Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν λεει καλα το "ρ", 12 ετων!


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Ο γιος μου ειναι 12 ετων, και δεν μπορει να πει καλα το "ρ".Ειναι φυσιολογικο??Ακουω παιδια μεχρι 5, αντε 6 χρονων που δεν μπορουν να το πουν.Αλλα 12?? :(

 

Μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω??Σκεφτομαι να τον παω σε λογοθεραπευτη, αλλα δεν ξερω αν διορθωνεται και μπορει να χασω και τα λεφτα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν και δεν ειμαι ειδικη , νομιζω οτι δεν πρεπει πια να περιμενεις πως το"προβληματακι" αυτο θα φτιαξει απο μονο του.

Σιγουρα ενας λογοθεραπευτης θα βοηθησει.

Η ανηψια μου μεχρι 9 χρονων δεν ελεγε σωστα το "σ".

Με τρεις επισκεψεις εμαθε να το λεει ολοσωστα.

Link to comment
Share on other sites

στο γυμνασιο με φωναζαν γαλλιδα!!!δεν πηγα πουθενα εστρωσε η κατασταση στην πρωτη λυκειου αν θυμαμαι καλα!!μην στεναχωριεσαι αλλα ρωτα παλι εναν ειδικο αν θες αλλα εγω δεν πηγα πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 6 χρονών δεν το έλεγα κ εγώ. Ένα καλοκαίρι στο χωρίο με περιέλαβε μια ξαδέρφη μου, με έβαζε να κάνω ρρρρρρρρρρρρρρ όλη μέρα σχεδόν! Όποτε με έβλεπε στο σπίτι δεν με χαιρετούσε μου έλεγε πες ρρρρρρρρρρρρρρρ. Με ψόφησε αλλά μέχρι να τελειώσει το καλοκαίρι το είχα μάθει :)

Αργήσατε νομίζω να ασχοληθείτε με το θέμα κ πρέπει κάτι να κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

στο γυμνασιο με φωναζαν γαλλιδα!!!δεν πηγα πουθενα εστρωσε η κατασταση στην πρωτη λυκειου αν θυμαμαι καλα!!μην στεναχωριεσαι αλλα ρωτα παλι εναν ειδικο αν θες αλλα εγω δεν πηγα πουθενα...

 

το ενδεχόμενο να αρχίσουν να κοροϊδεύουν ένα παιδί εξαιτίας αυτής της μικρής ιδιαιτερότητας ειναι πολύ σοβαρό.εσύ το έφτιαξες μόνη σου και ήσουν τυχερή που δεν σε κορόιδευαν..τι λές τώρα, τα αφήνουν αυτά τα θέματα? εδώ τα εντοπίζουν ήδη από το νηπιαγωγείο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα εχει εναν συμμαθητη του στο ωδειο που εχει ακριβως το ιδιο προβλημα, και πιστεψα οτι ηταν φυσιολογικο, αλλα τωρα που το εψαξα δεν μου φαινεται και τοσο...

 

Και μου φαινεται οτι τον ενοχλει και τον ιδιο αυτο του το προβλημα...:(

 

Αν ξερει και κανεις αλλος κατι ας πει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!ξερω μια περιπτωση ενος συναδελφου που δεν λεει το ρ οταν εκνευριζεται η οταν αγχωνεται..μηπως το παιδι βιωνει κατι απο τα 2? Σε αλλες περιπτωσεις το λεει πεντακαθαρα..παντως παρε κ την αποψη ενος ειδικου..γιαυι πιθανοτατα οτι ακουσεις εδω θα ειναι βιωματικο...ενας γιατρος θα σε καθοδηγησει καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...