Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκζεμα στα χέρια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Εχει συμβεί σε καμια να παρουσιάσει εκζεμα? Και αν ναι τι έκανε? Εχω φαγουρα και κόκκινα σπυρακια στα χερια και η δερματολογος μου ειπε να βάζω μια ενυδατική και επίσης την κρέμα elocon που έχει κορτιζόνη. Ο γυναικολογος ειπε ότι μπορώ να την πάρω αλλά διαβαζοντας και ψαχνοντας λιγο στο ιντερνετ ειπα να κανω υπομονη μηπως φυγει με την ενυδατική σιγα σιγα. Υπάρχει κάποιος άλλος πιο φυσικός τρόπος εκτός της κορτιζόνης? Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

εγω λόγω αλλεργίας βεβαια,εβαζα κρεμα κορτιζόνης που μου έδωσε η δερματολόγος μου για να το επιβεβαιώσω είχα παει και στο Συγγρου που μου είπε το ίδιο και συμφωνησε και η γυναικολόγος μου να την βαζω γιατι δεν περναει τον πλακουντα,τωρα τι να σου πω...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας χρόνια προβλήματα με εκζέματα, να σε πληροφορήσω πως αν δεν βάλεις κρέμα δεν θα φύγει...Μπορεις αν αισθάνεσαι άσχημα να βάζεις λιγότερη ποσότητα ή μια φορά την ημέρα (φυσικά αναλόγως τί σου είπε και ο γιατρός, εγώ δεν είμαι γιατρός, παθούσα είμαι). Αφού πήρες το ΟΚ του γυναικολογου δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείς τον εαυτό σου. ΑΥτό το ιντερνετ μας έχει καταστρέψει.....(κι εγώ τα πέρναγα από κόσκινο αυτά που μου έλεγε..)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εγώ άρχιζα να βγάζω έκζεμα στα χέρια αρκετό καιρό πριν μείνω έγκυος αλλα τώρα το φαινόμενο είναι πιο έντονο.Τότε ο δερματολόγος μου μου είχε δώσει μια αλοιφή(δε θυμάμαι τωρα το όνομα της) η οποία είχε βοηθήσει αρκετά αλλά πανω απ'όλα μου ειπε nivea, nivea και παλι nivea(την μπλε την παραδοσιακη) συνέχεια.Μου είπε χιουμοριστικά "θα χρησιμοποιείς ενα φορτηγό νιβεα το χρόνο!".Οπότε τωρα στην εγκυμοσύνη ακολουθω αυτή την τακτική.Δεν περνάει τελείως αλλά ανακουφίζομαι πολύ.

E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τη γρήγορη απάντηση!Απλά η δερματολόγος με ξεπέταξε με 2 λεπτά εξέταση απ τα οποία το 1 μιλούσε στο κινητό. Οπότε λέω να διασταυρωσω την άποψή της. Σας ευχαριστώ και πάλι όλες!!! Τουλάχιστον αισθάνθηκα ότι δεν είμαι η μόνη που το έχω ούτε η πρώτη που θα πάρω κορτιζόνη αν χρειαστεί τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή zoek ....μην αγχώνεσαι ...Απ'οτι βλέπω λίγο - πολύ όλες έχουμε θέμα με εκζέματα στα χέρια.

Το ίδιο κι εγώ. Χρόνια έβαζα την elocon , και μετά την Dovobet . Στην εγκυμοσύνη είχα πάλι εκζέματα με φαγουρα . Ο δερματολόγος μου είπε να χρησιμοποιώ την αλοιφή (είχε κορτιζόνη και βιταμίνη D) γιατί η τόσο μικρή ποσότητα που βάζεις στα χέρια δεν απορροφάται. Θα τον ανησυχούσε η λήψη κορτιζόνης από το στόμα.

Οπότε έκανα κι εγώ ότι και η φίλη Kounelitsa . Έβαζα όταν πια δεν μπορούσα άλλο και η φαγούρα ή το έκζεμα δεν με άφηνε να ησυχάσω.

Τελικά όλα καλά. Ο bebbakos γεννήθηκε και δεν έχει τίποτα το μικρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Aχχ αυτό το έκζεμα... και εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα στα χέρια εδώ και 2-3 χρόνια! Εμένα πρέπει να ξεκίνησε από το απορυπαντικό πιάτων και σιγά σιγά απέκτησα ευαισθησία σε όλα τα σαπούνια, απορυπαντικά κλπ...

Πλέον σκάνε τα χέρια μου συνέχεια και είμαι μονίμως με ενυδατικές κρέμες χεριών! Έβαλα και εγώ την elocon και μου πέρασε αλλά όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης! Αν όμως μου έλεγε ο γιατρός μου ότι είναι ok θα την έβαζα γιατί δεν αντέχεται η φαγούρα! :-)

Ζοek να προσθέσω ότι καλό είανι όταν τη βάζεις να μην καλύπτεις τα χέρια σου γιατί αποροφάται μεγαλύτερη ποσότητα κορτιζόνης (για παράδειγμα αν την βάζεις το βράδυ να μην σκεπάζεις με σεντόνια τα χέρια σου ή κάτω από μαξιλάρι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα και σε δεύτερη δερματολόγο για να διασταυρώσω και μου έδωσε την ίδια ακριβώς αλοιφή!! Μου είπε ότι δεν περνάει τον πλακούντα να μην ανησυχώ άλλες εγκυμονούσες λεει παίρνουν και κορτιζόνη από το στόμα. Αυτό δεν έχει κινδυνο. Ετσι μου είπε... Θα τη βάλω και ο Θεός βοηθός. Σας ευχαριστώ όλες πάντως για την συμπαράσταση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ, κοριτσια κι εγω παθουσα εδω και ενα μιση χρονο εχω ενα εκζεμα στο μικρο δαχτυλακι του ενος χεριου μου..

Τι γαντια βαζω κ καθαριζω, τι πλενω πιατα με γαντια.. τιποτα αυτο επανερχεται..

Ο δερματολογος μου ειχε δωσει τα Aerius και την Elocon, παιρνοντας το χαπι κ μονο εφευγε μολις το σταματουσα τσουπ ξαναρχοταν το ατιμο το εκζεμα.. Τωρα εγκυος το ανεφερα στη γιατρο κ μου ειπε χαπια οχι , μονο κρεμα μπορεις να βαζεις..

Και παλι απο τυψεις δεν βαζω συχνα μονο οταν κοκκινιζει πολυ κ εχω τρελη φαγουρα... φοβαμαι κι εγ ωγια το μωρο, αλλα αφου η γιατρο ςειπε ΟΚ αραια κ που την βαζω..

Απο που προερχεται το εκζεμα κ πως δημιουργηθηκε δεν βρηκα ακομα.. και δεν ξερω αν θα το εχω για παντα.. Παντως πολυ δυσκολευομαι που πλενω τα πιατα με γαντια...:wink:

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

εγω εχω εκζεμα εκ γενετης το οποιο στην οικογενεια μου ειναι και κληρονομικο με την διαφορα οτι εγω το εχω στην χειροτερη μορφη ....με το που εμεινα εγκυος αρχισα να φουντωνω , χερια ,σωμα ,προσωπο ,κεφαλι , αυτια .... μια κατασταση τραγικη γιατι μεγαλωνοντας ηταν σε υφεση και εβγαζα σποραδικα μεσα στο χρονο ενω τωρα θυμηθηκα τα παιδικα μου χρονια τα οποια ηταν μεσα στις στερησεις και στις συνεχεις αγωγες .Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι να πρωτοδιορθωσω τωρα γιατι εκανα το λαθος να το αφησω !!! στο επομενο ραντεβου θα μιλησω με τον γιατρο μου και φυσικα θα επισκεφτω αμεσως δερματολογο .

Link to comment
Share on other sites

στην εγκυμοσυνη μου και εγω πρωτοπαρουσιασα πισω στο λαιμο κατι εντονες ξηροδερμιες με πολυ φαγουρα...δεν εδωσα πολυ σημασια αλλα μολις με το που γεννησα ο μικρος μου εκανε εντονη νινιδα τοτε πηγα σε παιδοδερματολογο για το μικρο (αλεξοπουλο) και τον ρωτησα και για εμενα επι τη ευκαιρια και μου ειπε οτι ειχα ψωριαση...μου επεσε ο ουρανος στο κεφαλι...

βεβαια αυτος με εστειλε σε μια αλλη δερματολογο για ενηλικες (στεφανακη) στο συγγρος η οποια μου ειπε οτι η εγκυμοσυνη πυροδοτησε την ταση που ειχα για να εμφανισω ψωριαση...απο τοτε μια παει μια ερχεται με τις κρεμες αλλα σε γενικες γραμμες δεν μου δημιουργει εντονα προβληματα... σου συστηνω για αυτα τα δερματικα να δεις καποιον γιατι αλλο το εκζεμα στην παιδικη ηλικια και αλλο στην ενηλικο (εννοω για τις θεραπειες) μπας και μπεις σε καμια σειρα και δεν ταλαιπωρεισαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες αλλα τελικα μολις ο γιατρος μου εδωσε το οκ να χρησιμοποιησω τις κρεμες μου αμεσως σε μια βδομαδα ξαναγινα ανθρωπος , εχουν υποχωρησει τα παντα εκτος ισως απ το κεφαλι που εχω και ξηροδερμια και επιμενει λιγο παραπανω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εχω κ εγω αυτο το προβλημα στις παλαμες μου κ στις πατουσες....εχω παει σε πολλους δερματολογους πριν μεινω εγκυος...

μονο η τελευταια δερματολογος μου βρηκε μια κρεμα που με ανακουφιζε οσο την εβαζα...

Η κρεμα ειναι ακριβη καμια 50 ευρο..την φτιαχνει ο φαρμακοποιος απο 5 κρεμες κανει μια...

Τωρα εχω πελαγωσει με την εγκυμοσυνη ...δεν την βαζω την κρεμα κ το εκζεμα πηρε φωτια ...

Εχει βαλει καμια σας στην εγκυμοσινη κρεμα παρομοια ορμονικη κρεμα?

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας,

Θα θελα να παραθέσω μια εμπειρία μου, οσο αναφορά την Δερματίτιδα.

Εδώ και 3,5 χρόνια, η μητέρα μου ταλαιπορείται απο δερματίτιδα κατα πάσα πιθανότητα λόγω του ακατάλληλου νερού της περιοχής μας. Πήγαμε σε γιατρο ο οποίος μας χωρήγησε φαρμακευτική αγωγή και χορήγηση αντισταμινικών. Το πρόβλημα υποχωρούσε και όταν η αγωγη σταματούσε η δερματίτιδα εμφανιζόταν ξανά. Αλλάξαμε 2 ακόμη γιατρούς και επισκευτήκαμε και ομοιοπαθητικό χωρίς να δούμε βελτίωση(μάλιστα το πρόβλημα είχε οξυνθεί παρουσιάζοντας κνυσμό και φυσαλίδες σαν κάψιμο). Στην απελπισία της η μητέρα μου προμηθεύτηκε μια αλοιφή που έμοιαζε με κεραλοιφή και την συνταγη την κρατάνε μυστικό 7σφράγιστο σ' ενα χωρίο της ΑΙτωλοακαρνανίας. Η κυρία που της την χορήγησε της είπε να βάζει 4-5 φορές την ημέρα αρκετή ποσότητα στο σημειο που παρουσιάζει έντονο πρόβλημα. Στην πρώτη εβδομάδα μπορούσες να δείς τεράστια βελτίωση και στο μήνα δεν υπήρχε τίποτα. Μπορώ να δώσω πληροφορίες από το e-mail μου σε όποιον χρειαστεί. [email protected]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...