Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπανια νοσηματα δερματος σε παιδια!! ΕΠΕΙΓΟΝ!!


Recommended Posts

καλημερα,

 

μαλλον εδω ειναι το πιο καταλληλο σημειο για να πω την ταλαιπωρια που εχω και εγω και η μικρη μου κορη υποστει στο παιδοδερματολογικο στο συγγρος εδω και 4 μηνες. Η μικρη εβγαλε ενα εξανθημα στο προσωπο απο τον ιουνιο που συνεχως χειροτερευε..εκανα το λαθος και την πηγα αρχικα στο συγγρος και ειπαν οτι ηταν μαλλον καποιο φωτοευαισθητο εξανθημα..μετα ειπαν λεισμανιαση...μετα ειπαν ιδιοπαθης δερματιτιδα...καποια στιγμη ειπαν και σταφυλοκοκκος....τα ειπαν ολα...και αλλαξαν και τη γνωμη τους χιλιες φορες..μεχρι και η καθηγητρια το ειδε και μου επε να δωσω για 1 μηνα κορτιζονη για να δουμε πως θα παει....και στο τελος μετα μου εδωσαν και την πιθανη διαγνωση του δερματικου λυκου...βεβαιως εχω τρελλαθει με ολα αυτα και ειδικα με αυτο το τελευταιο!!! Αποφασισα να δω πλεον παιδοδερματολογο στο παιδων!

πηγα στο αγια σοφια οπου εκει βεβαια το αντιμετωπισαν το θεμα με αλλο τροπο...εκαναν στο παιδι πληρη ελεγχο ανοσολογικο και του πηραν και βιοψια(περιμενω τα αποτελεσματα ακομα)...ειναι περισσοτερο καθησυχαστικοι και μου κερδισαν την εμπιστοσυνη γιατι ουτε ετσι τυχαια διαγνωσεις δινουν στον αερα αλλα ουτε και τις κορτιζονες με τους τονους!! ελπιζω βεβαια να μην επιβεβαιωθει η διαγνωση στο συγγος και ολα να πανε καλα για το παιδι απλα κοντευα να σκασω με αυτο το αλαλουμ στο συγγρος και καπου ηθελα να τα πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,

 

μαλλον εδω ειναι το πιο καταλληλο σημειο για να πω την ταλαιπωρια που εχω και εγω και η μικρη μου κορη υποστει στο παιδοδερματολογικο στο συγγρος εδω και 4 μηνες. Η μικρη εβγαλε ενα εξανθημα στο προσωπο απο τον ιουνιο που συνεχως χειροτερευε..εκανα το λαθος και την πηγα αρχικα στο συγγρος και ειπαν οτι ηταν μαλλον καποιο φωτοευαισθητο εξανθημα..μετα ειπαν λεισμανιαση...μετα ειπαν ιδιοπαθης δερματιτιδα...καποια στιγμη ειπαν και σταφυλοκοκκος....τα ειπαν ολα...και αλλαξαν και τη γνωμη τους χιλιες φορες..μεχρι και η καθηγητρια το ειδε και μου επε να δωσω για 1 μηνα κορτιζονη για να δουμε πως θα παει....και στο τελος μετα μου εδωσαν και την πιθανη διαγνωση του δερματικου λυκου...βεβαιως εχω τρελλαθει με ολα αυτα και ειδικα με αυτο το τελευταιο!!! Αποφασισα να δω πλεον παιδοδερματολογο στο παιδων!

πηγα στο αγια σοφια οπου εκει βεβαια το αντιμετωπισαν το θεμα με αλλο τροπο...εκαναν στο παιδι πληρη ελεγχο ανοσολογικο και του πηραν και βιοψια(περιμενω τα αποτελεσματα ακομα)...ειναι περισσοτερο καθησυχαστικοι και μου κερδισαν την εμπιστοσυνη γιατι ουτε ετσι τυχαια διαγνωσεις δινουν στον αερα αλλα ουτε και τις κορτιζονες με τους τονους!! ελπιζω βεβαια να μην επιβεβαιωθει η διαγνωση στο συγγος και ολα να πανε καλα για το παιδι απλα κοντευα να σκασω με αυτο το αλαλουμ στο συγγρος και καπου ηθελα να τα πω!

 

ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχετε καλα αποτελεσματα στη βιοψια!

θα συμφωνησω μαζι σου οτι στο συγγρος για τα παιδια γινεται ενα αλαλουμ αφου βλεπεις και αλλον καθε φορα και την κορτιζονη δεν την εχουν σε τιποτα να τη χορηγησουν...

εκανες καλα που πηγες για δευτερη γνωμη στο παιδων..εκει ειναι συνηθως -τις τριτες αν θυμαμαι καλα- ο αλεξοπουλος που ειναι πολυ καλος στα δερματολογικα μονο για τα παιδια..

δεν ξερω ποιον ειδες εκει αλλα σου προτεινω να παρεις μια γνωμη και απο αυτον αν δεν τον εχεις δει!

να μας πεις αν θες τελικα ποια ειναι η διαγνωση!

και παλι ολοψυχα σου ευχομαι ολα να πανε πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αργησα να απαντησω γιατι τον τελευταιο μηνα ετρεχα και δεν εφτανα..τελικα επιβεβαιωθηκε το χειροτερο σεναριο γιατι ειναι ειναι λυκος...δισκοειδης λυκος...μορφη δηλαδη που εντοπιζεται στο δερμα μονο..τι να πω..εχουμε τρελλαθει ολοι στο σπιτι...με την κορτιζονη στο προσωπο υπαρχει ελαχιστη βελτιωση και μολις μας εδωσαν ενα αλλο φαρμακο το πλακενιλ.Το θετικο ειναι πως σε αυτη τη μορφη λυκου δεν υπαρχουν αλλες βλαβες σε αλλα οργανα οπως λενε οι γιατροι...το αρνητικο ειναι οτι και η δικη μου ψυχολογια και του παιδιου βρισκονται στα ταρταρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εγω δισκοειδη λυκο!!!! Και εχει ( ειχε) και η μητερα μου. Βεβαια το ανακαλυψαμε και οι δυο στα 30 μας περιπου και οχι απο παιδια.

Εναι ασχημο να ακους οτι το παιδι σου εχει κατι, οτιδηποτε αλλα πιστεψε με ....εμεις πουτ ο εχουμε δεν χουμε καταλαβει τιποτα!

Προσωπικα βγαζω που και που αυτο εξανθημα στο προσωπο αλλα δεν πολυφαινεται γιατι ειμαι μελαχρινη....μονο εγω το καταλαβαινω. κατα τα αλλα νιωθω μια χαρα. Φαρμακα δεν πηρα ποτε για αυτον το λογο για να ειμαι ειλικρινης γιατι ειχα την παροτρυνση της μαμας να ΜΗΝ παρω μια που και εκεινη εκανε το ιδιο....

Αυτη η αυτοανοση παθηση δεν ειναι επικινδυνη για τη ζωη του παιδιου για αυτο κοιτα να ηρεμησεις...και να μιλησεις με πολλους γιατρους.... Καποια στιγμη θα μπει σε υφεση πιστευω. Της μαμας μου σταματησε να εμφανιζει οποιοδηπιτε συμπτωμα στα 45 της και σιγα σιγα εξαφανιστηκαν και τα αντιπυρηνικα αντισωματα....

Τα φαραμακα που σας εδωσαν ειναι για να φυγει το σημαδι? φαινεται πολυ? μηπως δεν πειραζει και τοσο αν φαινεται??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αργησα να απαντησω γιατι τον τελευταιο μηνα ετρεχα και δεν εφτανα..τελικα επιβεβαιωθηκε το χειροτερο σεναριο γιατι ειναι ειναι λυκος...δισκοειδης λυκος...μορφη δηλαδη που εντοπιζεται στο δερμα μονο..τι να πω..εχουμε τρελλαθει ολοι στο σπιτι...με την κορτιζονη στο προσωπο υπαρχει ελαχιστη βελτιωση και μολις μας εδωσαν ενα αλλο φαρμακο το πλακενιλ.Το θετικο ειναι πως σε αυτη τη μορφη λυκου δεν υπαρχουν αλλες βλαβες σε αλλα οργανα οπως λενε οι γιατροι...το αρνητικο ειναι οτι και η δικη μου ψυχολογια και του παιδιου βρισκονται στα ταρταρα!

 

 

εβγαλα δισκοειδη λυκο στα 22 μου εχω στο τριχοτο της κεφαλης.<< η μητερα μου στο προσωπο (πεταλουδα)>>εδω και δεκα χρονια δεν μου εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα εκτος απο το ψυχολογικο πιο μικρη μην μεινω

<<καραφλη>>:? το πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου ειναι η καλη ψυχολογια και λιγοτερο στρες.

δυστηχως ταλαιπορηθηκα και εγω στο συγκρος μεχρι που εμαθα πως η παθηση χρειαζετε ρευματολογο οχι δερματολογο! ο μουταφης στο λαικο ειναι οντως μεγαλη μορφη αλλα δυσκολο να τον πετυχεις.. υπαρχει ομως η ομαδα του στο λαικο ειναι τουλαχιστων 2,5 μηνες για να κλεισεις ραντευου αλλα αξιζει την αναμονη..

τελος απο οσο ξερω η θεραπεια περιλαμβανει plaqenul το οποιο δρα συσορευτικα κατα της φλεγμονης και κορτιζονη που εγω δεν πηρα ποτε... βλαβες στα οργανα προκαλει ο συστηματικος λυκος με μεταστασεις στα κοκκαλα και στο αιμμα (μακρια!!!!)

οσο πιο χαλαρη εισαι τοσο πιο ανωδυνο θα ειναι...

α!!!! καλησπερα σε ολους στο πρωτο μου μυνημα...πριν λιγες ωρες εμαθα πως ειμαι εγκυος και πεταω!!!!!:D:D:D:D:o:o

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα δισκοειδη λυκο στα 22 μου εχω στο τριχοτο της κεφαλης.<< η μητερα μου στο προσωπο (πεταλουδα)>>εδω και δεκα χρονια δεν μου εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα εκτος απο το ψυχολογικο πιο μικρη μην μεινω

<<καραφλη>>:? το πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου ειναι η καλη ψυχολογια και λιγοτερο στρες.

δυστηχως ταλαιπορηθηκα και εγω στο συγκρος μεχρι που εμαθα πως η παθηση χρειαζετε ρευματολογο οχι δερματολογο! ο μουταφης στο λαικο ειναι οντως μεγαλη μορφη αλλα δυσκολο να τον πετυχεις.. υπαρχει ομως η ομαδα του στο λαικο ειναι τουλαχιστων 2,5 μηνες για να κλεισεις ραντευου αλλα αξιζει την αναμονη..

τελος απο οσο ξερω η θεραπεια περιλαμβανει plaqenul το οποιο δρα συσορευτικα κατα της φλεγμονης και κορτιζονη που εγω δεν πηρα ποτε... βλαβες στα οργανα προκαλει ο συστηματικος λυκος με μεταστασεις στα κοκκαλα και στο αιμμα (μακρια!!!!)

οσο πιο χαλαρη εισαι τοσο πιο ανωδυνο θα ειναι...

α!!!! καλησπερα σε ολους στο πρωτο μου μυνημα...πριν λιγες ωρες εμαθα πως ειμαι εγκυος και πεταω!!!!!:D:D:D:D:o:o

σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου...τωρα προσπαθω να το παρω πιο χαλαρα γιατι ειναι μικρο και το παιδι και να μην ειμαι στα μαυρα πανια! Ο αντρας μου ειναι πιο ηρεμος! η πιο αναισθητος τι να πω!!!

εμεις ειδαμε τον παιδοδερματολογο κ αλεξοπουλο και μας παρεπεμψε μετα τη διαγνωση σε παιδορευματολογο μεσα στο παιδων κα σμερλα. Στο λαικο ειναι για ενηλικες το τμημα και οχι για παιδια..μεσα στο αγια σοφια ειναι ολοι οι ειδικοι γιατροι για τα παιδια...ευχομαι ο καινουριος χρονος να φερει μονο υγεια σε ολους και καμια μα καμια στενοχωρια...

συγχαρρητηρια για την εγκυμοσυνη σου και καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...