Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο γιος μου ο πειναλας


Recommended Posts

εχω ενα αγορακι 1 μηνος κ πειναει πολυ :rolleyes:

θηλασα για 1.5 βδομαδα κ μετα εδωσα μπουκαλι δυστυχως. στην αρχη ετρωγε σχεδον ανα μια ωρα περιπου 60 ml. τον καταφερα να τρωει ανα 2 τωρα κ το παλευω να γινει ανα 3

η γιατρος επιμενει οτι δε κανει να τρωει τοσο συχνα εστω αν τρωει κ μισο μπουκαλι γιατι δεν αδειαζει καλα το εντερο

 

καποιοι φιλοι ειπαν να δωσω χαμομηλι ενδιαμεσα να ξεγελαστει. αλλα ξερω οτι δε κανει

προσπαθω να του αποσπω τη προσοχη με παιχνιδια, πιπιλα κλπ....το βραδυ ομως αυτο ειναι πιο δυσκολο

 

εχετε να προτεινετε κατι?εχετε παρομοια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν κατάλαβα καλά του δίνεις 60 ml ανα 2 ωρες; Εγώ σε αυτή την ηλικία του έδινε 90 σχεδον καθε 2 με 2,5 ώρες. Πάντως υπάρχουν και ειδικά γάλατα για τα αχόρταγα μωρά αν και μου φαινεται λίγη η ποσότητα που αναφέρεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Χαμομηλι μην του δωσεις καλυτερα. Νομιζω οτι στην συσκευασια γραφει ποσο περιπου πρεπει να πινουν σε καθε γευμα και ποσες φορες (γυρω στις 7 φορες σε αυτη την ηλικια?)

Link to comment
Share on other sites

απο εχθες αρχισε να πινει 120ml καθε 2 ωρες...ο γιατρος ειπε ειναι πολυ αλλα απ οτι βλεπω το ιδιο εδινες κ εσυ

 

του εδωσα κ γαλα για φαγανες αλλα του προκαλεσε περισσοτερους κολικους απ οτι εχει ...

 

να το αφησω λες οπως εχει κ να το ταιζω καθε 2 ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Χαμομηλι μην του δωσεις καλυτερα. Νομιζω οτι στην συσκευασια γραφει ποσο περιπου πρεπει να πινουν σε καθε γευμα και ποσες φορες (γυρω στις 7 φορες σε αυτη την ηλικια?)

το φτιαχνω συμφωνα με τις οδηγιες κ λεει πρεπει να πινει 6 φορες τη μερα...αλλα οπως καταλαβαινεις εμενα πινει 12 αφου πινει καθε 2 ωρες :rolleyes: κ δεν ειανι κ σταθερο το ποσο πινει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως οπως τα λεει η ανεμωνη κι εμεις...σαραντιζουμε αυριο και η μπεμπα πινει 90 εως 120 μλ ανα 2.5-3 ωρες και μονο στα νυχτερινα γευματα εχει αυξησει λιγο το διαστημα και κανει 4-5 ωρες να πιει γαλα.Συνολικα το 24ωρο κυμαινεται απο 860 εως 920 γρμ!!!

Τωρα αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου δεν το εχω ξανακουσει...αυτο που ξερω ειναι οτι ενας σχετικος μπουσουλας για την ημερισια ποσοτητα εχει να κανει και με τα κιλα του παιδιου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κακάκια κάνει 1 φορά τη μέρα ενώ κάποιες φορές ανα 2 ημέρες. Πάντως το πρώτο μου παιδί θυμάμαι ότι έκανε κακάκια πολύ πιο συχνα, σχεδον μετά απο κάθε γεύμα. Όσο για το αν διψάει, νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία καλύπτεται απο το γάλα και δεν κάνει να πίνει νερό.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...