Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες. 'Εχω ξαναγράψει στο Φόρουμ για την κόρη μου η οποία είναι 10 1\2 χρονών και είναι ατίθαση υπερικινητική και πεισματάρα.Φέτος πηγαίνει στην 5η Δημοτικού σε ιδιωτικό σχολείο.Όλες τις χρονιές δεν μπορώ να πω ότι ξεθεωνόταν στο διάβασμα.Ήταν βία 1 ώρα .Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή μαθήτρια.Απλώς το διάβασμά της δεν είναι ουσιαστικό μάλλον επιπόλαιο και βιαστικό.Παίρνει τις ασκήσεις και μέσα σε 10 λεπτά τις έχει κάνει.Τα θεωρητικά τα μαθαίνει μέσα σε ένα τέταρτο και όταν την ελέγχω είτε κολλάει συνέχεια είτε τα λέει φαρσί.Δεν βλέπει πως να τελειώσει γρήγορα γρήγορα για να σηκωθεί από την καρέκλα και να ασχοληθεί με τον αδερφό της που είναι 26 μηνών!!!!!!!!!!!!!!!!είτε να βάλει cd και να αρχίσει να χορεύει και να βγάζει χορευτικά.Πραγματικά αν υπήρχε σχολή σαν αυτή του FAME θα την έστελνα εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη.Πιστέυω ότι αν πήγαινε στο δημόσιο οι βαθμοί της δεν θα ήταν οι ίδιοι για τί στο ιδιωτικό είναι και λίγο χαριστικοί σε αυτό το θέμα.Της έχω πεί όταν θα έρχεται από το σχολείο θα βλεπει τι έχει για την άλλη μέρα και θα κάθεται με επιμέλεια και σύνεση και θα τα τελειώνει.Μερικές φορές όταν έρχομαι από την δουλειά και αρχίζω τον έλεγχο βρίσκω ασκήσεις που δεν της έχει κάνει είτε γιατί το ξέχασε είτε γιατί νόμιζε ότι ήταν για την άλλη μέρα είτε ήθελε να έρθω εγώ και να της κάνουμε μαζί.Δεν προσπαθεί μόνη της.Από την άλλη προχθές έγραψε ορθογραφία αγγλικά 18 χωρίς να έχει διαβάσει γιατί λέει τα θυμόταν από περσι.Είναι μια περίεργη κατάσταση.Το μόνο που την απασχολεί είναι τι θα βάλει στο σχολείο τι της είπε το τάδε αγόρι τι είπε με την φίλη της και καθόμαστε και τα αναλύουμε όλα.'Εχουμε φτάσει σε σημείο να μιλάμε συνέχεια γι' αυτά.Το καλό είναι ότι έρχεται και μου τα λέει όλα.Θέλω να την κάνω υπεύθυνη,να έχει εκείνη την έννοια για τα μαθήματα ,αυτή είναι η υποχρέωσή της, πρώτα και ύστερα όλα τα άλλα.Εχω τρελαθεί με αυτό το θέμα.Να την αφήνω να πηγαίνει στο σχολείο με ότι έχει κάνει? Τι να κάνω?Πολλές φορές αισθάνομαι τύψεις για τις φωνές που της βάζω για το διάβασμα και σε στιγμές ηρεμίας της λέω ότι άσχετα με το διάβασμα εγώ την αγαπάω ότι κι αν γίνει κι αυτό δεν θα αλλάξει ποτε.Εκείνη με κοιτάει με ένα βλέμμα όλο νόημα και μου λέει : αύριο λέω να βάλω τα all star.Ε με κάνει κουρέλι εκείνη την ώρα.Νοιώθω ότι δεν την αγγίζει τίποτα.Τι μπορώ να κάνω?Περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κορίτσια δεν υπάρχει καμία συμφορουμίτισα να συζητήσουμε αυτό το θέμα?Δεν έχει καμία παιδιά σ' αυτήν την ηλικία ή τα παιδιά σας διαβάζουν άπό μόνα τους χωρίς καμία παρέμβαση δική σας?Περιμένω τις απαντήσεις σας.............

Link to comment
Share on other sites

αχ σε καταλαβαίνω...έχω ένα αγόρι 11 χρονών και κάνω ιδιαίτερα(είμαι φιλόλογος) σε παιδιά γυμνασίου-λυκείου...νομίζω ότι προσπαθείς προς τη σωστή κατεύθυνση αλλά μπορείς να τροποποιήσεις λίγο τη συμπεριφορά σου...π.χ. να προσπαθήσεις να την κάνεις πιο υπεύθυνη, δηλαδή να τελειώνει τα μαθήματα σε ένα συγκεκριμένο χρόνο και μετά γιατί όχι να ασχοληθείτε και με τα παπούτσια που θα βάλει και τα ρούχα, γιατί αρχίζει να ενδιαφέρεται για την εικόνα της κι αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό,,

εμένα ο γιος μου είναι πολύ καλός μαθητής αλλά δε θα έλεγα ότι διαβάζει παραπάνω από μία ώρα(μπορεί να λέω και πολύ).τα θεωρητικά κι εμένα ούτε τέταρτο..δεν τον κυνηγάω, διαβάζει τελείως μόνος του..μήπως..λέω μήπως είσαι λίγο υπερβολική..πόσο να διαβάζει, πέμπτη δημοτικού παιδάκι είναι..μην την πιέζεις τόσο με φωνές κι υστερίες..έχεις χρόνο γι' αυτά πίστεψέ με στο γυμνάσιο και στο λύκειο...πες της πως της έχεις εμπιστοσύνη και ότι μπορεί να κάνει ό,τι θέλει(να χορεύει-γιατί όχι;-έτσι εκτονώνεται)φτάνει να διαβάσει τα μαθήματά της πρώτα...

ελπίζω όλα να πάνε καλύτερα!φιλικά...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω της λέω κάνε όλα τα μαθήματα σωστά χωρίς να έχεις ξεχάσει τίποτα και μετά κάνε ότι θες.Όταν γυρνάω από την δουλειά την βλέπω που ασχολείται με τον αδελφό της και της λέω διάβασες? ναι μου απαντάει, και αρχίζω να τα ελέγχω και βλέπω γερμανικά δεν έχει κάνει γιατί το ξέχασε ότι έχει αύριο,μαθηματικά μία άσκηση δεν την έχει κάνει γιατί δεν κάθεται να προσπαθήσει μόνη της αλλά πρέπει να είμαι κι εγώ μαζί της.Τι κάνω εγώ τότε που φτάνει 10 το ΄βράδυ και ακόμα δεν έχουμε τελειώσει?Εσύ τον εξετάζεις τον γιο σου στα θεωρητικά ας πούμε ,σου τα λέει ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω της λέω κάνε όλα τα μαθήματα σωστά χωρίς να έχεις ξεχάσει τίποτα και μετά κάνε ότι θες.Όταν γυρνάω από την δουλειά την βλέπω που ασχολείται με τον αδελφό της και της λέω διάβασες? ναι μου απαντάει, και αρχίζω να τα ελέγχω και βλέπω γερμανικά δεν έχει κάνει γιατί το ξέχασε ότι έχει αύριο,μαθηματικά μία άσκηση δεν την έχει κάνει γιατί δεν κάθεται να προσπαθήσει μόνη της αλλά πρέπει να είμαι κι εγώ μαζί της.Τι κάνω εγώ τότε που φτάνει 10 το ΄βράδυ και ακόμα δεν έχουμε τελειώσει?Εσύ τον εξετάζεις τον γιο σου στα θεωρητικά ας πούμε ,σου τα λέει ή όχι?

 

 

όχι δεν τον εξετάζω..δεν θέλει κιόλας..κι εγώ κρίνω ότι είναι καλός εκ του αποτελέσματος, δηλαδή από τους βαθμούς του και απ' ότι μου λέει η δασκάλα του..το μόνο που κάνω-δηλαδή έκανα πέρυσι, γιατί ακόμη δεν έχουν αρχίσει τεστ- είναι να τον τσεκάρω όταν γράφουν κανένα διαγώνισμα...αλλά γενικά δεν έχω πρόβλημα, τα μαθήματά του τα κάνει, δεν αφήνει δηλαδή ασκήσεις επίτηδες αλλά κι εμένα μπορεί να ξεχάσει μια άσκηση ή την ορθογραφία του...θέσε ξανά όρια..βγείτε μια βόλτα μαζί το ΣΚ, κάπου που της αρέσει-π.χ, σινεμά- και ξαναμίλησέ της, σαν να είστε ισότιμες, ξεκαθαρίζοντας όμως "ποιος είναι το αφεντικό"

είμαι σίγουρη ότι το έχεις προσπαθήσει αλλά ξανακάντο, με τη συζήτηση όλα μπορούν να γίνουν..τι λές;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

H κόρη σου μου θυμίζει την δική μου ...Είναι 12 χρονών σε όλο το δημοτικό λοιπόν διάβαζε 10 λεπτά .....σε ενημερώνο ότι ήταν μαθήτρια του 10 σε όλα τα μαθήματα Είχα ενημερώση την δασκάλα ότι το κάνει αυτό και απλά ήταν παιδί που τα πιάνει στην παράδοση και έτσι έπαψα να ασχολίεμαι αλλα η δασκάλα της γνώριζε ότι αν πέφταν η επιδώσεις της να με ενημέρωνε κατευθίαν ,αλλά ποτέ δεν χριάστηκε .Τώρα στο γυμνάσιο δεν διαβάζει 10 λεπτά βέβαια αλλά πολύ λιγότερο από άλλα παιδιά και γραφει 19 εως τώρα βέβαια .....αλλά τις είπα δεν θα σε πρίζω γιατί διαβάζεις λίγο χρόνο αλλά αλιμονο σου και αν..... εκμεταλευτής την εμπιστοσύνη που σου δείχνω.. διευκρινίζω πάμε σε δημόσιο σχολείο

PCefp3?r=1288686726

aQQUp3?r=1288686726

X1UKp3?r=1288686764

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δεν υπάρχει καμία συμφορουμίτισα να συζητήσουμε αυτό το θέμα?Δεν έχει καμία παιδιά σ' αυτήν την ηλικία ή τα παιδιά σας διαβάζουν άπό μόνα τους χωρίς καμία παρέμβαση δική σας?Περιμένω τις απαντήσεις σας.............

 

Καλησπέρα.

Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.

Αν δεν κάστω δίπλα του ,δουλειά δεν κάνει.Πασαλίματα μόνο , μισοτελειωμένες ασκήσεις ,ξεχασμένες ασκήσεις.Τα Σαβ/κα που έχει περισσότερο χρόνο αν και ξεκινάω από τοπρωί να του λέω , να τελειώσει με το διάβασμα για να είναι ελεύθερος να κάνει ότι άλλο θέλει ,τα αφήνει όλα για την τελευταία στιγμή.Και τελευταία στιγμή θυμάται ότι ξέχασε να κάνει κάτι και αρχίζει η γκρίνια και το κλάμα , αμάν πότε θαπρολάβω.Και αρχίζει βέβαια και το δικό μου άγχος.Συνέχεια το ίδιο πράγμα.Δυστυχώς το πάθημα δεν του γίνεται ποτέ μάθημα..

Ξέρει πχ ότι τη Δευτέρα έχει φροντηστήριο αγγλικά , δεν φροντίζει να τα τελειώσει , αλλά αφήνει να έρθει η συγκεκριμένη μέρα όπου πάλι θα τα πασαλίψει καιόλα οκ για εκείνον.Δεν τον νιάζει κιόλας.

Μπορεί όλη μέρα να ασχολείτε με τα αυτοκινητάκια και κατασκευές και να γεμίζει το σπίτι με βίδες...Βίδες και κατσαβίδια παντού.ΠΑΝΤΟΥ ΟΜΩΣ.

Το γραφείο του ,ένα μόνιμο χάος.Μέχρι να μπω εγώ με την ηλεκτρική και βάλω φωνή .Μετά για καμιά ώρα θα είναι συμμαζεμένο.Και φτου και από την αρχή.Ξανά βίδες , χαρτομάντηλα , αυτοκινητάκια,κλειδιά ,ποτήρια ,όοοοοοοοοοοοοτι μπορείτε να φανταστείτε είναι πάνω στο γραφείο του.Και πάνω σε όλα αυτά , δεν τον ενοχλεί ,θα κάτσει <να ΄διαβάσει>.

Έγραψε τεστ μαθηματικά 10 , βάση δηλαδή σε ένα μάθημα που μέχρι πέρυσι με παρηγορούσε γιατί ήτανε αστέρι , σύμφωνα με τη δασκάλα .Στα αγγλικά φροντηστηρίου 56/100.Βέβαια φέτος του άλλαξα φροντηστήριο αγγλικών και το συγκεκριμένο είναι πολύ αυστηρό , αλλά δεν δικαιολογεί τον χαμηλό βαθμό.

Έχω ασχοληθεί πολύ , του έχω δείξει τρόπους να διαβάζει και τρόπους να τον διευκολύνουν στο να θυμάται πράγματα ,αλλά με τίποτα δεν μπαίνει σε τάξη και οργάνωση αν δεν κάτσω δίπλα του εγώ.

Δεν τον νοιάζει αν πάει αδιάβαστος.Μ'ονο εγώ σκ'αω και αγχωνομαι...Και πόσο πια να είμαι δίπλα του?

Δεν με ενδιαφέρει να μου φέρνει 20 , αλλά τουλάχιστον να βλέπω ότι προσπαθεί ,ότι ενδιαφέρεται.

Μπαααααα...αδιαφορία..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.

Αν δεν κάστω δίπλα του ,δουλειά δεν κάνει.Πασαλίματα μόνο , μισοτελειωμένες ασκήσεις ,ξεχασμένες ασκήσεις......

 

Βασιλική σαν να βλέπω τον γιο μου σε μερικά χρόνια. Δεν θα το αντέξω. Ήδη ψιλοπερνάω το λούκι με την κόρη μου που στο δημοτικό διάβαζε μόνη της και δεν είχα ασχοληθεί μαζί της από Β' δημοτικού. Στην Α' γυμνασίου πήραμε ένα ψιλοσόκ, και τα αρχαία είναι το παλούκι. Μακράν το δυσκολότερο μάθημα κυρίως από άποψη απομνημόνευσης γραμματικής. Διαβάσαμε μαζί Αρχαία, Μαθηματικά, τη βγάλαμε σχετικά επιτυχώς τη χρονιά. Της έχω δείξει μεθοδολογία, βοηθήματα, να διαβάζει μόνη της. Φέτος πάλι πρέπει εγώ να την σπρώχνω και μιλάμε μόνο για τα πρακτικά μαθήματα γιατί δεν ρωτάει, προτιμάει να πάει λάθος ή άγραφη σε ασκήσεις. Θεωρητικά μαθήματα την έχω παρατήσει. Καλά μη βασικά μαθήματα δεν διαβάζει καθόλου. Δεν έχω κρατήσει ποτέ βιβλίο να μου πει μάθημα. Θα πρέπει να ξεκινήσω χάπια αν το κάνω.

 

Αυτά από ένα παιδί συγκροτημένο, με βάσεις οπότε από το γιο μου δεν περιμένω τίποτε. Γ' δημοτικού και χάνουμε βιβλία ακόμη.

 

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από μαμοδιαβασμένα παιδιά. Έχουν παντελή έλλειψη αυτοπεποίθησης ακόμη και αν είναι καλοί μαθητές. Καμιά φορά λέω να την παρατήσω να πιάσει πάτο αλλά ποιος πιάνει να καλύψει τα κενά μετά. Θα χαλάσω και το καλοκαίρι μου.

 

Βάλτου ένα όριο στη βαθμολογία ώστε να μην έχει πολλά κενά, π.χ. 15 και απείλησε με περικοπή προνομίων αν πέσει χαμηλότερα. Πήγαινε στο σχολείο να ρωτήσεις τώρα που άρχισαν τα τεστ, μην αφήσεις να χαθεί όλο το τρίμηνο. Καλά αυτό με το γραφείο είναι κλασσικό αλλά κακώς μπαίνεις και καθαρίζεις. Άστον μόνο του και αν δεν συμμορφωθεί από το παράθυρο τα πράγματα. Τώρα που είναι ακόμη μικρός γιατί σε κανά δυο χρόνια δεν θα σε ακούει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina ,καλημέρα.

Δυστυχώς , πρέπει να το αντέξουμε.

Όσο για το όριο που γράφεις , ναι , το έχουμε πει ακριβώς έτσι όπως το γράφεις.¨Εχω απαιτήσει τουλάχιστον ένα 15 στη βαθμολογία.Του έχω πει να προσπαθεί πολύ σε μαθήματα όπως καλλιτεχνικά ,γυμναστική,μαθηματικά που μέχρι τώρα ήτανε καλός,στους υπολογιστές που τον ενδιαφέρουν ,εκεί να έχει υψηλή βαθμολογία για να μην έχουμε εκπλήξεις στο τέλος της χρονιάς.Αφαίρεση προνομίων?Για το μόνο που γούρλωσε τα μάτια και έμεινε με το στόμα ανοιχτό ήτανε ότι θα σταματησει το TAE KWON DO που με τόσο κόπο κατάφερα να κάνει και του αρέσει τρελά.Για τηλεόραση ,playstation,βόλτες με τους φίλους ,τα έχει ξαναπεράσει και άλλωτε αδιαφορεί άλλωτε βάζει τα κλάματα.Τρέμω μήπως και δεν τα καταφέρει και θα πρέπει να κρατήσω το λόγο μου και να σταματήσει το άθλημα.

Το μόνιμο χάος στο δωμάτιο?Δεν μπορώ να το αφήσω.Δυστυχώς πρέπει να μοιράζεται τον χώρο με τον 5χρονο αδερφό του.Εάν είχα τη δυνατότητα ενός δεύτερου παιδικού , πίστεψέ με θα έμπαινα μόνο εάν άρχιζαν από μέσα να βγαίνουνε μαμουνάκια...Αλλά δυστυχώς το να βλέπει ο μικρός την μόνιμη ακαταστασία δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα.

Δεν ξέρω , είναι στο παιδί , αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει μιά και χρόοοοοονια το παλεύω.Η το έχει ή όχι , ή θα το αποκτήσει σε περίπτωση που αναγκαστεί να μείνει μόνος του.Μέχρι τότε ,υπομονή να έχουμε και να λέμε τα ίδια και τα ίδια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Χθες πχ. βρήκα στο δωμάτιο 5 άπλυτα παντελόνια,4 μπλούζες ΄και περιέργως αυτή τη φορά μόνο ένα ζευγάρι κάλτσες..Καλά για τις βίδες δεν μιλάω,το παρκέ είναι με βαθουλώματα πλέον.

Όταν του κάνω την παρατήρηση για το γραφείο του στο οποίο μονίμως πρέπει να ψάξει για να βρει κάτι γιατι μπορεί να είναι εκεί μπορέι και όχι και βάζει το τετράδιο για να γράψει πάνω από αυτοκινητάκια , βίδες (οι αγαπημένες μου:mrgreen: )παξιμαδάκια και τι άλλο να γραψω του λέω βρε αγόρι μου μάζεψε πρώτα γύρω σου το χάος και μετά κάτσε να διαβάσεις μου λέει <εμένα δεν με επιράζει , εσενα γιατί σε πειράζει?>Εκεί τι να πω?Να του υπενθυμίσω ότι θα χρειάζεται κάθε φορά που θα ψάχνει μία γόμα ,έναν χάρακα ή ότι άλλο ,θα χρειάζεται κανα δεκάλεπτο?Το ξέρει , το βλέπει ,αλλά δεν αλλάζει τίποτα.Μέχρι και τα κλάματα βάζει όταν δεν βρίσκει κάτι γιατι το έχει παρατήσει κάπου.Κάνει τη ζωή του δύσκολη ,αλλά δεν παίρνει και από λόγια ,συμβουλες.

Από όπου περάσει και όπου κάτσει ΦΑΙΝΕΤΑΙ.Από τη μία καλό γιατί τον τσακώνω με αποδεικτικά στοιχεία:mrgreen: ,αλλά από την άλλη όλη μέρα πρέπει να μαζεύω πράγματα.

Ναι , ναι ,βαλεριάνες....

Link to comment
Share on other sites

του λέω βρε αγόρι μου μάζεψε πρώτα γύρω σου το χάος και μετά κάτσε να διαβάσεις μου λέει <εμένα δεν με επιράζει , εσενα γιατί σε πειράζει?>Εκεί τι να πω?Να του υπενθυμίσω ότι θα χρειάζεται κάθε φορά που θα ψάχνει μία γόμα ,έναν χάρακα ή ότι άλλο ,θα χρειάζεται κανα δεκάλεπτο?Το ξέρει , το βλέπει ,αλλά δεν αλλάζει τίποτα.Μέχρι και τα κλάματα βάζει όταν δεν βρίσκει κάτι γιατι το έχει παρατήσει κάπου.Κάνει τη ζωή του δύσκολη ,αλλά δεν παίρνει και από λόγια ,συμβουλες.

Από όπου περάσει και όπου κάτσει ΦΑΙΝΕΤΑΙ.Από τη μία καλό γιατί τον τσακώνω με αποδεικτικά στοιχεία:mrgreen: ,αλλά από την άλλη όλη μέρα πρέπει να μαζεύω πράγματα.

Ναι , ναι ,βαλεριάνες....

 

Για την ακαταστασια θα σου πω πως εγω σαν παιδί ήμουν πολύ ακατάστατη. Η περιγραφή του χαμού στο γραφείο του γιού σου, είναι ακριβώς η περιγραφή που θα κανα και εγώ για το δικό μου γραφείο μέχρι και την εφηβία μου. Η μαμα μου μου έλεγε τα ίδια που λες και εσυ, αλλά ανταπόκριση δεν είχε γιατί πολύ απλά μέσα στο χάος, εγω ήξερα πολύ καλά που είναι τα βιβλία μου. Επισης δεν ήμουν ποτε καμια φοβερή μαθήτρια, αλλά τελικά κατάφερα να περάσω στη σχολή που ήθελα και μάλιστα με την πρώτη.

Τώρα που είμαι και εγώ μαμα, θα σου πω πως δεν καταφέρνω να συμαζέψω όπως η μανα μου, αλλά και με τη βοήθεια του καλού μου συζύγου:mrgreen: τα καταφέρνουμε μια χαρά! \

Συμπέρασμα.....

Υπομονή!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ακαταστασια θα σου πω πως εγω σαν παιδί ήμουν πολύ ακατάστατη. Η περιγραφή του χαμού στο γραφείο του γιού σου, είναι ακριβώς η περιγραφή που θα κανα και εγώ για το δικό μου γραφείο μέχρι και την εφηβία μου. Η μαμα μου μου έλεγε τα ίδια που λες και εσυ, αλλά ανταπόκριση δεν είχε γιατί πολύ απλά μέσα στο χάος, εγω ήξερα πολύ καλά που είναι τα βιβλία μου. Επισης δεν ήμουν ποτε καμια φοβερή μαθήτρια, αλλά τελικά κατάφερα να περάσω στη σχολή που ήθελα και μάλιστα με την πρώτη.

Τώρα που είμαι και εγώ μαμα, θα σου πω πως δεν καταφέρνω να συμαζέψω όπως η μανα μου, αλλά και με τη βοήθεια του καλού μου συζύγου:mrgreen: τα καταφέρνουμε μια χαρά! \

Συμπέρασμα.....

Υπομονή!

 

Εσύ , ήξερες που είναι το κάθε πράγμα όμως.Εμένα δεν ξέρει ποτέ που-είναι-τι...

Υπομονή??ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...ναι χρόνια τώρα...Έυχομαι κάποια στιγμή να αναγκαστεί να διορθωθεί και ξέρω επίσης ότι μιά μέρα θα τα σκέφτομαι αυτά και θα γελάω...

Προχθές τυχαία είδα ένα επισόδειο στον σκάι ,how clean is your house, όπου έδειχνε δύο εργένηδες και μία κοπέλα που συγκατοικούσαν σε κάποιο διαμέρισμα στην Αγγλία...Ναι , ναι , βλέποντας το δωμάτιο των δύο αντρών ....ξεροκατάπια:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

..και άλλωτε αδιαφορεί άλλωτε βάζει τα κλάματα.

 

Κλαίνε τα αγόρια 12 χρονών; Μόνο που το σκέφτομαι ραγίζει η καρδιά μου. Νόμιζα μόνο τα κορίτσια έχουν το "προνόμιο".

 

Νομίζω ότι λόγω του μικρού πρέπει να τον στριμώξεις να αναλάβει το δωμάτιό τους και δεν μπορεί να σου πει να μην σε ενδιαφέρει γιατί ζει και άλλο άτομο στο δωμάτιο. Εγώ την βάζω από πέρισυ κάθε τρίτη μέρα και πλένει πιάτα, από μία μέρα ο καθένας μας πλένουμε, μαζεύει το δωμάτιό της και ενίοτε και του μικρού. Και αν μεγαλώσει κι ο μικρός μετά τα 12 θα του βάλω και αυτηνού μέρα στα πιάτα. Αλλιώς να μην τρώει. Ε ναι ρε κορίτσια ας αναλάβουν και καμία ευθύνη, καλό τους κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κλαίνε τα αγόρια 12 χρονών; Μόνο που το σκέφτομαι ραγίζει η καρδιά μου. Νόμιζα μόνο τα κορίτσια έχουν το "προνόμιο".

 

Νομίζω ότι λόγω του μικρού πρέπει να τον στριμώξεις να αναλάβει το δωμάτιό τους και δεν μπορεί να σου πει να μην σε ενδιαφέρει γιατί ζει και άλλο άτομο στο δωμάτιο. Εγώ την βάζω από πέρισυ κάθε τρίτη μέρα και πλένει πιάτα, από μία μέρα ο καθένας μας πλένουμε, μαζεύει το δωμάτιό της και ενίοτε και του μικρού. Και αν μεγαλώσει κι ο μικρός μετά τα 12 θα του βάλω και αυτηνού μέρα στα πιάτα. Αλλιώς να μην τρώει. Ε ναι ρε κορίτσια ας αναλάβουν και καμία ευθύνη, καλό τους κάνει.

 

Σου φαίνεται περίεργο που κλαίει?Είναι πολύ ευαισθητος ,αλλά και δεν μαθαίνει από τα παθήματά του...δυστυχώς.

Δεν υπάρχει περίπτωση να αναλάβει το δωμάτιο τους.Το έχω δοκιμάσει.Εδώ του έχω ζητήσει να στρώνει καθημερινά το κρεβάτι του ,μέχρι και σημείωση με μεγαλα κεφαλαία γράμματα είχε πάνω από το κρεβάτι του , αλλά δεν έπιασε ούτε αυτό.Αν δεν το πω ,δεν θα το κάνει.Και αν το πω , θα αρχίσει τις γκρίνιες γιατί εγώ και όχι ο μικρός.:rolleyes:΄

Όταν λείπει ο μικρός ,δεν έχει πρόβλημα και ρούχα από τον απλωτό θα μαζέψει αν του το πω ,τον έχω βάλει και να σιδερώσει τα ρούχα του με την πρέσσα ,βαριόταν αλλά το έκανε ,Κανα δυο φορές έχει σφουγγαρίσει και τη σκάλα με καπνούς βέβαια , αλλά το έκανε.

Συμφωνώ στο ότι πρέπει να μαθαίνουνε ότι σπίτι δεν σημαίνει μόνο

άραγμα στον καναπέ.Αργότερα θα με βρίζει η γυναίκα του...

Link to comment
Share on other sites

γιατι καλε να μιν κλαινε τα αγορια 12 χρονων?

εμενα ο δικος μου ειναι στα 11 , και ολη τη μερα μεσα στην γκρινια ειναι..

ΑΧ ΑΧ και εμενα θα με βριζουνε οι νυφες μου..

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Σου φαίνεται περίεργο που κλαίει?Είναι πολύ ευαισθητος ,αλλά και δεν μαθαίνει από τα παθήματά του...δυστυχώς.

Δεν υπάρχει περίπτωση να αναλάβει το δωμάτιο τους.Το έχω δοκιμάσει.Εδώ του έχω ζητήσει να στρώνει καθημερινά το κρεβάτι του ,μέχρι και σημείωση με μεγαλα κεφαλαία γράμματα είχε πάνω από το κρεβάτι του , αλλά δεν έπιασε ούτε αυτό.Αν δεν το πω ,δεν θα το κάνει.Και αν το πω , θα αρχίσει τις γκρίνιες γιατί εγώ και όχι ο μικρός.:rolleyes:΄

Όταν λείπει ο μικρός ,δεν έχει πρόβλημα και ρούχα από τον απλωτό θα μαζέψει αν του το πω ,τον έχω βάλει και να σιδερώσει τα ρούχα του με την πρέσσα ,βαριόταν αλλά το έκανε ,Κανα δυο φορές έχει σφουγγαρίσει και τη σκάλα με καπνούς βέβαια , αλλά το έκανε.

Συμφωνώ στο ότι πρέπει να μαθαίνουνε ότι σπίτι δεν σημαίνει μόνο

άραγμα στον καναπέ.Αργότερα θα με βρίζει η γυναίκα του...

 

Kαλά όταν λέω ότι η κόρη μου συμμαζεύει το δωμάτιό της μην νομίζεις ότι παραμένει συμμαζεμένο. Σε 5' είναι πάλι όλα στο πάτωμα. 'Οτι και να πάρει αφήνει όλα τα συρτάρια και τα ντουλάπια ανοιχτά. Καλά που ταξιδεύει το μυαλό της;

 

Ο δικός σου συνορίζεται με το μικρό; Με 7 χρόνια διαφορά; Με αυτά που γράφεις μου φαίνεται για φιλότιμο παιδί απλά λίγο χαϊδεύεται. Ίσως του κακοφάνηκε η έλευση του μικρού και να θέλει την προσοχή σου, με λάθος τρόπο βέβαια. Είμαι σίγουρη ότι η όποια προσπάθεια κάνεις να τον στριμώξεις στην υπευθυνότητα θα έχει καρπούς αργότερα αλλά εσένα θα έχει μαλλιάσει η γλώσσα σου. Μην νομίζεις ότι η δική μου τα κάνει με προθυμία, προβάλλει σθεναρές αντιδράσεις. Αλλά ιδίως τα πιάτα που είναι με τη σειρά το πήρε πλέον απόφαση από πέρισυ. Της υπόσχομαι και κάτι αφού το κάνει, όπως να καθήσει στον υπολογιστή και κάμπτεται. Νομίζω ότι οι ευθύνες θα βελτιώσουν και τη στάση του στο διάβασμα. Γιατί όλοι θέλουμε να μας επιβραβεύουν, ιδίως όταν είναι καθαρά δική μας προσπάθεια.

 

Ναι, μου φαίνεται παράξενο να κλαίει γιατί είναι ολόκληρο παληκαράκι και περίμενα να ντρέπεται. Δεν το λέω αρνητικά απλά με ξενίζει λίγο γιατί τα αγόρια σε αυτή την ηλικία πασχίζουν να φανούν άντρες. Μάλλον παρασύρεται από το μικρό σου και υιοθετεί παρόμοιες συμπεριφορές.

 

Άντε υπομονή μαμά. Δε με ρώταγες τη συνταγή να κάνεις κορίτσι το 2ο να έχεις ένα ποτήρι νερό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας είμαι η antonianich και έχω το δικό μου πρόβλημα με τον 11,5 χρονών γιό μου ο οποίος δεν διαβαζει!!! Πάει στην 6η δημοτικού είναι πολύ έξυπνος αλλά αρνείται να διαβάσει!!! Πως μπορώ να το χειριστώ? Περιμένω την βοήθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Antonianich, καλώς ήρθες. Άντε να μαζευόμαστε μία μία. Δεν έχω τόσο μεγάλο γιο, ο δικός μου πάει Γ' δημοτικού αλλά αυτό που εφαρμόζω και στο γιο μου και στην κόρη μου που πάει Β' γυμνασίου είναι η στέρηση προνομίων. Στο μικρό μου είναι πιο εύκολο γιατί τσιμπάει αμέσως όταν του λέω πάει το Ταμαγκότσι σου. Στην κόρη μου έχει να κάνει κυρίως με εξόδους, αυτό μας καίει τώρα. Δηλ. μου ζητάει να πάει στο χορό μιας τάξης σε κλαμπάκι οπότε αυτό είναι διαπραγματεύσιμο. Καλά μην φανταστείτε ότι ξενυχτάνε, 6-9 πάνε και μετά σκουπίζουν οι άνθρωποι για το βράδυ :lol:.

 

Και όταν λέω διάβασμα δεν εννοώ να κρατάω βιβλίο αλλά χοντρικά, να πηγαίνουν γραμμένα και να ξέρουν τι γίνεται σε μαθήματα όπως η Ιστορία, η Γεωγραφία, κλπ.

 

Πάντως αυτό που λες είναι πιο συχνό στα αγόρια. Οπότε τι με περιμένει!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι η antonianich και έχω το δικό μου πρόβλημα με τον 11,5 χρονών γιό μου ο οποίος δεν διαβαζει!!! Πάει στην 6η δημοτικού είναι πολύ έξυπνος αλλά αρνείται να διαβάσει!!! Πως μπορώ να το χειριστώ? Περιμένω την βοήθεια σας!!!

 

Καλώς την!!

Ναι ,αρκετό ζόρι με τα αγόρια στο σχολείο.Δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν άλλες μανούλες και έχουν παιδιά με οργάνωση και υπευθυνότητα.

Αυτό που έχω εξηγήσει στον δικό μου είναι ότι είναι δική του υποχρέωση το σχολείο ,όπως η δική μου έιναι να πάω για δουλειά και να μπορώ να του προσφέρω όλα όσα έχει.

Επίσης τον έχω ρωτήσει ,καλά δεν ντρέπεσαι που πας αδιάβαστος?Δεν ντρέπεσαι που η καθηγήτρια σου γράφει ένα τεράστιο ΑΓΡΑΦΟΣ πάνω στο τετράδιό σου?Δεν ντρέπεσαι την ώρα που σε ρωτάει κάτι και δεν απαντάς γιατί είσαι αδιάβαστος?Σε κοιτάνε οι συμμαθητές σου χμ...αδιάβαστος π.χ ο Γιωργάκης..Ναι , ντέπομαι μου λέει. Και τι κάνεις για αυτό? Δεν βγάζει τσιμουδιά.Τι να πει

¨Ααααααλλο πάλι , από πέρυσι του έχω εξηγήσει ότι δεν πρέπει να έχει κενά , γιατί όταν πάει γυμνάσιο , εκεί αλλάζουνε τα πράγματα.Δεν θα είναι πια ο Γιωργάκης αλλά ο Παπαδόπουλος(το επίθετο είναι τυχαίο).Εκεί δεν θα είναι η δασκάλα η καλή που τον αγαπάει που θα κάνει και λίγο τα στραβά μάτια.Εκεί είναι καθηγητές , δεν διάβασες?Πάρε μία όμορφη μονάδα.Δεν πέρασες το μάθημα?Κάθησε να διαβάζεις όλο το καλοκαίρι.

Βέβαια προς το παρόν , τίποτα από αυτά δεν έχει πιάσει.Αλλά το παλεύω.

Βαριούνται.Δεν βρίσκουν κάτι ενδιαφέρον στα μαθήματα.Πριν λίγες μέρες όμως που τους βάλανε μία εργασία στον υπολογιστή ,έβγαλε ΄τα μάτια του εκεί μέχρι τις 10 το βράδυ.Αφού κοιτιόμασταν με τον άντρα μου ,τέεεεεεετοιο ενδιαφέρον....

Αυτά κοριτσάκι μου από μένα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα να πηγαίνουν αδιάβαστα νομίζω ότι τους δημιουργεί τεράστιο άγχος. Δηλ. φαινομενικά το παίζουν άνετα, δεν με ενδιαφέρει, σκασίλα μου και τα τέτοια και μέσα η καρδούλα τους το ξέρει. Το είχε γράψει η κόρη μου σε μία έκθεση στην 6η δημοτικού. Κρίμα δεν είναι να περνάνε κάθε μέρα τέτοια δοκιμασία; Και το διαπίστωσα ξανά με κορίτσι που έμεινε μετεξεταστέα στην Α' γυμνασίου στην Ιστορία και στη Γεωγραφία :shock: από μαγκιά και έτσι και όταν πέρασε και τα δύο μαθήματα το Σεπτέμβρη έκλαιγε σα μωρό από χαρά και ανακούφιση που δεν θα πήγαινε ξανά στην ίδια τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ακαταστασίας είχα ακούσει από μια πολύτεκνη ότι είχε συνδέσει το χατζηλίκη των παιδιών με τις δουλειές του σπιτιού. Είχε κάνει τιμοκατάλογο και ανάλογα ποιές δουλειές κάν τα παιδιά παίρναν και τα ανάλογα.

Υπήρχε κάποιο αρχικό ποσό που το πέρναν (μικρό) και μετά ανάλογα με τις δουλειές.

γιατί δεν το δοκιμάζεις?

Αυτό σκέφτομαι να εφαρμόσω αργότερα (τώρα είναι πολύ μικρά)

 

Άποψη μου είναι να μην του λες τίποτα και να του εξηγήσεις ότι είναι δικό του το δωμάτιο και δική του ευθύνη οπότε εσύ να μην ασχολήσε ΚΑΘΟΛΟΥ αν δεν βρίσκει κάτι ΔΙΚΟ ΤΟΥ πρόβλημα, αν δεν έχει ρούχα καθαρά ΔΙΚΟ ΤΟΥ πρόβλημα.

 

Ελπίζω να τα κάνω και εγώ όταν χρειαστεί :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλά όταν λέω ότι η κόρη μου συμμαζεύει το δωμάτιό της μην νομίζεις ότι παραμένει συμμαζεμένο. Σε 5' είναι πάλι όλα στο πάτωμα. 'Οτι και να πάρει αφήνει όλα τα συρτάρια και τα ντουλάπια ανοιχτά. Καλά που ταξιδεύει το μυαλό της;

 

Ο δικός σου συνορίζεται με το μικρό; Με 7 χρόνια διαφορά; Με αυτά που γράφεις μου φαίνεται για φιλότιμο παιδί απλά λίγο χαϊδεύεται. Ίσως του κακοφάνηκε η έλευση του μικρού και να θέλει την προσοχή σου, με λάθος τρόπο βέβαια. Είμαι σίγουρη ότι η όποια προσπάθεια κάνεις να τον στριμώξεις στην υπευθυνότητα θα έχει καρπούς αργότερα αλλά εσένα θα έχει μαλλιάσει η γλώσσα σου. Μην νομίζεις ότι η δική μου τα κάνει με προθυμία, προβάλλει σθεναρές αντιδράσεις. Αλλά ιδίως τα πιάτα που είναι με τη σειρά το πήρε πλέον απόφαση από πέρισυ. Της υπόσχομαι και κάτι αφού το κάνει, όπως να καθήσει στον υπολογιστή και κάμπτεται. Νομίζω ότι οι ευθύνες θα βελτιώσουν και τη στάση του στο διάβασμα. Γιατί όλοι θέλουμε να μας επιβραβεύουν, ιδίως όταν είναι καθαρά δική μας προσπάθεια.

 

Ναι, μου φαίνεται παράξενο να κλαίει γιατί είναι ολόκληρο παληκαράκι και περίμενα να ντρέπεται. Δεν το λέω αρνητικά απλά με ξενίζει λίγο γιατί τα αγόρια σε αυτή την ηλικία πασχίζουν να φανούν άντρες. Μάλλον παρασύρεται από το μικρό σου και υιοθετεί παρόμοιες συμπεριφορές.

 

Άντε υπομονή μαμά. Δε με ρώταγες τη συνταγή να κάνεις κορίτσι το 2ο να έχεις ένα ποτήρι νερό;

 

Αφήνει τα ντουλάπια ανοιχτά...χμ..κάτι μου θυμίζει αυτό...χαχαχα.ΝΑι γελάω , τι να κάνω...

Και ναι ,συνορίζεται με το μικρό τώρα εδώ και τρία χρόνια.Πριν δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.Τον λάτρευε μέχρι που άρχισε να του πειράζει τα πράγματα..Εκεί να δεις κλάμα..Και τώρα να δεις φασαρία..΄΄ελεγα πως θα είναι πιο έυκολα με τόση διαφορά ηλικίας αλλά μπαααααα...χαμός γίνεται.Δεν καταλαβαίνει αυτή τη διαφορά που έχουνε και θέλει να έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις και από τους δύο.Γίνεται?

Είναι όντως καλό , φιλότιμο παιδί ,αλλά βαριέται πολύ...

Ναι ,ναι ,υπομονή πολύ και καμιά βαλεριάνα...

Θα έρθουνε τα χρόνια που θα γελάμε με όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα να πηγαίνουν αδιάβαστα νομίζω ότι τους δημιουργεί τεράστιο άγχος. Δηλ. φαινομενικά το παίζουν άνετα, δεν με ενδιαφέρει, σκασίλα μου και τα τέτοια και μέσα η καρδούλα τους το ξέρει. Το είχε γράψει η κόρη μου σε μία έκθεση στην 6η δημοτικού. Κρίμα δεν είναι να περνάνε κάθε μέρα τέτοια δοκιμασία; Και το διαπίστωσα ξανά με κορίτσι που έμεινε μετεξεταστέα στην Α' γυμνασίου στην Ιστορία και στη Γεωγραφία :shock: από μαγκιά και έτσι και όταν πέρασε και τα δύο μαθήματα το Σεπτέμβρη έκλαιγε σα μωρό από χαρά και ανακούφιση που δεν θα πήγαινε ξανά στην ίδια τάξη.

 

Μεταξεταστέος?Δεν θέλω να το ζήσω αυτό...Η καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ηταν πολύ διαφωτιστικές και με βοήθησαν πολύ.Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω αυτά που μου προτείνατε.

Γεια σας για την ωρα.Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!!Αν και διάβασα μόνο το αρχικό μήνυμα απαντώ και ελπίζω μην βγω εκτός θέματος!!!Αρχικά δεν είμαι μητέρα,είμαι εκπαιδευτικός!!!!!Το ότι ξέχασε να κάνει τις ασκήσεις της ή ότι νόμιζε ότι ήταν για μεθαύριο είναι υπεκφυγές!!!!!!!!Είναι στάνταρ ότι είναι μια λύση ανάγκης στην προσπάθεια της να σου κρύψει ότι βαριέμαι να ασχολούμαι με διαβάσματα συνέχεια!!!!!Η αρχική λύση του μυστηρίου για εμένα είναι με τι ασχολείται τον ελεύθερο της χρόνο!!!

Αν κάθεται δηλαδή και βλέπει fame,big brother........και γενικά σήριαλ που τονίζουν την εμφάνιση και ασχολούνται όλο με σχέσεις και ίντριγκες είναι φυσικό να ζει μόνο μέσα από αυτά!!!!!!Για εμένα αρχικά πρόσεχε τι κάνει όταν λείπεις εσύ από το σπίτι ή έστω και όταν είσαι εκεί!!!!!Επίσης μήπως και εσύ ασχολείσαι άθελα σου πολύ και κυρίως μπροστά της για το τι θα βάλεις πώς θα φτιάξεις τα μαλλιά σου?Θέλω να πω ότι από κάπου έχει πάρει ερεθίσματα και συμπεριφέρεται έτσι!!!!! Κατά τη γνώμη μου από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.

Αν δεν κάστω δίπλα του ,δουλειά δεν κάνει.Πασαλίματα μόνο , μισοτελειωμένες ασκήσεις ,ξεχασμένες ασκήσεις.Τα Σαβ/κα που έχει περισσότερο χρόνο αν και ξεκινάω από τοπρωί να του λέω , να τελειώσει με το διάβασμα για να είναι ελεύθερος να κάνει ότι άλλο θέλει ,τα αφήνει όλα για την τελευταία στιγμή.Και τελευταία στιγμή θυμάται ότι ξέχασε να κάνει κάτι και αρχίζει η γκρίνια και το κλάμα , αμάν πότε θαπρολάβω.Και αρχίζει βέβαια και το δικό μου άγχος.Συνέχεια το ίδιο πράγμα.Δυστυχώς το πάθημα δεν του γίνεται ποτέ μάθημα..

Ξέρει πχ ότι τη Δευτέρα έχει φροντηστήριο αγγλικά , δεν φροντίζει να τα τελειώσει , αλλά αφήνει να έρθει η συγκεκριμένη μέρα όπου πάλι θα τα πασαλίψει καιόλα οκ για εκείνον.Δεν τον νιάζει κιόλας.

Μπορεί όλη μέρα να ασχολείτε με τα αυτοκινητάκια και κατασκευές και να γεμίζει το σπίτι με βίδες...Βίδες και κατσαβίδια παντού.ΠΑΝΤΟΥ ΟΜΩΣ.

Το γραφείο του ,ένα μόνιμο χάος.Μέχρι να μπω εγώ με την ηλεκτρική και βάλω φωνή .Μετά για καμιά ώρα θα είναι συμμαζεμένο.Και φτου και από την αρχή.Ξανά βίδες , χαρτομάντηλα , αυτοκινητάκια,κλειδιά ,ποτήρια ,όοοοοοοοοοοοοτι μπορείτε να φανταστείτε είναι πάνω στο γραφείο του.Και πάνω σε όλα αυτά , δεν τον ενοχλεί ,θα κάτσει <να ΄διαβάσει>.

Έγραψε τεστ μαθηματικά 10 , βάση δηλαδή σε ένα μάθημα που μέχρι πέρυσι με παρηγορούσε γιατί ήτανε αστέρι , σύμφωνα με τη δασκάλα .Στα αγγλικά φροντηστηρίου 56/100.Βέβαια φέτος του άλλαξα φροντηστήριο αγγλικών και το συγκεκριμένο είναι πολύ αυστηρό , αλλά δεν δικαιολογεί τον χαμηλό βαθμό.

Έχω ασχοληθεί πολύ , του έχω δείξει τρόπους να διαβάζει και τρόπους να τον διευκολύνουν στο να θυμάται πράγματα ,αλλά με τίποτα δεν μπαίνει σε τάξη και οργάνωση αν δεν κάτσω δίπλα του εγώ.

Δεν τον νοιάζει αν πάει αδιάβαστος.Μ'ονο εγώ σκ'αω και αγχωνομαι...Και πόσο πια να είμαι δίπλα του?

Δεν με ενδιαφέρει να μου φέρνει 20 , αλλά τουλάχιστον να βλέπω ότι προσπαθεί ,ότι ενδιαφέρεται.

Μπαααααα...αδιαφορία..

VASILIKI 40 ΠΡΕΠΕΙ να τον στριμώξης λίγο .... για εξαφάνησε λοιπόν τα αυτοκίνητα που τόσοο του αρέσουν να κατασκευάζει και μετά που θα τον ελένξης και κρινεις ότι οκ έιναι διαβασμένος του επιτρέπεις να ασχοληθεί ξανά θα πρέπει να καταλάβει ότι η πράξεις μας έχουν και συνέπειες και φυσικά δεν εννοώ το ξύλο έτσι και έχεις πολύ λίγο χρόνο ακόμα να του το περάσεις αυτό διότι μεγαλώνουν και σε λιγό δεν θα σηκώνη κουβέντα όχι να τον βάλεις και τιμωρία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...