Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα!Βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα και πριν μια εβδομάδα εμφανίστηκε ενας σταυρός λεύκωμα στα ούρα.Μετά από εξέταση ούρων 24 ωρών η τιμή είναι 289.Έχω αγχωθεί λιγάκι.Εχει καμια σας κάτι παρόμοιο;Να πω πως πιέση έχω χαμηλή (11 με 7).Την ελέγχω συχνά.Ειλικρινά κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη μήπως καταφέρω να ηρεμήσω.

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι σου ειπε ο γιατρος σου βρε κοριτσι??? εγω πιστευω πως το λευκωμα στα ουρα ειναι πολυ συχνο φαινομενο στις εγκυμονουσες. μην ανησυχεις καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

τι σου ειπε ο γιατρος σου βρε κοριτσι??? εγω πιστευω πως το λευκωμα στα ουρα ειναι πολυ συχνο φαινομενο στις εγκυμονουσες. μην ανησυχεις καλη συνεχεια

Ο γιατρός είναι καθησυχαστικός και είπε πως θα το παρακολουθούμε.Αν ανεβεί κι άλλο θα κάνουμε περαιτερω εξετάσεις.

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα και πριν μια εβδομάδα εμφανίστηκε ενας σταυρός λεύκωμα στα ούρα.Μετά από εξέταση ούρων 24 ωρών η τιμή είναι 289.Έχω αγχωθεί λιγάκι.Εχει καμια σας κάτι παρόμοιο;Να πω πως πιέση έχω χαμηλή (11 με 7).Την ελέγχω συχνά.Ειλικρινά κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη μήπως καταφέρω να ηρεμήσω.

 

Ειχα κ εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη απο την 30 εβδομαδα περιπου.στην αρχη ιχνη λευκωματος κ μετα περισσοτερο(δεν θυμαμαι ακριβως ποσο.)παντως η γιατρος μου ηταν πολυ καθησυχαστικη.το μονο που μου ειχε τονισει ηταν παααραα πολυ νερο (Κ στην 1 εγκυμοσυνη κ τωρα δεν μπορουσα να πιω σχεδον καθολου)κ δεν ξερω τι ρολο παιζει στο λςυκωμα.με το καλο το παιδακι σου!!!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

Κι αν κάποιος έχει λεύκωμα τί γίνεται; Είναι κακό;

 

Θα κάνω κι εγώ μέσα στην εβδομάδα εξέταση για λεύκωμα. Σε 24ωρη βάση μου είπε ο γιατρός. Βασικά μου είπε να κάνω την εξέταση αυτή λόγω πρηξίματος των ποδιών, αν και πίεση έχω χαμηλή.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ,

Στην εγκυμοσύνη μου εμφανισα και εγω λευκωμα και μαλιστα κοντα στην 28 εβδομαδα.

Κατευθείαν ο γιατρος μου συνεστησε να κοψω τελειως το αλατι οποτε μεχρι και που γεννησα ετρωγα τα παντα αναλατα και επινα παρα πολυ νερο.

Παρολα αυτα το λευκωμα μου ανεβηκε δραματικα σε εξεταση 24ωρου πηγε γυρω στο 750 οπότε και μπηκα για καισαρικη γιατι υπηρχε κινδυνος εκλαμψιας.

Να σημειωσω οτι και εγω ειχα χαμηλη πιεση και αρκετα πρησμενα ποδια.

 

Δεν τα γραφω για να τρομαξω κανεναν αλλα θελει μεγαλη προσοχη και παρακολουθηση.

Ελλατωσε το αλατι και πινε πολυ νερο και ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου σου.

Ευχομαι με το καλο το μωρακι σου!

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Στην εγκυμοσύνη μου εμφανισα και εγω λευκωμα και μαλιστα κοντα στην 28 εβδομαδα.

Κατευθείαν ο γιατρος μου συνεστησε να κοψω τελειως το αλατι οποτε μεχρι και που γεννησα ετρωγα τα παντα αναλατα και επινα παρα πολυ νερο.

Παρολα αυτα το λευκωμα μου ανεβηκε δραματικα σε εξεταση 24ωρου πηγε γυρω στο 750 οπότε και μπηκα για καισαρικη γιατι υπηρχε κινδυνος εκλαμψιας.

Να σημειωσω οτι και εγω ειχα χαμηλη πιεση και αρκετα πρησμενα ποδια.

 

Δεν τα γραφω για να τρομαξω κανεναν αλλα θελει μεγαλη προσοχη και παρακολουθηση.

Ελλατωσε το αλατι και πινε πολυ νερο και ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου σου.

Ευχομαι με το καλο το μωρακι σου!

 

Σήμερα πήγα τα ούρα για εξέταση. Ελπίζω το απόγευμα να βγούνε τα αποτελέσματα γιατί έχω τρελαθεί από την ανησυχία μου και να ' ναι όλα καλά.

Νερό πίνω η δόλια (περίπου 3 λίτρα την ημέρα) αλλά με το αλάτι έχω ένα θέμα. Γενικά δεν θέλω πολύ αλάτι αλλά τελείως ανάλατα δεν μπορώ...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

me to kalo να ερθει το μωρακι σου καλη μου κ εγω ειχα λευκομα στα ουρα και προσεχα πολυ το αλατι κ το κριμενο αλατι σε ψωμι μπισκοτα τα παντα αναλατα ελενχα την πιεση μου 3 φορεσ την ημερα ολαλ θα πανε μια χαρα μην ανησιχεισ κοπελα μου

.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα τα ούρα για εξέταση. Ελπίζω το απόγευμα να βγούνε τα αποτελέσματα γιατί έχω τρελαθεί από την ανησυχία μου και να ' ναι όλα καλά.

Νερό πίνω η δόλια (περίπου 3 λίτρα την ημέρα) αλλά με το αλάτι έχω ένα θέμα. Γενικά δεν θέλω πολύ αλάτι αλλά τελείως ανάλατα δεν μπορώ...

αχ θα τα φασ ΤΕΛΤΙΩΣ ΑΝΑΛΑΤΑ ;););)

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αστα να πανε. το λευκωμα ειναι ατιμο πραγμα! ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη και εκτος απο αυτο ειχα και ζαχαρο! διπλο το κακο!! αν εχεις χαμηλη πιεση και δεν εχεις πριξηματα δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα .κοβεις το αλατι,πολλα φρουτα και λαχανικα,κοκκινο κρεας και κοτοπουλο (οχι λιπαρα σαλτσες και πολλα καρυκευματα). ειναι βασανο το φαγητο,γιατι χωρις λιγο αλατακι δεν τρωγεται αλλα........ εγω τον τελευταιο μηνα εκανα καθε εβδομαδα ξεταση ουρων 24ωρου και με τα πρωτα συμπτωματα πηγα και με προκληση γεννησα γιατι φοβοταν η γιατρος μου μην κανει κανενα αποτομο ¨πικ¨το λευκωμα και κανω προεκλαμψια. ετσι γεννησα σχεδον 3 εβδομαδες νωριτερα απο την πητ μου.Τωρα στη δευτερη εγκυμοσυνη τα προσεχω ολα απο την αρχη γιατι αφου εκανα στην πρωτη υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να ξανακανω.Βεβαια τις παρασπονδιες μου τις κανω που και που αλλα τωρα ξερω και προσεχω. Υπομονη κοριτσακι και με αρκετη προσοχη ολα καλα θα πανε!!Με το καλο το νινι σου!!

Link to comment
Share on other sites

αστα να πανε. το λευκωμα ειναι ατιμο πραγμα! ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη και εκτος απο αυτο ειχα και ζαχαρο! διπλο το κακο!! αν εχεις χαμηλη πιεση και δεν εχεις πριξηματα δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα .κοβεις το αλατι,πολλα φρουτα και λαχανικα,κοκκινο κρεας και κοτοπουλο (οχι λιπαρα σαλτσες και πολλα καρυκευματα). ειναι βασανο το φαγητο,γιατι χωρις λιγο αλατακι δεν τρωγεται αλλα........ εγω τον τελευταιο μηνα εκανα καθε εβδομαδα ξεταση ουρων 24ωρου και με τα πρωτα συμπτωματα πηγα και με προκληση γεννησα γιατι φοβοταν η γιατρος μου μην κανει κανενα αποτομο ¨πικ¨το λευκωμα και κανω προεκλαμψια. ετσι γεννησα σχεδον 3 εβδομαδες νωριτερα απο την πητ μου.!

 

Πω πω! Τώρα καρααγχώθηκα. Και το θέμα είναι ότι τα αποτελέσματα βγαίνουν αύριο το απόγευμα. Βασικά έχω χαμηλή πίεση αλλά πρησμένα άκρα. Μέχρι και το τέτοιο μου πρησμένο είναι.

Το καλό είναι οτι μονάχα οτι τελική μου έχει δώσει 29 Ιουνίου,όπερ και σημαίνει πως αν προκύψει πρόβλημα είμαι σχεδόν τελειόμην, οπότε θα πάω με πρόκληση και δεν θα κινδυνέψει ο μπέμπης.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Το λεύκωμα εξακολουθούμε να το παρακολουθούμε με εξέταση ούρων 24ωρου.Το θετικό ειναι πως δεν έχει ανεβεί.Είναι 270.Έκανα και πάλι σήμερα και περιμένω τα αποτελέσματα.Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι και αγχώνομαι.Απλά προσπαθώ να το ελέγξω.Πίνω όσο περισσότερο νερό μπορώ, έκοψα ΕΝΤΕΛΩΣ το αλάτι και τρώω όσο περισσότερο κρεας γίνεται κάθε μέρα.Πίεση ευτυχώς πολυ χαμηλή.Ταμαρ υπομονή κοντεύουμε!:P

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

205 με όριο το 170 έδειξε τελικά η εξέταση...:(

Τώρα περιμένω να με πάρει ο γιατρός να μου πει τι θα κάνω. Ελπίζω να με πάρει σήμερα γιατί απ' οτι ξέρω ιατρείο δεν έχει την Πέμπτη.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλο το μωρακι σου!!ανεβασα λευκωμα στην 27 βδομαδα και σε αιμα και σε 24 ωρα ουρα.εκοψα αλατι περπατουσα πολυ και με κανονικη παντα πιεση γεννησα με καισαρικη τομη και ολα πηγαν μια χαρα.περιττο να σου πω οτι ειμουν ολη σαν ενα τεραστιο μπαλονι.μην ανχωνεσαι αν η πιεση σου ειναι κανονικη.

Link to comment
Share on other sites

με το καλο το μωρακι σου!!ανεβασα λευκωμα στην 27 βδομαδα και σε αιμα και σε 24 ωρα ουρα.εκοψα αλατι περπατουσα πολυ και με κανονικη παντα πιεση γεννησα με καισαρικη τομη και ολα πηγαν μια χαρα.περιττο να σου πω οτι ειμουν ολη σαν ενα τεραστιο μπαλονι.μην ανχωνεσαι αν η πιεση σου ειναι κανονικη.

 

Η πίεση μου είναι χαμηλή συνήθως.

Η καισαρική σχετίζεται με το λεύκωμα;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η αλήθεια είναι οτι έχω απίστευτα πρησμένα άκρα (μέχρι και τα χείλη του...κατάλαβες) και έχω πάρει και αρκετά κιλά. Λες δηλ. να μου πει για καισαρική; Οχι οτι έχω πρόβλημα. Το μωρό να είναι καλα

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η αλήθεια είναι οτι έχω απίστευτα πρησμένα άκρα (μέχρι και τα χείλη του...κατάλαβες) και έχω πάρει και αρκετά κιλά. Λες δηλ. να μου πει για καισαρική; Οχι οτι έχω πρόβλημα. Το μωρό να είναι καλα

Το δικό μου λεύκωμα είναι 271.Ο γιατρός μου είπε να μετράω καθημερινά την πίεση.Ευτυχώς είναι 11 με 7.Τα άκρα μου είναι κι εμένα πρησμένα.Έχω βάλει 9 κιλά.Και μου είπε να προσέξω να μην βάλω πάνω από 2 κιλά την εβδομάδα γιατί τα πολλά κιλά δυσχεραίνουν την κατάσταση.Μην αγχώνεσαι, κοντεύεις.Κρίσεις αγχους έχω κι εγώ, απλά προσπαθώ να το παλεψω.Πες μας τι σου είπε ο δικός σου γιατρός.

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου λεύκωμα είναι 271.Ο γιατρός μου είπε να μετράω καθημερινά την πίεση.Ευτυχώς είναι 11 με 7.Τα άκρα μου είναι κι εμένα πρησμένα.Έχω βάλει 9 κιλά.Και μου είπε να προσέξω να μην βάλω πάνω από 2 κιλά την εβδομάδα γιατί τα πολλά κιλά δυσχεραίνουν την κατάσταση.Μην αγχώνεσαι, κοντεύεις.Κρίσεις αγχους έχω κι εγώ, απλά προσπαθώ να το παλεψω.Πες μας τι σου είπε ο δικός σου γιατρός.

 

 

Απλά να κόψω το αλάτι και τα αλλαντικά. Το 205 είναι μια χαρά για την εγκυμοσύνη γιατί το 300 είναι το όριο στην περίπτωσή μας. Άρα τέλος καλό,όλα καλά. :-P

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Απλά να κόψω το αλάτι και τα αλλαντικά. Το 205 είναι μια χαρά για την εγκυμοσύνη γιατί το 300 είναι το όριο στην περίπτωσή μας. Άρα τέλος καλό,όλα καλά. :-P

 

Να είδες; Μια χαρά όλα, κούκλα μου. Βρε συ από μέρα σε μέρα γεννάς. Αντε με το καλό. Είναι υπέροχο που άλλο ένα μωρό θα έρθει στον κόσμο, να το χαρείς κι εσύ και όλη σου η οικογένεια. Φιλιά!

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να είδες; Μια χαρά όλα, κούκλα μου. Βρε συ από μέρα σε μέρα γεννάς. Αντε με το καλό. Είναι υπέροχο που άλλο ένα μωρό θα έρθει στον κόσμο, να το χαρείς κι εσύ και όλη σου η οικογένεια. Φιλιά!

 

Σ'ευχαριστώ, να' σαι καλά :P

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!Όλες αυτές τις μέρες που μεσολάβησαν εξακολουθούμε να παρακολουθούμε το λεύκωμα με 24ωρα ούρα.Μια κατεβαίνει μια ανεβαίνει.Με έχει τρελάνει.Ο γιατρός ήθελε να φτάσω στην 37η εβδομάδα για αυτό και έκανα εξέταση ούρων 24 ωρών δυο φορές την εβδομάδα!!Μου είπε πως ίσως αυτή την εβδομάδα να πάω για προγραμματισμένη γιατί δεν θέλει να το ρισκάρει.Θα δούμε.Ένα μικρό άγχος η αλήθεια είναι το έχω!Και όσο πλησιάζει ο καιρός γίνομαι όλο και πιο ανυπόμονη να κρατήσω το μωράκι μου στην αγκαλιά μου και ανακουφισμένη να πω πως όλα πήγαν καλά!!!!!!!!!!!!:P

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...