Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (ΑΥΧΕΝΙΚΗ)


Recommended Posts

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΑΠΟΡΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΙΚΑ?

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΡΑΨΕΙ?

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑ ΙΔΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω πως ναι, όμως ειδικά σε αυτή την εξέταση, θέλεις να την κάνει κάποιος καλός και όχι κάποιος τσάτρα πάτρα, που στο Ικα είναι αρκετά πιθανό να μην είναι κάποιος πολύ καλός στην δουλειά του.

τα άλλα μέλη θα σου πουν περισσότερα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

duosmos

Είμαι της γνώμης αν και πολλές φίλες του forum δεν την συμμερίζινται οτι επειδή πρόκειται για το μωράκι σου καλό είναι να πας σε κάποιο καλό κέντρο και να κάνεις αυτή την εξέταση καθώς και αργότερα με το καλό την β επιπέδου και το Α-test παρά σε κάποιον που θα σε ξεπετάξει σε 10 λεπτά!!Είχα πολύ ασχημη εμπειρία στο Αλεξάνδρας που σε στέλνει το ΙΚΑ και αναγκάστικα να την ξανακάνω την αυχενική διαφάνεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω υποστηρίζω να πας σε κάποιο καλό ιδιώτη γιατρό που μπορεί να σου συστήσει ο γιατρός σου ή κάποιος γνωστός σου. Στο ΙΚΑ δεν έχω εμπιστοσύνη, εγώ έκανα μερικές φορές μόνο τις κλασικές μικροβιολογικές του μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Στην αυχενική εμένα με εξέτασε πάνω από 1 ώρα. Κάνει πολύ λεπτομερείς μετρήσεις ο εξειδικευμένος γιατρός και μάλιστα 3 φορές έκαστη για σιγουριά. Το αποτέλεσμα της αυχενικής και του παππ-α θα κρίνει και το κατά πόσο είναι απαραίτητο να γίνει τριπλό τεστ ή αμνιοπαρακέντηση.

170 ευρώ είναι αλλά αποζημειώνεσαι γιατί βλέπεις πολύ καλά το μωρό και επιπλέον σιγουρεύεσαι για τη διάγνωση.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας θα ήθελα να πω τον Δεκέμβριο έκανα αυχενική αλλά μέσω ΙΚΑ δεν γινόταν λόγω ότι το πιο κοντινό ραντεβού ήταν τον Φεβρουάριο!!! Πήγα στο Λητώ και σήμερα μόλις έμαθα ότι με την απόδειξη και το παραπεμπτικό του ΙΚΑ παίρνεις επιστροφή χρημάτων από το ταμείο του ΙΚΑ.Να το γνωρίζετε για άλλη φορά μόνο όμως με την πρωτότυπη απόδειξη από το εξωτερικό ιατρείο(ακριβές αντίγραφο το ΙΚΑ δεν δέχεται)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πας στον γιατρό του ΙΚΑ και στη γράφει, μετά στη γραμματεία για τις σχετικές σφραγίδες και αν σου βάλουν σφραγίδα που να λέει ότι δεν εκτελείται στο ΙΚΑ, το κάνεις έξω. Μετά με την απόδειξη και το παραπεμπτικό του γιατρού, πας στις παροχές, περιμένεις 3 ώρες (αν είσαι στο ΙΚΑ Περιστερίου!) και παίρνεις πίσω το κρατικό τιμολόγιο = 8 ευρώ!! Θυμάμαι, είχα πληρώσει το 2005 για το Β' επιπέδου 85 ευρώ και πήρα πίσω τα 8!!! Εγώ πάντως στην εγκυμοσύνη μάζευα τα παραπεμπτικά και τις αποδείξεις και πήγα στις παροχές 7 μηνών που θα πήγαινα έτσι κι αλλιώς για την άδεια κύησης. Εξάλλου έχεις περιθώριο 6 μήνες για να εισπράξεις από το ΙΚΑ. Έτσι μαζί με τα λεφτά της κύησης πήρα μαζεμένα και τα μερίδια από τα υπέρηχα και τις εξετάσεις αίματος που δεν γίνονταν στο ΙΚΑ.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω θα διαφωνησω με τα παραπανω!

ΚΑι εγω την αυχενικη την εκανα στο Αλεξανδρας οπου σιγουρα δε με ξεπεταξαν αλλα ισα-ισα με προσεξαν πολυ!

Πληρωσα στο νοσοκομείο € 73 και με την αποδειξη που μου εδωσε πηγα κανονικα στο ταμειο του ΙΚΑ της περιοχης που ειμαι και τα πηρα ολα εκαστως....

Το ιδιο θα κανω και στην εξεταση β' επιπέδου!!!!

Απλα στο Αλεξανδρας + στο Ελενα πρεπει να κλεισεις νωριτερα ραντεβου!!!

Καλα αποτελεσματα!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, οι εξετάσεις στα νοσοκομεία τιμολογούνται με κρατικό τιμολόγιο γι' αυτό σου επιστρέψανε όλα τα λεφτά.

 

Συμφωνω με αυτο αλλα διαφωνω οτι σε ''ξεπετανε''!

Τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση δεν εγινε αυτο(και δε ειχα γνωστο)!

Ηταν απολυτα ακριβης και σωστοι σε ολη τη διαρκεια της εξετασης!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εγω εκανα σε ιδιωτη και τις 2 εξετασεις, κατεθεσα τις αποδειξεις με το παραπεπτικο στο ικα και πηρα τα χρηματα.Στην αρχη παιρνεις πισω ενα γελοιο ποσο πισω κανεις ενσταση και παιρνεις περιπου τα χρηματα που εδωσες

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο καθένας κάνει ότι γουστάρει τελικά.

Φίλη μου που κατέθεσε τα χαρτιά της στο ΙΚΑ πήρε μόνο το γελοίο ποσό και τίποτε άλλο. :cry: Εγώ δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το κάνω...τζάμπα το τρέξιμο.

Η ίδια επίσης φίλη έκανε την β΄επιπέδου σε νοσοκομείο (παπαγεωργίου) και δεν πλήρωσε τίποτε εκεί! Το μόνο σπαστικό περίμενε 3 ώρες παρότι είχε ραντεβού!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Κοριτσια εγω εκανα σε ιδιωτη και τις 2 εξετασεις, κατεθεσα τις αποδειξεις με το παραπεπτικο στο ικα και πηρα τα χρηματα.Στην αρχη παιρνεις πισω ενα γελοιο ποσο πισω κανεις ενσταση και παιρνεις περιπου τα χρηματα που εδωσες

 

Αγαπητή φίλη

μπορείς να μου πει από που ήταν το παραπεμπτικό;

'Ηταν από ιδιώτη γιατρό ;

Και κάτι άλλο γράφουν οι γιατροί του ΙΚΑ φάρμακα από ιδιώτη γιατρό ή εξετάσεις αίματος;

40+μαμα

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

40+ΜΑΜΑ για τα φαρμακα ξερω να σου πω...γιατι για τους υπερηχουν πρωτη φορα κουω και εγω οτι περνεις χρηματα πισω.

Οταν εισαι εγκυος οτι φαρμακα και να σου γραψει ο ιδιωτης γυναικολογος σου τα γραφει το ικα και τα περνεις δωρεαν ενελως!!

Εμας εδω εχει ενα κεντρο προστασιας μανας και παιδιου και μου εγραφε τα παντα.Ακομα και αντιβιωση που πηρα εγκυος λογω ουρολοιμοξης μου την εγραψε κανονικοτατα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω ειμαι φοιτητρια ακομα και δεν εχουμε παντρευτει με τον συντροφο μου,εχω ασφαλιση ικα μεσω της

μητερας μου. τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

ds....η περιθαλψη σου ειναι σιγουρα δωρεαν!! Φαρμακα και εξετασεις δλδ.

Τωρα αν δικαιούσε κάποιο επίδομα δεν γνωρίζω μπορεις να παρεις ενα τηλ. στι ικα της περιοχης σου να ρωτήσεις.

Ξερω οτι οι κοπέλες που δεν εργάζοντε και είναι ασφαλισμένες στο ικα μέσω των συζήγων παίρνουν και επίδομα τοκετού και επίδομα λοχίας, μικρότερο αν δεν κάνω λάθος απο αυτες που δουλεύουν οι ίδιες!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κορίτσια,

θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορώ να καταθέσω την απόδειξη απο το ιδιωτικό κέντρο για την αυχενική διαφάνεια μαζί με το παραπεμπτικό του γιατρού του ΙΚΑ και να πάρω κάποια επιστροφή χρημάτων? αλλα δε με έστειλε να πάρω σφραγίδα από ελεγκτή. μόνο με το παραπεμπτικό του, βέβαια την εξέταση αυτή τη κάνουν στο 3ο Νοσοκομείο του ΙΚΑ, αλλά εγώ δεν ήθελα να πάω εκεί, γίνεται να πάρω κάτι πίσω? γιατί ακούω από κάποιες κοπέλες ότι πήρανε κάποιο ποσό πίσω αλλά ρώτησα στις παροχές και μου είπανε οχι, απο τη στιγμή που τη κάνουν απο το ΙΚΑ δε γίνεται να πάρω τίποτα πίσω.

εσείς τι κάνατε? και αν το ιδιωτικό κέντρο που θα πάω παίζει ρόλο (π.χ. να έχει σύμβαση με το ΙΚΑ) η μπορώ να πάω όπου θέλω?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, καλημέρα!

Εγώ έκανα τις εξετάσεις αίματαος papp-a κτλ πριν την αυχενική διαφάνεια έτσι ώστε να έχω τα αποτελέσματα όταν πάω να την κάνω στο ΑΤΤΙΚΟ γιατί εκεί είναι ο γιατρός μου. Κόστιζε 77 ευρώ. Πήγα στο ΙΚΑ σήμερα και μου έδωσαν μόνο 11,46 πίσω. Κοροιδία μου φάνηκε αυτό εμένα για τόση ταλαιπωρία. Δεν το βλέπω να ξαναπηγαίνω στο ΙΚΑ για 8 ή 11 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Κορίτσια, καλημέρα!

Εγώ έκανα τις εξετάσεις αίματαος papp-a κτλ πριν την αυχενική διαφάνεια έτσι ώστε να έχω τα αποτελέσματα όταν πάω να την κάνω στο ΑΤΤΙΚΟ γιατί εκεί είναι ο γιατρός μου. Κόστιζε 77 ευρώ. Πήγα στο ΙΚΑ σήμερα και μου έδωσαν μόνο 11,46 πίσω. Κοροιδία μου φάνηκε αυτό εμένα για τόση ταλαιπωρία. Δεν το βλέπω να ξαναπηγαίνω στο ΙΚΑ για 8 ή 11 ευρώ!

εκανες ενσταση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...