Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρβοϊός β19, ή Πέμπτη νόσος σε παιδιά.


Recommended Posts

Τί είναι αυτό?

Γνωρίζει/ έχει εμπειρία κάποιος γονέας?

 

Ήταν καθησυχαστικός ο γιατρός μας... αλλά με έτρωγε το χέρι μου κ διάβασα!

 

:confused:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν χρόνια το πάθανε τα διδυμάκια μου σε ηλικία τότε 3 ετών. Είχανε στις πατούσες και στις παλάμες κάτι σα φουσκάλες και η μία είχε και στο στόμα. Πυρετό νομίζω έκανε η μία μόνο και όχι πολύ. Το μόνο ζόρι ήταν αυτό με τις φουσκάλες στο στόμα γιατί υπέφερε το μωρό σα να είχε στοματίδα. Η άλλη όμως που δεν είχε στο στόμα ήταν μια χαρά. Παρά που και εγώ δεν το είχα ξανακούσει και οι 2 παιδίατροι που είχα ρωτήσει κατευθείαν μου είπαν ότι είναι αυτό. Ελπίζω να βοήθησα!Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτα! Ειναι μια παιδικη αρρωστεια, η πιο ελαφρυα απο τις υπολοιπες (ερυθρα, ιλαρα, μαγουλαδες, ανεμοβλογια). Και για αυτο δεν της εδωσαν ονομα και την ειπαν 5η νοσο. Οφειλεται σε παρβοιο.

εμεις την περασαμε χωρις καν να τους παω στο γιατρο. Μονο σπιθουρια ειχαν και ο μικρος και μονο , μια ανησυχια.

Επικινδυνη ειναι αν την κολλησει εγκυος.

Και φυσικα υπαρχει μια πολυ πολυ μικρη πιθανοτητα να εξελιχτει σε κατι πιο ασχημο αλλα αυτο συμβαινει σε παιδακια πυ ηδη εχουν επιβαρυμενη υγεια (και παλι σπανια).

Τσ σπυρακια μενουν για 4-5 ημερες κατα μεσο ορο. Πρωτα ξεκινουν στο προσωπο (μαγουλα) και μετα στο υπολοιπο σωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν χρόνια το πάθανε τα διδυμάκια μου σε ηλικία τότε 3 ετών. Είχανε στις πατούσες και στις παλάμες κάτι σα φουσκάλες και η μία είχε και στο στόμα. Πυρετό νομίζω έκανε η μία μόνο και όχι πολύ. Το μόνο ζόρι ήταν αυτό με τις φουσκάλες στο στόμα γιατί υπέφερε το μωρό σα να είχε στοματίδα. Η άλλη όμως που δεν είχε στο στόμα ήταν μια χαρά. Παρά που και εγώ δεν το είχα ξανακούσει και οι 2 παιδίατροι που είχα ρωτήσει κατευθείαν μου είπαν ότι είναι αυτό. Ελπίζω να βοήθησα!Περαστικά σας!

αυτη ειναι αλλη αρρωστεια νομιζω.

 

Η δικη σας ειναι αυτη

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hand,_foot_and_mouth_disease

 

 

ενω η 5η νοσος αυτη

http://www.iatronet.gr/iatriko-lexiko/loimwdes-erythima-i-5i-nosos.html

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν το εχω ξανα ακουσει! Τι συμπτωματα εχει? Τι ειπε ο παιδιατρος?

Περαστικα!

Έβγαλε ξαφνικά πολλά μικρά σπυριά εκ των οποίων μερικά με φουσκαλίτσες στα άνω άκρα κ πιό πυκνά στα χέρια κ στα δάχτυλα (μέχρι κ δίπλα ακριβώς από τα νύχια έχει βγάλει). Άλλες φορές γίνονται πιό ζωηρά κ άλλες φορές ηρεμούν.

Είχε κ κάτι λίγα μόνο στις πατούσες.

Επίσης φαίνεται να εξαπλώνεται μέχρι τους ώμους , στο κορμό κ στο πρόσωπο.

Μερικές φορές έχει φαγούρα (το πρωί), αλλά όχι τόση ώστε να της δώσω πχ αταραξ.

 

 

Πριν χρόνια το πάθανε τα διδυμάκια μου σε ηλικία τότε 3 ετών. Είχανε στις πατούσες και στις παλάμες κάτι σα φουσκάλες και η μία είχε και στο στόμα. Πυρετό νομίζω έκανε η μία μόνο και όχι πολύ. Το μόνο ζόρι ήταν αυτό με τις φουσκάλες στο στόμα γιατί υπέφερε το μωρό σα να είχε στοματίδα. Η άλλη όμως που δεν είχε στο στόμα ήταν μια χαρά. Παρά που και εγώ δεν το είχα ξανακούσει και οι 2 παιδίατροι που είχα ρωτήσει κατευθείαν μου είπαν ότι είναι αυτό. Ελπίζω να βοήθησα!Περαστικά σας!

Αυτό μου έκανε αρχικά εντύπωση. Η άμεση κ σίγουρη διάγνωση από (ας πούμε απλό) παιδίατρο.

Ρώτησα δερματολόγο κ μου είπε πως είναι πολύ έυκολή η διάγνωση.

Το ίδιο μου είπε κ η φαρμακοποιός μας.(φουσκάλες στο στόμα δεν έχω δεί ακόμα)

Για το στόμα οισοφάγο κλπ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, γιατί είχαμε πολύ πρόσφατα ένα περιστατικό πνιγμού με πολύ ζεστό φαγητό κ δυστυχώς της έβαλα χέρι στον οισοφάγο (δεν ήξερα, μου έδειξε λαβή ο ντοκ εκ των υστέρων)

Φαρμακευτική αγωγή σας είχε δώσει? Θυμάσαι?

Εμάς τπτ λέει προς το παρόν.

 

 

δεν ειναι τιποτα! Ειναι μια παιδικη αρρωστεια, η πιο ελαφρυα απο τις υπολοιπες (ερυθρα, ιλαρα, μαγουλαδες, ανεμοβλογια). Και για αυτο δεν της εδωσαν ονομα και την ειπαν 5η νοσο. Οφειλεται σε παρβοιο.

εμεις την περασαμε χωρις καν να τους παω στο γιατρο. Μονο σπιθουρια ειχαν και ο μικρος και μονο , μια ανησυχια.

Επικινδυνη ειναι αν την κολλησει εγκυος.

Και φυσικα υπαρχει μια πολυ πολυ μικρη πιθανοτητα να εξελιχτει σε κατι πιο ασχημο αλλα αυτο συμβαινει σε παιδακια πυ ηδη εχουν επιβαρυμενη υγεια (και παλι σπανια).

Τσ σπυρακια μενουν για 4-5 ημερες κατα μεσο ορο. Πρωτα ξεκινουν στο προσωπο (μαγουλα) και μετα στο υπολοιπο σωμα.

Εμάς πρώτα στα χέρια. Είχε κόκκινα μάγουλα πιό πριν, αλλά συνήθως τρέχει.

Ήταν άρρωστη κ αυτή κ τα δίδυμα κ μου είπε να το παρακολουθήσω (βασικά θεωρεί δεδομένο οτι έχουν ήδη κολλήσει τα δίδυμα κ δεν έχουν βγάλει σπυράκια) Αυτή η μικρή πιθανότητα είναι που με ανησυχεί.

 

Προς το παρόν δεν έχει κάνει πυρετό, αλλά σήμερα έχει κάνει πολύ εμετό (μου είπε πώς είναι πολύ πιθανό να κάνει πολύ πυρετό)

Κ θέλει άυριο να τον ενημερώσω για την κατάσταση της.

 

Μου είπε πως για τα σκυλιά είναι η γνωστή μόρβα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι έγκυος η αδερφή μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Δεν μου είπε κάτι για προχωρημένη εγκυμοσύνη (που να ξέρει άλλωστε?)

Έχω καιρό να την δώ!

Τί κάνω ρε παιδιά?

 

Πέστε!

 

Να βάλω κάτω το μυαλό μου κ να θυμηθώ πότε είδα τελευταία φορά την αδερφή μου κ να του το πώ για να της το μεταφέρω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι έγκυος η αδερφή μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Δεν μου είπε κάτι για προχωρημένη εγκυμοσύνη (που να ξέρει άλλωστε?)

Έχω καιρό να την δώ!

Τί κάνω ρε παιδιά?

 

Πέστε!

 

Να βάλω κάτω το μυαλό μου κ να θυμηθώ πότε είδα τελευταία φορά την αδερφή μου κ να του το πώ για να της το μεταφέρω!

 

Τζίνι μου, να της το πεις. Το πιο πιθανό είναι ότι θα την έχει περάσει ήδη μικρότερη και θα έχει αντισώματα οπότε δε θα υπάρχει κίνδυνος για το εμβρυάκι! Το αν έχει αντισώματα το βλέπει ο γιατρός με μια απλή εξέταση αίματος.Και αν δεν έχει όμως, μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μην κολλησες εσύ και να κολλήσει η αδερφή σου. Πάντως για καλό και για κακό πεστο της για να ενημερώσει το γιατρό της.

 

Το περίεργο με τον παρβοϊό ειναι πως ανακαλύφθηκε στο τέλος της δεκαετιας το 70 αν δεν κάνω λάθος, και δεν είναι ευρέως γνωστός, οπότε πολλοί (της δικιάς μου γενιάς τουλάχιστον) τον έχουν περάσει και έχουν αντισώματα χωρίς να το ξέρουν. Αυτό συνέβει και με μένα φέτος την άνοιξη που ήταν άρρωστη η μικρή μιας συναδέρφου.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η αρρωστεια μπορει να μεταδοθει πριν την εναρξη συμπτωματων. Συνηθως οι μεγαλοι εχουν αντισωματα και αν δεν εχουν το περνανε με ενα κρυωματακι.

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας, ειδικα αν ειναι προχωρημενη η εγκυμοσυνη.

Αν τα παιδια νοσουν τωρα, υπολογισε και μια εβδομαδα πριν....καμια δεκαπενταρια ημερες αν εχουν περασει, νομιζω ειναι ασφαλης.

Τα δικα μου το περασαν χωρις σχεδον να το καταλαβω. Πολυ λιγα σπιθουρια στο προσωπο που μετα εξαπλωθηκαν σε χερια (οχι παλαμες) ποδια και κορμο. Καθολου πυρετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ennοείται κ της το είπα πρωί πρωί.

Αλλά έχει να έρθει 3 βδομάδες ευτυχώς.

Είναι μέσα στα όρια ασφαλείας λέει κ ο ντοκ μου κ ο ντοκ της.

Για μια βδομάδα δεν θα πρέπει να μας δεί, αλλά για να είμαστε σίγουροι 100% θα το κάνουμε πάνω απο 2 βδομάδες.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως είπε και Λαϊδα πιθανώς τα δίδυμά μου να είχαν κάτι άλλο όμως σίγουρα η μικρή μου είχε αυτό το καλοκαίρι που το χαρακτηριστικό του είναι μεταξύ άλλων και τα κόκκινα μάγουλα. Εμένα μια μέρα τα μάγουλά της ήταν κόκκινα και νόμιζα ότι ήταν από τον ήλιο. και την άλλη μέρα ξαφνικά μέσα σε 5 λεπτά γέμισαν τα χέρια αρχικά και μετά ο κορμός λίγο κόκκινα εξανθήματα. Μου είπε η παιδίατρος ότι μπορεί να κάνει πυρετό ή εμετό μπορεί και όχι. Δεν έκανε, και για εγκυμοσύνη μου είπε αν είναι στο πρώτο τρίμηνο υπάρχει θέμα. Το μόνο που μου τόνισε ήταν να αποφύγω τον ήλιο/ Αυτό ήταν και το μόνο δύσκολο γιατί ήταν Ιούλιος και ήμασταν για μπάνια!!!!!αφού θυμάμαι έλεγα ότι αν ήταν χειμώνας δεν θα είχα καν καταλάβει ότι κάτι έχει

Link to comment
Share on other sites

To σοβαρότερο όλων είναι ο παιδικός σταθμός κ η μετάδοση του ιού σε παιδιά που έχουν μαμά σε κατάσταση εγκυμοσύνης (στην περίπτωση που δεν έχουν αντισώματα).

Θα ενημερώσουν γραπτώς στον παιδικό, γιατί έχουμε αρκετές.

 

Έχει ξεφλουδίσει στα δαχτυλικά αποτυπώματα του αντίχειρα, κάτι που φάνηκε να ανησυχεί τον γιατρό σε συνδυασμό με πυρετό.

Δεν έχει κάνει καθόλου.

 

Έκανε όμως πάλι εμετό χτες το βράδυ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

To σοβαρότερο όλων είναι ο παιδικός σταθμός κ η μετάδοση του ιού σε παιδιά που έχουν μαμά σε κατάσταση εγκυμοσύνης (στην περίπτωση που δεν έχουν αντισώματα).

Θα ενημερώσουν γραπτώς στον παιδικό, γιατί έχουμε αρκετές.

 

Έχει ξεφλουδίσει στα δαχτυλικά αποτυπώματα του αντίχειρα, κάτι που φάνηκε να ανησυχεί τον γιατρό σε συνδυασμό με πυρετό.

Δεν έχει κάνει καθόλου.

 

Έκανε όμως πάλι εμετό χτες το βράδυ.

Τζίνι καλά θα κάνεις να ενημερώσεις τον παιδικό.

Το έχει περάσει και ο μεγάλος μου (τώρα το θυμήθηκα, τόσα πού έχουμε περάσει πια....). Είχε ανάμεσα στα δάχτυλα σπυράκια που έμοιαζαν να έχουν υγρό και συμπτώματα ίωσης.

Δεν κάναμε τίποτα απλά του πλέναμε τα χέρια με αντισηπτικό γιατί τα δίδυμα ήταν βρεφάκια. Μας είπε η γιατρός να μην τα πιάνει αλλά δεν γινόταν. Τελικά του έφυγαν σε λίγες μέρες και κανένας μας δεν κόλησε.

Περαστικούλια σας!

Link to comment
Share on other sites

Τζίνι καλά θα κάνεις να ενημερώσεις τον παιδικό.

Το έχει περάσει και ο μεγάλος μου (τώρα το θυμήθηκα, τόσα πού έχουμε περάσει πια....). Είχε ανάμεσα στα δάχτυλα σπυράκια που έμοιαζαν να έχουν υγρό και συμπτώματα ίωσης.

Δεν κάναμε τίποτα απλά του πλέναμε τα χέρια με αντισηπτικό γιατί τα δίδυμα ήταν βρεφάκια. Μας είπε η γιατρός να μην τα πιάνει αλλά δεν γινόταν. Τελικά του έφυγαν σε λίγες μέρες και κανένας μας δεν κόλησε.

Περαστικούλια σας!

Έχω ήδη ενημερώσει από 10/10.

Με ανησυχεί η εικόνα των δακτυλικών αποτυπωμάτων.

Έχει ξεφλουδίσει σαν έγκζεμα κ φαίνεται πιά το κάτω κόκκινο μέρος του δέρματος.

Της έβαλα χατζαπλαστ για λίγο για να μην ξεφλουδίζουν χειρότερα κ ματώσει.

 

Να δώ σε τί κατάσταση θα είναι αύριο..... κ θα την πάω νοσοκομείο.

Έκανε πάλι εμετό το απόγευμα.

Είμαι 99% σίγουρη πως θα κάνει κ το βράδυ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυκλοφορεί και γαστρεντερίτιδα πολύ.

Τί έγινε τελικά με το παιδί;

 

Όλα καλά φαίνονται.

Μια αλοιφή για επούλωση μου είπε: madecassol. Δεν έδωσε κορτιζονούχα.

 

Ναι μου είπαν για απουσίες από πυρετό κ γαστεντερικά στον παιδικό κ δεν την πήγα πάλι, αλλά είπε κ ο παιδίατρος του παιδικού πως ο παρβοιός έχει κ γαστρεντερολογικά συμπτώματα.

Αλλά ρώτησε αν έγινε ακριβής διάγνωση: αν είναι τύπου ερυθράς, ή ανεμοβλογιάς? κάτι τέτοιο.

Δεν κάναμε αιματολογικές, οπότε κ δεν του έδωσα σαφή απάντηση.

 

Έχουν ενημερωθεί οι πολλές έγκυμονούσες.

Δεν πιστεύω οτι προλάβαμε πολλά πράγματα, αφού ήδη υπάρχουν πολλά κρούσματα κ πολύ μπερδέυτηκαν με την συνηθισμένη αιφνίδια ροδάνθη κατόπιν ίωσης.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...