Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα σας!Είμαι 28 εβδομάδων και ΠΗΤ έχω στις Σεπτέμβρη. Έχω αρχίσει να μαζεύω σιγά σιγά τα απαραίτητα και θέλω να με βοηθήσετε στο εξής: Εγώ όπως είπα γεννάω τέλος Σεπτέμβρη. Μέχρι να σαραντήσω θα πάει Νοέμβρης. Άρα μετά "χειμώνας". Ήθελα να αγοράσω καρότσι για το μωρό, αλλά χειμώνα δεν θα πολυβγαίνω. Μετά του χρόνου το καλοκαίρι θα χρειάζεται λογικά καλοκαιρινό καρότσι. Είναι το πρώτο μου μωράκι και δεν ξέρω τί θα είναι χρήσιμο και τί όχι.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1)Το μωρό μπορώ να το κοιμίζω και στο καρότσι (κουνώντας το) και από πότε?

2)Καλύτερα καρότσι ή ρηλάξ?

Πείτε μου την γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ρηλάξ για εμάς ήταν must. Είναι η "πολυθρόνα" του μωρού. Δεν θα το έχεις διαρκώς ξαπλωμένο να κοιμάται. Τις ώρες λοιπόν που δεν θα κοιμάται και δεν θα το έχεις αγκαλίτσα, το μωρό μπορεί να είναι ημιξαπλωμένο στο ρηλάξ. Κάποια έχουν ρύθμιση να σηκώνεται ελαφρά η πλατούλα για να μπορεί το μωρό μεγαλώνοντας να βλέπει καλύτερα τριγύρω.

Φυσικά και μπορείς να κοιμίζεις το μωρό στο καρότσι απ' την αρχή (αρκεί να είναι για βρέφη). Δεν χρειάζεται να το κουνάς!! Κοιμούνται και χωρίς κουνήματα!! :D

 

Το καρότσι είναι κι αυτό κατ'εμέ απαραίτητο. Πέρα του ότι μπορείς να το έχεις να κοιμάται μέσα και κοντά σου όπου κι αν είσαι μες το σπίτι, το μωράκι είναι καλό να το βγάζεις έξω, ντυμένο σωστά για την κάθε εποχή. Κάνει καλό και για το μωρό και για εσένα.

Τώρα αν προτιμάς πχ έναν μάρσιπο... αλλάζει. Εμείς και τον μάρσιπο τον χρησιμοποιησαμε παααααρα πολύ.

 

Μπορείς να διαλέξεις και καρότσι ανάλογο. Υπάρχουν τόσα πολλά πια που καλύπτουν όποιες απαιτήσεις έχεις. Ενα απλό που έχω εγώ είναι της κίκο το trio sprint που σε καλύπτει για τα πάντα. Οταν κλείνει ο σκελετός είναι ομπρέλα, δεν πιάνει καθόλου χώρο.

Ψάξτο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρώτο μου μωρό το είχα γεννήσει Οκτώβρη και δεν είχα χρησιμοποιήσει καθόλου το καρότσι τους πρώτους μήνες. Όσο για το ρηλάξ, το δικό μου μωρό δεν έμενε καθόλου σε αυτό, αλλά και σ' αυτό -αν θυμάμαι καλά- λίγο πιο μετα δοκίμασα να τη βάλω μέσα. Αλλά τελικά δεν το χρησιμοποίησα καθόλου! Έχω ακούσει όμως για μωράκια που χρησιμοποίησαν πολύ το ριλάξ. Εξαρτάται και από το μωρό.

Τους πρώτους μήνες πάντως, το μωρό το είχα στο λίκνο του συνεχώς. Και αν χρειαζόταν να πάμε κάπου με το αυτοκίνητο, τότε το έβαζα στο βρεφικό κάθισμα αυτοκινήτου.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα πρωτο μου ειναι και δεν εχω εμπειρεια στην πραξη, ασε που καθε μια την βολευει κατι αλλο, ομως στην θεση σου θα εκανα το εξης: τα καροτσια "απο νεογεννητο" ειναι πιο ακριβα και πιο βαρια/δυσχρηστα για αργοτερα σε σχεση με αυτα που ειναι "απο 6 μηνων". Αφου λες τον χειμωνα δεν θα μετακινεις πολυ το παιδι, μπορεις να χρησιμοποιεις το καθισματακι αυτοκινητου ή μαρσιπο/sling/wrap μεχρι την ανοιξη. Επισης υπαρχουν και καλαθακια-πορτ μπεμπε πολυ οικονομικα, αφου θες να κοιμιζεις μεσα το μωρο.

Μια αλλη λυση ειναι να παρεις ενα οικονομικο πολυκαροτσι (π.χ. Graco Evo Trio) που τα έχει όλα και σου βγαινει ιδια τιμη με το να παρεις ενα καροτσι και ενα καθισματακι ξεχωριστα συν οτι εχει και το πορτ μπεμπε.

Το μωρο οταν ειναι πολυ μικρο πρεπει να κοιμαται σε επιπεδη επιφανεια, μπορεις να το κοιμιζεις απο την αρχη στο καροτσι εφοσον εχει θεση τελειως φλατ και ειναι "καταλληλο απο νεογεννητο". Μερικα (π.χ. stokke) εχουν ενα προσθετο μαξιλαρακι για να τα κανει φλατ.

Το ριλαξ τωρα μου φαινεται πεταμενα λεφτα αν εχεις καροτσι, εκτος και αν στο μωρο αρεσει η δονηση (πολλα μωρα εχω δει δεν καθονται στο ριλαξ, αλλα χαλαρωνουν και τους αρεσει). Ειναι κριμα να το παρεις και να μην αρεσει στο παιδι, ασε που το ριλαξ ειναι μονο ριλαξ, δεν χρησιμευει για κατι αλλο οπως το καροτσι. Θεωρητικα μπορεις να παρεις ενα φτηνο απο τα Jumbo αν νομιζεις πως μπορει να σε βολεψει ή να δανειστεις απο κανεναν γνωστο για λιγο και αν αρεσει στο παιδι τοτε να κανεις την επενδυση.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να αγοράσω καρότσι για το μωρό, αλλά χειμώνα δεν θα πολυβγαίνω. Μετά του χρόνου το καλοκαίρι θα χρειάζεται λογικά καλοκαιρινό καρότσι.

Τι είναι το καλοκαιρινό καρότσι; Εμείς ένα καρότσι είχαμε, τον χειμώνα το χρησιμοποιούσαμε με ποδόσακο και το καλοκαίρι χωρίς.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να ΜΗΝ έχεις καρότσι, εκτός αν δεν πρόκειται να βγεις ούτε μία βόλτα τους πρώτους μήνες ή αν σκοπεύεις να κυκλοφορείς συνέχεια με το μωρό σε σλινγκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω, ότι θα χρειαστείς τόσο το καρότσι, όσο και το ριλάξ. Εγώ το καρότσι στο σπίτι δεν το χρησιμοποίησα καθόλου, αλλά το ριλάξ το είχαμε από ημερών σε φλατ θέση. Εκεί κοιμόταν, καθόταν, κ.ο.κ.

Για το καρότσι, μπορείς να αγοράσεις το βρεφικό καθισματάκι για το αυτοκίνητο μαζί με το αντίστοιχο καρότσι, στο οποίο προσαρμόζεται, χωρίς τα υπόλοιπα έξτρα και τους πρώτους μήνες να έχεις στη βόλτα το μωρό εκεί.

Συμφωνώ με την κοπέλα που είπε, ότι ανεξαρτήτου εποχής είναι αναγκαία η βολτούλα, τόσο για σένα, όσο και για το μωράκι σου, πράγμα που θα σου επιβεβαιώσει και ο παιδίατρος.

Συμβουλή από μένα και από την εμπειρία μου: επουδενί μην κλειστείς μέσα στο σπίτι, άλλωστε έχει καταρριφθεί ο μύθος ότι αρρωσταίνουμε από το κρύο, από τους ιούς αρρωσταίνουμε. Αποφεύγουμε δηλαδή κλειστούς χώρους με το μωράκι και συνωστισμό, αλλά το πηγαίνουμε καλά ντυμένο και σκεπασμένο βόλτα τις καλές μέρες στον καθαρό αέρα (και ευτυχώς στην Ελλάδα έχουμε πολλές καλές μέρες και το χειμώνα).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

 

Καταρχήν χειμώνας ή όχι , το μωρό πρέπει να βγαίνει έξω,θα σου το πει κ ο παιδίατρος.Δηλαδή πιστεύεις ότι το μωρό θα βγει το καλοκαίρι ? και μέχρι τότε θα μετακινείται μόνο με αυτοκίνητο κ κάθισμα αυτοκινήτου.Εμένα μου φαίνεται αδύνατο.Βέβαια εσύ γνωρίζεις τον τρόπο ζωής σας , αλλα πιστεύω ότι οπωσδήποτε θα χρειαστεί να βγεις για σουπερ μαρκετ , για μια τραπεζα ...κάτι τελοσπάντων...ασε που θα θέλεις κι εσυ να βγεις μια βόλτα με το μωρό σου.Με λίγα λόγια για μένα το καρότσι είναι απαραίτητο !!!! Αυτό που λες καλοκαιρινό ,το πιο ελαφρύ δηλ συνήθως δεν πέφτει τελείως η πλάτη του και το μωρό κοιμάται ''ορθιο΄'' , δεν έχει ποδόσακο,πολλές φορές (τα πιο φθηνά) δεν έχουν ούτε καλάθι.Για μενα είναι ένα καρότσι να πηγαίνεις μια βόλτα στις κούνιες ή για την γιαγιά που δεν μπορεί το μεγάλο.Αλλοι θεωρούν -όπως κι εγώ- ότι δεν χρειάζεται 2ο καρότσι.Εγώ έβαλα τον γιο μου από όταν σαράντησε στο καρότσι και χρησιμοποιούσα μόνο αυτό, για λαική κ μετά κούνιες , με τα ψώνια πάνω, για βόλτες , κοιμόταν άνετα όταν είμασταν έξω, με τον ποδόσακο τον χειμώνα ήταν μια χαρά.

Τωρα το ρηλάξξ είναι σχετικό , αλλα παιδιά κάθονται , άλλα όχι.Θα το δεις.......

 

Με το καλό το μωρό σου !!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τι ειναι το καλοκαιρινό καρότσι ;;

Καλα πως μπορεις να μην βγαίνεις έξω τι θα κανεις όλη μερα στο σπίτι; Αν δεν συνηθίσει το μπεμπακη να βγαίνει έξω που και που, θα εχει πρόβλημα με το έξω οταν αποφασίσεις εσυ να βγεις έξω

 

Για ρήλαξ πρεπει να εχεις οπωσδήποτε για να κάθεται το μωρο οταν δεν το εχεις αγκαλιά αλλα πρόσεχε το γιατι πολλα έχουν πρόβλημα με επίπεδο κεφαλι απο πισω εξαιτίας τους, οπότε παρε κάτι μαλακό όπως της BabyBjorn

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Κι εμεις παντως,επειδη το θελουμε πιο πολυ κοντα μας παρα κλεισμενο στο δωματιο,πηραμε ενα πολυκαροτσι που εχει καθισματακι αυτοκινητου για μεχρι εξι μηνων, πορτ μπεμπε μεσα στο οποιο κοιμαται οσο ανετα και στην κουνια του, και φυσικα το καθισμα του καροτσιου για οσο χωραει και θελει (3 ετων,αναλογως το υψος του).

Τα καλοκαιρινα καροτσια δεν χρησιμοποιουνται πια τοσο πολυ.. Αφηστε που δεν εχουν καμια ειδικη ανατομια για το κορμακι του μωρου.

Και φυσικα σε μια ωραια χειμωνιατικη λιακαδα θα θελησεις να βγειτε βολτιτσα.

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το καρότσι ειναι η πιο σημαντική αγορά κ οτι πιο χρήσιμο για το μωράκι σου,θα το δεις..

Διάλεξε ενα καρότσι kombi που εχει κ το κάθισμα αυτοκινήτου,το καλάθι για τους πρώτους μήνες κ το κάθισμα για αργότερα,είναι η καλύτερη επένδυση(ριξε μια ματιά στο ίντερνετ πχ ebay. )

Οσο για το ρηλαξ οπως ειπαν κ τα κορίτσια είναι σχετικό,

εγω δεν αγόρασα,το θεώρησα περιττό δεδομένου οτι ειναι κατι που θα χρησιμοποιηθεί για το πολυ λίγους μήνες,είχα μια μεγάλη μαξιλαρα κ τον εβαζα εκεί...

το ρηλαξ μου το κάνανε δώρο, αλλα δεν καθόταν κ πολύ...

το κάθε μωρό ειναι διαφορετικό όμως...

με το καλο το μωράκι σου λοιπόν...

(κ εννοείται πολλες πολλες βόλτες απο ημερών κιόλας,ειναι οτι καλυτερο κ για το μωράκι κ για σένα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, ναι, κι εγώ δεν έχω αγοράσει καλοκαιρινό καροτσάκι. Αυτά που βγαίνουν πλέον είναι πολύ πρακτικά από άποψη χώρου (κλείνουν σαν ομπρέλα) και ενδείκνυνται και για μεγαλύτερα παιδάκια (η δικιά μου τώρα είναι 2). Τα καλοκαιρινά τα απορρίπτω κι εγώ, καθώς όντως είναι πολύ χάλια για τη μεσούλα του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τι ειναι το καλοκαιρινό καρότσι ;;

 

Είναι αυτό που είπε η Nikol, το καρότσι για τις σύντομες βόλτες.

 

Αυτό που λες καλοκαιρινό ,το πιο ελαφρύ δηλ συνήθως δεν πέφτει τελείως η πλάτη του και το μωρό κοιμάται ''ορθιο΄'' , δεν έχει ποδόσακο,πολλές φορές (τα πιο φθηνά) δεν έχουν ούτε καλάθι.Για μενα είναι ένα καρότσι να πηγαίνεις μια βόλτα στις κούνιες ή για την γιαγιά που δεν μπορεί το μεγάλο.Αλλοι θεωρούν -όπως κι εγώ- ότι δεν χρειάζεται 2ο καρότσι.Εγώ έβαλα τον γιο μου από όταν σαράντησε στο καρότσι και χρησιμοποιούσα μόνο αυτό, για λαική κ μετά κούνιες , με τα ψώνια πάνω, για βόλτες , κοιμόταν άνετα όταν είμασταν έξω, με τον ποδόσακο τον χειμώνα ήταν μια χαρά.

 

Κι εγώ ένα καρότσι είχα και παρότι για ένα διάστημα χρησιμοποίησα ένα "καλοκαιρινό" που μου το έδωσαν τα ξαδέρφια μου, δεν το βολεύτηκα καθόλου.

 

Για το ρηλάξ συμφωνώ ότι εξαρτάται από το παιδί. Εμείς πάντως το βολευτήκαμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που είπε η Nikol, το καρότσι για τις σύντομες .

 

Τι δηλαδη αυτο; http://www.prambuggypushchair.co.uk/Buggy/Mothercare/M-Bu_holiday_stroller/p29

Αυτο δεν ειναι για μεγαλύτερα παιδακια;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που είπε η Nikol, το καρότσι για τις σύντομες βόλτες.

 

 

 

Κι εγώ ένα καρότσι είχα και παρότι για ένα διάστημα χρησιμοποίησα ένα "καλοκαιρινό" που μου το έδωσαν τα ξαδέρφια μου, δεν το βολεύτηκα καθόλου.

 

Για το ρηλάξ συμφωνώ ότι εξαρτάται από το παιδί. Εμείς πάντως το βολευτήκαμε πολύ.

 

κι εμείς το βολευτήκαμε το ρηλάξ.¨ηταν 11 μηνών και ήθελε να τον κουνάμε κανα μεσημερι για να κοιμηθεί.Μιλάμε για πολύ ύπνο στο ρηλάξ:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμας δεν καθοταν στο ρηλαξ με τπτ οποτε ειναι στο παιδι, συμφωνω με τις παραπανω.

Οποτε δεν το προτεινω και δεν καταλαβαινω, πως αντικαθιστα το καροτσι, πως θα βγαινετε εξω μεχρι να μπορει να κατσει στο καροτσι για μεγαλυτερα παιδια. Ειναι απαραιτητο το καροτσι...

Ομως μεσα στο σπιτι το καροτσι δεν μπαινει, δηλ θα βαζεις μεσα ολη τη βρωμα που θα εχει μαζεψει η ροδα και μετα θα μπουσουλαει το μωρο; Εγω το αφηνω στην εισοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι δηλαδη αυτο; http://www.prambuggypushchair.co.uk/Buggy/Mothercare/M-Bu_holiday_stroller/p29

Αυτο δεν ειναι για μεγαλύτερα παιδακια;

 

Επειδή εχω δουλέψει σε μεγάλο κατάστημα με βρεφικά κ ήμουν στο τμήμα με τα καρότσια , αυτά θεωρητικά είναι για μωρά από 6 μηνών και άνω , και υπάρχουν κ κάποια που πέφτει η πλάτη και θεωρούνται κατάλληλα από νεογέννητα.Αλλά δεν εχουν καμία ενίσχυση στην πλάτη, δεν έχουν ποδόσακο , κουνουπιέρα, είναι αυτό που βλέπετε.....βάζω ένα μεγάλο παιδάκι να το πάω μια βόλτα.Κατά την γνώμη μου ούτε μωρό 6 μηνών.

Υπάρχουν καρότσια και ελαφριά και ευκίνητα που είναι από νεογέννητα έως 3 χρονών (όλα είναι έως 3 χρονών), ετσι κι αλλιώς τα παιδιά δεν κάθονται μέχρι αυτή την ηλικία.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι δηλαδη αυτο; http://www.prambuggypushchair.co.uk/Buggy/Mothercare/M-Bu_holiday_stroller/p29

Αυτο δεν ειναι για μεγαλύτερα παιδακια;

 

Αυτά λέμε "καλοκαιρινά". Βέβαια αυτό που είδες εδώ είναι -σόρυ κορίτσια-, άθλιο κι όλας γιατί δεν στηρίζει καθόλου την πλάτη.

Υπάρχουν σχεδόν ίδια που ξαπλώνουν για να κοιμάται το μωρό, έχουν στήριξη ασφαλώς στην πλάτη και έχουν και κουκούλα κανονικά.

Πανάλαφρα και κλείνουν κι αυτά αλλά.... μετά τους 10 μήνες βρε κορίτσια... και λίγο λέω.

Κατ'αρχήν ως 6 μηνών πρέπει να το βλέπεις το παιδί και να σε βλέπει στο καρότσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Κι εμεις παντως,επειδη το θελουμε πιο πολυ κοντα μας παρα κλεισμενο στο δωματιο,πηραμε ενα πολυκαροτσι που εχει καθισματακι αυτοκινητου για μεχρι εξι μηνων, πορτ μπεμπε μεσα στο οποιο κοιμαται οσο ανετα και στην κουνια του, και φυσικα το καθισμα του καροτσιου για οσο χωραει και θελει (3 ετων,αναλογως το υψος του).

Τα καλοκαιρινα καροτσια δεν χρησιμοποιουνται πια τοσο πολυ.. Αφηστε που δεν εχουν καμια ειδικη ανατομια για το κορμακι του μωρου.

Και φυσικα σε μια ωραια χειμωνιατικη λιακαδα θα θελησεις να βγειτε βολτιτσα.

 

Όλα τα καθίσματα αυτοκινήτων είναι με τα κιλά.Τα πρωτα καθισματάκια είναι από 0-13 κιλά (περίπου ενός έτους) , και τοποθετούνται ανάποδα. Το μωρό κοιτάει προς τα πίσω.Μετά τον χρόνο μπορεί να μπει σε κάθισμα που κοιτάει μπροστά.Επίσης υπάρχουν καθίσματα που το παιδί μεχρι 4 ετών κοιτάει πισω που είναι κ το πιο ασφαλες,υπάρχουν κ καθίσματα που είναι καταλληλα από νεογέννητα ,μεχρι 13 κιλά το χεις ανάποδα και μετα γυρναει μπροστα (0-18 κιλά).Οποιος σας ειπε ότι το πρωτο καθισματακι είναι μεχρι 6 μηνων , κάποιο σκοπό είχε

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτά λέμε "καλοκαιρινά". Βέβαια αυτό που είδες εδώ είναι -σόρυ κορίτσια-, άθλιο κι όλας γιατί δεν στηρίζει καθόλου την πλάτη.

Υπάρχουν σχεδόν ίδια που ξαπλώνουν για να κοιμάται το μωρό, έχουν στήριξη ασφαλώς στην πλάτη και έχουν και κουκούλα κανονικά.

Πανάλαφρα και κλείνουν κι αυτά αλλά.... μετά τους 10 μήνες βρε κορίτσια... και λίγο λέω.

Κατ'αρχήν ως 6 μηνών πρέπει να το βλέπεις το παιδί και να σε βλέπει στο καρότσι.

 

εντελώς άθλιο ! Οντως υπάρχουν και πολύ καλυτερα με κουκούλα κλπ , αλλα και παλι κι εγω δεν θα έβαζα νεογέννητο.

 

Τωρα . οσο για το αν μέχρι 6 μηνών πρέπει να το βλέπεις, εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα δικής μας ανασφάλειας κυρίως.Αλλά πλέον στις περισσότερες καλές εταιρίες τα καθίσματα παριστρέφονται κι έτσι υπάρχει επιλογή.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ομως μεσα στο σπιτι το καροτσι δεν μπαινει, δηλ θα βαζεις μεσα ολη τη βρωμα που θα εχει μαζεψει η ροδα και μετα θα μπουσουλαει το μωρο; Εγω το αφηνω στην εισοδο.

 

:shock::shock::shock: Εχουμε άλλο καρότσι για μες το σπίτι και τη βεράντα (την παίρνουμε μαζί μας να κοιμηθεί μερικά ζεστά βραδάκια, με την κουνουπιέρα στην δροσούλα, είμαστε και εξοχή και χαλαρώνει.

Δεν νομίζω πως υπάρχει μαμά που δεν βγάζει παπούτσι για να μπει σπίτι πια... :oops::oops: Κυρίως όταν μπουσουλάνε τα μωρά μας.

Link to comment
Share on other sites

εντελώς άθλιο ! Οντως υπάρχουν και πολύ καλυτερα με κουκούλα κλπ , αλλα και παλι κι εγω δεν θα έβαζα νεογέννητο.

 

Τωρα . οσο για το αν μέχρι 6 μηνών πρέπει να το βλέπεις, εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα δικής μας ανασφάλειας κυρίως.Αλλά πλέον στις περισσότερες καλές εταιρίες τα καθίσματα παριστρέφονται κι έτσι υπάρχει επιλογή.

Το συγκεκριμένο είναι "holiday buggy" για να το χρησιμοποιήσεις για 1-2 βδομάδες όσο είσαι διακοπές, όχι για συστηματική χρήση, και κάνει μόνο για μωράκια 6 μηνών και άνω.

 

Για τον προσανατολισμό του καροτσιού συμφωνώ ότι δεν υπάρχει λόγος να βλέπεις το μωρό. Εγώ πάντα προς τα μπρος τον έβαζα για να βλέπει γύρω του με τη σωστή φορά. Άλλο που μέχρι να κλείσει τα 2, με το που έμπαινε στο καρότσι κοιμόταν ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καθίσματα αυτοκινήτων είναι με τα κιλά.Τα πρωτα καθισματάκια είναι από 0-13 κιλά (περίπου ενός έτους) , και τοποθετούνται ανάποδα. Το μωρό κοιτάει προς τα πίσω.Μετά τον χρόνο μπορεί να μπει σε κάθισμα που κοιτάει μπροστά.Επίσης υπάρχουν καθίσματα που το παιδί μεχρι 4 ετών κοιτάει πισω που είναι κ το πιο ασφαλες,υπάρχουν κ καθίσματα που είναι καταλληλα από νεογέννητα ,μεχρι 13 κιλά το χεις ανάποδα και μετα γυρναει μπροστα (0-18 κιλά).Οποιος σας ειπε ότι το πρωτο καθισματακι είναι μεχρι 6 μηνων , κάποιο σκοπό είχε

 

Ναι,εμας αυτο το μερος του πολυκαροτσιου που ειναι καθισματακι, εγραφε στις προδιαγραφες του οτι ειναι μεχρι εξι μηνων και φυσικα μπαινει αναποδα οπως ειπες. Τωρα,αν μας κοροιδεψαν ακομη καλυτερα! Θα το κρατησουμε περισσοτερο! Αυτο αλλωστε θα φανει κι απο τις διαστασεις μπουμπους-καθισματος;)

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι "holiday buggy" για να το χρησιμοποιήσεις για 1-2 βδομάδες όσο είσαι διακοπές, όχι για συστηματική χρήση, και κάνει μόνο για μωράκια 6 μηνών και άνω.

 

Για τον προσανατολισμό του καροτσιού συμφωνώ ότι δεν υπάρχει λόγος να βλέπεις το μωρό. Εγώ πάντα προς τα μπρος τον έβαζα για να βλέπει γύρω του με τη σωστή φορά. Άλλο που μέχρι να κλείσει τα 2, με το που έμπαινε στο καρότσι κοιμόταν ;)

 

Ξερω ακριβώς τι είναι γιατί όπως ανέφερα εχω δουλέψει σε μεγάλο κατάστημα.Το ότι το λένε holiday buggy , δεν σημαίνει ότι το χρησιμοποιούν μόνο στις διακοπες.Ολες οι εταιρίες κ τα καταστήματα έχουν ένα αντίστοιχο και εχω δει και 2 παιδιά επάνω:shock: το ότι όλα αυτά είναι για μωρα 6 μηνων κ ανω ,νομιζω ότι το πρωτο που ειπα:P Κι εγω τον γιο μου από 40 ημερων που βγηκε , μονο μπροστα κοιταζε

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εμας αυτο το μερος του πολυκαροτσιου που ειναι καθισματακι, εγραφε στις προδιαγραφες του οτι ειναι μεχρι εξι μηνων και φυσικα μπαινει αναποδα οπως ειπες. Τωρα,αν μας κοροιδεψαν ακομη καλυτερα! Θα το κρατησουμε περισσοτερο! Αυτο αλλωστε θα φανει κι απο τις διαστασεις μπουμπους-καθισματος;)

 

Ναι.ξερω τι λες.Ολα τα πολυκαρότσια εχουν το μικρό καθισματακι.αν το ψάξεις και το αναποδογυρίσεις σίγουρα κάπου θα λεει 0-13 κιλά.

Ότι ειχαν σκοπό , εννοώ για να πάρετε νωρίτερα το 2ο κάθισμα. Πάντως ενημερωτικά το λέω και φιλικά εννοείται ,ότι μέχρι ενός έτους δεν επιτρεπεται τα μωρά να κοιτάνε μπροστα για την ασφάλεια τους !!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...