Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφονηπιακοί σταθμοί Περιστέρι


Recommended Posts

ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ 3 ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ .....ΓΕΝΙΚΑ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ 'Η ΑΡΝΗΤΙΚΟ( ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΕ PM)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Τελικα ΒΑΒYLAND διάλεξα. Το golden world με εχει κατατάξει σε αυτόν στηνΑνθούπολη που δεν μου αρεσε καθόλου και το Αστεράκι ενώ είναι πολύ καλύτερο εμαθα οτι εχει κοντα κεραιες κινητης τηλεφωνίας σε μια κοντινη πολυκατοικια και δεν θέλω να το ρισκάρω.....αν δεν το ήξερα οκ ....αλλά τώρα γιατί να το κάνω ! Κρίμα γιατί είναι πολύ καλός .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΣΥΓΓΝΩΜΗ αλλα τώρα το είδα! Εγω είχα τον γολγοθα να μαθει το παιδι να πηγαίνει παιδικό!!!! Τον ξεκινησα και εγω τώρα στις 5/9. Μέχρι στιγμής καλά τα βλέπω. Οι δασκάλες προσχαρες και εξυπηρετικές με υπομονή ! Ο δικός μου πηγε 2 μερες χωρίς φασαρίες και ανετα...αφού εκανα τον σταυρό μου !!!! και την Τρίτη μέρα ...ξεκίνησε !!!!! Φασαρία στο σχολικό ,φασαρία στο σχολειο ...αλλά μεχρι να καταλαβει οτι έφυγα!!!!Σήμερα επιτέλους μπηκε χωρίς κλαματα στο σχολικό, εχει γίνει φίλος με τον οδηγό και πιστεύω να πάνε καλά τα πράγματα!!! Αληθεια το δικό σου παιδάκι πόσο χρονών είναι? το έχεις στα πάνω παιδάκια ή στα κάτω τα μεγαλα!!!! Εγω είπα στην κα ρενα να τον πάει στα μεγάλα κάτω παρόλο που είναι 2.5 ετών γιατί εχει μαθει ολο το καλοκαίρι με τους γονείς μου να παίζει με μεγαλυτερα και θα είχαμε θέμα !!!!Οτι θέλεις αναλυτικό στείλε μου και pm

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα και ειδα το golden world και δεν μου αρεσε καθολου,απο χρηματικης αποψης και ωρων είναι οκ αλλα απο χωρο χαλια κατα την γνωμη μου και παντα οσο αναφορα το βρεφικο.Κουνιες χωρις παιχνιδια, χωρις καθισματακια φαγητου,μοκετα που λεει εκει μπουσουλανε....γεματο ψωμια,μπισκοτα και ολα τα μεγαλυτερα παιδακια καθισμενα γυρω γυρω απο το τραπεζι χωρις να κανουν τιποτα!!! την ρωτησα γιατι ήταν ετσι και μου απαντησε γιατι θα φυγουν σε λίγο,μα όλα θα φυγουν???? (η ωρα 3)και στις 2 αιθουσες που είδα??? οι οδηγοι με 2 σχολικα απέξω κάθονταν οι ανθρωποι,τι να πω,εμενα δεν μου αρεσε καθολου.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πηγα και ειδα το golden world και δεν μου αρεσε καθολου,απο χρηματικης αποψης και ωρων είναι οκ αλλα απο χωρο χαλια κατα την γνωμη μου και παντα οσο αναφορα το βρεφικο.Κουνιες χωρις παιχνιδια, χωρις καθισματακια φαγητου,μοκετα που λεει εκει μπουσουλανε....γεματο ψωμια,μπισκοτα και ολα τα μεγαλυτερα παιδακια καθισμενα γυρω γυρω απο το τραπεζι χωρις να κανουν τιποτα!!! την ρωτησα γιατι ήταν ετσι και μου απαντησε γιατι θα φυγουν σε λίγο,μα όλα θα φυγουν???? (η ωρα 3)και στις 2 αιθουσες που είδα??? οι οδηγοι με 2 σχολικα απέξω κάθονταν οι ανθρωποι,τι να πω,εμενα δεν μου αρεσε καθολου.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ και να σου πω την αλήθεια πολύ παλιο κτιριο στην ανθουπολη και οι σκάλες???? χάλια ανισόπεδες με μοκέτα απλά επάνω ....τελωσπάντων...εσύ που το πηγες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τους σταθμους αυτους ,εκτος απ'το αστερακι,τους ειχαμε δει πριν 2χρονια οταν ενδιαφερθηκαμε και εμεις για πρωτη φορα για σταθμο.Τοτε βεβαια ο babyland στεγαζοταν στο παλιο κτιριο.Δεν προτεινω αλλαγη σταθμου απ'τη στιγμη που το παιδακι εχει προσαρμοστει,αλλα εμενα δεν μου εκανε καλη εντυπωση.Φετος για καθαρα οικονομικους λογους επελεξα δημοσιο σταθμο και η διαφορα ειναι παραπανω απο αισθητη.Σε περιπτωση που στην πορεια εχετε προβληματα σας συνιστω ανεπιφυλακτα τον σταθμο "Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ",διπλα στο ALTER,Αγ.Παρασκευης 46.Τα μικρα μου ηταν 1ετους οταν ξεκινησαν (ΔΙΔΥΜΑ)και ειλικρινα προσαρμοστηκαν σε 2μερες.Την 3μερα δεν κλαψανε και εκτοτε παντα πηγαιναν και γυρνουσαν απ'το σταθμο χαρουμενα.Αφου ειχα ηδη γραψει τα παιδια ανακαλυψα τυχαια οτι η παιδιατρος μας συνεργαζοταν με το σταθμο αυτο παλιοτερα.Αυτα που μου ειπε για την υγιεινη και την ποιοτητα φαγητου και αλλα πραγματα που ο γονιος δυσκολα μπορει να ελεγξει με χαροποιησανε για την επιλογη μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

kalhspera eimai kainouria edo k exo k ego ena problhma.....to mikro prigkipopoulo mou einai 18 mhnwn k to septembrh tha einai 21 bebaia milaei leei ta panta alla den payei na fobamai mhpos mporei kapoios na me bohthisei gia thn epilogh tou brefikou?

eimai anamesa se asteraki k sthn proth proba sas parakalo thyelo syntoma ta fota sas prokeitai gia to paidi mou k noiazomai oso eseis gia ta dika sas alla mallon exetai olloi parapano gnomh gia tous paidikous sto peristeri

Link to comment
Share on other sites

kalhspera eimai kainouria edo k exo k ego ena problhma.....to mikro prigkipopoulo mou einai 18 mhnwn k to septembrh tha einai 21 bebaia milaei leei ta panta alla den payei na fobamai mhpos mporei kapoios na me bohthisei gia thn epilogh tou brefikou?

eimai anamesa se asteraki k sthn proth proba sas parakalo thyelo syntoma ta fota sas prokeitai gia to paidi mou k noiazomai oso eseis gia ta dika sas alla mallon exetai olloi parapano gnomh gia tous paidikous sto peristeri

 

καλησπερα, εγω θα σου μιλησω για το αστερακι μονο απο εμπειρια που ειχα οταν πηγα για να τον δω .Σαν χωρος καλος , πολυ καλος ....και οι κοπελες δεν μπορω να πω εξυπηρετικες.Απλα είναι το συναισθημα που εχεις οτι δεν εμεινα σε κατι ικανοποιημενη χωρις να ξερω τι. Μετα τον απεριψα οταν εμαθα για μια κεραια της wind που ειχε στα 200 μετρα (η οποία απο οτι εμαθα εχει φυγει ) . Η babyland μπορει να μην εχει τον τελειο χωρο αλλα με κρατησε η συμπεριφορα της ιδιοκτητριας και των δασκαλων . ενιωσα οτι αγαπουν και σκεφτονται τα παιδια και λατρευουν αυτο που κανουν . Οποτε προτιμησα να παω το παιδι μου σε ενα μικρο παιδικο που θα του προσφερουν αγαπη και ενδιαφερον παρα στον σουπερ ντουπερ χωρο με τελειες εγκαταστασεις και να το βλεπουν σαν ...ευρω. Ειμαστε εκει απο τον Σεπτεμβρη και είμαι απολυτα ικανοποιημενη , δειχνουν τρομερη αγαπη στα παιδια . Ο γιος μου λατρευει την δασκαλα του , τον οδηγο και κανει σαν τρελος να πηγαίνει!!! και φαντασου οτι τον στελνω απο τις 6.30 μεχρι τις 4.45 .....και δεν βαριεται καθολου.Συνεχως κανουν χειροτεχνιες ,μαθαινουν πολλα πραγματα και θεωρω οτι σε μικρους χωρους να φιλας παιδια είναι πολυ πιο δυσκολο γιατι πρεπει να τα απασχολεις συνεχεια . Τελος ηταν ο μονος παιδικος που εχει στο τμημα του 13 παιδακια , ενω αλλοι εβαζαν και 20-23 , ασχεετα τι μου ελεγαν αρχικα και τι ειχα μαθει απο αλλους .Στον δικό μας στην πορεια της χρονιας οταν ηρθαν και αλλα παιδακια τα χωρισε σε δυο τμηματα 12 και 13 ατομα .Για μενα ηταν σημαντικο.Ελπιζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα , αν οχι σε παιδικο αλλα στο τροπο που εγω σκεφτηκα να επιλεξω καποιον (φαντασου οτι επι ενα χρονο εψαχνα καποιον που να εχει τα παντα , χωρους ,λιγα παιδια , να φερονται με αγαπη και ενδιαφερουν, σουπερ ντουπερ εγκαταστασεις ....).

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια θα στειλω τη κορη μου στο Αστερακι

α) διοτι ειχα φιλες ευχαριστημενες

β) διοτι απο οτι εχω ενημερωθει χωρις να εχω εγγυησεις βεβαια και απο τον δημο Περιστεριου και απο τον παιδικο σταθμο η κεραια εχει απομακρυνθει..

γ) διοτι η διευθυντρια συμπεριφερθηκε πολυ ανθρωπινα και τιμια κατα την "ερευνα αγορας" οταν τους επισκεφθηκα ενω θα μπορουσε να κοιταει μονο τα ευρω..

δ) ειναι απο τους θεωρητικα οικονομικους

ε) δεν διαθετει σουπερ ντουπερ εγκαταστασεις αν συγκρινουμε με Παραμυθενιο Πυργο η Φραγκη..

 

τωρα στην πραξη τι θα προκυψει και πως θα ειναι αυτο θα σας το πω πολυ αργοτερα.. μη ξεχναμε οτι καθε γονιος ψαχνει συγκεκριμενα πραγματα για το παιδι του και καθε παιδια αντιδρα διαφορετικα σε μια συνθηκη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θα σας δωσω μια συμβουλη και αν θελετε την ακολουθειτε!μην παρασυρεστε απο τα μεγαλα και εντυπωσιακα κτηρια,τα πολλα παιδια και τις πολλες παροχες ενος παιδικου σταθμου.υπαρχουν και οι εξαιρεσεις σιγουρα αλλα κατα κυριο λογο να επιλεγετε μικρους και οικογενειακους σταθμους χωρις υπερβολικο αριθμο παιδιων και με δασκαλες οι οποιες να ειναι χρονια σε αυτους.διοτι

1ον οι δασκαλες που ειναι χρονια σε ενα σταθμο σημαινει οτι:ειναι ικανοποιημενοι οι γονεις και οι εργοδοτες τους απο αυτες, αλλα και οτι οι δασκαλες κανουν ευχαριστα τη δουλεια τους και εχουν εμπειρια που ειναι πολυ σημαντικο.

2ον οι μεγαλοι σταθμοι κοιταζοντας να εντυπωσιασουν εμας τους γονεις επιβαρυνουν τα παιδια με πολλες δραστηριοτητες ακαταλληλες για την ηλικια τους οπου στο τελος τα παιδια ανχωνονται και δεν ευχαριστιουνται αυτη την τοσο τυφερη και ανεμελη ηλικια!αυτοι ειναι πιστευω που δεν βλεπουν τα παιδια μας σαν παιδια αλλα σαν ευρω...ολα γινονται μηχανικα και τυπικα.βλεπεις τμηματα με 20 παιδια το λιγοτερο και εχω ακουσει μεχρι και 40!οσες δασκαλες και αν λενε οτι εχουν θα επικρατει χαος.

Μου λενε φιλες μου εμενα στο σταθμο κανει το παιδι μου αγγλικα και υπολογιστες.ειναι δυνατον?υπερυφανευονται που φορτώνεται το παιδι τους απο τα τρια,τεσσερα ή πεντε του χρονια?λες και δεν θα τα μαθουν,δεν θα τα κανουν σε ολη τους τη ζωη!

edit admin

Link to comment
Share on other sites

Οσο για αστερακι ή babyland και οι δυο ειναι πολυ καλοι παιδικοι σταθμοι.κτηριακα καλυτερο το αστερακι αλλα και τα δυο εχουν καλες διευθυντριες και ειναι οικογενειακοι σταθμοι.το babyland βεβαια εχει πολυ καλες δασκαλες που ειναι και το πιο σημαντικο.αυτη ειναι η δικη μου αποψη!!!καλη αναζητηση και επιλογη παιδικου σταθμου για τα αγγελουδια σας!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας και μένα με ενδιαφέρει να πάω το παιδί μου που είναι 2,5 ετών σε παιδικό σταθμό στο Περιστέρι αλλα στις μέρες μας υπολογίζουμε τα λεφτά που δίνουμε, ξέρει κανεις σε τι τιμές κυμαίνονται το αστεράκι και το babyland???? σας ευχαριστώ πολυ και περιμένω με αγωνία μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια , δείτε και τον παιδικο ' ο κοσμος του παιδιού' στην οδό Χίου , που είναι με μεγάλη αυλή και τον πηγα φέτος εγώ και μεχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένη και οικονομικά αλλά και από τα υπόλοιπα .   

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για αυτούς τους τρείς σταθμούς!!! Ροδοπαρέα - Golden world - Baby planet .

 

Ευχαριστώ

στην ροδοπαρεα που πηγα και ειδα δεν μου αρεσε...χαλια εγκαταστασεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στέλνω τον μικρό μου στο Αστερακι φέτος, ειναι 2,5 ετων, και οφείλω να πω πως είμαι πολυ ικανοποιημένη. Οι κοπέλες είναι πολύ γλυκιές, το παιδί πηγαίνει και κυρίως γυρίζει χαρούμενο, έχουμε πλήρη ενημέρωση δραστηριοτήτων κι όχι απλά σημειώνω τυχαία στο τετράδιο επικοινωνίας ότι έγιναν κάποια πράγματα, και η τιμή των διδάκτρων είναι κατά τη γνώμη μου λογική. 300Ε χωρίς σχολικό, 335 με το σχολικό. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία αν μπορώ να βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από Γενάρη σκεφτόμαστε να ξεκινησουμε κι εμείς να βρούμε σταθμό για το ένα παιδάκι μας αρχικά και αν οι τιμές είναι καλές και είμαστε ευχαριστημένοι να πάει και το μικρό.

Εχω αρχίσει να ψάχνω μέσω ιντερνετ τους σταθμούς στην επριοχή (Ιλιον) και γύρω γυρω. Αποκλείω όσους έχουν κυρίως αρνητικά σχόλια και σκέφτομαι τον Κόσμο του παιδιού στο μπουρνάζι (λειτουργεί όλον τον χρόνο;) και το babyland. Επίσης το αγωγη και Φροντίδα στο Ιλιον.

Σας παρακαλώ πείτε μου τις εμπειρίες σας αν έχετε ή αν έχετα ακούσει κάτι. Το παιδί μας είναι 2,5 ετων και το μωρό 9 (αν πάνε τελικά και τα δυο το μωρό θα ξεκινησει από Σεπτέβρη που θα είναι σχεδόν 1,5.)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Κορίτσια , δείτε και τον παιδικο ' ο κοσμος του παιδιού' στην οδό Χίου , που είναι με μεγάλη αυλή και τον πηγα φέτος εγώ και μεχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένη και οικονομικά αλλά και από τα υπόλοιπα . Οποια την ενδιαφέρει με ρωτάει και με pm

 

Καλησπέρα είμαι καινούργια!!! Σκέφτομαι να στείλω κι εγώ το 11 μηνων μωρο μου στο κόσμο του παιδιού. Θα ήθελα την γνώμη σας! Επιπλέον για τον παιδικο θεία τσο τσό ΄ και baby land γνωριζετε κάτι??? ειμαι αναμεσα σε αυτους τους τρεις!!!

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλη μου. Στέλνω τα διδυμάκια μου 20 μηνών στο babyland. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη γιατί προσαρμόστηκαν μέσα σε 3 ημέρες και με πουλμανάκι. Η διευθύντρια είναι εξαιρετική αλλά η δασκάλα στο βρεφικό τμήμα είναι απίθανη. Κοντεύουν ήδη ένα μήνα εκεί καθώς έπρεπε να γυρίσω στην δουλειά μου και έχουν προσαρμοστεί τέλεια και στο ωράριο 7:00 με 16:00. Έρχονται πεντακάθαρα, φαγωμένα, ξεκούραστα και ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ! Ελπίζω να σε κάλυψα. Καλή τύχη

 

:roll:Χρηστάκος

4 years and 7 months

:P:DΠασχάλης και Παρασκευή

1 year and 8 months

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλη μου. Στέλνω τα διδυμάκια μου 20 μηνών στο babyland. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη γιατί προσαρμόστηκαν μέσα σε 3 ημέρες και με πουλμανάκι. Η διευθύντρια είναι εξαιρετική αλλά η δασκάλα στο βρεφικό τμήμα είναι απίθανη. Κοντεύουν ήδη ένα μήνα εκεί καθώς έπρεπε να γυρίσω στην δουλειά μου και έχουν προσαρμοστεί τέλεια και στο ωράριο 7:00 με 16:00. Έρχονται πεντακάθαρα, φαγωμένα, ξεκούραστα και ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ! Ελπίζω να σε κάλυψα. Καλή τύχη

 

:roll:Χρηστάκος

4 years and 7 months

:P:DΠασχάλης και Παρασκευή

1 year and 8 months

 

 

Με καλυψες πληρως, τωρα ειμαι αναμεσα σε δυο. πιθανον να γινουμε και συμμαθητες!!! Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλή αναζήτηση παιδικού σταθμού σε όλους τους γονείς.Όντας μαμά και δασκάλα ξέρω ότι είναι δύσκολο να εμπιστευτείς οπουδήποτε το παιδάκι σου και όταν γίνει αυτό πρέπει να κάνουμε την καλύτερη επιλογή σύμφωνα με τα προσωπικά μας κριτήρια.:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...