Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνο ΟΑΕΔ: Πως το πηρε ο εργοδοτης σας?


irida85

Recommended Posts

Χτες ανακοινωσα στον εργοδοτη μου οτι ειμαι εγκυος και η πρωτη του ερωτηση ηταν "ποτε φευγεις?" χαχα ειχε πολυ πλακα η συζητηση........

 

Για να μη τα πολυλογω, αφου με ρωτησε τι δικαιουμαι (τα θελε και τα παθε) του ειπα 2 μηνες πριν γεννησω , 2 μηνες μετα και 6 μηνες απο τον ΟΑΕΔ (βαλε και την κανονικη μου αδεια-αλλα αυτο δεν του το θυμισα μη παθει κανα εγκεφαλικο) αρα μου λεει συνολο 1 χρονος και θα πρεπει να προσλαβω καποια αλλη στη θεση σου. Και μετα τι μου λεει ? θα σε περιμενουμε με ανοιχτες αγκαλες μετα απο ενα χρονο να γυρισεις? Και προφανως υπονοουσε οτι θα πρεπει μετα απο τις αδειες αυτες να αποχωρησω.... Αλλα αφησαμε τη κουβεντα εκει γιατι ειπα οτι ειναι πολυ νωρις ακομα για να του πω τι θα κανουμε σε 1 χρονο..... Φυσικα ειπωθηκε οτι απο το νομο δε μπορει να απολυσει για 1 χρονο αφου γεννησω (πρωτα ο θεος) αλλα απαντησε οτι δεν τον ενδιαφερουν οι νομοι και στο κατω κατω οποτε θελει το κλεινει το γραφειο και τελειωσε η υποθεση.....

 

Αυτα εν συντομια!!!!!!!!!!! Τι θα κανω βρε κοριτσια? Εγω δε θελω να μπλεξω με νομους και να τον απειλησω κλπ......... Δε θα πιασει ετσι κι αλλιως..... Αλλα τι θα κανω? Θα ψαχνω δουλεια σε 1,5 χρονο απο τωρα? Γιατι δε το βλεπω να με θελουν εδω.... Αλλα ουτε θελω για χατιρι τους να αφησω το νινι μου νεογεννητο 2-3 μηνων μη παει και χασω τη δουλεια μου!!!!!!! Ενταξει ειναι πολυ καλη δουλεια αλλα.........?????

 

Για βοηθειστε............

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς μπορεί να σε απολύσει 1 χρόνο μετά τη γέννα, δηλαδή 2 μήνες μετά την επιστροφή σου, αν πάρεις το 6μηνο και την κανονική άδεια (φέτος και του χρόνου). Αν αφήσεις το νινί σου και επιστρέψεις για να του κάνεις το χατίρι, πάλι κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα σε απολύσει 1 χρόνο μετά τη γέννα. Δυστυχώς δεν θα υπογράψεις συμβόλαιο "μη απόλυσης".

Μονιμότητα υπάρχει μόνο στο Δημόσιο...

Καλύτερα να πάρεις το 6μηνο. Εννοείται ότι αν σε απολύσει πιο πριν θα κάνεις καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και φυσικά θα δικαιωθείς

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες Maggie στη ουσια αυτος ο νομος οτι και καλα δε μπορει να σε απολυσει για ενα χρονο ειναι εντελως κοροιδια!!!!!!!!! Αφου ο χρονος περναει σχεδον με το που γυρνας στη δουλεια....... Ωραιοι νομοι!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε αφού το ψήφισαν ως νέο νόμο, να το εφαρμόζουν ώς υποχρεωτικό. Να μην αφήνουν το περιθώριο να μπορεί να επιλέξει ο εργοδότης αν θα σου το δώσει ή όχι. Δηλαδή, δικαιούμαστε κάτι, και από την άλλη, πρέπει να ρισκάρουμε τη δουλειά μας, αν τυχόν μας αρνηθούν. Ε...είναι κατάσταση αυτή, να μπαίνει σε τέτοιο δίλημμα ο εργαζόμενος; Και κακά τα ψέμματα. ¨Ολες οι μανούλες, έχουμε ανάγκη και το εξάμηνο, αλλά και τη δουλειά μας. Τί θα κάνουμε....κλήρο θα τραβήξουμε;;;;:?::-(

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ιrida είμαι η Πένυ και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μαζί σου και χειρότερα!Έφυγα από τη δουλεια με τους 4 μήνες και μόλις γύρισα στη βγήκε το εξάμηνο και μετά από ένα μήνα έφυγα ξανά.Φυσικά ο εργοδότης μου δεν το πήρε καθόλου καλά και όταν έκλεισα χρόνο με απέλυσε.Μην το ψάχνεις αν θέλει να σε διώξει λόγω του παιδιού αυτό θα ναι απλά η αφορμή.Γιατί και την άδεια να μην πάρεις θα έχεις μειωμένο ωράριο και πάλι θα στραβώσει.Και αν δεν σε διώξει τώρα θα το κάνει στο επόμενο μωρό σου.Αυτό είναι το τίμημα της μητρότητας δυστηχώς.Εγώ τη φανταζόμουν αυτή την κατάληξη γιατί όταν με προσελαβε δεν του είπα πως ήμουν αραβωνιασμένη και όταν παντρεύτηκα μου είπε πως αν το ξερε νωρίτερα δεν θα με κράταγε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δουλευω σε μεγαλο υποκαταστημα με καλλυντικα,αισθητικος σε εταιρια.Με ειχε κοντα στο σπιτι μου σχετικα κ τα πηγαιναμε πολυ καλα μπορω να πω απο την στιγμη που του εβγαζα την δουλεια που ηθελε.Αφου τους ανακοινωσα την εγκυμοσυνη δεν ειχα σχετικα κανενα προβλημα γιατι δεν εδινε κ αφορμες αφου δοξα το θεο ειχα καλη εγκυμοσυνη.Δεν ειχα απουσιαση ουτε μια ωρα απο την δουλεια μου.Οταν γεννησα μεχρι κ γλαστρα μου εστειλαν,λεω αμαν τι καλα αφεντικα εχω...Που να ξερα τι θα τραβαγα μετα!!!Ημουν απο τις πρωτες που τους επιασε το 6μηνο.Οταν πηρα τηλ να ενεημερωσω οτι το παιρνω η απαντηση του.Η ερχεσαι τωρα για δουλεια η οταν γυρισεις σε αλλαζουμε καταστημα που σημαινει πιο μακρια κ πιο πολυ ταλαιπωρια.Βεβαια εγω προτιμησα να μεινω με το παιδακι μου κ καλα εκανα.Μετα απο δυο μηνες που ειχα παρει το 6μηνο τους περνω ενα ωραιο πρωι κ τους λεω ειμαι εγκυος στο δευτερο.ΤΑΜΠΛΑΣ τα αφεντικα.Παρολο το οτι τελειωσε το πρωτο 6μηνο κ ημουνα ηδη κοντα 7 μηνων επεστρεψα για δουλεια σε αλλο βεβαια καταστημα πολυ πιο μακρια αλλα εγω εκει δεν του εδωσα δικαιωμα να μου πει κατι πανω στην δουλεια.Αφου γεννησα βεβαια οχι γλαστρα δεν εστειλαν τωρα αλλα μεσο της υπευθυνης του καταστηματος ειχα κ απειλες να μην παρω το δευτερο 6μηνο.

Σημερα επικοινωνησα με την εταιρια κ τους ειπα να μου ετοιμασουν το χαρτι για το 6μηνο,εξαλα τα αφεντικα.

Τι να κανουμε βρε κοριτσια ειναι δυνατον να αφησουμε τα παιδακια μας για να παμε στην δουλεια απο την στιγμη που μπορουμε κ πληρωνομαστε???Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν γυρισω μετα απο 6 μηνες θα φαω ποδι η θα μου κανουν πολεμο νευρων για να φυγω,που δεν θα αφησω να πανε χαμενα τοσα χρονια,αν θελει ας με διωξει.

Ο μεγαλος μου ειναι 13 μηνων κ τον αποχωριστηκα αναγκαστηκα οταν πηγα για ενα μηνα στην δουλεια,ειναι ωραιο πραγμα να μεγαλωνεις εσυ τα παιδακια σου εστω κ για 6 μηνες παραπανω παρα να το αφηνες 2 μηνων κ να γυρναγες.ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ωραιο πραγμα να μεγαλωνεις εσυ τα παιδακια σου εστω κ για 6 μηνες παραπανω παρα να το αφηνες 2 μηνων κ να γυρναγες.ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ!!!

ΜΑΡΤΗΑ μου συμφωνω απολυτα μαζι σου!!! να σου ζησουν τα παιδακια σου.

και γω ειμαι στην διαδικασια να παρω το 6 μηνο εχω στειλει την αιτηση και περιμενω να μου την ετοιμασει οεργοδοτης μου, τους εστειλες και γραπτη αιτηση οτι θελεις το 6 μηνο ή μονο τηλ και την βεβαιωση που εχουν να υπογραψουν?

καλυτερα με τα μπεμπακια μας και ας μς διωξουν μετα..ειναι και το πρωτο μου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΤΗΑ μου συμφωνω απολυτα μαζι σου!!! να σου ζησουν τα παιδακια σου.

και γω ειμαι στην διαδικασια να παρω το 6 μηνο εχω στειλει την αιτηση και περιμενω να μου την ετοιμασει οεργοδοτης μου, τους εστειλες και γραπτη αιτηση οτι θελεις το 6 μηνο ή μονο τηλ και την βεβαιωση που εχουν να υπογραψουν?

καλυτερα με τα μπεμπακια μας και ας μς διωξουν μετα..ειναι και το πρωτο μου.

 

Σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα να χαιρεσαι κ εσυ το αγγελουδι σου.Κ στις δυο εγκυμοσυνες εστειλα με φαξ το χαρτι κ τους ειπα να μου το ετοιμασουν κ να το στειλουν ταχυδρομικος ουτε να τους δω δεν θελω.Τωρα εαν δεις οτι καθυστερουν να στο φτιαξουν στειλε κ γραπτη αιτηση για να εισαι καλυμενη,αν κ δεν νομιζω να κανουν τιποτα γιατι ξερουν πλεον οτι δεν μπορουν να το αποφυγουν το 6μηνο.Πρεπει ο εργοδοτης να ειναι πολυ @@@@ για να το φτασει μεχρι εκει.

Σου ευχομαι ολοψυχα να απολαυσεις καθε στιγμη κ λεπτο το παιδακι σου,αυτες οι στιγμες ειναι οι καλυτερες να βλεπεις το ποσο αλλαζει το παιδι μερα με τι μερα αλλα κ να ειμαστε εμεις που τα βλεπουμε πρωτοι κ οχι να μας τα λεει καποια γιαγια η νταντα.ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια δεν τολμω να του πω για το 6μηνο, δεν εχει βαλει κανεναν στη θεση μου γιατι περημενουν εμενα, οταν ερθει η ωρα θα του πω

οποσ καταλαβα παντοσ δεν το εχει καταλαβει για το 6μηνο, ασ κανουν οτι θελουν για μενα προεχει το μωρο μου

Link to comment
Share on other sites

koritsia eimai 10 ebdomadon kai den exo kanei kamia energeia sto ika mipos mporeite na moy peite ti diadikasia prepei na akoloythiso gia na eimai entaksei?kai ego thelo thn 6mini.imiapasxolisi doyleyo den ksero an pezei kapoio rolo. pite moy sas parakalo ti bimata prepei na akoloythiso sas eyxaristo poli

i97Sp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας,

 

Να σας πω την δική μου ιστορια. Στην εταιρεια που εργάζομαι είμαι σχεδόν 13 χρόνια. Εμεινα έγκυος και όταν ήμουν στον 2ο μήνα ανακοίνωσα στον εργοδότη μου την εγκυμοσύνη μου για να βρεί άτομο να με αντικαταστησει για την περίοδο της εγκυμοσύνης μου. Το εξάμηνο δεν είχε ψηφιστεί ακόμη. Η εγκυμοσύνη προχωρούσε για άτομο κουβέντα αυτοί ψηφίστηκε και το εξάμηνο στις 3 Μαιου. Θέλαν να πάρουν κοπέλα 2 εβδομάδες πριν σταματήσω από την τσιγκουνιά τους. Κάθησα παραπάνω κόντευα να γεννήσω μέσα στο γραφείο αλλά αρχικά δεχτήκαν το εξάμηνο και έψαχναν άτομο για 10 μήνες. Γέννησα δεν πήραν ούτε ένα τηλέφωνο να ευχηθούν και πριν καλά καλά λήξει η άδεια λοχείας έκαναν μία νύξη στον άντρα μου ποτε θα γυρίσω γιατί δεν μπορούν να πάρουν άτομο και μετά να το διώξουν κλπ. Αυτός απάντησε ότι θα κάνω χρήση της άδειας του εξαμηνου. Μετά απο δύο μήνες παίρνει αυτοπροσώπως ο εργοδότης μου τηλέφωνο στο σπίτι μου και φώναζε να γυρίσω έστω για λιγες ώρες, να τα παίρνω μαύρα από τον ΟΑΕΔ κλπ. Ούρλιαζε ότι θα με απολύσει απειλούσε Θεούς και δαίμονες εγώ φυσικά ανένδοτη. Τώρα επιστρέφω σε 2 εβδομάδες και θα δούμε πως έχουν τα πράγματα.... Μακάρι να με απολύσει και να συνεχίσω να περνάω μοναδικές στιγμές με το μωράκι μου....

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω καταλάβει, αν ο εργοδότης είναι @#$#%$# είτε πάρουμε το 6μηνο είτε όχι τη ζωή θα μας την κάνει μαύρη μόνο και μόνο επειδή γεννήσαμε. Και επειδή δουλεύουμε στον ιδιωτικό τομέα και κανείς δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ότι δεν θα μας απολύσει γουστάρει (με ή χωρίς το 6μηνο), η γνώμη μου είναι να το διεκδικήσετε όλες και οι υπόλοιποι να πάνε να πνιγούν. Μόνο για ένα χρονο μετά τη γέννα δεν μπορούμε να απολυθούμε

Link to comment
Share on other sites

koritsia eimai 10 ebdomadon kai den exo kanei kamia energeia sto ika mipos mporeite na moy peite ti diadikasia prepei na akoloythiso gia na eimai entaksei?kai ego thelo thn 6mini.imiapasxolisi doyleyo den ksero an pezei kapoio rolo. pite moy sas parakalo ti bimata prepei na akoloythiso sas eyxaristo poli

 

 

10 εβδομαδων εγκυος? Εχεις πολυ καιρο ακομα. Το σαββατο κλεινω 30 εβδομαδες και σημερα πηγα να παρω το χαρτι για την αδεια τοκετου - λοχειας. Μην αγχωνεσαι απο τωρα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

ασε roulaki και εχω απελπιστει σε ολη τη Λαμια υπάρχει μονο ενας γιατρος -γυναικολογος του ΙΚΑ για να μου υπογραψει τη βεβαιωση και αυτος δεν εχει διαθεσιμο ραντεβου πριν τις 20/05 θα προσπαθησω να τον παρω τηλεφωνο αυριο μηπως με δεχθει χωρις ραντεβου:(

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχτές λίγο πριν φύγουμε , είπα στον εργοδότη μου , ότι πρώτα ο Θεός ... θα "εκμεταλευτώ" όλο το χρονικό διάστημα της άδειας που δικαιούμαι ... κάτι οι άδειες του Καλοκαιριού , κάτι το μειωμένο ωράριο που μάλλον θα το πάρω συγκεντρωτικά κ το εξάμηνο , θα χρειστεί να λείψω πάνω απο 1 χρόνο ... και καλό θα ήταν να ψάνχει να βρεί κάποιο άτομο , έστω μέσω stage ... σαν να άλλαξε χρώμα μου φάνηκε ... όταν του διευκρίνησα ότι για τους 6 μήνες δεν έχει καμια οικονομική υποχρέωση απέναντι μου , πήρε τα ίσα του ... και απο σήμερα το πρωί με φωνάζει "Αφροδιτούλα" :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ασε roulaki και εχω απελπιστει σε ολη τη Λαμια υπάρχει μονο ενας γιατρος -γυναικολογος του ΙΚΑ για να μου υπογραψει τη βεβαιωση και αυτος δεν εχει διαθεσιμο ραντεβου πριν τις 20/05 θα προσπαθησω να τον παρω τηλεφωνο αυριο μηπως με δεχθει χωρις ραντεβου:(

 

 

Και εμας ενας γιατρος ειναι σε ολα τα Τρικαλα γι αυτη την υποθεση η κοπελα στο κεντρο μανας-παιδιου μου ειπε οτι για την υπογραφη δεν θελει ραντεβου, θα υπογραψει η κοπελα στην γραμματεια και οχι ο ιδιος. :confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

... όταν του διευκρίνησα ότι για τους 6 μήνες δεν έχει καμια οικονομική υποχρέωση απέναντι μου , πήρε τα ίσα του ... και απο σήμερα το πρωί με φωνάζει "Αφροδιτούλα" :lol:

 

Αφροδιτούλα τον έφτιαξες τον άνθρωπο:lol::lol:

 

Πάντως παιδιά ο ιδιωτικός τομέας έτσι είναι δυστηχώς!

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσυνη τα αφεντικά δεν μου μιλούσαν!

Αναγκαστηκα και αποχώρησα και πήγα αλλού χωρίς μειωμένο...

 

Εδώ που είμαι τώρα είχα άλλες δύο εγκυμοσύνες μειωμένο ωραριο δεν έκανα :cry: είναι καλή εργοδότης όμως γενικά και αξιζει μια υποχώρηση από το να πέσω πάλι σε κανα στραβοξυλο..

Link to comment
Share on other sites

Α κοριτσια κι εγω ειπα οχι για ολο το 6 μηνο αλλα εστω για το μισο.Δε θα το χαρισω ομως.Οταν ερθει η ωρα θα του πω οτι γυριαω απριλιο και οχι γενναρη.Ειπα επισης οτι δε θα με πληρωνει αυτος αλλα ο ΟΑΕΔ και τα σχετικα.Παντως κι εμενα πρεπει οπωσδηποτε να βρει ατομο για να με αντικαταστησει αφου ειμαι ο μονος υπαλληλος γραφειου στην εταιρεια. Χωρις εμενα ουτε τιμολογιο,ουτε προσφορες,ουτε παραγγελιες, πραγματικα ασχολουμαι μονο εγω με ολα.Μονο τεχνικος δεν ειμαι.Βαλαμε αγγελια πριν 2-3 μηνες,ηρθαν τα βιογραφικα και κοριτσια τιποτα. Ουτε που τα κοιταξε.Τωρα με την κριση καθομαστε και τον βλεπω να πινει τον καφε του και να κοιταει το ταβανι και μου'ρχεται να του πω 'ρε φιλε ξερεις φευγω σ'ενα μηνα'.Εκεινος ο Ιουνιος για τον οποιο σου μιλησα απο τις αρχες Δεκεμβρη εφτασε...ΞΥΠΝΑ!

Α ξεχασα να πω οτι δεν εχω σκοπο να ξαναγυρισω εδω μετα τη γεννα. Αυτοι οι μηνες αδειας ειναι για μενα μια πολυ καλη ευκαιρια να ψαξω κατι καλυτερο.Απο καιρο θελω να φυγω.

Επισης, καπου διαβασα σε διαφημιση για το 6μηνο του ΟΑΕΔ οτι μπορουν να βρουν αυτοι ατομο επιδοτουμενο κιολας για να μας αντικαταστησουν κατα τη διαρκεια του 6μηνου. Πειτε το σε λογιστες κλπ να το ψαξουν μπας και τους διευκολυνουμε καπως...

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτούλα τον έφτιαξες τον άνθρωπο:lol::lol:

 

Πάντως παιδιά ο ιδιωτικός τομέας έτσι είναι δυστηχώς!

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσυνη τα αφεντικά δεν μου μιλούσαν!

Αναγκαστηκα και αποχώρησα και πήγα αλλού χωρίς μειωμένο...

 

και γω ετσι ακριβως...αναγκαστηκα να παραιτηθω και πηγα αλλου χωρις μειωμενο-βεβαια εμεινα και λιγους μηνες σπιτι με το παιδακι μου,αλλα ηταν δυσκολα τοτε.ΠΟΛΕΜΟΣ ΝΕΥΡΩΝ

Δεν Το πιστευα....Πριν μεινω εγγυος ημουν η καλυτερη λογιστρια της γης ...και μετα ολα τα κακα μαζι...

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

και γω ετσι ακριβως...αναγκαστηκα να παραιτηθω και πηγα αλλου χωρις μειωμενο-βεβαια εμεινα και λιγους μηνες σπιτι με το παιδακι μου,αλλα ηταν δυσκολα τοτε.ΠΟΛΕΜΟΣ ΝΕΥΡΩΝ

Δεν Το πιστευα....Πριν μεινω εγγυος ημουν η καλυτερη λογιστρια της γης ...και μετα ολα τα κακα μαζι...

 

Pam & Renah δυστηχώς έτσι είναι τα πράγματα ... εγω θα πάρω το μειωμένο μαζεμένο σε μήνες γιατι έτσι κ αλλιώς μετα εχω σκοπό ή να επιστρέψω δουλέυοντας 5ώρο ή να μην επιστρέψω καθόλου ...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εχτές λίγο πριν φύγουμε , είπα στον εργοδότη μου , ότι πρώτα ο Θεός ... θα "εκμεταλευτώ" όλο το χρονικό διάστημα της άδειας που δικαιούμαι ... κάτι οι άδειες του Καλοκαιριού , κάτι το μειωμένο ωράριο που μάλλον θα το πάρω συγκεντρωτικά κ το εξάμηνο , θα χρειστεί να λείψω πάνω απο 1 χρόνο ... και καλό θα ήταν να ψάνχει να βρεί κάποιο άτομο , έστω μέσω stage ... σαν να άλλαξε χρώμα μου φάνηκε ... όταν του διευκρίνησα ότι για τους 6 μήνες δεν έχει καμια οικονομική υποχρέωση απέναντι μου , πήρε τα ίσα του ... και απο σήμερα το πρωί με φωνάζει "Αφροδιτούλα" :lol:

 

Εγώ Αφροδιτάκι έχω τη Δώρα που θα βγάλει πρώτη το φίδι από την τρύπα!!!!:lol:Οπότε οι πιθανότητες είναι 3

1) Ή θα το δώσει και στις 2

2) Ή δεν θα το δώσει σε καμία

3)Η πιθανότητα να του φύγουμε και οι 2 για 10 μήνες και να μας φωνάζει με το χαιδευτικό μας, δεν παίζει....οπότε.....βλέπουμε μόνο τις άλλες δύο!!!:lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, να ρωτησω κατι, μηπως γνωριζει καμμια σας. οσον αφορα την ανευ αποδοχων αδεια 3,5 μηνες που δικαιουται ο εργαζομενος, ειναι στο χερι του εργοδοτη αν θα στη δωσει, και κατι ακομα... οσον αφορα το μειωμενο ωραριο σε υποχρεωνει εκεινος το για το αν θα πηγαινεις αργοτερα η θα φευγεις νωριτερα, η το επιλεγεις εσυ και αυτος δεν μπορει να κανει τιποτα?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, να ρωτησω κατι, μηπως γνωριζει καμμια σας. οσον αφορα την ανευ αποδοχων αδεια 3,5 μηνες που δικαιουται ο εργαζομενος, ειναι στο χερι του εργοδοτη αν θα στη δωσει, και κατι ακομα... οσον αφορα το μειωμενο ωραριο σε υποχρεωνει εκεινος το για το αν θα πηγαινεις αργοτερα η θα φευγεις νωριτερα, η το επιλεγεις εσυ και αυτος δεν μπορει να κανει τιποτα?

Ανευ αποδοχων συζησα στην πρωτη εγκυμοσυνη κ δεν δεχτηκε κ το επαιζε κ ξυπνιος,δεν το εχω κανει σε αλλες θα το κανω σε εσενα???Εφαγε πικρα ομως γιατι βγηκε το 6μηνο κ το πηρα.Οταν γυρισα στην δουλεια επειδη δουλευα απογευματα μεχρι τις 9 το βραδυ ηθελα να φευγω νωριτερα για να προλαβαινω το παιδι κ δεν δεχτηκε,ετσι πηγαινα πιο αργα στην δουλεια.Ευτυχως δεν κρατησε πολυ,εφυγα με αδεια για την δευτερη εγκυμοσυνη.Ειναι σιγουρο για την ανευ οτι εαν θελει στην δινει.Τωρα για το μειωμενο να σου πω την αληθεια δεν το εψαξα αλλα μαλλον παλι επιλογη του θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...