Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για θηλασμό στην Ήπειρο ή στην Πάτρα;


zaharini

Recommended Posts

Για άλλη μια φορά ζητάω τη βοήθεια σας αφού δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ…

Δύο και πλέον μήνες μετά τη γέννα και τα προβλήματα με τον θηλασμό συνεχίζονται. Τόσο καιρό δεν έχω καταφέρει ούτε μια φορά μετά τον θηλασμό να δω τη θηλή χωρίς να είναι συμπιεσμένη και με μια μυτερή γραμμή στην κορυφή της παράλληλα με το σαγονάκι της μπέμπας. Το αποτέλεσμα είναι να πονάω συνεχώς, να δημιουργούνται φουσκαλίτσες σε αυτό το σημείο, άλλοτε κόκκινες και άλλοτε διαφανείς που μετά ξεραίνονται και γίνονται σαν πληγούλες. Έχω προσπαθήσει να βελτιώσω τον τρόπο που πιάνει η μικρή αλλά προφανώς δεν τα καταφέρνω, παρʼ όλα τα βίντεο που είδα και τις οδηγίες που διάβασα…:-(

Μήπως λοιπόν ξέρει κάποια σας, κάποιο άτομο που θα μπορούσε να μας δει και να μας βοηθήσει είτε στην περιοχή της Ηπείρου (Άρτα, Γιάννενα, Πρέβεζα ή κάπου κοντά) είτε στην Πάτρα (είναι ο σύζυγος από εκεί και θα μπορούσαμε να πάμε). Ξέρω πως δεν υπάρχει σύμβουλος θηλασμού στην περιοχή μας αλλά δεν ξέρω τι ασμόγίνεται με τις εθελόντριες. Μας κάνει βέβαια και κάποια μαία ή οποιοδήποτε άλλο άτομο που μπορεί πραγματικά να εκτιμήσει την κατάσταση και να βοηθήσει.

Κάθε βοήθεια ή πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1)εχεις προσπαθησει να κανεις το στηθος σαν σαντουιτσ?δηλ.να το πιεσεις πολυ κοντα στο στομα του μωρου και σιγα-σιγα να μπαινει μεσα.

2)μετα μπορεις να του ανοιγεις λιγο το σαγονακι του και μετα γρηγορα να βαζεις τη θηλη σου στο στομα του.

 

επειδη τ'αντιμετωπισα αυτο που λες εγω εκανα τα παραπανω και με βοηθησαν αυτες οι τεχνικες.

δεν ξερω για εθελοντριες να σου πω ή καποιους συμβουλους θηλασμου,λυπαμαι.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Κέντρο Πληροφόρησης Θηλασμού στην Πάτρα. Το τηλέφωνο είναι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=256538&postcount=8

αλλά δεν ξέρω αν έχουν φέτος δραστηριότητα. Αν μάθω κάτι, θα ενημερώσω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μένω γιάννενα, εάν σε ενδιαφέρει εδώ κάποια βοηθεια μπορείς να πάρεις είτε στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο στο τμήμα ψυχοπροφυλακτικής που προετοιμάζει εγκύους και η μαια γνωρίζει θέματα θηλασμου. Το όνομά της είναι Μαρίνα Ζέρβα και έχει μαθήματα κάθε πρωί, τηλ. 2651099646

Επίσης, στο Γ.Ν.Χατζηκώστα όπου γέννησα υπάρχει κάθε πρωι μαία στη μαιευτική που βοηθά τις νέες μαμάδες με το θηλασμό λέγεται κα Παντούλα τηλ. 2651080556/9.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μαία σύμβουλος θηλασμού στην Πάτρα.

Εκανα μαθήματα στο mothercare και εκει τη γνώρισα.

Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή στο συγκεκριμένο θέμα και πιστεύω ότι αν την είχα πάρει τηλ. θα είχα καταφέρει να θηλάσω, αλλά εγώ μάλλον δεν το προσπάθησα αρκετά.

Αν θες σου στέλνω π.μ., απλά θα κοιτάξω να βρω τα στοιχεία της.Είχα πάρει καρτούλα της, να κοιτάξω να τη βρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1)εχεις προσπαθησει να κανεις το στηθος σαν σαντουιτσ?δηλ.να το πιεσεις πολυ κοντα στο στομα του μωρου και σιγα-σιγα να μπαινει μεσα.

2)μετα μπορεις να του ανοιγεις λιγο το σαγονακι του και μετα γρηγορα να βαζεις τη θηλη σου στο στομα του.

 

επειδη τ'αντιμετωπισα αυτο που λες εγω εκανα τα παραπανω και με βοηθησαν αυτες οι τεχνικες.

δεν ξερω για εθελοντριες να σου πω ή καποιους συμβουλους θηλασμου,λυπαμαι.

 

Katerina το προσπαθήσαμε κι αυτό αλλά δεν γίνεται τίποτα.:( Μάλιστα προσπαθούμε κυρίως με τη θέση στην αγκαλιά χιαστή ώστε να ελέγχω και το κεφαλάκι της αλλά δεν... Ενώ ανοίγει το στόμα της αρκετά, ακόμη και αν πιάσει καλά, σύντομα σφίγγει το στόμα της, της ανοίγω το σαγονάκι με το δάχτυλο μου αλλά και πάλι τα ίδια...άλλοτε της φεύγει και η θηλή ή την τραβάει και γίνεται ένας χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Κέντρο Πληροφόρησης Θηλασμού στην Πάτρα. Το τηλέφωνο είναι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=256538&postcount=8

αλλά δεν ξέρω αν έχουν φέτος δραστηριότητα. Αν μάθω κάτι, θα ενημερώσω.

 

Δεν το είχα δει καθόλου αυτό το ποστ της Αγλαΐας. Αφού έχει και τηλέφωνο μπορώ να επικοινώνησω με την υπεύθυνη. Αν βρεις οτιδήποτε άλλο θα μου είναι χρήσιμο. Ευχαριστώ πολύ:-D

Link to comment
Share on other sites

Μένω γιάννενα, εάν σε ενδιαφέρει εδώ κάποια βοηθεια μπορείς να πάρεις είτε στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο στο τμήμα ψυχοπροφυλακτικής που προετοιμάζει εγκύους και η μαια γνωρίζει θέματα θηλασμου. Το όνομά της είναι Μαρίνα Ζέρβα και έχει μαθήματα κάθε πρωί, τηλ. 2651099646

Επίσης, στο Γ.Ν.Χατζηκώστα όπου γέννησα υπάρχει κάθε πρωι μαία στη μαιευτική που βοηθά τις νέες μαμάδες με το θηλασμό λέγεται κα Παντούλα τηλ. 2651080556/9.

 

melita στο Πανεπιστημιακό γέννησα και έκανα μαθήματα με την Μαρίνα τη Ζέρβα η οποία μου είναι πολύ συμπαθής αλλά δεν απευθύνθηκα εκεί, αν και το σκέφτηκα,να σου πω γιατί. Η Μαρίνα ήταν σε γενικές γραμμές υπέρ του θηλασμού αλλά απογοητεύτηκα λίγο γιατί αν ακουλουθήσα τις συμβουλές για θηλασμό με πρόγραμμα και να δίνω συμπλήρωμα τις πρώτες μέρες δεν ξερω αν θα θήλαζα ακόμη, αφού μέχρι και σήμερα η μικρή θηλάζει όποτε θέλει και όσο θέλει.

επίσης οι μαίες εκεί με βοηθήσανε να βάλω τη μικρή στο στήθος αλλά παρ΄'ολα αυτά έκανα πληγές από την πρώτη μέρα ενώ αν είχε πιάσει σωστά όπως ισχυρίζονταν κανονοκά δεν θα'πρεπε...

 

την κ.Παντούλα την γνώρισες η ίδια; σε βοήθησε αρκετά; να απευθυνθώ εκεί αν είναι. σήμερα μιλησα κ μια φίλη μου Γιαννιώτισσα και μου είπε οτι στο Χατζηκώστα κάνουν και ειδικά μαθήματα για το θηλασμό (ανεξάρτητα αυτών της ψυχοπροφυλακτικής) οπότε μάλλον θα είναι πιο σχετκοί.

σ'ευχαριστώ πολύ και να χαίρεσαι το μικρούλη σου:D

 

Υ.Γ. κάτι άσχετο...το μελίτα είναι το κανονικό σου όνομα; θέλω να βγάλω την κόρη μου κάπως έτσι ή μελίσσα ή μελισσάνθη αλλά δεν ξέρω καμία με παρόμοιο όνομα (εκτός της ποιήτριας μελισσανθης)...

Link to comment
Share on other sites

σου στειλα π.μ., αλλά δεν μου το βγάζει στα απεσταλμένα.

Αν δεν το έλαβες και ενδιαφέρεσαι, πες μου να στο ξαναστείλω.

 

Ν76 το έλαβα και σου απάντησα. σ'ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

melita στο Πανεπιστημιακό γέννησα και έκανα μαθήματα με την Μαρίνα τη Ζέρβα η οποία μου είναι πολύ συμπαθής αλλά δεν απευθύνθηκα εκεί, αν και το σκέφτηκα,να σου πω γιατί. Η Μαρίνα ήταν σε γενικές γραμμές υπέρ του θηλασμού αλλά απογοητεύτηκα λίγο γιατί αν ακουλουθήσα τις συμβουλές για θηλασμό με πρόγραμμα και να δίνω συμπλήρωμα τις πρώτες μέρες δεν ξερω αν θα θήλαζα ακόμη, αφού μέχρι και σήμερα η μικρή θηλάζει όποτε θέλει και όσο θέλει.

επίσης οι μαίες εκεί με βοηθήσανε να βάλω τη μικρή στο στήθος αλλά παρ΄'ολα αυτά έκανα πληγές από την πρώτη μέρα ενώ αν είχε πιάσει σωστά όπως ισχυρίζονταν κανονοκά δεν θα'πρεπε...

 

την κ.Παντούλα την γνώρισες η ίδια; σε βοήθησε αρκετά; να απευθυνθώ εκεί αν είναι. σήμερα μιλησα κ μια φίλη μου Γιαννιώτισσα και μου είπε οτι στο Χατζηκώστα κάνουν και ειδικά μαθήματα για το θηλασμό (ανεξάρτητα αυτών της ψυχοπροφυλακτικής) οπότε μάλλον θα είναι πιο σχετκοί.

σ'ευχαριστώ πολύ και να χαίρεσαι το μικρούλη σου:D

 

Υ.Γ. κάτι άσχετο...το μελίτα είναι το κανονικό σου όνομα; θέλω να βγάλω την κόρη μου κάπως έτσι ή μελίσσα ή μελισσάνθη αλλά δεν ξέρω καμία με παρόμοιο όνομα (εκτός της ποιήτριας μελισσανθης)...

 

Καταρχήν αν και θα ήθελα δεν λέγομαι μελίτα, απλά μου αρέσει κι εμένα. Είναι πολύ γλυκό όνομα όπως και το νεφέλη. Όπως κι αν ονομάσεις το μωρό σου να σου ζήσει.

Όσον αφορά για το Χατζηκώστα, όταν γέννησα τις πρώτες 2-3 ημέρες μου έδειξε η κα Παντούλα τα σχετικά. Πάντως όλες οι μαίες εκεί είναι και παλιές και γνωρίζουν περί θηλασμού καθώς παλαιά έκαναν και μαθήματα, πέρισυ δεν έκαναν λόγω έλλειψης προσωπικού. Οπότε πιστεύω θα βρεις κάποια βοήθεια αν απευθυνθείς εκεί. Αν πας στην μαιευτική κλινική ακριβώς πριν την αίθουσα τοκετού υπάρχει ο θάλαμος όπου γίνεται η συμβουλευτική για το θηλασμό, είναι ένα ιδιαίτερο δωμάτιο, που χρησιμοποιούσα για να θηλάσω το μωρό όταν είχε κόσμο στο δωμάτιο. Τα πρωινά υπάρχει τουλάχιστον μια μαία.

Το κεντρικό τηλ. του νοσοκομείου είναι 2651080111.

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο στη διάθεσή σου.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το έχετε δει για κοντούς χαλινούς κτλ.

Μήπως το μωρό σου δεν ανοίγει καλά το στόμα του και μπορεί να σε βοηθήσει ένας οστεοπαθητικός;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το έχετε δει για κοντούς χαλινούς κτλ.

Μήπως το μωρό σου δεν ανοίγει καλά το στόμα του και μπορεί να σε βοηθήσει ένας οστεοπαθητικός;

 

Όχι, δεν το έχω κοιτάξει. Μπορεί να έχει κοντό χαλινό παρ'όλο που η γλωσσίτσα της, όταν τη βγάζει φτάνει μέχρι το κάτω μέρος του σαγονιού; Τετάρτη θα πάμε στον παιδίατρο οπότε δεν χάνω κάτι να του πω να ρίξει μια ματιά.

Για το άνοιγμα δεν ξέρω. Μου δίνει την εντύπωση ότι το ανοίγει αρκετά αλλά όταν πιάνει το στήθος νομίζω ότι σφίγγει τα χειλάκια της... Αν μας δει κάποια εξειδικευμένη σύμβουλος ή μαία λογικά θα το καταλάβει αν είναι αυτό, έτσι δεν είναι; Κοίταξα για οστεοπαθητικούς και ο πιο κοντινός είναι Θεσσαλονίκη, 3,5 ώρες μακριά :roll:

Link to comment
Share on other sites

:evil::evil:Προχθές πήγαμε στον παιδίατρο και του ζήτησα να ρίξει μια ματιά μήπως έχει κοντό χαλινό γλώσσας η μικρή και μόνο που δεν με έδειρε...Το θεώρησε βλακεία, σαν να του έλεγα κάτι τρελό...:twisted::twisted: Τα νεύρα μου...τι θα πάθαινε να κοιτάξει???

Οπότε τώρα περιμένω πότε θα πάρει άδεια ο σύζυγος για να πάμε Γιάννενα (melita ξανά ευχαριστώ για τη βοήθεια) και αν δεν δούμε βελτίωση θα πάμε Πάτρα....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το έχω κοιτάξει. Μπορεί να έχει κοντό χαλινό παρ'όλο που η γλωσσίτσα της, όταν τη βγάζει φτάνει μέχρι το κάτω μέρος του σαγονιού; Τετάρτη θα πάμε στον παιδίατρο οπότε δεν χάνω κάτι να του πω να ρίξει μια ματιά.

Για το άνοιγμα δεν ξέρω. Μου δίνει την εντύπωση ότι το ανοίγει αρκετά αλλά όταν πιάνει το στήθος νομίζω ότι σφίγγει τα χειλάκια της... Αν μας δει κάποια εξειδικευμένη σύμβουλος ή μαία λογικά θα το καταλάβει αν είναι αυτό, έτσι δεν είναι; Κοίταξα για οστεοπαθητικούς και ο πιο κοντινός είναι Θεσσαλονίκη, 3,5 ώρες μακριά :roll:

 

η αμαρετο σου προτεινε ορθα τον οστεοπαθητικο, ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τη μικρη μου, μας ειδε συμβουλος την 3η της μερα ,μετα απο παροτρυνση της πηγαμε στον οστεοπαθητικο οταν ηταν 3 εβδομαδων και μεσα στο σαραντισμα καταφεραμε να θηλαζει χωρις να υποφερω κ μαλιστα να το απολαμβανω κιολας. Μενω Αθηνα και πολυ θα ηθελα να σε βοηθησω, σε καταλαβαινω απολυτα....ενιωθα σαν να εχω μια ταναλια να με σφιγγει....φριχτος πονος:-(

 

αν και θελεις για πατρα, θα σου δωσω το τηλ του οστεοπαθητικου στην αθηνα, δεν ξερεις ποτε, στο κατω κατω ισως να γνωριζει καποιον που θα μπορουσε να σε βοηθησει εστω στην πατρα(ειναι μελος του συνδεσμου οστεοπαθητικης, πατερας 2 παιδιων και πολυ καλος ανθρωπος!)...:Δημ. Μπουλανζε, 210 72 22 401.

 

σου ευχομαι συντομα να το ξεπερασετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αμαρετο σου προτεινε ορθα τον οστεοπαθητικο, ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τη μικρη μου, μας ειδε συμβουλος την 3η της μερα ,μετα απο παροτρυνση της πηγαμε στον οστεοπαθητικο οταν ηταν 3 εβδομαδων και μεσα στο σαραντισμα καταφεραμε να θηλαζει χωρις να υποφερω κ μαλιστα να το απολαμβανω κιολας. Μενω Αθηνα και πολυ θα ηθελα να σε βοηθησω, σε καταλαβαινω απολυτα....ενιωθα σαν να εχω μια ταναλια να με σφιγγει....φριχτος πονος:-(

 

αν και θελεις για πατρα, θα σου δωσω το τηλ του οστεοπαθητικου στην αθηνα, δεν ξερεις ποτε, στο κατω κατω ισως να γνωριζει καποιον που θα μπορουσε να σε βοηθησει εστω στην πατρα(ειναι μελος του συνδεσμου οστεοπαθητικης, πατερας 2 παιδιων και πολυ καλος ανθρωπος!)...:Δημ. Μπουλανζε, 210 72 22 401.

 

σου ευχομαι συντομα να το ξεπερασετε!

 

Daf σ'ευχαριστώ! Θα πάμε από την επόμενη εβδομάδα στα Γιάννενα για να δούμε τη μαία που σύστησε η melita για να τσεκάρω σίγουρα ότι δεν φταίει η θέση ή ο τρόπος που πιάνει και μετά θα κοιτάξω προς την κατεύθυνση που λέτε γιατί δεν αντέχεται άλλο... Βρήκα τον οστεοπαθητικό που προτείνεις και εδώ: http://www.osteopathy.gr/portal/

Αν δεν γίνει κάτι και με την μαία θα τηλεφωνήσω και ελπίζω να μπορέσει να μας βοηθήσει με κάποιο τρόπο. Αλήθεια πόσες φορές χρειάστηκε να πας; Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ακόμη και το ενδεχόμενο να έρθουμε Αθήνα αν χρειαστεί...με συγκρατεί μόνο το ότι θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία για τη μικρή...

άντε να δούμε θα καταφέρουμε και εμείς κάποια στιγμή να απολαύσουμε τον θηλασμό...διαβάζω που το γράφετε και μου φαίνεται αδιανόητο:( Η μόνη απόλαυση αυτή τη στιγμή είναι που βλέπω τη μικρή μου να μεγαλώνει μέρα με τη μέρα με το δικό μου γάλα και να είναι χαρούμενη. Αυτό μου δίνει και κουράγιο εξάλλου για να συνεχίσω γιατί διαφορετικά θα είχα σταματήσει προ πολλού..

Link to comment
Share on other sites

άντε να δούμε θα καταφέρουμε και εμείς κάποια στιγμή να απολαύσουμε τον θηλασμό...διαβάζω που το γράφετε και μου φαίνεται αδιανόητο:-( Η μόνη απόλαυση αυτή τη στιγμή είναι που βλέπω τη μικρή μου να μεγαλώνει μέρα με τη μέρα με το δικό μου γάλα και να είναι χαρούμενη. Αυτό μου δίνει και κουράγιο εξάλλου για να συνεχίσω γιατί διαφορετικά θα είχα σταματήσει προ πολλού..

 

εισαι πολυ δυνατη και μπραβο σου!!!!σου εχω ευχαριστο, μονο μια φορα χρειαστηκε να παμε!!!:-D μου ζητησε να τον ενημερωσω για την πορεια μας και αν χρειαζοταν θα ξαναπηγαιναμε, αλλα μεσα σε μια εβδομαδα απο την επισκεψη ηταν ολα πολυ πολυ καλυτερα!!

 

κι εμενα ετσι αδιανοητο μου φαινοταν.....:? ενιωθα πως δεν θα καταφερω να τη θηλασω αλλο, εκανα υπομονη μεχρι την Δευτερα, μεχρι την Πεμπτη, αντε και μεχρι την Κυριακη....ωσπου μια ωραια μερα ο πονος μειωθηκε πολυ κ επειτα ακομα πιο πολυ....!!αλλο προβλημα που ειχα ηταν η μεγαλη ροη, η μικρη μου 'δαγκωνε' για να τη ρυθμισει, βοηθησε λοιπον να τη θηλασω ξαπλωμενη μπρουμυτα πανω μου, κι εγω ανασκελα κ να της συγκρατω το κεφαλακι:η ροη μειωνοταν, το ιδιο και η ενταση που ειχε η μπεμπα. Βοηθησε επισης να της ανοιγω το στοματακι και να της φτιαχνω τα χειλακια ωστε να ειναι στρογγυλα γυρω απο τη θηλαια αλω (οπως βαζουμε κραγιον πχ!) και οχι προς τα μεσα.

 

Αυτο που εκανε ο οστεοπαθητικος ηταν να 'χαλαρωσει'κατα καποιο τροπο με διαφορες κινησεις τα σαγονακια της ετσι ωστε να μη με σφιγγει. Μας ειδε κ πως θηλαζαμε. Η επισκεψη κρατησε μια-μιαμιση ωρα περιπου. Μας εδωσε και αλλες συμβουλες, πχ πως να την κραταμε για να δυναμωνει η σπονδυλικη στηλη κτλ...πολυ καλος !:)

 

ελπίζω πραγματικα να μη χρειαστει να κανεις τετοιο ταξιδι και να σας βοηθησει αποτελεσματικα η μαια, αλλα δεν χανεις κ τιποτα να του κανεις ενα τηλεφωνημα, ισως γνωριζει καποιον που να βρισκεται κοντα σας. να σκεφτεσαι οτι δεν εισαι η μονη που τα περνας και οτι υπαρχουν λυσεις!

 

καλη τυχη και ο,τι θες ρωτα!!

Link to comment
Share on other sites

Daf μου δίνει δύναμη η μικρή μου αλλιώς δεν.... Περάσατε πάντως και εσείς δύσκολες μέρες ε;; Τουλάχιστον όλα καλά τώρα! Θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο. Πολύ καλό αυτό που είπες ότι σας είδε μόνο μια φορά. Για να δούμε...ελπίζω σύντομα να έχω και εγώ ευχάριστα να σας πω:D

Παρεμπιπτόντως η μικρή σου είναι σκέτη γλύκα, φτου φτου:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για να μην τρέχουμε συνέχεια (δεν είναι εύκολο και για τον καλό μου να παίρνει συνέχει άδειες και δεν είναι εύκολο να κάνω ταξίδια μόνη με τη μικρή..) έκλεισα τελικά ραντεβού με τον οστεοπαθητικό στις 14 του μήνα και μέχρι τότε κάνω υπομονή και ευχές για να δούμε βελτίωση μετά από αυτή την επίσκεψη:) Και μιας που θα πάμε Αθήνα γι'αυτό ίσως δούμε και κάποια σύμβουλο θηλασμομύ για να δει μήπως είναι κάτι άλλο.

Θα ενημερώσω και πάλι για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχομαι καλη τυχη!!!!:) βρηκες τον μπουλανζε τελικα ή αλλον; θα ελεγα να κλεισεις κ με καποια συμβουλο γιατι γενικα πεφτει πολλη δουλεια , ειναι λιγες!μακαρι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε!!:)

Με τον Μπουλανζέ κλείσαμε τελικά. Μου φάνηκε πολύ φιλικός. Θα πάμε Δευτέρα μήπως χρειαστεί να μας ξαναδει μετά από 3-4 μέρες.

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις. Λες να κλείσω και με σύμβουλο από τώρα; Μάλλον αυξηθήκαμε όσες θηλάζουμε. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σας και χαίρομαι που δεν είναι μοναδικό, όπως πίστευα μέχρι τώρα.

 

Είχα κάνει μαθήματα θηλασμού στο Κέντρο του μαιευτηρίου Έλενα, με μαίες ιδιωτικά και στο σπίτι και με είδε και σύμβουλος θηλασμού η οποία όμως στο συγκεκριμένο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα. Η μικρή, αν και ανοίγει αρκετά καλά, μετά κλείνει πολύ γρήγορα και σφιχτά σαν τανάλια. Επομένως, η τελευταία μου ελπίδα είναι ο οστεοπαθητικός, αν και μου φαίνεται κάπως τραβηγμένο ομολογώ.

 

Ήθελα μόνο να ρωτήσω αν είναι ακριβώς το "σπορ".

 

Ευχαριστώ πολύ!

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

εννοεις αν ειναι ακριβο;αν καταλαβα καλα....

 

στην αθηνα υπαρχουν 2 οστεοπαθητικοι που αναλαμβανουν κ μωρα...θα μπορουσε να ειναι παρα πολυ ακριβο, αλλα ειναι οσο μια επισκεψη ...60 -70 ευρω περιπου...αν εχεις ασφαλισει το μωρο στο δημοσιο, θα προσκομισεις την αποδειξη του ιδιωτη γιατρου στον ΟΠΑΔ και θα παρεις πισω ενα μερος..

 

τραβηγμενο μπορει να ακουγεται, αλλα πιστεψε με, δεν ειναι. αν ενα μωρο για διαφορους λογους ειναι σφιγμενο, με απαλες κινησεις μπορει ενας οστεοπαθητικος να το χαλαρωσει..πιο πολυ μοιαζει με θεραπευτικο μασαζ , αλλα πολυ πολυ ηπιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...