Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν θέλει αλεσμένα


Recommended Posts

Γειά σας

 

Τον τελευταίο καιρό η κόρη μου 18 μηνών πια αντιδρά όταν βλέπει αλεσμένο φαγητό...όταν την βάζω στο καρεκλάκι και πηγαίνω με το πιάτο για να την ταίσω σκύβει να δει το περιεχόμενο και να κρίνει τι στάση θα ακολουθήσει :D:D

 

Για παράδειγμα το αυγό με ψωμάκι το τρώει όταν της το δίνω, το αλεσμένο φαηγτό της πρέπει να πεινάει πάρααα πολύ για να φάει 10 κουταλιές. Την κρέμα βανίλια ή την φαρίν λακτέ την τρώει μετά απο παρακάλια και διάφορα κόλπα...αν της δώσεις ένα τόστ θα το φάει όλο μόνη της (έχει 10 δόντια) όπως επίσης και αν της δώσεις μπανάνα ή μήλο καθαρισμένο...

 

Επίσης όσες φορές της έχω δώσει ένα κουτάλι για να το βουτάει μέσα στο πιάτο καταφέρνω να την ταίσω όσο εκείνη τα κάνει λίμπα ή όσο εκείνη ταίζει εμένα με το δικό της κουτάλι!!!

 

Καμία ιδέα για το πως μπορώ να την μάθω να τρώει μόνη της ή για το τι να κάνω με το αλεσμένο μεσημεριανό που δεν θέλει???????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί δεν της δίνεις και το μεσημεριανό κομμένο σε κομματάκια;

 

Οι κρέμες μάλλον δεν της αρέσουν γιατί είναι στην μορφή σαν τα αλεσμένα και χειρότερα μη σου πω :lol: ! Ίσως αν της έδινες κανένα μπισκοτάκι και γιαουρτάκι αντι για κρέμα;

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με τη δικιά μου εδώ και μια βδομάδα αν και πολύ μικρότερη ... πάντως τώρα τα τρώει όλα κομματάκια απο το μεσημεριανό εώς και το φρούτο της (πορτοκάλι, μπανάνα, αχλάδι και μανταρίνι). Την κρέμα ούτε να την μυρίσει θέλει της δίνω μπισκότο και μετά πίνει λίγο γάλα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βάσια μου

το πιτσιρίκι μου είναι πολύ μικρότερο απο το δικό σου... αλλά σα να θυμάμαι απο την ανηψιά μου πως από μια ηλικία και μετά δεν τα έτρωγε αλεσμένα αλλά χοντροκομμένα... δεν ξέρω τι γνώμη έχει και ο παιδίατρός σου επ' αυτού... :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου?

 

Θα έπαιρνα μία βαθιά ανάσα ( :lol: ) , πλαστικό για να στρωσω κάτω από το καρεκλάκι της, θα την έντυνα με τα ρούχα του φαγητού (γιατί θα όριζα ρούχα φαγητού) και θα της έδινα το κουτάλι και το πιάτο να πειραματιστεί!

 

Πιστεύω ότι μία δυο τρεις, 20 θα καταφέρει να φάει αρκετή ποσότητα!

Εδω σκέφτομαι να αρχίσω να το κάνω στην κόρη μου από τώρα που είναι μόλις δώδεκα.

 

Επειδή τις πρώτες φορές δεν θα φάει, έχε και κάτι άλλο δίπλα να την ταίσεις μόλις τελειώσει με την πάλη :lol::lol::lol:

 

...αχ τα μωράκια μας μεγαλώνουν πολύ πολύ γρήγορα!....

 

Καλή επιτυχία και ...καλό καθάρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να κόβεις το φαγητό σε μικρά κομματάκια ή να μην το αλεθεις τελείως, εμάς παντως ο παιδίατρος μας είπε από τώρα να αρχίσουμε στα εύκολα φαγητά δηλ. μακαρόνια να της τα πατάμε με το πηρούνι και να τα τρώει για να μάθει να μασάει και μένα έχει μόνο 6 δόντια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mamavasia αυτό ακριβώς που περιγράφεις εμείς το περάσαμε όταν η δικιά μου ήταν 10 μηνών! Έκτοτε κόψαμε τα αλεσμένα, τις κρέμες, τις φρουτόκρεμες, όλα! Μόνο σε κομματάκια τα τρώει όλα αλλιώς τα φτύνει ωραιότατα στα μούτρα μου :) Στην αρχή είναι λίγο δύσκολο αλλά μετά συνηθίζουν και τρώνε και πιο γρήγορα και μεγαλύτερες ποσότητες. Εννοείται βέβαια πως (ειδικά τον πρώτο καιρό) έπρεπε να με ταϊζει και μένα και μετά ήθελα μισή ώρα με τρία τέταρτα για να καθαρίσω την κουζίνα :P Σημειωτέον δε ότι εμένα τότε είχε 6-7 δόντια!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έυχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Εχτές της έδωσα ένα κουτάλι για να βουτάει και αυτή και τελικά έφαγε χωρίς γκρίνιες καθώς αυτή τάιζε εμένα

 

Τα αλεσμένα μου είπε η γιατρός να τα κρατήσω όσο μπορώ γιατί λέει ποτέ δεν θα μου φάει καρότο, κολοκύθι και πατάτα βραστή σε κομμάτια επειδή είναι άνοστα. Το κρέας απο την άλλη με προβληματίζει...πωσ θα το μασήσει δεν θα μπορέσει αν δεν της το αλέσω νομίζω

 

Επίσης μέχρι στιγμής δεν έχω πειραματιστεί να της δώσω μεσημεριανό σε κομμάτια επειδή όσεσ φορές της έδωσα μπανάνα που είναι μαλακή τα απογεύματα έφαγε όσο ήταν και μετά την ζούμπηξε και την έκανε χίλια κομμάτια...μάλλον και αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα

 

Θα δοκιμάσω πάντως και θα δούμε τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Κι η δικιά μου δεν τα θέλει πια με τίποτα τα αλεσμένα, οπότε μαγειρεύουμε (κυρίως η γιαγια) φαγητά που μπορεί να τα φάει και τρώει από αυτά (όσο φάει βέβαια γιατι δεν είναι κα πολύ του φαγητού)... Της αρέσει πολύ το σουφλέ, το παστίτσιο, οι πατατούλες γιαχνί, οι τηγανητές πατάτες, ζυμαρικό με σ'αλτσα από κοκκινιστό, κανα μπιφτεκακι κλπ... Πότε πότε επιχειρούμε και κανά αλεσμένο πιο πολύ για το κρέας αλλά θα φάει από καθόλου έως ελάχιστο... :cry:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Τα αλεσμένα μου είπε η γιατρός να τα κρατήσω όσο μπορώ γιατί λέει ποτέ δεν θα μου φάει καρότο, κολοκύθι και πατάτα βραστή σε κομμάτια επειδή είναι άνοστα. Το κρέας απο την άλλη με προβληματίζει...πωσ θα το μασήσει δεν θα μπορέσει αν δεν της το αλέσω νομίζω

 

 

Μια χαρά κανονικά θα τα φάει, αν κρίνω από τη δικιά μου. Της τα κόβω όλα μικρά κομματάκια με το ψαλίδι της κουζίνας και ρίχνω από πάνω λίγο ελαιόλαδο και λεμονάκι, είναι πολύ νόστιμα και καθόλου άνοστα. Και το καροτάκι και το μπροκολάκι και όλα τα τρώει μια χαρά :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορούμε επίσης να τα τρίβουμε στον τρίφτη τον χοντρό και να τα βράζουμε μετά;;;

 

Όχι καλύτερα γιατί θα χαθούν τα θρεπτικά συστατικά τους :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Τα αλεσμένα μου είπε η γιατρός να τα κρατήσω όσο μπορώ γιατί λέει ποτέ δεν θα μου φάει καρότο, κολοκύθι και πατάτα βραστή σε κομμάτια επειδή είναι άνοστα. Το κρέας απο την άλλη με προβληματίζει...πωσ θα το μασήσει δεν θα μπορέσει αν δεν της το αλέσω νομίζω

 

 

Μια χαρά κανονικά θα τα φάει, αν κρίνω από τη δικιά μου. Της τα κόβω όλα μικρά κομματάκια με το ψαλίδι της κουζίνας και ρίχνω από πάνω λίγο ελαιόλαδο και λεμονάκι, είναι πολύ νόστιμα και καθόλου άνοστα. Και το καροτάκι και το μπροκολάκι και όλα τα τρώει μια χαρά :wink:

 

Μπραβο βρε Olia!Εχετε δοντακια καιρο?εμενα εβγαλε τον προηγουμενο μηνα τα 2 πρωτα και του εδωσα μπισκοτακι και παλευει μιση ωρα για να τα καταφερει ο καημενος να το φαει.... :roll:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Μπραβο βρε Olia!Εχετε δοντακια καιρο?εμενα εβγαλε τον προηγουμενο μηνα τα 2 πρωτα και του εδωσα μπισκοτακι και παλευει μιση ωρα για να τα καταφερει ο καημενος να το φαει.... :roll:

 

Κοίτα το μπισκοτάκι και εμάς μας δυσκολεύει, μόνη της δεν μπορεί να το φάει της το κόβω εγώ κομματάκια και το τρώει. Πάντως στο φαγητό αλλά και στα φρούτα δεν έχει κανένα πρόβλημα ( εννοείται πως δεν της δίνω πχ μήλο αλλά ώριμο αχλάδι, μανταρίνι, πορτοκάλι και αυτά χωρίς τις ίνες μόνο την ψίχα). Επίσης ο γιατρός που την πήγαμε χτες μας είπε να της δοκιμάσω και τοστάκι ( μόνο την ψίχα) αφού δεν τρώει με τίποτα τις έτοιμες κρέμες ... λέω να δοκιμάσω αύριο και θα σας πω ...

Τα δοντάκια τα δύο κάτω τα έχουμε από τον 6ο μήνα ... τα δύο πάνω μόλις αυτό τον μήνα εμφανίστηκαν και σιγά σιγά μεγαλώνουν ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς έχει αρχίσει πάλι την γκρίνια και τα σάλια...Πάμε για το πέμπτο δοντάκι και πρήστηκαν πάλι τα ουλάκια της...Αν και δεν το βλέπω ούτε αυτό να βγαίνει γρήρορα... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου από 10 μηνών τρώει κομματάκια φαγητού από το δικό μας και λίγο πριν χρονίσει σταμάτησα να της δίνω και αλεσμένα και ξεχωριστό φαγητό, δεν έτρωγε.

18 μηνών έχω διαβάσει ότι είναι σε θέση να μάθουν να τρώνε μόνα τους. Σίγουρα θα γίνει ένας πανικός στην κουζίνα, για να μην πω στο σπίτι όλο, αλλά δε γίνεται να το αποφύγουμε. Ήδη προσωπικά της δίνω το φρούτο (εκτός μήλου) και το τρώει μόνη της έχοντας κι ένα παιδικό πηρούνι παραδίπλα (όχι ότι τα καταφέρνει) και υπό την επίβλεψη μου. Φυσικά κάποιες φορές η μπανάνα κάνει βόλτες σ'όλο το σπίτι, αλλά τις περισσότερες φορές κάθεται και τρώει στο τραπεζάκι της. Οι μαμάδες με τα μεγαλύτερα παιδάκια θα ξέρουν να μας πουν καλύτερα.

 

18 μηνών, μου φαίνεται αρκετά μεγάλο για να κόψει τα σκέτα νερόβραστα κολοκυθάκια, καροτάκια κλπ. Γιατί δεν της δίνει από το οικογενειακό φαγητό;

Δεν ξέρω κι όλας, λέω τώρα.

 

Εκτός και αν υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος. Μια γνωστή μου π.χ. της δίνει ακόμα αλεσμένα (15μ), γιατί είχε κάποιου είδους παλλινδρόμηση ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι πριν τον 12ο-15ο μήνα δεν δίνουμε αλάτι και ζάχαρη....Ειδικά το πρώτο. :wink:

 

Συμφωνώ. Προσωπικά μαγειρεύω ένα φαγητό για όλους και προσθέτω μετά στο δικό μας αλάτι.

Ζάχαρη άσπρη καλό είναι να παραλειφθεί απ'όλων τα διαιτολόγια έτσι κι αλλιώς και να χρησιμοποιούμε μόνο καστανή ανεπεξέργαστη. Προς το παρόν δεν της φτιάχνω γλυκά, οπότε πάει και αυτή. Και στα περισσότερα φαγητά, προσθέτω και το λάδι ωμό.

Και όλα αυτά παρ'όλο που ο παιδίατρος μου είπε να μαγειρεύω ένα και κανονικό για όλους, απλά χωρίς πολύ αλάτι, μετά το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εμας πότε θα μας πει να τρώμε ενα φαγητο??? :evil:

 

Αν το τικεράκι σου είναι σωστό θα έπρεπε να τρώτε ήδη :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Dora εμάς η παιδίατρος μας είπε οτί αφού χρόνισε να της δίνουμε σιγά σιγά απο το δικό μας αν δεν είναι πολύ βαρύ (με λάδια, μπαχαρικά κλπ) και να αρχίσουμε όσο γίνεται να της τα δίνουμε πατημένα (με το πηρούνι) όχι αλεσμένα. Το κακό είναι οτί τώρα δεν καταλαβαίνω πόσο τρώει και δεν είμαι σίγουρη κατα πόσο χορταίνει :?... Για αρχή δώστου λίγο κριθαράκι πχ και λίγο κόρα ψωμιού να δείς πως θα αντιδράσει.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα προχτές μου είπε ότι σιγά σιγά να αρχίσω επιλεκτικά να της δίνω από κάποια δικά μας φαγητά, σαν κανόνα μου είπε να έχω στο νου μου ότι μπορεί να φάει τα πάντα εκτός από αυγό που θα αρχίσει στον 10, ψάρι στον 11 και όσπρια και μέλι μετά τον χρόνο.

Σήμερα το πρωί τσάκισε μισό τοστάκι ( ψίχα εννοείται μόνο) με λιωμένο κίτρινο τυράκι μέσα :wink: Και χτες στο φαγήτο της πρόσθεσα λίγο φέτα και ξετρελλάθηκε ... άρχισε να νοστιμεύεται το ζουζούνι :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα προχτές μου είπε ότι σιγά σιγά να αρχίσω επιλεκτικά να της δίνω από κάποια δικά μας φαγητά, σαν κανόνα μου είπε να έχω στο νου μου ότι μπορεί να φάει τα πάντα εκτός από αυγό που θα αρχίσει στον 10, ψάρι στον 11 και όσπρια και μέλι μετά τον χρόνο.

Σήμερα το πρωί τσάκισε μισό τοστάκι ( ψίχα εννοείται μόνο) με λιωμένο κίτρινο τυράκι μέσα :wink: Και χτες στο φαγήτο της πρόσθεσα λίγο φέτα και ξετρελλάθηκε ... άρχισε να νοστιμεύεται το ζουζούνι :lol::lol::lol: !!!

 

Όλγα μου εμείς τρώμε φακές εδώ και ένα μήνα(αλεσμένη εννοείται!).Της έδωσες φέτα και κασέρι τόσο νωρίς?Περιέχουν αλάτι και δεν κάνει...

Link to comment
Share on other sites

[quote name="Στέλλα"

 

Όλγα μου εμείς τρώμε φακές εδώ και ένα μήνα(αλεσμένη εννοείται!).Της έδωσες φέτα και κασέρι τόσο νωρίς?Περιέχουν αλάτι και δεν κάνει...[/quote]

 

Τι να πω βρε κοπέλα μου αυτό μου είπε ο ντοκτορ αυτό έκανα, πάντως σε γενικές γραμμές τον εμπιστεύομαι αρκετά.

Και στο βιβλίο που έχω " Τι να περιμένετε τον πρώτο χρόνο του παιδιού σας" λέει πάντως για το τυρί από τον έβδομο μήνα ...

Οι υπόλοιποι τι λέτε βρε παιδιά;;; Είμαι η μόνη που έδωσα φέτα τόσο νωρίς :roll: ;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...