Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παιρνω τα χαπακι για το ασβεστιο...


Recommended Posts

Συνεχίζω και έχω θέμα με το ασβεστιο . Μονο το mEGA Calcium ανέχομαι (περίεργο το ξέρω) αλλα οχι ομως καθε μερα...:?

 

μηπως αν βρεις καποια ωρα που δεν σου εχει δημιουργησει στο παρελθν προβλημα???π.χ. το ασβεστιο(οποτε το θυμομουν οτι υπαρχει )το επαιρνα το απογευμα...αν το επαιρνα πριν το φαγητο μου εκανε καουρα..μετα απο το φαγητο ημουν μια χαρα(μη σου πω μετα απο 1/2 κιλο παγωτο!!!:)super!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημέρα...ξέρετε να μου πειτε απο ποιες εξετάσεις φαίνετε η έλειψη ασβεστίου??? εγώ ακόμη δεν παίρνω, και η γυναικολόγος λεει δεν το χρειάζομαι...

 

Στις βιοχημικες εξετασεις που κανεις ζητας να κανεις μια εξεταση για το ασβεστιο........ αχ κοριτσια δεν την παλευω με το ασβεστιο λεμε με τιποτα.... θα μου πεσουν τα δοντια, θα μου φυγουν τα νυχια, θα παθω οστεοπορωση μεχρι να γεννησω και δεν ξερω τι αλλο ακομα.:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρία καλημέρα! Βασικά τώρα που σε πέτυχα ήθελα να σε ρωτήσω πώς τα πας! Οι εμετοί σταμάτησαν? Πώς είσαι ωρέ παιδί?:P

 

Πες μου οτι εισαι Κερκυραια!!!!! :P Σ'ευχαριστω πολυ που με θυμασαι. Ειναι 2 εβδομαδες που εχω ηρεμησει με τους εμετους. Δεν κανω καθολου . Δηλαδη εφτασα μεχρι τον 6ο με εμετους. ΤΕΛΕΙΑ εγκυμοσυνη δεν σου λεω τιποτα. Απλα εχω θεμα με το ασβεστιο μωρε. Η εξεταση που εκανα για το ασβεστιο βεβαια εδειξε οτι ειμαι καθε αλλο παρα ελειψη εχω αλλα παρολο αυτα προβληματιζομαι ωρε παιδι!:D

Link to comment
Share on other sites

Γλυκο μου μαράκι μολις σου εγραφα πμ! Καλυτερα ειμαι εσυ πως τα πας??????

καλη μου Σωτηρια, τι κανεις? ακομα εχεις προβλημα με το ασβεστιο?

δοκιμασες κανενα διαφορετικο σκευασμα που να μην σε ενοχλει?

εγω καλα ειμαι σημερα εκανα καμπυλη ζαχαρου και ολα καλα πανε, δοξα το θεο!

εσενα τι κανει η μπεμπουλα σου?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλη μου Σωτηρια, τι κανεις? ακομα εχεις προβλημα με το ασβεστιο?

δοκιμασες κανενα διαφορετικο σκευασμα που να μην σε ενοχλει?

εγω καλα ειμαι σημερα εκανα καμπυλη ζαχαρου και ολα καλα πανε, δοξα το θεο!

εσενα τι κανει η μπεμπουλα σου?

 

σου στελνω πμ!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία καλημέρα!

Εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες μου είχα 9 μήνες εμμετούς.

Είχα σιχαθεί τον εαυτό μου. Μπαινόβγαινα στο νοσοκομείο με αφυδάτωση.

Ειδικά στα δίδυμα άστα να πάνε....

Ασβέστιο δεν έπαιρνα όπως ούτε σίδηρο ούτε φολικό οξύ.

Και ο γιατρός μου δεν επέμεινε καθόλου.

Και οι μαμάδες μας τίποτα δεν έπαιρναν μου έλεγε.

Γέννησα με αιματοκρίτη 36 τα δίδυμα. Μια χαρά!

Το μόνο που έτρωγα ήταν μακαρόνια με τριμένη παρμεζάνα, που είναι το τυρί με το περισσότερο ασβέστιο.

Αν μπορείς να τα πάρεις πάρτα αν όχι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο πολύ.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία καλημέρα!

Εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες μου είχα 9 μήνες εμμετούς.

Είχα σιχαθεί τον εαυτό μου. Μπαινόβγαινα στο νοσοκομείο με αφυδάτωση.

Ειδικά στα δίδυμα άστα να πάνε....

Ασβέστιο δεν έπαιρνα όπως ούτε σίδηρο ούτε φολικό οξύ.

Και ο γιατρός μου δεν επέμεινε καθόλου.

Και οι μαμάδες μας τίποτα δεν έπαιρναν μου έλεγε.

Γέννησα με αιματοκρίτη 36 τα δίδυμα. Μια χαρά!

Το μόνο που έτρωγα ήταν μακαρόνια με τριμένη παρμεζάνα, που είναι το τυρί με το περισσότερο ασβέστιο.

Αν μπορείς να τα πάρεις πάρτα αν όχι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο πολύ.

Φιλιά.

 

Σ'ευχαριστω ψυχη μου να εισαι καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!!!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρία καμία σχέση, από Καρδίτσα είναι η καταγωγή μου. Άσε που δεν έχω πάει ποτέ στην Κέρκυρα!:rolleyes::rolleyes:

Ωραία τουλάχιστον πέρασε αυτό το θέμα, θυμάμαι στην εγκυμοσύνη τους εμετούς και φρικάρω. Πω πω, και θέλω και δεύτερο παιδί τρομάρα μου. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με την από πάνω μου για το ασβέστιο. Αυτό που είναι να πάρει το παιδί θα το πάρει μην ανησυχείς, και ούτε τα δόντια θα σου πέσουν ούτε τπτ. Κι εγώ όποτε το θυμόμουν το έπαιρνα και μια χαρά είμαστε κι εγώ και η μικρή.;)

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία καμία σχέση, από Καρδίτσα είναι η καταγωγή μου. Άσε που δεν έχω πάει ποτέ στην Κέρκυρα!:rolleyes::rolleyes:

Ωραία τουλάχιστον πέρασε αυτό το θέμα, θυμάμαι στην εγκυμοσύνη τους εμετούς και φρικάρω. Πω πω, και θέλω και δεύτερο παιδί τρομάρα μου. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με την από πάνω μου για το ασβέστιο. Αυτό που είναι να πάρει το παιδί θα το πάρει μην ανησυχείς, και ούτε τα δόντια θα σου πέσουν ούτε τπτ. Κι εγώ όποτε το θυμόμουν το έπαιρνα και μια χαρά είμαστε κι εγώ και η μικρή.;)

 

Παντα κατι λες εσυ και μου φτιαχνεις την μερα!!!!!!!! :P Σ'ευχαριστω πολυ και ετοιμασου για το δευτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια!Και τίποτα να μην πάρεις μια χαρά θα είστε κι εσύ και το μωρό σου! Η υπερβιταμίνωση κάνει κακό, κι αφου οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά γιατί άγχεσαι; Το ασβέστιο και όλα τα άλλα τα παίρνεις κι από τις τροφές αν τρως σωστά (και σωστα να μην τρέφεσαι το μωρό θα πάρει αυτά που χρειάζεται).

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως κοριτσια δε θα συμφωνησω. το παιδι οντως θα αναπτυχθει μια χαρα χωρις το χαπακι ασβεστιου αλλα η ελλειψη ασβεστιου θα κανει μακροχρονιο κακο. εγω το επαιρνα αραια και που και στα τρια μ παιδια, τα οποια γεννηθηκαν υγιεστατα και με πολυ καλη αναπτυξη. ουτε δοντια μου επεσαν ουτε τιποτ αλλο σχετικο, ωστοσο...... πονανε ολα μου τα κοκκαλα....και τα δντια μου που ηταν πολυ γερα και υγη και γενικα ειχα μια τελεια οδοντοστοιχια, εμφανισαν αντιαισθητικες ασπριλες μεχρι τη μεση και ραγισματα. και πλεον χαλανε παρα πολυ ευκολα... εχουν αποδυναμωθει υπερβολικα..... εχει συμβει σε αλλη κοπελα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας αυτο που λες για τα δοντια σου κ αλλα προβληματα ειναι γιατι το μωρο περνει ολα οσα χρειαζεται για να βγει υγιεσταστο.το προβλημα ομως δεν ειναι στα μωρα που γενναμε αλλα σε εμας. το μωρο οπως κ να χει θα παρει ολες τισ θρεπτικες ουσιες που χρειαζεται αλλα αν δεν περνεις τα χαπια θα τις περνει απο τον δικο σου οργανισμο. με αποτελεσμα να μην εχεις εσυ ασβεστιο κ σιδηρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΩΤΗΡΙΑ μου ευχαριστώ πολύ...στιε εξετάσεις μου είναι μια χαρά το θέμα του ασβεστίου...το σίδηρο έχει πέσει οπότε έκανα τα χαπάκια δύο.

Όσον αφορά το θέμα των δοντιών, τα ούλα μου απο την αρχή του τρίτου είναι κάτω απο τα δόντια άσπρα και πρισμένα και σε κάποια σημεία λές και έχουν φουσκίτσες:rolleyes:.Επίσης τρομερό αίμα όταν τα πλένω!!!Η θεία μου που είναι οδοντίατρος και τα είδε μου είπε...Υπομονή...τίποτα άλλο,τραβάει το μωράκι....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις και πολλες επιλογές φιλη μου. εγω ακριβως ετσι ειμαι μετο σιδηρο. Αδυνατον να το πιω κανω εμετούς και μου χαλαει ολη η διαθεση(οση εχει απομεινει) εχω να σου προτεινω ομως καραμελα ασβεστιου. συζητησε το με τον γιατρό σου, αλλα ειναι μια πολυ καλη λυση. προκειται για ασβεστιο σε μεγεθος καραμέλας, το οποιο τρως ακριβως οως η καραμελα,δεν το καταπινεις δηλαδη. εχει ευχαριστη γευση και δεν ειναι σαν να καταπινεις πετρα, οπως το χαπι.φιλια καλη τυχη:lol:

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ναι υπαρχουν πολλες λυσεις υπαρχει κ σε χαπι κ σε καραμελα αλλα κ σε σιροπι αν δεν κανω λαθος. εγω δεν μπορω να καταπιω χαπι κ ο γιατρος μου προτεινε μασωμενα δισκια η σιροπι οτι προτειμαω εγω. μιλα με τον γιατρο σου..

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην15η εβδομάδα και η γιατρός μου μου έχει δώσει μόνο φιλισιν , ούτε σίδηρο ούτε ασβέστιο. Πρέπει να ανησυχώ??

οι εξετάσεις μου, είπε, είναι μια χαρά και δε τα χρειάζομαι.

Φίλες μου όμως τα έπαιρναν από την αρχή χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην15η εβδομάδα και η γιατρός μου μου έχει δώσει μόνο φιλισιν , ούτε σίδηρο ούτε ασβέστιο. Πρέπει να ανησυχώ??

οι εξετάσεις μου, είπε, είναι μια χαρά και δε τα χρειάζομαι.

Φίλες μου όμως τα έπαιρναν από την αρχή χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα

να ανησυχεις οχι αλλά κανονικά βοηθαει τον οργανισμό σου ....

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

είμαι στην15η εβδομάδα και η γιατρός μου μου έχει δώσει μόνο φιλισιν , ούτε σίδηρο ούτε ασβέστιο. Πρέπει να ανησυχώ??

οι εξετάσεις μου, είπε, είναι μια χαρά και δε τα χρειάζομαι.

Φίλες μου όμως τα έπαιρναν από την αρχή χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα

 

Nα εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου...;)

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην15η εβδομάδα και η γιατρός μου μου έχει δώσει μόνο φιλισιν , ούτε σίδηρο ούτε ασβέστιο. Πρέπει να ανησυχώ??

οι εξετάσεις μου, είπε, είναι μια χαρά και δε τα χρειάζομαι.

Φίλες μου όμως τα έπαιρναν από την αρχή χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα

 

Να μην ανησυχείς καθόλου! Αν δει μέσα από εξετάσεις ότι τα χρειάζεσαι θα σου δώσει! Είπαμε η υπερβιταμίνωση φτάνει στα αντίθετα αποτελέσματα! Εμένα μου έχει δώσει ένα σύμπλεγμα βιταμινών (πανάκριβο, γεγονός που με έβαλε σε σκέψεις..) πριν καλά καλα δει τις εξετάσεις μου οι οποίες ήταν άψογες! Με γιατρούς και έγκυες που μίλησα εδώ μου είπαν ότι δε χρειάζεται να παίρνω τίποτα, τα παίρνουμε όλα από τη διατροφή αρκεί να τρώμε σωστά! Τελικά παίρνω τις βιταμίνες που τα έχουν όλα (σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο, φυλλικό κτλ) όποτε το θυμάμαι. Και οι εξετάσεις μου συνεχίζουν να είναι άψογες! Σχετικά είναι όλα!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω μεχρι τον 4μηνα δεν επαιρνα τπτ αλλο εκτος απο φιλισιν μετα μου εδωσε σιδηρο. κ στην 21η βδομαδα μου εδωσε ασβεστιο το οποιο ειναι σε καραμελα κ εχει καταπλικτικη γευση.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω μεχρι τον 4μηνα δεν επαιρνα τπτ αλλο εκτος απο φιλισιν μετα μου εδωσε σιδηρο. κ στην 21η βδομαδα μου εδωσε ασβεστιο το οποιο ειναι σε καραμελα κ εχει καταπλικτικη γευση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...