Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στους 18 μηνες τι τρωμε;;;;


Recommended Posts

Απο τι στιγμη που εδωσα στη μικρη μου τα φαγητα που τρωμε εμεις δεν ξαναεφαγε την κρεατοσουπα της...λογικο βεβαια...εγω ουτε που την ειχα δοκιμασει τοσο καιρο!!!!!Μου μυριζε απαισια!!!!!! :lol::oops:

Το θεμα ειναι οτι δεν τρωει ολα τα φαγητα και αν και εχει δοντια δεν μασαει το κρεας....το τρωει μονο σε μορφη κιμα...

Τι φαγητα να της φτιαχνω για να ειμαι σιγουρη οτι παιρνει αρκετες πρωτεινες και βιταμινες για την ηλικια της;;;;Εσεις τι δινετε στα παιδια σας;;; :roll::roll:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις δοκιμάσει παστίτσιο λοιωμένο με το πιρουνάκι??? Σοβαρά, εγώ του έδινα τα πάντα στην αρχή λοιωμένα με το πιρουνάκι και στη συνέχεια κομμένα σε μικρά κομματάκια. Νομίζω ότι είναι η ηλικία που μαθαίνουν να τρώνε τα πάντα, σιγά σιγά βέβαια. (έχω φάει εγώ κρεατόσουπα καπέλο μέχρι να το καταλάβω!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν σταματησε η Αννα τα αλεσμενα της τα ελιωνα με το πιρουνι. Ολα τα φαγητα απο μακαρονια με κιμα μεχρι ψαρακι με αρακα. Τωρα πια της τα κοβω κομματακια, ακομα και το κρεας, και τα τρωει.

Σιγα-σιγα θα συνηθησει και η δικια σου να τρωει σε πιο στερεη μορφη.

 

Απο φαγητα τρωει τα παντα, οτι φτιαχνω για μας δηλαδη μακαρονια με διαφορες σαλτσες (μανιταρια δεν της εχω δωσει ακομα), φακες, γιουβετσι, ψαρι, κοτοπουλο με πατατες, και φυσικα καροτα, μπροκολα κλπ. Οταν δεν εχω χρονο να φτιαξω φαγητο για ολους μας της δινω αυγο με ψωμι και τυρακι, σαντουιτς με ζαμπον-τυρι ή κοτομπουκιτσες. Αυτα σε γενικες γραμμες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κρεας αν δεν ειναι κιμας δεν το τρωει...το μασαει σαν τσιχλα και το φτυνει!!!! :shock:

Τι να κανω;;;Ποσες φορες τη βδομαδα να μαγειρεψω κιμα πια...το βαρεθηκαμε..αν και το φαγαμε σε ολες τις εκδοχες του..απο κεφτεδακια και γιουβαρλακια...μεχρι κανελονια και μπολονεζ.... :roll::roll::roll:

 

Κανονικα πρεπει να μαθει να μασαει και να καταπινει και το κρεας...στα αλλα γιατι δεν προβληματιζετε;;;;!!!!

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

H κορούλα μου που είναι 19 μηνών τρώει πιο ευχάριστα τα δικά της φαγητά από τα δικά μας,δηλαδή βραστό μοσχάρι ή κατσικάκι,κοτόπουλο,ψαράκι με διάφορα λαχανικά και λίγο ρύζι ή ζυμαρικά.Τα λιωμένα τα καταργήσαμε εδώ και αρκετούς μήνες,τα τρώει κομματάκια.Από δικά μας φαγητά τρώει μπιφτέκι,κοκκινιστό κρέας ή κοτόπουλο ελαφρά μαγειρεμένο με ρύζι,πουρέ ή ζυμαρικά και φυσικά μακαρόνια(τρελαίνεται).Ούτε να τα φτύσει όμως σκέτα λαδερά ή όσπρια.'Ετσι κάνω συνδυασμούς.Όταν έχουμε κάτι που το τρώει δεν της μαγειρεύω ιδιαιτέρως,φροντίζω όμως να της βάζω μαζί με το κρέας ,τα ζυμαρικά και το ρύζι μπόλικα λαχανικά.Όταν έχουμε λαδερά ή όσπρια θα φάει τα βραστά της.Πάντως με τα λαχανικά είναι περίεργη.Μπορεί τη μια στιγμή να τσακίσει καρότα,αγγουράκια,παντζάρια,χόρτα και την άλλη στιγμή να στρίβει.Εχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerina@!! μου πιστευω οτι σιγα-σιγα θα συνηθησει. Μη το βαζεις κατω αλλα μην της δινεις και καθε μερα κρεας σε κομματακια με το ζορι να το φαει. Δοκιμασε μια μερα, ασε να περασουν μερικες μερες τρωγοντας αλλα φαγητα και μετα ξαναδοκιμασε.

 

Lucie η δικια μου ετσι κανει με το καροτο!!!! Τη μια μερα το τρωει σαν τρελλη και την αλλη δεν θελει να το βλεπει μπροστα της!!! Αντε βγαλε ακρη :?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αγαπητές μανούλες,

 

Τη βοήθειά σας στο εξής:

Το πρόγραμμα φαγητού της κορούλας μου (18 μηνών) είναι το εξής:

 

- Γάλα 180 ml γύρω στις 9 το πρωί (ανάλογα τι ώρα θα ξυπνήσει βέβαια)

- Αυγουλάκι στις 10

- Φρουτόκρεμα στις 11:30 περίπου

- Το μεσημεριανό της στις 13:30 με 14:00 και επίσης γάλα (~150 ml) πριν κοιμηθεί για μεσημέρι

- Γιαούρτι με μια κουταλίτσα μέλι στις 8 το βράδυ

- Γάλα (~200 ml) στις 9:30 - 10:00 πριν κοιμηθεί

 

- Και καμμιά φορά γάλα (150 ml) στις 7 το πρωί - ανάλογα με τον αρχίσει τις πρωινές γκρίνιες ή όχι.

 

Κατ' αρχήν πως σας φαίνεται το πρόγραμμα αυτό;

Και κατά δεύτερον, έχω παρατηρήσει ότι το παιδί πεινάει πολύ στις 8 το βράδυ που της δίνω το γιαουρτάκι....Έχω σκεφτεί να της το δίνω νωρίτερα, αλλά πάλι μήπως τότε αρχίσει να πεινάει περισσότερο το βράδυ, και της χαλάσω και τον ύπνο της μ' αυτόν τον τρόπο;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε ... λογικό είναι νομίζω να πεινάει αφού είναι νηστικό από τις 14:00 μέχρι τις 20:00. Εγώ στη θέση σου θα της έδινα το γιαουρτάκι πιο νωρίς και στις 8 θα έδινα ή λίγο φαγητό από το μεσημεριανό ή το αυγό (μεταφερμένο από το πρωί το βράδυ) ή ένα τοστ ...

 

Εμείς είμαστε 18μηνών και έχουμε το παρακάτω πρόγραμμα (παρόλο που αλλάζει τα ΣΚ που δεν είναι στο σταθμό)

 

-- Γάλα 200-250ml 7 το πρωί

-- φρούτα και ό,τι άλλο έχουν για πρωινό στο σταθμό (π.χ. κουλούρι, τυρί, γιαούρτι) στις 9:30

-- Μεσημεριανό στο σταθμό στις 12:00

-- Μεσημεριανό στο σπίτι στις 3:30 (αλλά συνήθως τρώει λίγο) και πολλές φορές δίνω και το αυγό εδώ.

-- Γιαούρτι και αυγό ή φρουτα και αυγό ή ψωμί με τυρί στις 6:00

-- Γάλα 200-250ml στις 8 πριν τον ύπνο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφοροποιώ λιγάκι την ηλικία, εμείς είμαστε 20 μηνών.

 

 

Εδώ και 5 μήνες (από τον 15ο μήνα της μικρής μου) της έχω εφαρμόσει το παρακάτω πρόγραμμα, κατόποιν οδηγίας της διατροφολόγου που παρακολουθεί εμένα, αλλά με συμβουλεύει και για το παιδί :

 

(Σημειώνω απλά ότι θηλάζω τη μικρή)

 

 

Πρωϊ: Θηλασμός

Λίγο αργότερα, ένα μπολάκι γάλα με δημητριακά ολικής άλεσης

 

Δεκατιανό : Φρούτο

 

Μεσημεριανό : Πρωτεϊνη (μοσχάρι ή κότα, ή ψάρι, ή αυγό ή φέτα)

με Λαχανικά (ντομάτα, μπρόκολο, καρότο-κολοκύθι)

και με δημητριακά ή άμυλο (ψωμάκι, ή ρύζι ή πατάτα)

 

π.χ. γιουβαρλάκια (κιμά-ρυζάκι) με καρότο και κολοκυθάκι

ή ψαράκι με πατάτα και ντομάτα

 

Απογευματινό :Γιαούρτι, ή λίγο ψωμάκι με κασεράκι, ή ρυζόγαλο

 

Βραδυνό : Τραχανά ή αστράκια ή κάποια άλλη σούπα με ψωμάκι ή τυράκι

 

Πριν τον ύπνο : Θηλασμός, ο οποίος συνεχίζει όσες φορές θέλει η μικρή μέσα στη νύχτα...

 

 

Μέχρι και τον 15ο μήνα παρέλειπα το πρωϊνο και το βραδυνό που γράφω παραπάνω και η διατροφολόγος μου είπε πως της στερούσα 2 βασικά γεύματα. Οπότε και προέβηκα στις αλλαγές. Εσείς πως τα ταϊζετε 20 μηνών?

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια, τι πλούσιο μενού είναι αυτό, το βλέπω και ζηλεύω. Ο δικός μου είναι σχεδόν 22 μηνών και τρώει (που λέει ο λόγος) τα εξής:

 

-πρωί 8-8:30 γαλα 200 -250 μλ περίπου

-δεκατιανό 10-10:30 φρουτόκρεμα (2-3 φρούτα αλεσμένα με δύο μπισκότα μέσα) καμιά φορά άμα τύχει και είμαστε έξω μόνο μπανάνα.

-μεσημεριανό 14:30-15:00 (εδώ είναι το πρόβλημα) προσπαθώ να του δώσω οτι τρώμε κι εμείς, όμως το μόνο που θα φάει λίγο είναι κοφτό μακαρονάκι κι αυτό με DVD τα ζουζούνια κι άλλα συναφή. Παρόλο που έχουμε αρκετά δοντάκια, το κρέας το μασάμε σε ίνες και πότε το τρώμε και πότε το φτύνουμε (συνήθως το δεύτερο). Λαχανικά ούτε για δείγμα, κάποτε λίγο κιμά (μιλάμε για 3-4 κουταλιές με το ζόρι). Το χειρότερο βέβαια από όλα είναι οτι πολλές φορές δεν μασάει την τροφή και πάει να το καταπιεί όπως είναι με αποτέλεσμα να το κάνει εμετό. Παρόλες τις προσπάθειες μας (εμού και του πατέρα του - τα καραγκιοζιλίκια εννοώ να του δείξουμε πως να μασάει) δεν λέει να μασίσει. Για να μην του λείψουν οι απαραίτητες ουσίες του δίνω κατά διαστήματα πάλι αλεσμένα (ψάρι, λαχανικά, κρέας κτλ) τα οποία τα τρώει απλά χαζεύοντας DVD και κατά συνέπεια χωρίς αντιρρήσεις.

-απογευματινό 18:30 γιαούρτι 150-200 γρ η φαριν λακτέ 240 μλ (εναλλάξ)

-βραδυνό 21:00-21:30 γάλα 200 μλ περίπου

 

Τι λέτε για το παραπάνω πρόγραμμα; Έχετε καμιά ιδέα για αυτό το μεσημεριανό;

A, ναι επίσεις δεν τρώει αβγό σε καμμία μορφή.

Τα κιλά του είναι ικανοποιητικά, αλλά εγώ ανησυχώ για τη διατροφή του.

c02Wp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Εμείς τρώμε ως εξής:

 

08:00 220-250 ml γάλα

10:00 αυγό, φρούτα και χυμό πορτοκάλι (τρώει όλα τα φρούτα)

14:30 μεσημεριανό (ό,τι μαγειρέψει η γιαγιά αλλά πάντα φροντίζει να υπάρχουν λαχανικά - ευτυχώς η μικρή τρώει τα πάντα και όχι αλεσμένα)

ενδιάμεσα αν θέλει να κοιμηθεί, θα πιει 150 ml περίπου γάλα

18:00 απογευματινό όπως τυροπιτάκια σπιτικά, τοστ, μπανάνα ή από το μεσημεριανό αν δείχνει να πεινάει πολύ

21:00 250 ml γάλα

Το ψάρι της το δίνω Σαβ/κο που είμαι στο σπίτι τα πρωινά...η γιαγιά φοβάται να της δώσει μήπως φάει κανένα κόκκαλο!!!

Τα μόνα που δεν τρώει είναι το γιαούρτι και οι κρέμες. Δεν της έχω δώσει ακόμη γλυκό ούτε αλμυρό...στο φαγητό μόνο πολύ λίγο αλάτι.

Είναι 18 μηνών, 11 κιλά και 85 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, τι πλούσιο μενού είναι αυτό, το βλέπω και ζηλεύω. Ο δικός μου είναι σχεδόν 22 μηνών και τρώει (που λέει ο λόγος) τα εξής:

.........................................................

Τα κιλά του είναι ικανοποιητικά, αλλά εγώ ανησυχώ για τη διατροφή του.

 

Καλό θα είναι να μάθει να τρώει τα λαχανικά και τα φρούτα. Αν του φτιάχνεις smoothies με φρούτα κ γάλα και να τα πίνει με καλαμάκι? Ή ίσως να κόβεις τα λαχανικά σε σχήματα και να το κάνετε σαν παιχνίδι? Υπάρχουν αρκετά sites με τέτοιες ιδέες..... Ή αν φάει κάτι τέτοιο, να έχει μια επιβράβευση όπως χειροκρότημα, να δει περισσότερο dvd κλπ κλπ...... Ή να βλέπει εσάς να τα τρώτε μήπως σας μιμηθεί ή ζηλέψει...

όσο για το αυγό, αν του κάνεις μια ελαφριά ομελέτα με πατατούλες (που είναι και γλυκές)? Ή να το φάει μαζί με κάτι που του αρέσει πολύ?

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μάθει να τρώει τα λαχανικά και τα φρούτα.

eleonoritsa σε ευχαριστώ για τις ιδέες που μου δίνεις. Ευτυχώς η κουκλίτσα σου όπως λες τρώει τα πάντα και όχι αλεσμένα και είσαι πολύ τυχερή γι'αυτό πίστεψέ με. Ο δικός μου ήταν πάντα και είναι ακόμα πολύ λιγόφαγος και επιλεκτικός. Παρόλα αυτά τα φρούτα μας και τα άλλα γεύματα τα τρώμε αρκετά καλά. Έχουμε όμως ένα θέμα με το μεσημεριανό και το μάσημά του (να δω πότε θα καταφέρουμε να κόψουμε τελείως τα αλεσμένα).

Ή ίσως να κόβεις τα λαχανικά σε σχήματα και να το κάνετε σαν παιχνίδι? Υπάρχουν αρκετά sites με τέτοιες ιδέες..... Ή αν φάει κάτι τέτοιο, να έχει μια επιβράβευση όπως χειροκρότημα, να δει περισσότερο dvd κλπ κλπ...... Ή να βλέπει εσάς να τα τρώτε μήπως σας μιμηθεί ή ζηλέψει...

Έχουμε δοκιμάσει του κόσμου τις πονηριές με τον πατέρα του για να φάει, αλλά αυτός μας χορεύει στο ταψί. Τρώμε κάθε μέρα μαζί έστω ένα γεύμα για να μας βλέπει κιόλας. Το τι δεν κάνουμε. Είμασταν βέβαια κι εμείς μικρά με τον πατέρα του τα ίδια όπως μας λένε οι μαμάδες μας, οπότε φταίνε λίγο και τα γονίδια μάλλον.

 

Τι να πω; θα κάνουμε υπομονή και θα δούμε.

c02Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα,να εισαι λιγο πιο χαλαρη..εχει μαλλον συνδιασει το μεσημεριανο με την ωρα που ασχοληστε περισσοτερο μαζι του..δηλαδη σκεφτεται ..ωραια δεν θα φαω..θα ασχοληθουν μαζι μου..ωραια δεν θα φαω..και θα δω ζουζουνια..στο εξηγω καπως απλα..εφοσον ειναι καλος στα κιλα,δινε του οσο θελει..σιγα σιγα θα φαει χωρις να σε σκαει..οσοσ για το μασημα..τα φρουτακια γιατι τα αλεθεις;δινε του μικρα κομματακια σε ενα πιατακι και αστον να τα παιρνει με το χερι..σιγα σιγα σιγα θα αρχισει να τρωει και τα υπολοιπα..

Link to comment
Share on other sites

τρωει απο τα δικα μας κανονικοτατα.

6:30 πρωι γαλα

9-10 κεικ, τυροπιτακια, κορν φλεικς με γαλα, κρεμα, γιαουρτι, μπανανα. κατι απο ολα αυτα

1:30 φαγητο κανονικο, γεμιστα, κοτοπουλο, τραχανας, σαλατα γενικα ο,τι εχουμε

αυτα στον παιδικο. μολις γυρισει σπιτι 2:30 συμληρωνει και απο τα δικο μα ξανα γιατι μας βλεπει να τρωμε και θελει

5-6 κανενα φρουτο η κανενα χαζο αμα το δει και το ζητησει

7:30-8 φαγητο βραδινο, παλι ο,τι εχουμε

9:30 γαλα και υπνος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τρωει απο τα δικα μας κανονικοτατα.

6:30 πρωι γαλα

9-10 κεικ, τυροπιτακια, κορν φλεικς με γαλα, κρεμα, γιαουρτι, μπανανα. κατι απο ολα αυτα

1:30 φαγητο κανονικο, γεμιστα, κοτοπουλο, τραχανας, σαλατα γενικα ο,τι εχουμε

αυτα στον παιδικο. μολις γυρισει σπιτι 2:30 συμληρωνει και απο τα δικο μα ξανα γιατι μας βλεπει να τρωμε και θελει

5-6 κανενα φρουτο η κανενα χαζο αμα το δει και το ζητησει

7:30-8 φαγητο βραδινο, παλι ο,τι εχουμε

9:30 γαλα και υπνος

 

:shock: πω πω μπράβο στο μωρακι!!! Μακάρι να έτρωγε κ η μικρή μου έτσι!!!!:mrgreen:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Φτυσε μας φτυσε μας. εινια πολυ δυσκολος στο φαγητο. τωρα με τον παιδικο εμαθε να τρωει γιατι βλεπει τα αλλα και ζηλευει. ειμαστε μινιατουρες μιλαμε:P:p:p

εχω τραβηξει εγω ζορια στο ταισμα. αστα να πανε

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εμεις πινουμε γαλα 300 μλ στις 10 γτ κοιμομαστε πολυ !!

κ αναλογα με το τι θα φαμε εμεις πρωινο τρωει και αυτη δηλαδη: ψωμι με κασερι , η με μαρμελαδα κ μελι , κουλουρι απο το φουρνο, και στην χειροτερη τρωει κορν φλαικσ σκετα.

 

στισ 13:30 τρωει μεσημεριανο οσο φαει γιατι τωρα θελει να τρωει κ μονη της

κοιμαται στις 14:30 και στις 5-6 τρωει ξανα με τον μπαμπα της (τοτε γυρναει απο την δουλεια) οτι θελει απο το τραπεζι + φρουτο , αλλα αν δεν θελει τιποτα και φαει μονο φρουτο της κανω και γαλα 150μλ και μετα μεχρι να ερθει η ωρα να πιει γαλα παλι μπορει να ζητησει γιαουρτακι η τυρακι κ αν ειμαστε εξω θελει καμια βλακειουλα οπως μπισκοτο η γαριδακια

 

Αυγο δεν τρωμε καθολου ακομα λογο αλεργιας

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ,

 

ο γιος μου τρωει απο τα δικα μας φαγητα συνηθως , εκτος αν ειναι πικαντικα αρκετα

 

6 30- 7 00 , 260 γρ γαλα

11 00 , αυγο κ τοστ με τυρί, 1 πορτοκάλι σε χυμο ( ή αλλο φρουτο)

15 00 , οτι φαγητο εχουμε κ τρελαινεται επισης για ψωμι

18 00 , γιαουρτακι ή κρεμα βανιλια

22 00 , 260 γρ γαλα

 

ειναι 10300 και 83 εκ

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ο γιός μου είναι 18 μηνών και το πρόγραμμά μας είναι ως εξής:

7:30 θηλασμός

8:00 240ml φρέσκο γάλα

11:00 αυγό ή φρούτο (συνήθως μια μπανάνα, ή δυο φέτες πεπόνι με τυράκι ή μήλο, ή ό,τι άλλο φρούτο παίζει την εποχή εκείνη)

12:00 συνήθως είναι έξω με τον μπαμπά που σίγουρα του παίρνει κουλούρι θεσσαλονίκης (τρώει ίσως το μισό) ή μπορεί να τσιμπήσει από την τυρόπιττα του μπαμπά (παλεύω να τους τα κόψω γιατί τα βρίσκω περιττά, αλλά δεν είμαι εκεί)

14:30-15:00 Μεσημεριανό Τρώει απ'όλα, ό,τι τρώμε κι εμείς σε πολύ μικρά κομματάκια ή αλεσμένα καμιά φορά (είμαστε τώρα στην πλήρη μεταστροφή στα κομματάκια και έχουμε κάποια πισωγυρίσματα). Η ποσότητα είναι ένα πιατάκι του φρούτου.

17:30 θηλασμός για καλωσόρισμα της μαμάς από τη δουλειά.

(Στη συνέχεια μπορεί να φάει και κάτι από το τραπέζι μας όταν τρώμε κι εμείς, αλλά όχι κανονικά, μερικές μπουκίτσες)

19:30 γιαούρτι αγελάδας ή κατσικίσιο απλό (όχι advance και τέτοια) ή κουάκερ με γάλα και μέλι, ή τοστ με τυρί

20:30 θηλασμός και ύπνος.

Δεν ξέρω μήπως τρώει πολύ;

Είναι 82εκ. και 13 κιλά.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου είναι 18 μηνών και το πρόγραμμά μας είναι ως εξής:

7:30 θηλασμός

8:00 240ml φρέσκο γάλα

11:00 αυγό ή φρούτο (συνήθως μια μπανάνα, ή δυο φέτες πεπόνι με τυράκι ή μήλο, ή ό,τι άλλο φρούτο παίζει την εποχή εκείνη)

12:00 συνήθως είναι έξω με τον μπαμπά που σίγουρα του παίρνει κουλούρι θεσσαλονίκης (τρώει ίσως το μισό) ή μπορεί να τσιμπήσει από την τυρόπιττα του μπαμπά (παλεύω να τους τα κόψω γιατί τα βρίσκω περιττά, αλλά δεν είμαι εκεί)

14:30-15:00 Μεσημεριανό Τρώει απ'όλα, ό,τι τρώμε κι εμείς σε πολύ μικρά κομματάκια ή αλεσμένα καμιά φορά (είμαστε τώρα στην πλήρη μεταστροφή στα κομματάκια και έχουμε κάποια πισωγυρίσματα). Η ποσότητα είναι ένα πιατάκι του φρούτου.

17:30 θηλασμός για καλωσόρισμα της μαμάς από τη δουλειά.

(Στη συνέχεια μπορεί να φάει και κάτι από το τραπέζι μας όταν τρώμε κι εμείς, αλλά όχι κανονικά, μερικές μπουκίτσες)

19:30 γιαούρτι αγελάδας ή κατσικίσιο απλό (όχι advance και τέτοια) ή κουάκερ με γάλα και μέλι, ή τοστ με τυρί

20:30 θηλασμός και ύπνος.

Δεν ξέρω μήπως τρώει πολύ;

Είναι 82εκ. και 13 κιλά.

 

μια χαρα είναι καλέ! εμένα ο δικός μου είναι τόσος και παραπάνω και είναι 10 μηνων :P

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα είναι καλέ! εμένα ο δικός μου είναι τόσος και παραπάνω και είναι 10 μηνων :P

 

Να το χαίρεσαι το αφρατούλι σου... Φίλα το τώρα, πριν περπατήσει και χάσει τις διπλίτσες του...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το αφρατούλι σου... Φίλα το τώρα, πριν περπατήσει και χάσει τις διπλίτσες του...

 

χαχα δεν έχει δίπλες, είναι ψηλός! :D μακάρι να περπατήσει γιατι δε μπορώ να τον σηκώνω άλλο....

 

να χαιρεσαι κι εσυ το δικο σου! :)

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...