Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πεντικιουρ στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα......θα ηθελα να κανω μια ερωτηση : ειμαι 27 εβδ και θα ηθελα να περιποιησω τα ποδια μου αλλα θα ηθελα να ξερω,αν βαψω να νυχια των ποδιων μου μπορει να βλαψει την μπεμπα μου???? :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα......θα ηθελα να κανω μια ερωτηση : ειμαι 27 εβδ και θα ηθελα να περιποιησω τα ποδια μου αλλα θα ηθελα να ξερω,αν βαψω να νυχια των ποδιων μου μπορει να βλαψει την μπεμπα μου???? :confused:

 

Καλησπέρα..με το καλό η μπέμπα σου..εγώ τα βάφω κανονικά,χέρια ποδια..μου τα βάφουν δηλαδή γιατι δυσκολεύομαι κ δε φτάνω με την κοιλιά..το τζέλ μου χε πει να αποφύγω ο γιατρός,αν κ κάποιες κοπέλες κάνουν..

SEmyp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα......θα ηθελα να κανω μια ερωτηση : ειμαι 27 εβδ και θα ηθελα να περιποιησω τα ποδια μου αλλα θα ηθελα να ξερω,αν βαψω να νυχια των ποδιων μου μπορει να βλαψει την μπεμπα μου???? :confused:

 

Αν τα φτάνεις... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: ναι καλε!!

Γελάω γιατί θυμάμαι τα δικά μου που δεν μπορούσα να τα φτάσω για να κάνω πεντικιουρ!!!

Απαγορεύεται το πρώτο τρίμηνο αλλά και την περίοδο του θηλασμού με μέτρο, μου είχε πει ο γιατρός ο πρώτος που είχα (ήταν πολύυυυυυυυυυυ προσεκτικός και απαγόρευε τέτοια καλούδια). Οπότε 2ο και 3ο τρίμηνο υποθέτω δεν θα είναι κακό. Εξάλλου δεν θα τα κάνεις συχνότερα από 1/μήνα, έτσι;;;;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα......θα ηθελα να κανω μια ερωτηση : ειμαι 27 εβδ και θα ηθελα να περιποιησω τα ποδια μου αλλα θα ηθελα να ξερω,αν βαψω να νυχια των ποδιων μου μπορει να βλαψει την μπεμπα μου???? :confused:

 

Το μανικιούρ και πεντικιούρ επιτρέπεται σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με τις εξής προϋποθέσεις.

~ Τα βερνίκια να μην περιέχουν τολουένη/φορμαλδεΰδη

~ Να γίνεται σε καλά αεριζόμενο χώρο

~ Να χρησιμοποιούνται προσωπικά ή αποστειρωμένα εργαλεία

~ Να μην τραυματίζεται το δέρμα

 

Οι στοιβάδες των νυχιών είναι σχεδόν αδιαπέραστες για τα χημικά και γι'αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα (εκτός των πολύ σκληρών χημικών όπως τα παραπάνω). Δεν είναι το ίδιο με τις βαφές μαλλιών, γιατί εκεί το χημικό έρχεται σε επαφή όχι μόνο με την τρίχα αλλά με το ευαίσθητο δέρμα του κεφαλιού.

 

Τα ημιμόνιμα νύχια (UV) είναι καλό να αποφεύγονται καθώς το δέρμα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στην ακτινοβολία.

 

Όπως λέει και ο γιατρός μου, βάψε ότι θες αλλά όχι και όλη μέρα με το βερνίκι στο χέρι ε; :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα......θα ηθελα να κανω μια ερωτηση : ειμαι 27 εβδ και θα ηθελα να περιποιησω τα ποδια μου αλλα θα ηθελα να ξερω,αν βαψω να νυχια των ποδιων μου μπορει να βλαψει την μπεμπα μου???? :confused:

 

Μετα το πρωτο τριμηνο που η οργανογενεση εχει ολοκληρωθεί δεν υπαρχει θεωρητικα σοβαρός κίνδυνος. Επειδή , όμως, όλα τα βερνικια περιεχουν χημικα που σε καποιο βαθμο απορροφουνται και επειδή δεν υπαρχει καμια μελετη που να αποδεικνυει ότι είναι ασφαλή ή επικινδυνα εγω προτιμησα να μην τα βαψω κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης...μετα γεννιουνται τα μωρα και ψάχνουμε τα paraben-free προιόντα...μεσα στην μητρα πριν γεννηθουν γιατι να εκτίθενται σε όλα αυτά..βερνικια...βασεις...στεγνωτικά..που είναι γεματα ουσιες που μια μερα μετα τη γεννηση του παιδιου δεν θα θελαμε να εκτεθεί σε αυτές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, επειδή είμαι τεχνήτρια νυχιών μας μάθανε στην εκπαίδευση ότι το νύχι είναι νεκρά κύτταρα, ότι και να βάλεις στην επιφάνεια του δεν περνάει στο σώμα,τώρα το δέρμα γύρω απο αυτό ότι του βάλεις περνάει. Οι αναθυμιάσεις είναι επικίνδυνες και δεν κανει μασάζ με αιθέρια ελαια .Εγώ τα εβαφα στο μπαλκόνι.

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω στα χερια σταματησα να τα βαφω (ξερω πολλες που το συνεχισαν χωρις προβληματα) αλλα στα ποδια εκανα ενα πεντικιουρ καθε 40 μερες περιπου απο την αρχη. Πιστευω πως αν ο χωρος αεριζεται καλα και δεν εισπνέεις μανο, ασετον, κλπ, δεν εχεις προβλημα. Απο το νυχι δεν περναει κατι στον οργανισμο και ο,τι ακουμπησει στο δερμα θα φυγει γιατι σου τα πλενουν στο ποδολουτρο.

Στα χερια δεν ηθελα να κανω καθολου γιατι ειναι πιο κοντα στο κεφαλι και αναγκαστικα θα μυριζεις τα χημικα. Επισης με τα χερια μου κανω πολλα πραγματα και δεν μου κραταει ουτε εβδομαδα οποτε δεν εχει νοημα να βαφω-ξεβαφω καθε τρεις και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...