Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ;


mania

Recommended Posts

Τελικά πρέπει να δώσει τη συγκατάθεση του ο εργοδότης για το επιπλέον 6μηνό;;; στο νομοσχέδιο που ανακοινώθηκε δε λέει κάτι τέτοιο, ωστόσο στον ΟΑΕΔ ενημερώνουν ότι χωρίς τη συγκατάθεση του εργοδότη δεν το παίρνεις και μάλιστα επιμένουν ότι αυτή την ενημέρωση έχουν. Ο εργοδότης είναι ευκολονόητο ότι δεν θα θελήσει να εγκρίνει κάτι τέτοιο και θα έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί του διεκδικώντας το δικαίωμά σου.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μονη σου υποχρεωση ειναι να τον ενημερωσεις καποιο διαστημα πριν (οσο λεει ο νομος) . Απο εκει και περα ειναι υποχρεωμενος να σου την δωσει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η άδεια είναι προαιρετική και όχι υποχρεωτική, και όπως πολύ σωστά επισήμανε η Elenik πρέπει να ενημερωθεί ο εργοδότης εγγράφως.

 

Δείτε εδώ http://www.taxheaven.gr/show_law.php?id=6916

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναρωτιέμαι, πότε πρέπει να ενημερώσουμε τον εργοδότη?

Πρώτα παίρνουμε τις 63 ημέρες μετά τον τοκετό από το ΙΚΑ, μετά τους 4 περίπου μήνες (= με το μειωμένο ωράριο ) και μετά είμαστε υποχρεωμένοι να ενημερώσουμε τον εργοδότη εάν θα κάνουμε χρήση όλο ή μέρος του εξαμήνου??? :?

Έχει καταλάβει καμμία κοπέλα?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

 

Σε περίπτωση που εργαζόμενη διανύει (έως 15/07) την ισόχρονη με το μειωμένο ωράριο άδεια και στις 21/05 κάνει αίτηση για την 6μηνη στον ΟΑΕΔ θα σταματήσει αυτόματα με την ισόχρονη και θα ξεκινήσει αμέσως το 6μηνο?

 

Με την υπόλοιπη ισόχρονη άδεια τί γίνεται, την χάνει?

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μπέρδεμα με τις γυναίκες οι οποίες πρέπει να καταθέσουν τα χαρτιά τους εντός 60 ημερών από την ανακοίνωση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση,

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα του υπουργείου http://www.ypakp.gr./ στα νέα – ανακοινώσεις υπάρχει το φύλλο της κυβερνήσεως 833 που αφορά την εξάμηνη ειδική παροχή προστασίας της μητρότητας. Είναι πολύ αναλυτικό πιστεύω. Παρόλα αυτά κάθε φορά που βρίσκεσαι στον ΟΑΕΔ πρέπει να κάνεις και το σταυρό σου να πέσεις σε καλή και ενημερωμένη υπάλληλο διαφορετικά δεν θα βγάλεις άκρη.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Άσε που εμένα ο εργοδότης ενώ συζητούσαμε ήρεμα για το θέμα της αδείας, μόλις άκουσε για την επιπλέον 6μηνη άδεια στράβωσε και μου είπε ότι αν θέλω να μεγαλώσω το παιδί μου και να κάτσω σπίτι μου και καλύτερα να δηλώσω παραίτηση και όχι να φέρομαι έτσι και να ζητάω άδειες κτλ. Φυσικά αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Του είπα ότι θα προσπαθώ κάποια Σάββατα να πηγαίνω στη δουλειά και να τον εξυπηρετώ αλλά το εξάμηνο το θέλω. Και να φανταστείτε ακόμα δεν έχω γεννήσει και ενώ δεν έχω και από τις καλύτερες εγκυμοσύνες πηγαίνω στη δουλειά καθημερινά. Ο φόβος μου είναι ότι μόλις του κάνω την αίτηση για την άδεια μητρότητας αν είναι στο χέρι του να μου την κόψει θα το κάνει σίγουρα. Αλλά στον ΟΑΕΔ δεν ξέρουν να μου απαντήσουν και η κάθε «χαζή» υπάλληλος λέει και τη μπούρδα της: «-Εντάξει τι να σου κάνει και ο εργοδότης, μόνο εσείς έχετε δικαιώματα νομίζετε; »

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

"Βεβαίως", έπρεπε να της απαντήσεις!!!

"Τί να κάνουμε? Υπάρχει ένα διάστημα στη ζωή κάποιων ανθρώπων (στις γυναίκες είναι το διάστημα της εγκυμοσύνης και της ανατροφής του μωρού), που η προτεραιότητα και τα δικαιώματα είναι αδιαμφισβήτητα και απόλυτα!!!"

 

Εκνευρίζομαι με τις χαζές υπαλλήλους, που αντί για να εξυπηρετήσουν και να σε νιώσουν που δεν έχεις τα ίδια προνόμοια με αυτές, σου κάνουν και χιουμοράκι... :evil:

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα, εγω εχω διαβασει στο internet οτι ο εργοδοτης θα πρεπει να ενημερωθει ενα μηνα πριν κανουμε την χρηση της ειδικης αδειας μητροτητας.....αλλα κατα την πρωτη εφαρμογη του νομου δεν ειναι υποχρεωτικο να τον ενημερωσεις γιατι δεν υπαρχει το περιθωριο...εγω πειρα τηλ. στη δουλεια μου και απλα τους το ανακοινωσα.... :mad::mad::mad:

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω πειρα τηλ. στη δουλεια μου και απλα τους το ανακοινωσα....

 

φανταζομαι τη χαρά τους :wink::wink::lol::lol:

 

Κοριτσια καλα θα κανετε να τη παρετε.

Εγω εχω το μειωμενο μεχρι τον Σεπτεμβριο και αν δεν με απολυσει :P θα εχω για αλλους 6 μηνες μειον μια ωρα. Περιττο να σας πω τι μουτρα εχει.

Link to comment
Share on other sites

εμένα θα με αντικαταστήσουν μου είπαν και τους απάντησα οτι πολύ καλά θα κάνουν, τώρα όταν γυρίσω και με απολύσουν θα πρέπει να πληρώσουν πολλά αποζημίωση που σημαίνει ότι θα πάρω μαζεμένα λεφτά που θα χρειάζονται τόσα έξοδα που θα έχω κάνει μετα τη γέννα. Δεν θα σκάσω θα βρω κάτι άλλο.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ηι σε ολους ...

παιδια ο νομος για το 6μηνο λεει οτι αναγκαστικα παιρνεις την κανονικη αδεια αν δεν υπαρχει

περι8ωριο να την παρεις μεσα στο ετος, για να ακολουθησει το 6μηνο ΟΑΕΔ.

Εχω ολη μου την κανονικη αδεια και η αδει λοχειας τελιωνει 24-8-2009 . Αν παρω το 6μηνο δν υπαρχει χρονος να παρς κανονικη αδεια οποτε αναγκαστικα πρεπει να μου τη δωσει να ακολουθησει το 6μηνο, αλλα ο ''εργοδοτης" μου κανει τη ζωη δυσκολη προσπα8ωντας να με μπερδεψσει και δεν μ δινει την καν. αδεια αμεσως μετα την λοχειας.... Δεν εχει το δικεωμα βεβαια , αλλα τι γινετε σε αυτη την περιπτωση? εχω ηδη επικοινωνισει με εποπτη εργασιας/Οαεδ/υπουργειο εργασιας και μου λενε αδυνατον να μην παρω τη κανονικη+6μηνο Οαεδ. Πιος επεμβαινει? Αν μπορει καποιος να απαντησει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανταζομαι γινεται οπως παντου.. πας στην επιθεωρηση εργασιας και καταγγελεις εγγραφως. Μονο εγγραφως γινονται οι καταγγελιες, οχι τηλεφωνικα κ απροσωπα. Πριν ομως το κανεις ζητα απο τον ΟΑΕΔ την εγκυκλειο που γραφει τα σχετικα για το 6μηνο κ δειξτα στον εργοδοτη σου.. Ειναι ρισκο η καταγγελια.. Γιατι το πιθανοτερο μετα τη ληξη του 6μηνου ειναι να μεινεις και χωρις δουλεια.. και επειδη θα εχει περασει σχεδον χρονος απο τον τοκετο δεν θ αμπορεςι να του κανεις τιποτα..

Οποτε σκεψου το καλα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μολις τελειωσει η αδεια λοχειας σου μπορεις να παρεις την κανονικη σου και μετα το 6μηνο.εχεις δυο μηνες προθεσμια οποτε σε καλυπτει.αν δεν εχεις υπογραψει χαρτι οτι παιρνεις αδεια μπορεις να τον πας στην επιθεωρηση,αλλιως θα εχεις προβλημα.δεν μπορουν να σε διωξουν α δεν περασει 1επιπλεον χρονος,βεβαια σου κανουν την ζωη πατινι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μην αγχώνεσαι...

Πάρε από τον ΟΑΕΔ το έντυπο που πρέπει να συμπληρώσει ο εργοδότης σου για να ξεκινήσεις το 6μηνο και πάνε να στο συμπληρώσει. Εκεί είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να αναφέρει τις ακριβείς ημερομηνίες που θα σου χορηγήσει την κανονική σου άδεια και φυσικά δεν μπορούν να είναι στο 2010, αλλά στο 2009. Οπότε, εκ των πραγμάτων, σε χαρτί που θα σφραγίσει & υπογράψει θα δηλώσει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ κανονική άδεια από 25/08/09 μέχρι όσες μέρες δικαιούσαι. Διάβασε προσεκτικά το έντυπο που θα σου συμπληρώσει & το συζητάς μαζί του & παίρνεις την άδεια σου κανονικά, όπως θα αναφέρεται στα χαρτιά...

 

Να σου ζήσει !

Link to comment
Share on other sites

παιδια καταρχην ευχαριστω για την αναταποκριση...

ακουστε... ο νομος (ο οποιος του εχουμε τριψει στη μουρη) και οφειλε να ειναι εμνημερος,

λεει οτι πρεπει να εχεις εξαντλησει την κανονικη αδεια μεσα στο ετος, μπορεις και μετα αλλα δεν χωραει στο 2009 οποτε αναγκαστικα πρεπει να στη δωσει εμπρο8εσμα.Αυτο το κτηνος

(δεν μπορειτε να φανταστειτε για τι ατομο μιλαμε) προσπα8ει να μας ξεγελασει να παω για

δουλεια 5 μερες και να χασω το 6μηνο... να φανταστειτε, απο την επιθεωρηση εργασιας οταν πηγα τους εβαλα να τον παρουν τηλ. και του ειπαν οτι εχω στραφει εκει αλλα επιδη ισως ειναι πελατης στα δικαστηρια ισως να λεει δεν βαριεσε 1 ακομα.

μετα το 6μηνο ενοειτε οτι φευγω αλλα γιατι να το χασω ρε γαμωτο?

η ει8εωρηση εργασιας λεει δν μποροθν να τον περνουν τηλ κα8ε μερα εχω απευ8υν8ει παντου:

υπουργειο εργασιας / οαεδ / επι8εωριση... ο ΟΑΕΔ μου λεει τραβα στη επι8εωρηση-η επι8εωρηση λεει τραβα ΟΑΕΔ ελεος ξερει κανεις καποιο οργανο να απευ8υν8ουμε?

και απ οτι φαινετε 8α παμε και δικαστικως.. αν χερει κανει τιποτα για την περιπτωση αυτη δλδ.

λεει το ατομα σας γραφω , γραφω και τον νομο δεν σου δινω τη κανονικη μετα την λοχειας

ευχαριστω για την βοη8εια...

Link to comment
Share on other sites

ο νομος λεει οτι δεν μπορεις να πας για δουλεια εφοσον δεν υπαρχει περι9ωριο για την κανονικη αδεια μετα το 6μηνο μεσα στο 2009. δυστυχως...

προσπα8ει να ξεγελασει και να παω για δουλεια και να χασω το 6μηνο...

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτησουλα αν ξερει κανεις μιας και ο λογιστης μου ειπε να παρω τον Ο.Α.Ε.Δ γιατι δεν ξερει να μου πει και στον O.A.E.Δ δεν βγαζω γραμμη.

απο την φετινη αδεια δεν εχω παρει καμια μερα μιας και ακομα εχω περσινη(3 μερες αδεια+2 ρεπο που μου χρωστανε).εχω ΠΗΤ στις 14/12.η αδεια λοχειας μου τελειωνει στις 15 φεβρουαριου.μπορω να κρατησω την αδεια(του 2009) να την παρω στο καπακι μετα την λοχειας και μετα να ξεκινησει το εξαμηνο?η πρεπει υποχρεωτικα να την παρω φετος πριν βγω σε αδεια κυοφορειας????(αυτη την στιγμη δεν εργαζομαι,ειμαι με αναρρωτικη)

 

ευχαριστω πολυ!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει ένας νόμος που λέει ότι αν του δηλώσεις εγγράφως ότι θέλεις να πάρεις άδεια κάποια στιγμή τότε είναι υποχρεωμένος να στη δώσει. Τώρα δεν θυμάμαι αν πρέπει να το κάνεις 1 ή 2 μήνες πριν. και επειδή αποκλείεται να το δεχτεί από σένα αυτό το έγγραφο και να στο υπογράψει συννεοήσου με την επιθεώρηση εργασίας να το κάνεις γραπτώς υπηρεσιακά.

Βέβεια πάλι δεν θα στο αναγνωρίσει (όπως τα λες) αλλά θα έχεις ακολουθήσει το νόμο και μετά θα του κάνεις μια ωραία καταγγελία στην Επιθεώρηση εργασίας ότι δεν σε πλήρωσε την κανονική σου άδεια κλπ κλπ.

Βέβαια η Επιθεώρηση δεν μπορεί να τον υποχρεώσει να σε πληρώσει, απλά τον καλεί εγγράφως και αν δεν έρθει να σε πληρώσει τότε πρέπει να τους κάνεις μια εξουσιοδότηση για να τον στειλουν στο δικαστήριο κλπ κλπ.

Δεν βγάζεις άκρη απλά μ'αυτή την κίνηση είσαι καλλυμένη ότι του ζήτησες την άδειά σου με τον νόμιμο τρόπο και έτσι δεν μπορεί να σε "απολύσει" με την δικαιολογία ότι δεν πήγες για δουλειά μετά το εξάμηνο. Ναι μπορεί να το κάνει αν δεν πας, απλά θα υποβάλλει μόνος του στον ΟΑΕΔ δηλωση οικοθελούς αποχώρησης χωρίς να το ξερεις και έχεις μόνο 8 μέρες περιθώριο να το προσβάλεις. Αλλά αν δεν το ξέρεις πως θα το προσβάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...