Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ;


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν η ομαδα αιματος του μωρου κληρονομειται απο τους γοννεις του.

Εγω εχω ομαδα αιματος Α και ο συντροφος μου Β. Το μωρακι μας εχει ομαδα αιματος ΑΒ. Αυτο μαλλον σαν κληρονομικο μοιαζει.

Η Εξαδελφη μου που δεν εχει γεννησει ακομη εχει ομαδα αιματος Α και ο αντρας της Ο ρεζους αρνητικο. Σε αυτη την περιπτωση το μωρακι τι ομαδα αιματος θα εχει;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μητέρα μου είχε 0 ρεζους αρνητικο και ο πατερας μου Α θετικό. Εγώ έχω Α αρνητικο. Τωρα δεν ξέρω η μητερα μου κατι μου ελεγε για ενέσεις που έκανε για να μην κληρονομήσω το αίμα της αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Δυστυχως δεν ζει για να ρωτήσω. Βεβαια εγω κάνω καποιες ενεσεις λογω του αρνητικου τωρα στην εγκυμοσυνη αλλα δεν ρωτησα ακριβως για ποιο λογο γίνονται.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

το μωρό παίρνει ένα γονίδιο από την μητέρα και ένα από τον πατέρα. Τα γονίδια είναι 3 ειδών, Α,Β και Ο. Τα Α και Β είναι επικρατούντα ενώ το Ο υπολοιπόμενο. Το Ο υπάρχει αλλά δεν εκφράζεται μόνο εάν συνυπάρχει με Ο. Δηλαδή στην δική σας περίπτωση το μωρό έχει ΑΒ (επικρατούντα και τα 2) ενώ στην περίπτωση της ξαδέλφης σου θα έχει Α (εάν πάρει το Α από μαμά και Ο από μπαμπά) ή Ο εάν της μητέρας το ένα από τα 2 γονίδια είναι Ο. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα, προσπάθησα να το πω όσο πιο απλά γίνεται.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

χμ,καποιος δε διαβαζε βιολογια στο γυμνασιο :) Η ομαδα αιματος ειναι κληρονομικη,αναλογα με ο,τι εχουν οι γονεις εχουν και τα παιδια.Για αυτο που λεει η Natasa31 για το ρεζους: οταν καποιος εχει ρεζους αρνητικο αυτο σημαινει πως απουσιαζει ο συγκεκριμενος παραγοντας απο το αιμα του.Σε περιπτωση εγκυμοσυνης,το παιδι μπορει να εχει ρεζους αρνητικο,οποτε δεν υπαρχει προβλημα,αν ομως εχει ρεζους θετικο κι αναμειχθει το αιμα του μ'αυτο της μητερας(στον Φ.Τ. συμβαινει αυτο) θα προκαλεσει προβλημα στη μητερα (αν θυμαμαι καλα συγκολλουνται τα αιμοσφαιρια), οποτε την ωρα του τοκετου κανουν μια ενεση στη μητερα και ολα ειναι ok

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε περιπτωση εγκυμοσυνης,το παιδι μπορει να εχει ρεζους αρνητικο,οποτε δεν υπαρχει προβλημα,αν ομως εχει ρεζους θετικο κι αναμειχθει το αιμα του μ'αυτο της μητερας(στον Φ.Τ. συμβαινει αυτο) θα προκαλεσει προβλημα στη μητερα (αν θυμαμαι καλα συγκολλουνται τα αιμοσφαιρια), οποτε την ωρα του τοκετου κανουν μια ενεση στη μητερα και ολα ειναι ok

Πρόβλημα θα δημιουργηθεί στο δεύτερο παιδί με που θα γενννηθεί με θετικό ρέζους. θα πάθει αιμολυτική αναιμία. Γι΄αυτό μετά από αποβολή, γέννα ή έκτρωση κάνουν ένεση αντιρέζους στην μητέρα με ρέζους αρνητικό και πατέρα με θετικό, για να μην ενεργοποιηθεί.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ Η ΜΑΜΑ 0ΑΡΝΗΤΙΚΟ.Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Β+ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ 0+.ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ Η' ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ Η ΜΑΜΑ 0ΑΡΝΗΤΙΚΟ.Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Β+ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ 0+.ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ Η' ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ.

Δεν παίζει ρόλο εάν γεννήσεις με ΦΤ ή καισαρική, ακόμη και σε αποβολή πρέπει να κάνεις την ένεση. Είμαι παθούσα και ξέρω.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να αγχονομαι... πριν χρονια ειχα κανει εκτρωση αλλα δεν μου εκαναν καμια ενεση για το αρνητικο. Εχω πει το ιστορικο στο γιατρο μου και δεν μου ειπε κατι. Εξηγηστε μου με το 0 ή με το ρεζους ειναι το προβλημα?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωρό παίρνει ένα γονίδιο από την μητέρα και ένα από τον πατέρα. Τα γονίδια είναι 3 ειδών, Α,Β και Ο. Τα Α και Β είναι επικρατούντα ενώ το Ο υπολοιπόμενο. Το Ο υπάρχει αλλά δεν εκφράζεται μόνο εάν συνυπάρχει με Ο. Δηλαδή στην δική σας περίπτωση το μωρό έχει ΑΒ (επικρατούντα και τα 2) ενώ στην περίπτωση της ξαδέλφης σου θα έχει Α (εάν πάρει το Α από μαμά και Ο από μπαμπά) ή Ο εάν της μητέρας το ένα από τα 2 γονίδια είναι Ο. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα, προσπάθησα να το πω όσο πιο απλά γίνεται.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αλλα δεν μπορω να ξεχασω τον φοβερο καυγα ενος ζευγαριου στο μαιευτηριο την ημερα που εφευγα.

Η περιπτωση ηταν σαν της ξαδελφης μου. Η μητερα Α ο πατερας Ο και το κοριτσακι ειχε βγει με ΑΒ θετικο. Μιλαμε οτι ο πατερας τρελλαθηκε.

Εκανε τετοια φασαρια που τον εβγαλαν εξω οι σικιουριτι. Ουρλιαζε οτι δεν ηταν δικο του το παιδι. Απιστευτο ετσι;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Η ομαδα αιματος ειναι αναλογη με την ομαδα αιματος των γωνιων. Απλα να τονισω οτι η Α δεν ειναι Α αλλα ΑΟ οπως και η Β δεν ειναι Β αλλα ΒΟ. Παιρνει και απο τους 2.

Δλδ.

Ομαδα αιματος γονιου 1 + ομαδα αιματος γονεα 2 = παιδιου

Α0+Α0 = παιδια με Α και 0 μονο (3 στα 4 με Α)

Α0+Β0 = παιδια ΑΒ, Α, 0, Β

Α0+ΑΒ = παιδια με Α, ΑΒ , Β

Α0+00 = παιδια με Α και 0 (3 στα 4 με 0)

Β0+Β0 = παιδια με Β και 0

Β0+00 = παιδια με Β και 0 (3 στα 4 με Ο)

Β0+ΑΒ = παιδια με ΑΒ , Β και Α

ΑΒ+ΑΒ = παιδια με Α και Β μονο

 

κλπ.....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η Εξαδελφη μου που δεν εχει γεννησει ακομη εχει ομαδα αιματος Α και ο αντρας της Ο ρεζους αρνητικο. Σε αυτη την περιπτωση το μωρακι τι ομαδα αιματος θα εχει;

 

3 στα 4 να εχει 0. Τωρα θετικο αρνητικο.... δεν το εχω μελετησει αυτο :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

[ Η μητερα Α ο πατερας Ο και το κοριτσακι ειχε βγει με ΑΒ θετικο. Μιλαμε οτι ο πατερας τρελλαθηκε.

Εκανε τετοια φασαρια που τον εβγαλαν εξω οι σικιουριτι. Ουρλιαζε οτι δεν ηταν δικο του το παιδι. Απιστευτο ετσι;

και αν οι ομαδες τους ηταν ετσι ειχε απολυτο δικιο :lol::lol: Ειναι αδυνατον . Αυτοι οι 2 βγαζαν Α ή 0 μονο . :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ομάδα αίματος είναι μονογονιδιακός χαρακτήρας και κληρονομείται μέσω τριών αλληλόμορφων ΙΑ,ΙΒ, ι.

 

Δηλαδή υπάρχουν τρία αλληλόμορφα που επηρεάζουν το τι ομάδα αίματος θα έχει ένα άτομο.

 

Από αυτά το κάθε άτομο μπορεί να έχει μόνο δύο αλληλόμορφα (ένα από τον πατέρα του και ένα από τη μητέρα του)

Τα αλληλόμορφα ΙΑ, ΙΒ είναι συνεπικρατή μεταξύ τους και επικρατούν στο αλληλόμορφο ι.

 

Άρα τα άτομα

 

με ομάδα αίματος Α έχουν γονότυπο ΙΑΙΑ ή ΙΑι,

 

με ομάδα αίματος Β έχουν γονότυπο ΙΒΙΒ ή ΙΒι

 

με ομάδα αίματος ΑΒ έχουν γονότυπο ΙΑΙΒ και

 

με ομάδα αίματος Ο έχουν γονότυπο ιι.

 

 

Το αντιγόνο ή παράγων Ρέζους

 

Το 85% περίπου των ανθρώπων έχει στα ερυθρά του αιμοσφαίρια ένα αντιγόνο που ελέγχεται από το επικρατές γονίδιο R. Το αντιγόνο αυτό ονομάστηκε Ρέζους (Rh). Συνεπώς τα άτομα που φέρουν το αντιγόνο είναι άτομα Ρέζους θετικά (Rh+) και έχουν γονότυπο RR ή Rr, ενώ τα άτομα που δεν έχουν αυτό το αντιγόνο είναι άτομα Ρέζους αρνητικά (Rh-) και έχουν γονότυπο rr

 

http://users.kor.sch.gr/dgspanos/Mendel/9.htm

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγω με Ο αρνητικό έκανα προληπτικά στον 7ο την ένεση και ας έβγαιναν οι Coobs αρνητικές. Στην πρώτη αποβολή δεν έκανα ένεση , στις άλλες δυο όμως έκανα. Στο τοκετό δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί εξέτασν πρώτα το αίμα του μωρού και ήταν αρνητικό.

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό θα πίστευα!

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις: η πρώτη να μην είναι αυτός ο πατέρας και η δεύτερη και πιο σπάνια να έχει γίνει λάθος στην ομάδα του μωρού ή του πατέρα.

Ο πατέρας μου 50 χρόνια το βιβλιάριο του έλεγε ότι ήταν Ο θετικό και πριν λίγο καιρό που έκανε μια εγχειρηση και χρειαστηκε μετάγγιση μάθαμε ότι ήταν Ο αρνητικό!!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να αγχονομαι... πριν χρονια ειχα κανει εκτρωση αλλα δεν μου εκαναν καμια ενεση για το αρνητικο. Εχω πει το ιστορικο στο γιατρο μου και δεν μου ειπε κατι. Εξηγηστε μου με το 0 ή με το ρεζους ειναι το προβλημα?

 

Και εγώ όταν απέβαλα την πρώτη φορά ξέχασα να το πω στον γιατρό! Πάντως σε αποβολή ή σε έκτρωση κάτω από την 6η εβδομάδα είναι σπάνιο να ενεργοποιήσεις αντιρέζους. Αλλά και να έχεις, κάνοντας κάθε μήνα coobs είσαι εντάξει. Άσε που και να γεννηθεί παιδί με αιμολυτική αναιμία πλέον αντιμετωπίζεται.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να αγχονομαι... πριν χρονια ειχα κανει εκτρωση αλλα δεν μου εκαναν καμια ενεση για το αρνητικο. Εχω πει το ιστορικο στο γιατρο μου και δεν μου ειπε κατι. Εξηγηστε μου με το 0 ή με το ρεζους ειναι το προβλημα?

 

Και εγώ όταν απέβαλα την πρώτη φορά ξέχασα να το πω στον γιατρό! Πάντως σε αποβολή ή σε έκτρωση κάτω από την 6η εβδομάδα είναι σπάνιο να ενεργοποιήσεις αντιρέζους. Αλλά και να έχεις, κάνοντας κάθε μήνα coobs είσαι εντάξει. Άσε που και να γεννηθεί παιδί με αιμολυτική αναιμία πλέον αντιμετωπίζεται.

του προηγουμενου μηνα η coobs ηταν αρνητικη =. Αυτου του μηνα δεν βγηκε ακομη. Παντως στην αρχη της εγκυμοσυνης μου εκανα μια ένεση (για το αιμα μου ειχαν πει) κι ο γιατρος μου ειπε οτι θα κανω ξανα καπου τωρα. Αρα να είμαι ησυχη... ευχαριστω!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να αγχονομαι... πριν χρονια ειχα κανει εκτρωση αλλα δεν μου εκαναν καμια ενεση για το αρνητικο. Εχω πει το ιστορικο στο γιατρο μου και δεν μου ειπε κατι. Εξηγηστε μου με το 0 ή με το ρεζους ειναι το προβλημα?

 

Και εγώ όταν απέβαλα την πρώτη φορά ξέχασα να το πω στον γιατρό! Πάντως σε αποβολή ή σε έκτρωση κάτω από την 6η εβδομάδα είναι σπάνιο να ενεργοποιήσεις αντιρέζους. Αλλά και να έχεις, κάνοντας κάθε μήνα coobs είσαι εντάξει. Άσε που και να γεννηθεί παιδί με αιμολυτική αναιμία πλέον αντιμετωπίζεται.

του προηγουμενου μηνα η coobs ηταν αρνητικη =. Αυτου του μηνα δεν βγηκε ακομη. Παντως στην αρχη της εγκυμοσυνης μου εκανα μια ένεση (για το αιμα μου ειχαν πει) κι ο γιατρος μου ειπε οτι θα κανω ξανα καπου τωρα. Αρα να είμαι ησυχη... ευχαριστω!

 

Είμαι Α- , ο άντρας μου Α+, κάθε μήνα έκανα την coombs για έλεγχο, την επόμενη της γέννας μου έκαναν την ενεσούλα γιατί το μώράκι ήταν Α+.

Σε περίπτωση που ήταν Α- δεν θα μου έκαναν τίποτα. Να σημειώσω οτι έχω κάνει έκτρωση στο παρελθόν και δεν μου είχαν κάνει τίποτα τότε, ούτε καν είχαν ρωτήσει την ομάδα αίματός μου.

Κι εγώ και το μωρό μου είμαστε μια χαρά.

Γι αυτό λοιπόν μην ανησυχείς!! :)

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα αυτή θα είναι η ένεση σίγουρα. Μπορεί να την ξανακάνεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και πρέπει να θυμήσεις στον γιατρό σου να στην κάνει μετά την γέννα σε περίπτωση που το παιδί έχει θετικό ρέζους.

Με το καλό!!!!!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α0+00 = παιδια με Α και 0 (3 στα 4 με 0)

 

Ο σύζυγος Α+ εγώ 0+. Και τα δύο παιδιά Α+. Εμείς πέσαμε στο 1 στα 4 με Α. Πω πω τι πιθανότητες να γίνει αυτό;

 

Δεν είναι σίγουρο ότι αυτός είναι ο δικός σας συνδυασμός. για να βγουν και τα 2 παιδιά Α εσείς πιθανότατα έχετε αυτόν τον συνδυασμό:

ΑΑ + ΟΟ= όλα τα παιδιά με Α

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου... Εγώ έχω Β+ και ο άντρας μου Α+, η κόρη μου έχει 0+ γιατί υπάρχει στην οικογένεια (η γιαγιά της έχει 0+).

Εμένα με πείραξε ο τρόπος που μίλησε η παιδίατρος στο Αλεξάνδρα όταν μου είπε με πολύ κοροϊδευτικό και έντονο ύφος ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ κάποιος απο τους δύο γονείς πρέπει να έχει το 0 :shock: ....

 

Ευτυχώς που έχω καλή γιατρό (γυναικολόγο) και την ξέχεσε γιατί ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά της... Δηλαδή να υπάρχει και κάποιο πρόβλημα στο ζευγάρι (όπως ήδη διάβασα) να τους τινάξει στον αέρα απο το τίποτα....!

 

Τώρα για το αρνητικό αν η μάνα έχει - και το παιδί + ή το αντίθετο δημιουργούνται αντισώματα και καταπολεμάει το ένα το άλλο ρέζους (σε απλή εξήγηση) γι'αυτό κάνουμε την εξέταση "εμμεση coombs) όπου βάση αυτής ο γιατρός κινήται ανάλογα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...