Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΩΜΟΠΑΓΙΔΕΣ


xrysoulitsa

Recommended Posts

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ ΧΡΩΜΟΠΑΓΙΔΕΣ? ΠΟΙΟ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΥΡΩΔΑΤΑ ΡΟΥΧΑ? ΣΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΛΕΝΕΤΕ ΣΥΝΗΘΩΣ? ΡΩΤΑΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παντα..η χρωμοπαγιδα..μονο στις πετσετες δεν βαζω

Μαλακτικο...οποιο μ αρεσει ..συνηθως παιρνω quanto ..αλλα εαν εχει προσφορα η sloupine(ετσι δεν γραφεται) δεν θα πω οχι

Απορρυπαντικο παιρνω το DIXAN καθως το σκιπ που χρησιμοποιουσα το πρωτα 2-3 χρονια ειδα οτι τα ρουχα (πχ φανελες) με το καιρο γαριαζαν ή γενικα δεν φευγαν οι λεκεδες...Τυχαια μια μερα πηρα το ντιξαν και λεκεδες παλιοι εξαφανιστηκαν...

Απο τοτε που εκανα παιδια προσπαθω να πλενω πιο πολυ στους 30 ή αντε στους 40 πιο σπανια (και λιγο οικολογικη συνειδηση δεν βλαπτει)

Link to comment
Share on other sites

Χρωμοπαγίδες χρησιμοποιώ όταν σε κάποια πλύση έχω ένα ή περισσότερα καινούργια ρούχα. Εάν η χρωμοπαγίδα βγει πολύ χρωματισμένη, χρησιμοποιώ και την επόμενη φορά που θα πλύνω το συγκεκριμένο ρούχο. Προσωπικά χρησιμοποιούσα το skip πανίσχυρο μικρό που μόνο πανίσχυρο δεν ήταν. Τα ρούχα έβγαιναν το ίδιο βρώμικα απλά μυρωδάτα! Μέχρι το σίδερο φυσικά. Εκεί αποκαλύπτονταν και οι άσχημες μυρωδιές. Το άλλαξα με το Ariel υγρό (όχι συμπυκνωμένο) με το οποίο είδα βελτίωση. Τώρα πήρα ταμπλέτες skip και νομίζω είναι ακόμα καλύτερες. Μόλις τελειώσουν θα πάρω skip σκόνη. Αν δω ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, αν και μπελάς θα παραμείνω στη σκόνη skip. Μαλακτικό χρησιμοποιώ soupline και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Συνήθως πλένω στους 40 βαθμούς. Κάποια ρούχα της μπέμπας και κάποια ευαίσθητα ρούχα στους 30, ενώ τα λευκά στους 75 ή τους 90 ανάλογα με το πόσο λερωμένα είναι

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

χρωμοπαγιδα βαζω και εγω παντα, μερικες φορες βαζω και δυο και αυτη που παραμενει λευκη την ξαναχρησιμοποιω. Μαλακτικο soupline μωβ και απορ/ντικο ariel η skip (οτι πιασει το χερι μου). Στις θερμοκρασιες προτιμω και εγω τις χαμηλες το πιο πολυ που εχω βαλει ειναι 40 και αυτα ειναι ρουχα της δουλειας του αντρα μου που εχουν λαδια και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα skip σκόνη και το πανίσχυρο μικρό και τζίφος.Τα ρούχα μύριζαν όπως λες και δεν ήξερα τί φταίει.Τώρα πήρα ariel σκόνη για τα άσπρα και το τζέλ το καινούριο που διαφημίζουν,για τα σκούρα.

Καλό φαίνετε, θα δω και σε πιο λερωμένα ρούχα.

Μαλακτικό το κουάντο και τώρα πήρα το Lenor για δοκιμή και

κορίτσια είναι υπέροχο.Μυρίζουν οι ντουλάπες.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ χρησιμοποιώ χρωμοπαγίδα σχεδόν σε κάθε πλύση.

Απορρυπαντικό χρησιμοποιώ το skip υγρό συμπυκνωμένο αλλά δεν κάνει τίποτα (και συνήθως βάζω και oxi action). Οπότε μόλις τελειώσει θα πάω για dixan. Μαλακτικό soupline συνήθως αλλά πήρα δοκιμαστικά το lenor...όντως μυρίζει πολύ ωραία. Θερμοκρασία συνήθως 40 και αν δεν είναι πολύ βρωμικά 30...ποτέ παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ χρωμοπαγίδες,σε κάθε πλύση είναι σωτήριες. Απορρυπαντικό χρησιποποιώ το skip με αρωμα φρεσκάδα και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Συνήθως πλένω στους 60ο και 40ο βαθμούς. Και καμιά φορά βάζω μόνο τα λευκά στους 90 για να έρθουν στα ισα τους. Μαλακτικό χρησιμοποιώ συνήθως το soupline αλλα καμιά φορά παίρνω και το μπλε του dia μυρίζει πολύ ωραία στα ρούχα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Οι χρωμοπαγίδες είναι για μένα τα μαγικά χαρτάκια. Τις χρησιμοποιώ αρκετά συχνά και κατά κόρον στα χρωματιστά. Από απορρυπαντικά προτιμώ dixan gel και από μαλακτικά Νeomat aromatherapy δεν αλλάζω κανένα από τα δύο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω χρωμοπαγιδες χρησιμοποιουσα μεχρι που καποια μερα το πλυντηριο , κρατησε τα νερα μεσα στο καδο,

οταν αδειασα τα νερα και ανοιξα το φιλτρο τις βρηκα εκει, απο τοτε ποτε ξανα, ο πλυντηριας μου μου ειπε να μην τις ξαναβαλω γιατι θα μου βουλωσει παλι το πλυντιριο

για απορυπαντικο βαζω το αριελ και μαλακτικο το ματζικ μομεντ του σουπλιν, αυτο που λενε μετα απο δεκα μερες μυριζουν! ειναι αληθεια

η ντουλαπα μου μυριζει τελεια..............

για τα ασπρα δεν βαζω κατι γιατι το αριελ τα βγαζει κατασπρα, εκτος αν ειναι πολυ βρωμικα (πχ. καλτσες, πετσετες κουζινας κτλ.)τα περναω με χλωρινη ειδικη για τα ασπρα και μετα πλυσιμο.

ΕΙΣΑΙimage.php?type=sigpic&userid=18571&dateline=1250847646 ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πώς διατηρούνται τα λευκά ρούχα, εσώρουχα και μη, πραγματικά λευκά;:?:

πλενεις λευκα μονα τους στους 90...εαν δεις κ δεν ασπριζουν η αν σου εχουν κιτρινισει μπορεις να χρησιμοποιησεις λευκαντικο.

 

σχετικα με τις χρωμοπαγιδες, δε χρησιμοποιω ποτε κ ποτε δεν εχω καταστρεψει ρουχο. φροντιζω να πλενω τα ρουχα στη σωστη θερμοκρασια κ να ταιριαζω τα χρωματα στο πλυντηριο.

 

απορρυπαντικο δεν εχω σταθερο..ποτε ariel pote bold που βγαζει ωραια αρωματα...μαλακτικο χρησιμοποιω το comfort ποτε αυτο με την ορχιδεα ποτε αυτο με την ελια κ το βαμβακι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ρούχα του παιδιού τα πλένω στους 30 και τα δικά μας το πολύ μέχρι 40. Απορρυπαντικό χρησιμοποιώ SKIP ή ARIEL κυρίως όμως τον τελευταίο χρόνο SKIP γιατί καθαρίζει πολύ καλύτερα.

 

Μαλακτικό καλσσικά SOUPLINE, κόκκινο, άσπρο ότι να΄ναι. Τα ρούχα μας μυρίζουν υπέροχα για πάρα πολύ καιρό.

 

Πάντως κορίτσια πιστεώ πως παίζει ρόλο και το πλυντήριο στην μυρωδιά των ρούχων.

 

Να σας πώ οι χρωμοπαγίδες κάνουν δουλειά? πως χρησιμοποιούνται? γιατί τώρα τελευταία όλο ατυχήματα έχω...

Link to comment
Share on other sites

πλενεις λευκα μονα τους στους 90...εαν δεις κ δεν ασπριζουν η αν σου εχουν κιτρινισει μπορεις να χρησιμοποιησεις λευκαντικο.

 

Καλο ειναι γενικα για το περιβαλλον να αποφευγουμε τις 90 ... υπερθερμανση του πλανητη κτλ

Το καιρο που δεν το ηξερα κι εγω κι εβαζα παντα μονο ασπρα και 90 ..και παλι γαριαζαν τα ρουχα...σαφως το πηρα ειδηση μετα απο 2 χρονια...γιατι αμεσα δεν το βλεπεις...αν παρεις ομως καινουργια ασπρορουχα ..τοτε βλεπεις την διαφορα..

 

σχετικα με τις χρωμοπαγιδες, δε χρησιμοποιω ποτε κ ποτε δεν εχω καταστρεψει ρουχο. φροντιζω να πλενω τα ρουχα στη σωστη θερμοκρασια κ να ταιριαζω τα χρωματα στο πλυντηριο.

 

Ειδα οτι ακομα δεν εχεις παιδακια..αρα το οτι πλενεις στην σωστη θερμοκρασια κτλ...ειναι απλα επειδη δεν εχεις πλυνει πολλα παιδικα..που ενω πχ λενε 40 πανω...ξεβαφουν ..και μιλαμε και για ρουχα μαρκα...εγω στα δικα μας ρουχα χρωμοπαγιδα δεν χρειαστηκα ποτε...στα παιδικα ομως...ειναι αλλιως...

Και μια ερωτηση..εχεις παιδακια και εχεις 2 ροζ ρουχα 3 κιτρινα 2 πρασινα 4 σιελ κτλ...δεν θα τα βαλεις αυτα μια πλυση? Ασε που τα πιο πολλα ρουχα ..ειναι σαν ουρανια τοξα...οποτε πολλα χρωματα στο ιδιο ρουχο...

Οποτε μην μιλαμε για σωστη θερμοκρασια και σωστα χρωματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο ειναι γενικα για το περιβαλλον να αποφευγουμε τις 90 ... υπερθερμανση του πλανητη κτλ

Το καιρο που δεν το ηξερα κι εγω κι εβαζα παντα μονο ασπρα και 90 ..και παλι γαριαζαν τα ρουχα...σαφως το πηρα ειδηση μετα απο 2 χρονια...γιατι αμεσα δεν το βλεπεις...αν παρεις ομως καινουργια ασπρορουχα ..τοτε βλεπεις την διαφορα..

 

ευαισθητο θεμα που προτιμω να μη το σχολιασω περαιτερω το τι ειναι κακο για τον πλανητη κλπ :mrgreen:

 

Ειδα οτι ακομα δεν εχεις παιδακια..αρα το οτι πλενεις στην σωστη θερμοκρασια κτλ...ειναι απλα επειδη δεν εχεις πλυνει πολλα παιδικα..που ενω πχ λενε 40 πανω...ξεβαφουν ..και μιλαμε και για ρουχα μαρκα...εγω στα δικα μας ρουχα χρωμοπαγιδα δεν χρειαστηκα ποτε...στα παιδικα ομως...ειναι αλλιως...

Και μια ερωτηση..εχεις παιδακια και εχεις 2 ροζ ρουχα 3 κιτρινα 2 πρασινα 4 σιελ κτλ...δεν θα τα βαλεις αυτα μια πλυση? Ασε που τα πιο πολλα ρουχα ..ειναι σαν ουρανια τοξα...οποτε πολλα χρωματα στο ιδιο ρουχο...

Οποτε μην μιλαμε για σωστη θερμοκρασια και σωστα χρωματα...

ναι δεν εχω παιδακια...εχω πλυνει ομως απειρες φορες παιδικα ρουχα

κ απο φιλες αλλα κ απο δικη μου εμπειρια ειλικρινα δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα...επισης κ τα δικα μου ρουχα ειναι σαν ουρανιο τοξο :mrgreen::D φοραω πολυ χρωματιστα ρουχα...

 

παλια πως τα επλεναν χωρις παγιδες κ δε τα κατεστρεφαν?

Link to comment
Share on other sites

Xρωμοπαγίδα χρησιμοποιώ αρκετά συχνά, είμαι πολύ ευχαριστημένη. Με απορρυπαντικό δεν είμαι ευχαριστημένη (ariel). Είδα ότι με το dixan είχατε καλύτερα αποτελέσματα, θα το δοκιμάσω. Τα λευκά τα πλένω με χλωρίνη πλυντηρίου, γρήγορο πρόγραμμα στους 40 και στη συνέχεια με απορρυπαντικό, κανονικό πρόγραμμα πάλι στους 40 (έχω δει διαφορά αλλά μη φανταστήτε μεγάλη). Μαλακτικό δε βάζω, όλοι οι παιδίατροι και δερματολόγοι μου είπαν να το αποφευγω και τους άκουσα. Πάντως τα ρούχα πάνω από 40 δεν τα πλένω, οικολογική συνείδηση

Link to comment
Share on other sites

παλια πως τα επλεναν χωρις παγιδες κ δε τα κατεστρεφαν?

 

Δεν ειπαμε εδω οτι εχουμε καταστρεψει ρουχα...απο λαθος δικο μας (οχι σωστη θερμοκρασια η μπερδεμα ρουχων)

Αλλα δεν νομιζω οτι εχεις πλυνει και τοσα πολλα παιδικα....τουλαχιστον οχι τοσα οσα εχουν μανουλες 1 ή 2 ή 3 κ.α παιδακια

Γιατι αν ειχες τοτε θα σου ειχε συμβει τουλαχιστον μια φορα να εχεις πλυνει ρουχαλακι ασπρο με κοκκινο που να λεει μεσα οτι πλενετε στους 40 να τα εχεις κανει ολα σωστα ..και το ασπρο να εχεις γινει στην ακρη ροζ...

Λοιπον για ν αποφυγουμε αυτες τις πιθανοτητες οι πιο πολλες χρησιμοποιουμε χρωμοπαγιδες..και οχι επειδη ειμαστε αχρηστες και δεν ξερουμε να πλενουμε ρουχα .

Και σιγουρα αλλο να εισαι ενα χρονο νοικοκυρα αλλο 10 και αλλο 20...

Link to comment
Share on other sites

ευαισθητο θεμα που προτιμω να μη το σχολιασω περαιτερω το τι ειναι κακο για τον πλανητη κλπ :mrgreen:

 

 

 

 

 

Εισαι κι εσυ απ αυτες που λενε...οτι εγω θα σωσω τπν πλανητη? Οτι οτι και αν κανω εγω...δεν γινεται τιποτα...αφου ολοι οι αλλοι δεν προσεχουν?

Το να πλενουμε με 90 συστηματικα κανει κακο...οπως και αλλα πραγματα..οταν τα γνωριζουμε ειναι καλο να προσεχουμε για να προσφερουμε οσο το δυνατον καλυτερο κοσμο στα παιδια μας .

Δεν ειναι τοσο τρομερο να πλενουμε με 30 ή στα 40...τα ρουχα και παλι καθαριζουν...

Με φιλικη διαθεση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπαμε εδω οτι εχουμε καταστρεψει ρουχα...απο λαθος δικο μας (οχι σωστη θερμοκρασια η μπερδεμα ρουχων)

Αλλα δεν νομιζω οτι εχεις πλυνει και τοσα πολλα παιδικα....τουλαχιστον οχι τοσα οσα εχουν μανουλες 1 ή 2 ή 3 κ.α παιδακια

Γιατι αν ειχες τοτε θα σου ειχε συμβει τουλαχιστον μια φορα να εχεις πλυνει ρουχαλακι ασπρο με κοκκινο που να λεει μεσα οτι πλενετε στους 40 να τα εχεις κανει ολα σωστα ..και το ασπρο να εχεις γινει στην ακρη ροζ...

Λοιπον για ν αποφυγουμε αυτες τις πιθανοτητες οι πιο πολλες χρησιμοποιουμε χρωμοπαγιδες..και οχι επειδη ειμαστε αχρηστες και δεν ξερουμε να πλενουμε ρουχα .

Και σιγουρα αλλο να εισαι ενα χρονο νοικοκυρα αλλο 10 και αλλο 20...

συμφωνω σε ολα...εαν ψαχνεις απλα δικιο για το οτι χρησιμοποεις παγιδες εγω να σου το δωσω :mrgreen: δεν ειχα προθεση να πω κακως τις χρησιμοποιειτε...προφανως επισης με κανεις κ για μικρο :roll: δε ξερω τι χαρακτηρα βγαζω, το οτι δεν εχω παιδακια ακοαμ δε ξερω τι μπορει να σημαινει αυτο για σενα...το ποσα χρονια νοικοκυρα ειμαι κ τι νοικοκυρα ειμαι το ξερω παρα πολυ καλα κ αν δεις το προφιλ μου θα μαθεις ακομα περισσοτερα για εμενα ;)

 

Εισαι κι εσυ απ αυτες που λενε...οτι εγω θα σωσω τπν πλανητη? Οτι οτι και αν κανω εγω...δεν γινεται τιποτα...αφου ολοι οι αλλοι δεν προσεχουν?

Το να πλενουμε με 90 συστηματικα κανει κακο...οπως και αλλα πραγματα..οταν τα γνωριζουμε ειναι καλο να προσεχουμε για να προσφερουμε οσο το δυνατον καλυτερο κοσμο στα παιδια μας .

Δεν ειναι τοσο τρομερο να πλενουμε με 30 ή στα 40...τα ρουχα και παλι καθαριζουν...

Με φιλικη διαθεση

 

οχι δεν ειμαι απο αυτες...απλα ειναι πολυ μεγαλο θεμα με το οποιο εκνευριζομαι (οχι με εσενα). το οτι πλενω στους 90 δε σημαινει οτι καταστρεφω το περιβαλλον. δε μπορει ενας ανθρωπος να μου λεει πλενω στους 30 αλλα εχω μια πλασμα τηλεοραση 40 ιντσων :D:D ελπιζω να με καταλαβαινεις....το τι κανει ο καθενας για το περιβαλλον το ξερει εκεινος καλυτερα, δεν ειναι ενα η δυο πραγματα μονο

 

 

κ εγω ολα τα λεω με φιλικη διαθεση

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Αriel απορρυπαντικό και Lenor/Quanto μαλακτικό. Τα ρούχα τα πλένω στους 30-40 βαθμούς, τα ασπρόρουχα στους 90 και τα χρωματιστά στους 60. Χρωμοπαγίδα χρησιμοποιώ -όχι συνέχεια- στα ρούχα ή στα χρωματιστά. Με το Ariel έπαψα να χρησιμοποιώ οποιοδήποτε ενισχυτικό πλύσης, γιατί βγάζει όλους τους λεκέδες άψογα. Πάρα πολύ καλό και το Dixan, αν και είναι λίγο σκληρό με τα ρούχα (τα γαριάζει). Επίσης συμφωνώ με την κοπέλα που είπε πιο πάνω πως και το πλυντήριο παίζει σημαντικό ρόλο στην καθαριότητα κι ευωδιά των ρούχων.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Καλα από τότε που μου είπε μια φίλη μου για τις χρωμοπαγίδες τις χρησιμοποιώ συνεχεια.Το καλοκαίρι ιδιώς που φοράμε πολλά ρούχα σε ανοικτά χρώματα τα βάζω όλα μαζί και δεν παθαίνουν τίποτα μεταξύ τους μεχρι και στους 60 βαθμους.Το υφασματάκι που ΄βάζουμε στο κάδο πλυντηρίου τη λεγομενη ''χρωμοπαγίδα'' ενώ στην αρχή είναι άσπρη, όταν μπουν χρωματιστά ρούχα τραβάει όλα τα χρώματα εκει.Μεγάλη εφεύρεση μπράβο στους ειδικούς!!!!!!!!!

Απορρυπαντικό dixan και μαλακτικό όχι πάντα το ίδιο ανοιγω το καπάκι μυρίζω και ότι μου αρέσει, αλλά μερικες φορές κολλάω στο soupline ή στο Quanto.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι ειναι οι χρωμοπαγιδες κ που τις βρισκετε???οπως ειδα τον τιτλο του θεματος φανταστηκα οτι θα ηταν καποιο παιχνιδι για τα μωρα (η ασχετη... :))))

 

μιας κ μπηκα, εγω χρησιμοποιω dixan με τη φρεσκαδα του ωκεανου (οχι των ψαριων) κ μαλακτικο το soupline mistral (το συμπυκνωμενο, 1 καπακι αντι για 4!)

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι ειναι οι χρωμοπαγιδες κ που τις βρισκετε???οπως ειδα τον τιτλο του θεματος φανταστηκα οτι θα ηταν καποιο παιχνιδι για τα μωρα (η ασχετη... :))))

 

μιας κ μπηκα, εγω χρησιμοποιω dixan με τη φρεσκαδα του ωκεανου (οχι των ψαριων) κ μαλακτικο το soupline mistral (το συμπυκνωμενο, 1 καπακι αντι για 4!)

 

Στο σουπερ στα απορρυπαντικα http://photos1.blogger.com/blogger/1678/2951/1600/glowhite.0.jpg

και αυτη ειναι μια απ τις συσκευασιες που κυκλοφορουν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...