Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερηχογενες έντερο με μικρή διάταση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Εϊμαι 36 ετών έγκυος στο 3 μου παιδάκι. Μέχρι στιγμής έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη, χωρίς ναυτίες, εμετούς και γενικά άλλα προβλήματα. Στις 22w & 4d έκανα τον υπέρηχο Β επιπέδου και ενώ όλα ήταν άψογα λίγο πριν το τέλος της εξέτασης, ο γιατρός διέκρινε μια μικρή διάταση στο ορθό (κατώτερο μέρος του εντέρου). Μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά για προληπτικούς λόγους να ξανακάνουμε το Β επιπέδου σε ένα μήνα. Πριν λίγες μέρες έκανα τον καθιερωμένο υπέρηχο στον γιατρό μου, ο οποίος είδε την διάταση (εξακολουθεί να είναι μικρή) καθώς και μια μικρή υπερηχογένεια στο έντερο. Μου φάνηκε καθυσηχαστικός και είπε να περιμένουμε μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα κάνουμε τον επανέλεγχο. Εμένα όμως με έχει φάει η αγωνία καθώς διαβάζω ότι αυτά τα συμπτώματα μπορεί να σημαίνουν από ατρησία του εντέρου μέχρι κυστική ίνωση. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου αλλά πραγματικά κοντεύω να τρελαθώ. Ξέρει μήπως καμία μανούλα τι μπορεί να συμβαίνει? Σας ευχαριστώ πολύ!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχετε εξαταστει για κυστικη ινωση?? Ουτε εγω ηξερα για αυτη την αρρωστισ μεχρι που εκανα την β επιπεδου κ ειδαν λιγο μεγαλη την χολη..κ εκανα κ εγω κ αντρας μου επειδη δεν ειχαμε χρονο για χασιμο εξεταστηκαμε κ οι δυο κ βρεθικαμε αρνητικοι κ οι δυο ευτυχως..

Ο γιατρος σου τι σου ειπε? Σε ποιο νοσοκομειο πας? Εισαι απο αθηνα? Αν εισαι απο αθηνα η εχεις την δυνατοτητα να πας αθηνα πες μου να σου συστησω καποιον γιατρο που ειναι ιδικος πιστοποιημενος για υπερυχους ο οποιος ο ανθρωπος ειναι φοβερος,ουτε εγω τον ηξερα αλλα μολις μου βρηκαν αυτο ρωτησα κ εμαθα απο αλλη εγκυο για αυτον τον γιατρο κ πηγα εκει..επαθα πλακα..εχει μηχανημα τελευταιας τεχνολογιας μιλαμε βλεπεις τα παντα κ ο υπερυχος διαρκει 1:30 με δυο ωρες..τα ελεχγει ολα λεπτομερεστατα..βεβαια πληρωνεις το 150? αλλα αξιζει..θα δειτε ποιο πολλα εκει. Αν θελεις στειλε μου πμ να σου δωσω στοιχεια..

Κατα τα αλλα αν δεν θες η δεν μπορεις να πας ρωτα τον γιατρο σου να σου πει τι μπορει να σημαινει για το εμβρυο αυτο που βλεπει..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα μου σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Για κυστική ίνωση δεν έχουμε εξεταστεί, ίσως γιατί δεν έχουμε ιστορικό, δεν μας το είχε ζητήσει ο γιατρός κατά τον προγεννητικό έλεγχο. Δόξα τω Θεό τα άλλα δύο μου παιδάκια είναι υγιέστατα. Τον Β επιπέδου τον έκανα στο ΡΕΑ, εκεί θα γεννήσω κιόλας. Σε γενικές γραμμές και ο δικός μου γιατρός αλλά και ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο, είναι και οι δύο καθησυχαστικοί. Μου έκαναν λόγο βέβαια για ατρησία του εντέρου αλλά το θεωρούν εξαιρετικά δύσκολο να είναι αυτό. Δεν ξέρω τι να πω. Το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και μια δεύτερη γνώμη γιατί δεν θα αντέξω να συνεχίσω με αυτό το άγχος μέχρι τον τοκετό. Το ξέρω ότι κάνω κακό στο μωρό μου. Θα σου στείλω πμ για να μου στείλεις τα στοιχεία του γιατρού. Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από τα 35 και μετά πρέπει να την κάνεις. Εμένα όμως ο γιατρός μου είναι της άποψης ότι μόνο αν δείξει κάτι η αυχενική διαφάνεια και το papp A πρέπει να προχωρήσουμε σε άμνιο. Επειδή υπάρχει πάντα και η πιθανότητα της αποβολής μου είπε ότι εφόσον η αυχενική ήταν πολύ καλή δεν υπήρχε λόγος να την κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
Εχετε εξαταστει για κυστικη ινωση?? Ουτε εγω ηξερα για αυτη την αρρωστισ μεχρι που εκανα την β επιπεδου κ ειδαν λιγο μεγαλη την χολη..κ εκανα κ εγω κ αντρας μου επειδη δεν ειχαμε χρονο για χασιμο εξεταστηκαμε κ οι δυο κ βρεθικαμε αρνητικοι κ οι δυο ευτυχως..

Ο γιατρος σου τι σου ειπε? Σε ποιο νοσοκομειο πας? Εισαι απο αθηνα? Αν εισαι απο αθηνα η εχεις την δυνατοτητα να πας αθηνα πες μου να σου συστησω καποιον γιατρο που ειναι ιδικος πιστοποιημενος για υπερυχους ο οποιος ο ανθρωπος ειναι φοβερος,ουτε εγω τον ηξερα αλλα μολις μου βρηκαν αυτο ρωτησα κ εμαθα απο αλλη εγκυο για αυτον τον γιατρο κ πηγα εκει..επαθα πλακα..εχει μηχανημα τελευταιας τεχνολογιας μιλαμε βλεπεις τα παντα κ ο υπερυχος διαρκει 1:30 με δυο ωρες..τα ελεχγει ολα λεπτομερεστατα..βεβαια πληρωνεις το 150? αλλα αξιζει..θα δειτε ποιο πολλα εκει. Αν θελεις στειλε μου πμ να σου δωσω στοιχεια..

Κατα τα αλλα αν δεν θες η δεν μπορεις να πας ρωτα τον γιατρο σου να σου πει τι μπορει να σημαινει για το εμβρυο αυτο που βλεπει..

 

Καλησπέρα

 

Είδα την απάντηση που έδωσες στη κοπελα να παει σε ενα γιατρό που κανει πολύ καλούς υπερήχους. Εχω αγχωθει γιατί είμαι 33 εβδομαδα και μου βρήκαν οτι το εντερακι του έχει μια στένωση σε κάποιο σημείο. Και ήθελα μια αλλη γνώμη απί το γιατρό που προτεινατε. Θέλεις να μου δώσεις τα στοιχεια του ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...