημα με την κρίση (είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες σε διαφορετικούς τομείς που όμως και οι 2 έχουν χτυπηθεί πάρα πολύ...), και προσωπικά αν τα πράγματα δε βελτιωθούν θεαματικά (που δύσκολο το βλέπω) δε νομίζω να προσπαθήσουμε ξανά, φυσικά με δεδομένο ότι όλα θα πάνε καλά με τον μπέμπη που περιμένουμε σε 3 μήνες. Σίγουρα δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασίες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, στις οποίες όλοι είχαν φαγωθεί ήδη να μας βάλουν πριν έρθει αυτή η εγκυμοσύνη. Οπότε... προς το παρόν ψηφίζω όχι. :)

Πώς τα φέρνει η ζωή! Τότε ψήφιζα όχι... να'μαι όμως, 41 και μισό σχεδόν, και έγκυος ξανά! Ο μικρός μας είναι 27 μηνών, είναι η πιο μεγάλη από τις χαρές της ζωής μας, αλλά πλέον ήμασταν σε φάση να δίνουμε τα παλιά του ρουχαλάκια από'δω κι από'κει, σε συγγενείς και φιλανθρωπικές οργανώσεις, πιστεύοντας ότι ο κύκλος «εγκυμοσύνη-νέο μωρό-θηλασμός-αποστείρωση-κτλ» είχε κλείσει για μας,. Μάλιστα το ΣΚ πριν μάθουμε τα νέα είχα σκοπό να ξεχωρίσω κι άλλα πραγματάκια για δώσιμο. Είχα όμως καθυστέρηση, κάτι σπάνιο για μένα, και κρατήθηκα. Τρίτη 19/12 είχα το θετικό τεστάκι, 27/12 είδαμε τον σάκο μας στη θέση του (είχα και μια εξωμήτριο το 2012 κι ακόμα τρέμουμε) και Αϋγουστο τον/την περιμένουμε! Πέρασαν πολλές σκέψεις από το μυαλό μου, αγωνία για το αν θα τα καταφέρουμε, για την υγεία του παιδιού λόγω της ηλικίας μου, ένας μικρός πανικός για τα κιλά (ακόμα της πρώτης εγκυμοσύνης δεν έχουν φύγει όλα....) αλλά, παρ'ολο που ήταν αναπάντεχο, κοιτάμε μπροστά. :) 

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σε όλη την παρέα,

Προσπαθώ για δευτερο μπεμπέ μετά απο 8 χρόνια,

Το πρώτο παιδί είναι 7 χρόνων και τώρα στα 42 θέλω και δευτερο

Όλοι μου λένε για εξωσωματική, μιας έχουν περάσει τα χρόνια

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα ! Είμαι 40 ετών και με τον αντρούλη μου είμαστε 5 χρόνια παντρεμένοι (εκείνος είναι 39). Αργήσαμε λίγο να μπούμε στο ταξίδι  για να γίνουμε γονείς. Μόλις πριν 6-7 μήνες ανακάλυψα ότι έχω Hashimoto και παίρνω αγωγή. Έκανα ορμονολογικές εξετάσεις και λόγω ηλικίας καταλαβαίνετε πως οι τιμές είναι χαμηλές. Καθώς κατοικώ στην επαρχία, αναζητώ έναν πραγματικά καλό γιατρό. Έχω ακούσει για τον κ. Μηνά Μαστρομηνά και τον κ. Γεράσιμο Μαρινάκη. Θα σας ήμουν υπόχρεη αν μπορούσατε να με βοηθήσετε με τη γνώμη σας. Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 20/12/2009 at 11:33 ΜΜ, tarshou είπε:

Κορίτσια, τώρα είδα αυτό το θέμα και ένα έχω να πω. Μην προσβάλεστε, επειδή κάποιος θεωρεί σωστό να μπαίνει σε ένα δημόσιο forum και να προσβάλλει με τον τρόπο του ένα τεράστιο γκρουπ γυναικών που, αν μη τι άλλο, χρειάζεται ηθική συμπαράσταση και παρότρυνση. Μέχρι ένα σημείο ένιωσα και προσωπικά θιγμένη ακούγοντας μία άλλη γυναίκα που, όπως ισχυρίζεται είναι ιατρός και μάλιστα με διδακτορικά, να εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο. Δεν μπορεί ένας επιστήμονας, ένας ιατρός, να αποκαλεί "γερασμένες" εγκυμοσύνες τις άνω των 35, αν μη τι άλλο για λόγους ηθικούς. Κι εγώ μπορεί να μη συμφωνώ με εγκυμοσύνες στην ηλικία των 14 ή 15, αλλά δε θα τις αποκαλέσω ποτέ "ανώριμες". Πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικές στο τι λέμε και πώς εκφραζόμαστε, και αν είναι η γνώμη μας να προσβάλλει κοπέλες που έχουν περάσει μια ηλικία και ακόμη προσπαθούν απεγνωσμένα να αποκτήσουν αυτό που σε κάποιες άλλες κοπέλες δόθηκε απλόχερα μέχρι τα 32, τότε καλύτερα ή να προσέχουμε πώς θα την εκφράσουμε ή απλώς να μην την εκφράσουμε καθόλου.

συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...