Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Swimming


Recommended Posts

Καλημέρα!

Ξεκινήσαμε κι εμείς στην Υδρία στο ΟΑΚΑ, μια φορά την εβδομάδα και 40 ευρώ μηνιαίως.

Η μικρή (αν και πολύ μικρή) είναι κατενθουσιαμένη,συνέχεια γελούσε, έκανε φωνούλες κλπ κατά την διάρκεια του μαθήματος.

mikaela σε εμάς κάνουν κανονικά κολυμβητικές ασκήσεις, δηλ. κουνάμε χέρια πόδια, πρόσθιο, ύπτιο με τη βοήθεια της μαμάς εννοείται!

smouts μας είπε στο τρίτο μάθημα ότι θα κάνουμε και βουτιά, φοβάμαι λίγο, εσείς σε πόσα μαθήματα κάνατε, πως ήταν την πρώτη φορά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 609
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η υδρια ειναι και στο ΟΑΚΑ και στην πισινα της ελληνογερμανικης αγωγης στην Παλληνη. Εμεις παμε στην Παλληνη. Εμεις εχουμε δυο δασκαλες (διαφορετικη καθε φορα) η μια το κανει πιο πολυ σαν παιχνιδι, η αλλη πιο πολυ σαν ασκησεις με κινησεις κολυμβησης.

Για μας ειναι 40 για 1 φορα την εβδομαδα

θα ηθελα αν μπορεις τα τηλ της Ελληνογερμανικης αγωγης γιατι ενδιαφερετε μια φιλη μου με διδυμα...ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

smouts μας είπε στο τρίτο μάθημα ότι θα κάνουμε και βουτιά, φοβάμαι λίγο, εσείς σε πόσα μαθήματα κάνατε, πως ήταν την πρώτη φορά?

 

Κι εμεις την τριτη φορα καναμε βουτια, τα ψιλοεχασε, ηπιε και νερακι, αλλα δεν γκρινιαξε καθολου

 

θα ηθελα αν μπορεις τα τηλ της Ελληνογερμανικης αγωγης γιατι ενδιαφερετε μια φιλη μου με διδυμα...ευχαριστω πολυ!

 

ειναι τα εξης

210 8176781-2 και 6982119855

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις την τριτη φορα καναμε βουτια, τα ψιλοεχασε, ηπιε και νερακι, αλλα δεν γκρινιαξε καθολου

 

 

 

ειναι τα εξης

210 8176781-2 και 6982119855

ευχαριστω πολυ:D
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς πάμε γοργόνες και μάγκες (πολύ καιρό τώρα...) και βλέπω συνέχεια κόσμο να έρχεται και να ρωτα πληροφορίες. χαμός γίνεται. Νόμίζω θέση θα βρείτε εκεί από τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο που ο καιρός αλλάει και πολύ σταματούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από μένα!

Προσπαθώ εδώ και 15 μέρες να βρω μια πισίνα στα νότια προάστια που να μου κάνει για να ξεκινήσουμε baby swimming με το μικρό μου. Το αποτέλεσμα είναι ένα ωραιότατο μηδενικό. Στις γοργόνες και μάγκες δεν έχουν θέσεις, στον Αλιμο δεν κάνουν καν, στον Πανιώνιο πιστεύω θα κολλήσουμε σύφυλη (προσωπική μου άποψη), στη Γλυφάδα δεν υποχρεώνουν κανέναν να κάνει μπάνιο πριν (δεν συμφωνώ), στον Αγ. Δημήτριο όλα τέλεια αλλά είναι πολύ αργά και θα μας πάρει ο ύπνος μέσα στο νερό και τελικά κατέληξα στον Αγ. Κοσμά στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις. Κλειστή πισίνα, πολλοί προπονητές, καθαρά, αλλά...

Η πισίνα, καθότι των ολυμπιακών εγκαταστάσεων των καταδύσεων, είναι 4.5μ βάθος. Φοράει σωσίβιο και η μαμά και το παιδί (αλλιώς θα μας βρουν και τους δυο στον πάτο). Το μάθημα είναι ουσιαστικά εξοικείωση με το νερό, δεν έχει όμως καμία σχέση με τα παιχνιδάκια στη ρηχή πισίνα και τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. Παραδίπλα έχει πολλά παιδάκια που μαθαίνουν κολύμβηση με προπονητές (τόσους πολλούς ειλικρινά πρώτη φορά βλέπω ταυτόχρονα μέσα στο νερό) κι από πάνω υπάρχει πάντα ναυαγοσώστης που επιτηρεί από ψηλά όλη την πισίνα. Οι άνθρωποι φαίνεται να ξέρουν τι κάνουν, αλλά εγώ καθότι ανήδεη δεν ξέρω τι ψάχνω, έχει νόημα η βαθιά πισίνα, πρέπει να την αποκλείσω κι αυτή τη λύση; (για το κόστος δεν το συζητάω, τσουρουφλάει!).Και τι άλλο να κάνω όμως που δεν βρίσκω θέση στις γοργόνες και μάγκες?

Αν δεν δείχνω αρκετά απελπισμένη, πιστέψτε με είμαι...

 

Το θετικό είναι ότι θα είναι πιο κουραστικό για εσένα και θα κάνεις γυμναστική, ταυτόχρονα με το παιδί (εγώ, στην μικρή πισίνα του Αλίμου, πόναγα τα γόνατά μου, γιατί έπρεπε να ... σέρνομαι μία ώρα σε βαθύ κάθισμα για να έχω το παιδί κάτω από το νερό.

Το αρνητικό είναι ότι θα είναι πιο κουραστικό για σένα και μπορεί να μη θέλεις να κουραζεσαι :wink:

 

Ένα άλλο αρνητικό πάλι είναι η καθαριότητα, γιατί τα μικρά θα είναι στην πισίνα με πολλούς μεγάλους οπότε απαιτείται άλλη χλωρίωση και δεν ξέρω τί άλλο. Υποτίθεται ότι τις παιδικές πισίνες τις προσέχουν περισσότερο (αλλά αυτό μπορείς να το ρωτήσεις). Μήπως μπορείς να μας στείλεις στοιχεία του κολυμβητηρίου?

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι ότι θα είναι πιο κουραστικό για εσένα και θα κάνεις γυμναστική, ταυτόχρονα με το παιδί (εγώ, στην μικρή πισίνα του Αλίμου, πόναγα τα γόνατά μου, γιατί έπρεπε να ... σέρνομαι μία ώρα σε βαθύ κάθισμα για να έχω το παιδί κάτω από το νερό.

Το αρνητικό είναι ότι θα είναι πιο κουραστικό για σένα και μπορεί να μη θέλεις να κουραζεσαι :wink:

 

Ένα άλλο αρνητικό πάλι είναι η καθαριότητα, γιατί τα μικρά θα είναι στην πισίνα με πολλούς μεγάλους οπότε απαιτείται άλλη χλωρίωση και δεν ξέρω τί άλλο. Υποτίθεται ότι τις παιδικές πισίνες τις προσέχουν περισσότερο (αλλά αυτό μπορείς να το ρωτήσεις). Μήπως μπορείς να μας στείλεις στοιχεία του κολυμβητηρίου?

 

Πρόκειται για το hellenic aquatic club στον Αγ. Κοσμά (http://www.hac.co.gr/index.html). Νομίζω ότι τελικά εκεί θα πάμε, η καθαριότητα δεν με φοβίζει γιατί έχουν σύστημα ολυμπιακών προδιαγραφών (πρόκειται για την ολυμπιακή πισίνα των καταδύσεων). Επίσης η πισίνα είναι τόσο μεγάλη που τα κυβικά που αναλογούν σε κάθε ενήλικα δεν συγκρίνονται με καμιά άλλη πισίνα. Τώρα για την καθαριότητα των αποδυτηρίων δεν έχω γνώμη. Επίσης λίγη άσκηση θα μου έκανε κι εμένα καλό καθώς έχω γίνει σα σακί με πατάτες κι έρχεται και καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

naina καλησπερα.μενω στον αγ.δημητριο και θα ηθελα να σε ρωτησω προκειται για ιδιωτικη πισινα?υπαρχουν διαθεσιμες θεσεις και αν ξερεις καποιο τηλεφωνο για να ρωτησω?ευχαριστω

 

Aν θυμάμαι καλά από την ενημέρωση που μου έκαναν, διαθέσιμες θέσεις υπάρχουν. Για το ιδιοκτησιακό καθεστώς είχα διαβάσει ένα άρθρο στο Internet και νομίζω ότι έχει να κάνει με κάποιον ιδιώτη αλλά και με το Δήμο. Τα τηλ. είναι 211 7106044 & 690 7831683

Link to comment
Share on other sites

smouts μας είπε στο τρίτο μάθημα ότι θα κάνουμε και βουτιά, φοβάμαι λίγο, εσείς σε πόσα μαθήματα κάνατε, πως ήταν την πρώτη φορά?

 

Kαθόλου να μην φοβάσαι στην βουτιά! Πρόσεχε όμως να το πηγαίνεις πάντα νηστικό. Οπωσδήποτε 2,5- 3 ώρες να έχουν περάσει από το τελευταίο του γεύμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, επειδή σταματήσαμε απο Γλυφάδα, ψαχνω να βρω σωστή πισίνα και καλό πρόγραμμα για την κόρη μου, θα δείτε απο τα προηγούμενα μηνύματα μου οτι εχουμε γυρίσει ότι υπάρχει στα νότια προάστεια. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω το Σάββατο που εχουν μάθημα με τα παιδάκια για να δω. Κόστος =180 ευρω το δίμηνο. Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, θα σας πω μετά το Σάββατο που θα πάω.

Προσωπικά ειμαι fan της πισίνας του Αλιμου, αλλά τώρα πλέον έχουν πρόγραμμα απο 3-4 ετών και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή σταματήσαμε απο Γλυφάδα, ψαχνω να βρω σωστή πισίνα και καλό πρόγραμμα για την κόρη μου, θα δείτε απο τα προηγούμενα μηνύματα μου οτι εχουμε γυρίσει ότι υπάρχει στα νότια προάστεια. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω το Σάββατο που εχουν μάθημα με τα παιδάκια για να δω. Κόστος =180 ευρω το δίμηνο. Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, θα σας πω μετά το Σάββατο που θα πάω.

Προσωπικά ειμαι fan της πισίνας του Αλιμου, αλλά τώρα πλέον έχουν πρόγραμμα απο 3-4 ετών και πάνω.

 

180 ευρώ για πόσες φορές την εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα,

 

Έχει κανείς δοκιμάσει την συγκεκριμένη πισίνα να μας πει τη γνώμη του?

Μένω στον Πειραιά και ψάχνω κάτι στην ευρύτερη περιοχή...

 

Ευχαριστώ πολύ!

τον χωρο εκει τον νοικιαζει η γαιγια μου οποτε εχω πρωσοπικη αποψη για τον αγιο δημητριο λεω το δελφις

πανω απο ολα ειναι καθαρα και αυτο νομιζω εχει σημασια και το λεω γιατι τα βλεπω οποτε παμε και ξερω απο αυτα που μας λεει ο βοικο

που εχει τον χωρο

ειναι ομοσπονδιακος και πολυ καλος στην δουλεια του

και εγω θα ξεκινουσα ελλα εμενια εγκυος παλι και ετσι το αφησαμε

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

Kyra 2 φορές την εβδομάδα, βέβαια διαβασα στο troktiko οτι δεν δίνει η ΓΓΑ λεφτά για πετρέλαιο και θα πάψουν να λειτουργούν αλλά δεν νομίζω να το τραβήξουν τόσο πολύ και να την κλείσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγαιναμε την περασμενη χρονια και θα ξεκινησουμε αυτη την εβδομαδα παλι. Ειναι ανοιχτο και λειτουργει απο Απριλιο-Οκτωβριο το τμημα. Οτι πληροφορια θελεις πες μου.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

βοηθηστε με!

 

στο ΟΑΚΑ υπάρχει ο ΝΗΡΕΑΣ και ο όμιλος ΥΔΡΙΑ?

εχει καποιος απο εσάς αποψη για τους 2 αυτους ομίλους?

 

θα ήθελα να ξεκινησουμε τον Σεπτεμβριο αλλά δεν έχω αποψη, οποτε θα ηθελα την γνωμη σας

 

ευχαριστω περιμενω απαντησεις απο καποιον που ξερει ή εχει παει σε καποιον απο αυτούς τους ομιλους:roll:

Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με!

 

στο ΟΑΚΑ υπάρχει ο ΝΗΡΕΑΣ και ο όμιλος ΥΔΡΙΑ?

εχει καποιος απο εσάς αποψη για τους 2 αυτους ομίλους?

 

θα ήθελα να ξεκινησουμε τον Σεπτεμβριο αλλά δεν έχω αποψη, οποτε θα ηθελα την γνωμη σας

 

ευχαριστω περιμενω απαντησεις απο καποιον που ξερει ή εχει παει σε καποιον απο αυτούς τους ομιλους:roll:

 

πηγαινουμε στην υδρια,ολα πολυ καλα ειναι κ κυριως η δασκαλα η μαρια πολυ καλη.παρε τηλ ομως γιατι θα εισαι σε αναμονη για θεση

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι δυνατον στους αγιους να ειναι μονο απο τις 9 εως τη μια? εμεις που εργαζομαστε δηλαδη που θα παμε τα μωρακια μας? ξερει καμια σας κατι καλο στα δυτικά για απογευματινες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!εγω ξερω το γοργονεσ και μαγκεσ στην ανω γλυφαδα!!ειναι με οζον και οχι με χλωριο!εχει και προγραμμα aqua aerobic για εγκυεσ!!πηγαινω απο τον 4μηνα μεχρι τωρα 29ηβδομαδα!!ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο καθαριοτητα!!εχει πολλα τμηματα για μωρακια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...