Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα σε όλες σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας για το θέμα μου! Είμαι 26 εβδομάδων και 1 ημέρας. Όταν έκανα την β'επιπέδου το μήκος τραχήλου μου, ήταν 3,0. Μετά από 2 με 2,5 εβδομάδες είχα κάτι ψιλοπονάκια και κράμπες και πήγα στον γιατρό για να μην ανησυχώ. Μου εξέτασε και τον τράχηλο όπως και κάθε φορά, και είδαμε ότι ήταν 2,5. Τρόμαξα. Τον ρώτησα αν πρέπει να ανησυχώ και αυτός μου είπε θα το ελέγχουμε. Μου έδωσε 2 μαγνήσια (1 το πρωί και 1 το βράδυ) και 1 κολπικό Utrogestan των 200mg το βράδυ πριν κοιμηθώ. Έκανα και καλλιέργεια κολπικού και ούρων και βγήκαν καθαρές. Ο γιατρός είπε προχωράμε και βλέπουμε! Έχω τρομάξει η αλήθεια είναι, φοβάμαι να κάνω δουλειές στο σπίτι, φοβάμαι να βγω έξω, δεν ξέρω, Ανησυχώ μήπως έκανα εγώ κάτι λάθος! Αλλά γενικά είμαι προσεκτική. (π.χ. με τον άντρα μου δεν έχουμε και συχνά επαφές <κυρίως από τον κόλπο> λόγο του ότι φοβόμαστε και οι δυο, και από δουλειές ένα μαγείρεμα, ένα πλύσιμο πιάτων και ένα σιδέρωμα και αυτό καθιστή). Εσείς τί λέτε βρε κορίτσια? Πρέπει να ανησυχώ? Έχει συμβεί σε καμιά σας? Παρακαλώ απαντήστε μου γιατί θα σκάσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου, antmar. Και εγώ στη β επιπέδου είχα μειωμένο τράχηλο (2,9) και με είδε σε 2 εβδομάδες από τότε ο γυναικολόγος μου. Δεν είχε μειωθεί περαιτέρω πάλι καλα, αλλά είναι απαραίτητη περισσότερη προσοχή από μέρους μας. Για σεξ με τον άντρα μου ούτε λόγος! Δουλειές σπιτιού περιορισμένες και αποφυγή σκυψιμάτων κτλ. Ρώτα τον γιατρό σου κι εσύ βέβαια! Εμενα με καθησύχασε ο δικός μου γιατρός, λέγοντάς μου ότι μόνο η μείωση τραχήλου δε σημαίνει αυτονόητα και ανεπάρκεια τραχηλου και είναι πολύ πιθανό να φτάσουμε κανονικά την ΠΗΤ! Μου σύστησε επίσης και εμένα λιγότερο αγχος και μέτρια δραστηριότητα! Ας σκεφτόμαστε θετικά λοιπόν!!!!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Πήγα ξανά στον γιατρό χτες και είδαμε ότι έχει παραμείνει στάσιμο στο 2,5 μέχρι στιγμής! Δεν είναι καλός ο αριθμός αλλά το θετικό είναι ότι δεν κατέβηκε κι άλλο. Άρα μου είπε συνεχίζω τα ίδια χάπια, ξεκούραση και σε 2,5 εβδομάδες θα με ξαναδει! Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ τράχηλο 2.3 και ο γιατρός συνέστησε να σταματήσω τελείως τη δουλειά, ξεκούραση και καθόλου σεξ. Δεν μίλησε για πλήρη ακινησία ή διακοπή δραστηριότητας και φαντάσου ότι είμαι 35 εβδομάδων και το μωρό πάρα πολύ χαμηλά. Προσπάθησε να μην ανησυχείς και να μην αγχώνεσαι. Συνήθως αυτά προκαλούν συσπάσεις, οι οποίες με τη σειρά τους επηρεάζουν τον τράχηλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Στο εύχομαι κοπέλα μου μέσα από την καρδιά μου... Σε καταλαβαίνω απόλυτα..Ξέρω τί άγχος περνάς! Σκέψου εγώ που είμαι στο 2,0.... Όλα να μας πάνε μια χαρά εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...