Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ........


Recommended Posts

Πφφφφ... θυμάμαι το άλλο θέμα που είχες ανοίξει Latina και συγχίζομαι λιγάκι... Εκεί που λες ότι ο γονιός του παιδιού που ενοχλεί την τάξη είναι αλλού για αλλού...

 

Λοιπόν κοίτα, σε εμάς έπιασε, δεν ξέρω πώς και γιατί, γιατί σου λένε θεσμικά δεν κάνουμε αυτό και δεν κάνουμε κείνο...

 

Φαίνεται να έπιασε λοιπόν, εκτός από διαφορα άλλα μέτρα, να καλέσουν το γονιό που είναι γεια σου και μπορεί ενδεχομένως να βλέπει το σχολείο σαν baby sitting... Και του λένε. Κοιτάξτε να δείτε κε τάδε, το παιδί σας δυσφορεί υπερβολικά στο σχολείο, δεν μπορεί να συγκεντρωθεί σε όλο το ωράριο, προτείνουμε να παρακολουθεί λίγες ώρες, τις πρώτες, γλώσσα και μαθηματικά και μετά να το παίρνετε...

 

Δεν είμαι σίγουρη πόσο στέκει αυτό θεσμικα, φαντάζομαι θα καλύπτεται το σχολείο, εφόσον η συγκεκριμένη περίπτωση που έχω υπόψη θα έπρεπε να έχει παράλληλη στήριξη, αλλά δεν υπήρχαν κονδύλια κλπ κλπ. Οπότε έτσι τουλάχιστον γίνονται δύο πράγματα. Πρώτον, τα άλλα παιδιά ηρεμούν κάποιες ώρες έστω. Δεύτερο και σημαντικότερο, η άλλη οικογένεια έχει κάποιες συνέπειες που μπορεί να λογαριάσει πολύ προσεκτικά, δεν είναι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει και πιθανόν να αναθεωρήσει την τακτική "μπράβο το μαγκάκι μου" προς το παιδί, αν είναι τετοια η αιτία της όλης συμπεριφοράς.

 

Πάντως υπήρχαν και άλλα μέτρα σε εμάς που δούλεψαν, κάποιο πρόγραμμα που έβαλαν νομίζω βάσει του συμβούλου και γενικώς δεν νομίζω ότι την αποχώρηση νωρίτερα την είδε κανείς ως επιβραύβευση της άσχημης συμπεριφοράς.

 

Επίσης, αυτό που δεν βγάζουν μαθητές έξω, δεν ισχύει, σε εμάς τους βγάζουν ακριβώς έξω από την τάξη - υπάρχουν παράθυρα προς την αυλή - και τους επιτηρεί η δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν πρόκειται να το κάνουν Αθηνά. Εδώ καλέσανε τη σύμβουλο να δει live τα χαΐρια μας, και το μόνο που πρότεινε ήταν να το αγκαλιάσουμε, να το εντάξουμε, να το βοηθήσουμε γιατί "αυτό το παιδάκι φωνάζει βοήθεια" και το άκρον άωτον, να πάμε εμείς τα παιδιά μας σε ψυχολόγο να τους δείξει πως να "συνυπάρχουν με το παραβατικό παιδάκι".......μας πέταξε και ένα "οι γονείς είπαν ότι παρακολουθείται το παιδί από ψυχολόγο, οπότε δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο".....άσε μη μου τα θυμίζεις και η ιστορία με το δόντι μου βγήκε μια κατοστάρα ευρώ....άσε που δεν είναι μόνο αυτό το παιδάκι, είναι και ένα κοριτσάκι το οποίο οι δάσκαλοι απ τα νεύρα τους το ειρωνεύονται και το περιγελούν πλέον απροκάλυπτα....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.. Η δική μας, της μουσικης, χρησιμοποίησε μια άλλη καταπληκτική παιδαγωγική μέθοδο. Έβαλε σ όλο το τμήμα β στον έλεγχο, και πήρε το αίμα της πίσω!:rolleyes: Και μάλιστα το έκανε στο τέλος της χρονιάς, για να μην έχει τους γονείς να της ζητάνε το λόγο. Οργανωμένο το έγκλημα..

 

:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Βερενίκη, προφανώς και θα πρέπει ο δάσκαλος να έχει την ικανότητα να διαχειρίζεται καταστάσεις και ανθρώπους, ταυτόχρονα όμως κι εμείς ως γονείς θα πρέπει να σεβόμαστε (όχι να υπακούμε τυφλά και να δεχόμαστε άκριτα) το έργο του δασκάλου. Έχουμε ξανακάνει τέτοια κουβέντα και έχω πει την άποψή μου, διακρίνοντας και κακούς και καλούς εκπαιδευτικούς και βολεμένους και αφοσιωμένους, κλπ.

 

Απλά, νομίζω ότι η στάση μας τελικά σε όλες τις κατασταστάσεις υποδεικνύει και την προσωπικότητα και το χαρακτήρα μας. Εγώ ας πούμε ποτέ δεν έχω ξεκινήσει να πάω σε δημόσια υπηρεσία με "τσαμπουκά" γιατί έχω στο μυαλό μου ένα συγκεκριμένο στερεότυπο υπαλλήλου και σας πληροφορώ, ότι το στερεότυπο που περιγράφεται δεξιά κι αριστερά δεν το έχω συναντήσει ΠΟΤΕ!!!!! Μα ποτέ. Ίσα - ίσα που έχει τύχει κανά δυο φορές που πήγα στο ΙΚΑ ή στην εφορία ενώ είχε κλείσει το Τμήμα για το κοινό να με εξυπηρετήσουν - χωρίς να το απαιτήσω ή να το ζητήσω - κι αυτό μόνο και μόνο γιατί ήμουν ευγενική μαζί τους, όπως μου είπαν...

 

Και έχω ακούσει από φίλους την ατάκα: "αύριο έχω να πάω στο ΙΚΑ - Υπουργείο - Εφορία (συμπληρώστε ανάλογα), πωπω, θα πρέπει πρωί - πρωί να γίνω πάλι κώλος για να κάνω τη δουλειά μου".

 

Ε, αυτός θα πάει και στο δάσκαλο με τσαμπουκά και όχι με διάθεση συζήτησης και συνεννόησης... Αντίστοιχα βέβαια υπάρχουν και οι δάσκαλοι που βγάζουν μέσα στην τάξη όλα τα κόμπλεξ και τα απωθημένα τους έτσι... και πάλι λέω δεν μπορεί ο γονιός να είναι εντάξει στην υπόλοιπη ζωή του και να συμπεριφέρεται σκατένια στο δάσκαλο και τούμπαλιν, ο δάσκαλος να είναι σκατένιος στη δουλειά του και υπέροχος στην υπόλοιπη ζωή του...

Link to comment
Share on other sites

 

με κάθε σεβασμό γιατί συμφωνώ σε πολλά από αυτά που γράφεις, έχω κουραστεί από αυτή τη νοοτροπία του να μην κάνει κάποιος δημόσιος λειτουργός τη δουλειά του και να πρέπει οι γονείς να την κάνουν αντί για εκείνον...;)

 

Στην περίπτωση που αντικειμενικά δεν κάνει τη δουλειά του ένας δημόσιος λειτουργός ή που δεν υπάρχει αποτέλεσμα, τότε τι πρέπει να κάνει ο γονιός ή ο πολίτης;

Δεν λέω να ανακατεύονται (οι γονείς ή οι πολίτες) στη δουλειά των δημόσιων λειτουργών, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις που υπάρχει αδιέξοδο, δεν πρέπει να απευθυνθούν κάπου παραπάνω; (αυτό εννοώ λέγοντας να τους "παρακάμψουν")

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To θέμα είναι κι εμείς να αποφασίσουμε τι θέλουμε......τα παιδιά είναι πανευτυχή με το τραλαλό τραλαλί --πουλάκι μου κάτσε κάτω σου είπα,-- έλα καρδούλα μου πόσες φορές θα σου το πω, --σε παρακαλώ, θα μου κάνεις τη χάρη κλπ

 

ΕΜΑΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ?

 

Μήπως προκειμένου να αποφύγουμε τις βιαιότητες των προηγούμενων δεκαετιών καταλήξαμε κάπου τελείως αλλού? Εγώ ξύλο από δάσκαλο δεν έφαγα, χάρακες δεν είχε κανείς για τέτοιο σκοπό, ένας δάσκαλος στην Πέμπτη μας έδωσε ένα χαστούκι αυτό ήταν το τραγικό όλου του δημοτικού. Αλλά είχαμε σεβασμό ρε παιδιά, φόβο, όπως θέλετε πείτε το, μη μας μαλώσουν, μην το πουν στη μαμά, μη μας στραβοκοιτάξει ο δάσκαλος, στο διευθυντή δε όσοι πήγαιναν μάνι μάνι στάμπα "αλήτες".......τώρα τί γίνεται?

 

Κόβουν βόλτες στον διευθυντή όλη μέρα, κάποια τον κοιτάνε και στραβά στυλ "θα έρθει ο μπαμπάς μου και θα δείτε!" νουθεσία δεν υπάρχει, βελτίωση δεν υπάρχει, πειθαρχία καμία......και μετά απτόητα συνεχίζουν το πρόγραμμά τους......Αν εμείς οι γονείς με τις υστερίες μας και τις καταγγελίες μας φέραμε τους δασκάλους σ αυτή την απραγία, μπράβο μας.....τι να πω!!!!

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι κι εμείς να αποφασίσουμε τι θέλουμε......τα παιδιά είναι πανευτυχή με το τραλαλό τραλαλί --πουλάκι μου κάτσε κάτω σου είπα,-- έλα καρδούλα μου πόσες φορές θα σου το πω, --σε παρακαλώ, θα μου κάνεις τη χάρη κλπ

 

ΕΜΑΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ?

 

Εμενα παντως οχι

 

 

Κόβουν βόλτες στον διευθυντή όλη μέρα, κάποια τον κοιτάνε και στραβά στυλ "θα έρθει ο μπαμπάς μου και θα δείτε!" νουθεσία δεν υπάρχει, βελτίωση δεν υπάρχει, πειθαρχία καμία......και μετά απτόητα συνεχίζουν το πρόγραμμά τους......Αν εμείς οι γονείς με τις υστερίες μας και τις καταγγελίες μας φέραμε τους δασκάλους σ αυτή την απραγία, μπράβο μας.....τι να πω!!!!

 

 

ΑΥΤΟ πιστευω το κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι Λατίνα. Το κακό ξεκινάει πρώτα από εμάς. Ναι, συμφωνώ με τα κορίτσια, ο δάσκαλος πρέπει να έχει την ανάλογη εκπαίδευση, ώστε να διαχειρίζεται δύσκολες καταστάσεις είτε με γονείς, είτε με παιδιά. Όμως, αν εμείς δε μάθουμε στα παιδιά μας να σέβονται, κανένας δάσκαλος δε θα μας σώσει. Να σέβονται γενικά, όχι μόνο το δάσκαλο..

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι Λατίνα. Το κακό ξεκινάει πρώτα από εμάς. Ναι, συμφωνώ με τα κορίτσια, ο δάσκαλος πρέπει να έχει την ανάλογη εκπαίδευση, ώστε να διαχειρίζεται δύσκολες καταστάσεις είτε με γονείς, είτε με παιδιά. Όμως, αν εμείς δε μάθουμε στα παιδιά μας να σέβονται, κανένας δάσκαλος δε θα μας σώσει. Να σέβονται γενικά, όχι μόνο το δάσκαλο..

 

Δεν είμαστε όλοι έτσι όμως..........πολύ λίγοι είναι οι γονείς που την πέφτουν στο δάσκαλο.......οι πιο πολλοί τον σέβονται και τον ακούν ευλαβικά. Και τα παιδιά τα πιο πολλά σέβονται. Φτάνουν όμως 2,3 για να χαλάσει όλο το κλίμα μιας τάξης........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...