Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρωει τιποτα..!!


Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα. ειμαι καινουρια στο σαιτ κ μπηκα για να μαθω μερικα πραγματα σαν μικρη μανουλα.. εχω ενα κοριτσακι 2 χρονων το οποιο αν κ φαγανο παιδακι( τρωει μεγαλες ποσοτητες) δεν δοκιμαζει τα φαγητα που τησ φτιαχνω ουτε φρουτα..τρωει δηλαδη γιαουρτακια 4 περιπου ενα αρκετα μεγαλο μπωλ κρεμα ή φρουτοκρεμα κ 2 μπουκαλι γαλα σε σκονη.. ενω βλεπει οταν τρωμε κ φαινεται οτι ζηλευει κ θελει κ εκεινη οταν κανω την κινηση να παω να της δωσω κλαιει τρεχει μακρυα κ δεν δοκιμαζει(πριν αρκετο διαστημα ετρωγε)...οταν καταφερω να της δωσω κατι να βαλει στο στομα η πονηρη προσποιειτε οτι κανει εμετο αλλα δεν κανει ολο αυτο μου κανει... επισης οταν παω να της δωσω ενα αλλο γιαουρτακι διαφορετικης συσκευασιας κ μαρκας μου κανει παλι τα ιδια ενω τρελενεται για γιαουρτακια..μηπως μπορειτε να με βοηθησετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα...

Βασικα δωσε κινητρο στο παιδακι σου να φαει προσποιησου δλδ τον ενθουσιασμο σου οταν τρως εσυ και καλυτερα να οταν ειστε ολι μαζι σασν οικογενεια. Επισης μπορεις να την επιβραβευεις καθε φορα που τρωει, οχι υλικα αλλα λεκτικα.

 

Μπορεις επισης να δοκιμασεις το φαγητο της να το κανεις λιγο πιο παιχνιαδιαρικο απο αποψη οπτικης, κανε ας πουμε μια φατσουλα, η ενα ζωακι με το φαγητο και ισως να την προτρεψεις να φαει.....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Της δίνεις απο το δικό σου φαγητο η φτιάχνεις ειδικό για το κοριτσάκι σου;

Αν της δώσεις μικρές μπουκιτσες απο αυτό που τρως τι κάνει; Αν το βάλεις μπροστά της τι κάνει;

 

Αν μπορείς φάει τι δικό σου δίπλα της εκεί που παίζετε και δες αν κάνει κίνηση να φάει απο το πιάτο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

exw dokimasei ta panta apo osa mou eipate,,kserw akougetai uperboliko alla etsi einai..ka8etai mazimas sto trapezei pame na ths baloume mia mikrh mpoukitsa stoo stoma k an kataferoume na ths baloume arxizeii na to ftunei..den kserw ti na kanw me auto to paidi den trwei k me stenaxwrei

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω,δοκιμασες να μην της δωσεις αυτα που τρωει?να της πεις οτι τα γιαουρτακια ,η κρεμα και το γαλα τελειωσαν αλλα να το εννοεις...?τι νομιζεις οτι θα κανει ?θα κλαψει ?οκ θα της πεις δεν εχουμε γιαουρτακια ομως εχουμε κοτοπουλο με πατατουλες,τραχανα και μπανανα,τι θελεις να φας?το πιο πιθανο ειναι ν αρχισει να αντιδρα,ομως δεν πρεπει να υποκυψεις και να τις δωσεις κατι απο αυτα που τρωει ετσι για να αισθανθεις καλα οτι το παιδι σου εφαγε,δεν θα μαθει ετσι να τρωει σωστα...βαλτης αυστηρο προγραμμα,δυο χρονων πρεπει να τρωει πολλα απο τα κανονικα φαγητα,καποια παιδακια τα τρωνε σχεδον ολα.θα της μαθεις εσυ τον τροπο.επισης προτιμησε να της δινεις τα γευματα οταν οντως πειναει εγω πχ τον γιο μου το πρωινο του πρεπει να το εχω τελειωμενο ως τις 12 αλλιως στις 2 που τρωμε δεν θα φαει και ειναι απολυτα λογικο.προγραμμα και στο τι θα φαει αλλα και στις ωρες.

ξεκινα την εκμαθηση μιλα και με τον παιδιατρο σου η και παιδοψυχολογο ακομη να σε καθοδηγησει γιατι ο δρομος των οχι στα παιδια θελει γερα νευρα...και θα χρειαστει να της πεις πολλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σημφωνησω και εγω με την κοπελα πιο πανω.Για να αρχισει να σου τρωει φαγητα πρεπει να της κοψεις ολα αυτα που της αρεσουν,οχι για παντα εννοειται!Για ενα διαστημα μεχρι να αρχισει να τρωει πιο πολλα πραγματα.Η κορη μου ειναι ιδια αλλα με τα γλυκα.Επειδη δουλευω και λειπω αρκετες ωρες πολλες φορες μου την κακομαθενουν με τα γλυκα και δεν θελει φαγητο με τιποτα,τις τα κοβω τελειως για μερικες μερες μεχρι να ξαναρχισει να τρωει κανονικα.Και οταν πχ φαει ολο της το φαγητο την ''επιβραβεβω'' με μια καραμελιτσα.

Απλα το παιδακι σου εχει γινει ιδιοτροπο και θελει συγκεκριμενες γευσεις.Γι'αυτο πρεπει να της τα κοψεις για λιγο καιρο,στην αρχη θα αντιδραει πολυ αλλα πρεπει να επιμενεις.Ας την να πεινασει λιγο,αφου δει οτι δεν περνα πλεον το δικο της πιστευω θα αρχισει να δοκιμασει και αλλα φαγητα.Βαλε και λιγο φαντασια στο φαγητο.Πχ καντης ενα τοστ σε σχημα φατσουλας,βαλε ματακια και στομα να το δει με θετικο τροπο.Μπορεις επισης αν εχεις την δυνατοτητα να την βαλεις με καποιο αλλο παιδακι να φανε μαζι,θα ζηλεψει και θα φαει κ αυτη.Και η μικρη μου οταν ειμαστε εξω,ειδικα αν εχει και αλλα παιδακια και τα βλεπει να τρωνε αμεσως θελει και αυτη να δοκιμασει.

Αλλα πρεπει οπωσδηποτε να της κοψεις τα γιαουρτακια και τις κρεμες για λιγο καιρο και να επιμενεις.Και οταν πλεον φτασετε σε ενα επιθυμητο σημειο καντης ''δωρο'' ενα γιαουρτακι παραδειγμα επειδη εφαγε της φαγητο της

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα έμπειρες μανουλες!

 

Τη βοήθειά σας παρακαλώ!

Η μικρή μου(13 μηνών) ,αφού δοκίμασε μια-δυο φορές από τα δικά μας φαγητά,αποφάσισε ότι δεν θέλει τα άλεσμενα που της κάνω!

 

Ωραία λέω κι εγώ!Γλιτωσαμε και από τα διπλομαγειρεματα!

Στην πράξη όμως , της δίνω μερικές μπουκιτσες και μετά κουράζεται/βαριέται και αρνείται να φάει άλλο.Ενώ με τα άλεσμενα έτρωγε μια κανονική ποσότητα,για τα δικα της δεδομένα!

 

Φρούτα με το ζόρι τρώει.Της τα κάνω χυμό με λίγο γάλα αγελάδας και πίνει 50-60 ml.

 

Επίσης , το μοσχάρι το αλεθω ακόμη, αλλά δεν διαλύεται καλά έτσι σκέτο και την αηδιαζει.

 

Κρέμες δημητριακών και γιαούρτι με πολύ παιδεμα να φάει 10 κουταλιες.

 

Βέβαια θηλαζει ακομα πολυ ολη μερα.Δεν παιζει να μην της δωσω στηθος, σηκωνει ολη τη γειτονια.

 

Τι να κανω ; Ανησυχω πολυ!

Δεν τρωει επαρκεις ποσοτητες, καμια φορα καταργει και ολοκληρα γευματα!

 

Πριν ενα μηνα ηταν 11 κιλα, δεν εχω προβλημα με το βαρος , αλλα θελω να μαθει να τρωει.

 

Μηπως δεν επρεπε να της κοψω τα αλεσμενα;

 

Πειτε μου , γιατι ειμαι να σκασω πια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έμπειρες μανουλες!

 

Τη βοήθειά σας παρακαλώ!

Η μικρή μου(13 μηνών) ,αφού δοκίμασε μια-δυο φορές από τα δικά μας φαγητά,αποφάσισε ότι δεν θέλει τα άλεσμενα που της κάνω!

 

Ωραία λέω κι εγώ!Γλιτωσαμε και από τα διπλομαγειρεματα!

Στην πράξη όμως , της δίνω μερικές μπουκιτσες και μετά κουράζεται/βαριέται και αρνείται να φάει άλλο.Ενώ με τα άλεσμενα έτρωγε μια κανονική ποσότητα,για τα δικα της δεδομένα!

 

Φρούτα με το ζόρι τρώει.Της τα κάνω χυμό με λίγο γάλα αγελάδας και πίνει 50-60 ml.

 

Επίσης , το μοσχάρι το αλεθω ακόμη, αλλά δεν διαλύεται καλά έτσι σκέτο και την αηδιαζει.

 

Κρέμες δημητριακών και γιαούρτι με πολύ παιδεμα να φάει 10 κουταλιες.

 

Βέβαια θηλαζει ακομα πολυ ολη μερα.Δεν παιζει να μην της δωσω στηθος, σηκωνει ολη τη γειτονια.

 

Τι να κανω ; Ανησυχω πολυ!

Δεν τρωει επαρκεις ποσοτητες, καμια φορα καταργει και ολοκληρα γευματα!

 

Πριν ενα μηνα ηταν 11 κιλα, δεν εχω προβλημα με το βαρος , αλλα θελω να μαθει να τρωει.

 

Μηπως δεν επρεπε να της κοψω τα αλεσμενα;

 

Πειτε μου , γιατι ειμαι να σκασω πια!

 

Κάτσε μην αναστατωνεσαι περνάνε απο στάδια....

Το μοσχάρι το δίνεις εντελως σκέτο; Ειναι αηδία ρε συ.. Δεν βαζεις καμμια σάλτσα;

 

Στις κρέμες δημητριακών βαζεις κανά μέλι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έμπειρες μανουλες!

 

Τη βοήθειά σας παρακαλώ!

Η μικρή μου(13 μηνών) ,αφού δοκίμασε μια-δυο φορές από τα δικά μας φαγητά,αποφάσισε ότι δεν θέλει τα άλεσμενα που της κάνω!

 

Ωραία λέω κι εγώ!Γλιτωσαμε και από τα διπλομαγειρεματα!

Στην πράξη όμως , της δίνω μερικές μπουκιτσες και μετά κουράζεται/βαριέται και αρνείται να φάει άλλο.Ενώ με τα άλεσμενα έτρωγε μια κανονική ποσότητα,για τα δικα της δεδομένα!

 

Φρούτα με το ζόρι τρώει.Της τα κάνω χυμό με λίγο γάλα αγελάδας και πίνει 50-60 ml.

 

Επίσης , το μοσχάρι το αλεθω ακόμη, αλλά δεν διαλύεται καλά έτσι σκέτο και την αηδιαζει.

 

Κρέμες δημητριακών και γιαούρτι με πολύ παιδεμα να φάει 10 κουταλιες.

 

Βέβαια θηλαζει ακομα πολυ ολη μερα.Δεν παιζει να μην της δωσω στηθος, σηκωνει ολη τη γειτονια.

 

Τι να κανω ; Ανησυχω πολυ!

Δεν τρωει επαρκεις ποσοτητες, καμια φορα καταργει και ολοκληρα γευματα!

 

Πριν ενα μηνα ηταν 11 κιλα, δεν εχω προβλημα με το βαρος , αλλα θελω να μαθει να τρωει.

 

Μηπως δεν επρεπε να της κοψω τα αλεσμενα;

 

Πειτε μου , γιατι ειμαι να σκασω πια!

 

Η μεταβαση απο τα αλεσμενα στα κανονικα φαγητα ειναι δυσκολη, και τις περισσοτες φορες απαιτει πολυ χρονο για να οριστικοποιηθει. Η υφη και η δυσκαταποση ειναι 2 απο τους σημαντικοτερους παραγοντες που καθυστερουν αυτη την μεταβαση. Γενικα μην περιμενεις να τρωει κανονικο φαγητο σε ποσοτητα οσο ετρωγε αλεσμενο, ειναι απολυτα φυσιολογικες οι αντιδρασεις της, δλδ να κουραζεται και να βαριεται, ισως και να ποναει λιγο με το να μασαει, ειδικα το κρεας!!!

 

Τωρα, σχετικα με ολα τα υπολοιπα, μην ξεχνας την ζεστη και τα δοντακια, παιζουν σημαντικο ρολο στην διαθεση και ορεξη ενος μωρου. Αληθεια, σε τι κατασταση βρισκεται η οδοντοφυια σας??? ρωταω γιατι οταν ειναι σε εξαρση τα δοντακια η οξυτητα των φρουτων προκαλει αποστροφη!!! Επειδη ομως τα φρουτα περιεχουν σημαντικο αριθμο βιταμινων που τις χρειαζεται ειδικα ενα μωρακι θα σου προτεινα να δοκιμασεις να αλλαξεις την σειρα των γευματων, δλδ δωσε φρουτο το απογευμα αντι το πρωι. Επισης, αντικατεστησε με αλλες τροφες το απογευματινο φαγητο (που δοκιμαστικα μπορεις να το δωσεις το πρωι), για παραδειγμα μπορεις να δωσεις αυγουλακι, τοστακι κλπ...

 

Σημ: τι εννοεις μοσχαρι σκετο, χωρις λαχανικα η ζυμαρικα??? το μοσχαρι περιεχει ινες και ειναι "στεγνο", γιαυτο και αηδιαζει!!! Προσθεσε λιγο ζωμο, λαχανικα η ζυμαρικα και αλεσε, ετσι θα γινει πιο ζουμερο/απαλο και συνεπως πιο ευκολο στην καταποση!!!

 

Να ρωτησω κατι ακομα, συνηθως ποιο γευμα καταργει???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε κοριτσια!

Ηρεμησα καπως..

 

Λοιπον:

Μελι δεν της εχω δωσει ακομα.

Ψιλοφοβαμαι....να δωσω λετε;

 

Το μοσχαρι τωρα. Εχθες για παραδειγμα ειχα φασολακια. Εβαλα στο μπλεντερ το μοσχαρι με λιγα φασολακια,πατατουλα, καροτο,γλυκοπατατα και ζουμακι και τα αλεσα· οχι πολυ ,να ειναι καπως σχηματισμενα,οχι κρεμα γιατι δεν τα τρωει

 

Απο δοντια ειμαστε λιγο σε ζορικο σημειο!

Πανω βγαζει κυνοδοντες και κατω τους πλαγιους τομεις.

 

Συνηθως καταργει το πρωινο ή το απογευματινο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω ρε κοριτσια!

Ηρεμησα καπως..

 

Λοιπον:

Μελι δεν της εχω δωσει ακομα.

Ψιλοφοβαμαι....να δωσω λετε;

 

Το μοσχαρι τωρα. Εχθες για παραδειγμα ειχα φασολακια. Εβαλα στο μπλεντερ το μοσχαρι με λιγα φασολακια,πατατουλα, καροτο,γλυκοπατατα και ζουμακι και τα αλεσα· οχι πολυ ,να ειναι καπως σχηματισμενα,οχι κρεμα γιατι δεν τα τρωει

 

Απο δοντια ειμαστε λιγο σε ζορικο σημειο!

Πανω βγαζει κυνοδοντες και κατω τους πλαγιους τομεις.

 

Συνηθως καταργει το πρωινο ή το απογευματινο.

 

Καλημερα!!!

 

Λοιπον, ορισμενοι παιδιατροι συστηνουν μετα το ετος μελι και ορισμενοι μετα τα 2, γιαυτο καλυτερα να ρωτησεις τον παιδιατρο σας!!!

 

Οσον αφορα το μοσχαρι, προσπαθησε να το κανεις περισσοτερο ζουμερο, δλδ καλυτερα να αλεσεις παραπανω το κρεας με ζωμο παρα τα λαχανικα. Αλεσε ξεχωριστα μηπως και φαει το μωρακι σου.

 

Τωρα, σχετικα με τα δοντια, δεν ειστε απλα σε λιγο ζορικο σημειο, αλλα σε πολυ ζορικο, ειδικα οι κυνοδοντες που βοηθουν να διασπαστει η τροφη καταστουν το προβλημα μερικες φορες ανυποφορο, γιαυτο κανε υπομονη!!! Αν θελεις πηγαινε και αγορασε μασητικο με σχετικα εντονες προεξοχες, εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις μια ειδικα προσαρμοσμενη βρεφικη μαλακή οδοντοβουρτσα (για μασαζακι), και τελος αν δεις οτι το προβλημα επιμενει να ειναι ανησυχητικο μπορεις να προμηθευτεις κεχριμπαρι, απλα χρειαζεται ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρηση του γιατι ειναι σε μορφη κολιε!!!

 

Μερικα μωρακια μετα το ετος ειναι διατηθειμενα να καταργησουν 1 απο ολα τα γευματα της ημερας, και αυτο δεν ειναι αλλο απο το απογευματινο. Καταλαβαινω, ειναι δυσκολο να το αποδεχτουμε εμεις οι γονεις αλλα συμβαινει, και δεν συντρεχει κανενας λογος ανησυχιας αν και εφοσον βεβαια ειναι ολα τα υπολοιπα γευματα επαρκη, τοσο σε ποσοτητα οσο και σε ποιοτητα, καθως επισης και η αναπτυξη (βαρος, κιλα κλπ...) ικανοποιητικη.

 

Καλη δυναμη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε κοριτσια!

Ηρεμησα καπως..

 

Λοιπον:

Μελι δεν της εχω δωσει ακομα.

Ψιλοφοβαμαι....να δωσω λετε;

 

Το μοσχαρι τωρα. Εχθες για παραδειγμα ειχα φασολακια. Εβαλα στο μπλεντερ το μοσχαρι με λιγα φασολακια,πατατουλα, καροτο,γλυκοπατατα και ζουμακι και τα αλεσα· οχι πολυ ,να ειναι καπως σχηματισμενα,οχι κρεμα γιατι δεν τα τρωει

 

Απο δοντια ειμαστε λιγο σε ζορικο σημειο!

Πανω βγαζει κυνοδοντες και κατω τους πλαγιους τομεις.

 

Συνηθως καταργει το πρωινο ή το απογευματινο.

 

 

Τι φοβάσαι για το μέλι; Εδω λένε μετα το έτος, ο δικός μου το λατρεύει στο πρωινό.. Η σε βρωμη η σε τοστ με ταχίνι η βούτυρο

 

Στο μοσχάρι βάλε κόκκινη σάλτσα καντο όπως το κανεις εσυ για σενα (μείον το αλάτι) και αν δεν το θέλει αλεσμένο με ζωμο, κοψτης το πολυ μικρα κομματάκια και δωστης το μπουκιτσες με τοστ βουτηγμένο στη σάλτσα... Ταιςε τον εαυτο σου και μετα ταιςει την μικρή (κατευθείαν συο στόμα χωρις πηρουνια)

Μην την αναγκάσεις σε τιποτα, ρωτά την θες και άλλο; Και αν την δεις ευχαριστημένη δωστης. Καντο σαν πικ-νικ στο πάτωμα

 

Ετςι και ο δικός μου τιποτα στην αρχή και τωρα ειναι απίστευτος.. Αλλα καθε απόγευμα κάνουμε πικ-νικ ... Κανε την διαδικασία fun ώστε να σκεφτει θελω και άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έμπειρες μανουλες!

 

Τη βοήθειά σας παρακαλώ!

Η μικρή μου(13 μηνών) ,αφού δοκίμασε μια-δυο φορές από τα δικά μας φαγητά,αποφάσισε ότι δεν θέλει τα άλεσμενα που της κάνω!

 

Ωραία λέω κι εγώ!Γλιτωσαμε και από τα διπλομαγειρεματα!

Στην πράξη όμως , της δίνω μερικές μπουκιτσες και μετά κουράζεται/βαριέται και αρνείται να φάει άλλο.Ενώ με τα άλεσμενα έτρωγε μια κανονική ποσότητα,για τα δικα της δεδομένα!

 

Αν της δίνεις σουπίτσες με πολύ μικρά κομματάκια μέσα ώστε να εξασκείται σιγά σιγά;

Δηλαδή κάτι που δεν είναι στην ουσία ούτε αλεσμένο, ούτε σκληρό για τα δεδομένα της.

Ή να αλέθεις κάποια δικά σας φαγητά. Που να είναι δηλαδή με κάποια μέτρια καρυκεύματα για να της αρέσουν περισσότερο.

Ή να μοιράζεις την ποσότητα του φαγητού. Δηλαδή ξεκινάς με μη αλεσμένο και όταν κουραστεί αλέθεις το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα λενε τα κοριτσια...! Κ εμενα με βοηθησαν πολυ στην ιδια φαση που ειμαστε τωρα! Ιδια ηλικια και ιδια καπριτσια... Οσο για το μελι εμας ο παιδιατρος μας, μας ειπε να της δωσουμε αλλα οχι απο παραγωγο μας, αλλα του εμποριου. Να μην ειναι δηλαδη πολυ "αυθεντικο" να το πω, ακομα...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ 8 ΜΗΝΩΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΦΑΓΗΤΟ,ΕΠΙΝΕ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ,ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΨΩΜΙ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΙΧΑΘΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ.ΕΓΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΕ ΖΑΛΙΖΑΝ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΕΘΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΑ ΤΡΑΧΑΝΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ,ΜΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ,ΒΡΗΚΑ ΤΡΟΠΟ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΩΕΙ ΖΥΜΑΡΙΚΑ,ΡΥΖΙ, ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΩΤΟ ΚΑΙ ΣΟΥΠΕΣ (ΤΡΑΧΑΝΑ,ΜΑΝΙΤΑΡΟΣΟΥΠΕΣ,ΚΟΥΣΚΟΥΣ) ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΟΥΠΑ ΧΩΝΩ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΦΑΓΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΥΓΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΕΨΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΑΧΑΝΑ(ΑΗΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΓΛΕΙΨΕ ΤΟ ΠΙΑΤΟ).Α, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΩ ΑΝΟΣΤΑ.ΒΑΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ Ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΣΑ ΚΟΨ` ΤΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.

ΕΠΙΣΗΣ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΩΡΑ 11 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΤΡΩΕΙ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΛΛΑ ΒΑΡΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ.ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ.

ΜΕΛΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΑΠΟ 11 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μοσχάρι άλεσε το μαζί με λίγη πατάτα και λαχανικά αλλά κάντο τελείως κρέμα και μετά προσθεσέ το στο πιατο και ανακατεψέτο με τα υπόλοιπα μη αλεσμένα. Τα υπόλοιπα ας μην είναι πολύ μεγάλα κομμάτια για αρχή. Πάντως για την ποσότητα δε νομίζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς όλα τα παιδάκια σε αυτή τη μετάβαση μειώνουν ποσότητες και μετά σταθεροποιούται.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. 1ον είμαι μια μαμά που γενικά δεν τα πάω καλά με τα μεταβατικά στάδια: από το θηλασμό στο μπουκάλι, από το γάλα σκόνη στο φρέσκο, από τα αλεσμένα στο κανονικό, από την πάνα στο γιο-γιό, κλπ., με αποτέλεσμα να με καταλαμβάνει μια τεράστια αναβλητικότητα και στην πρώτη προσπάθεια που φυσικά δεν τελεσφορούσε άμεσα να ταλαντεύομαι και να επιστρέφω στα παλιά. Τι έννοω:

1. Στα αλεσμένα: στους 15 μήνες προσπάθησα να της δώσω πατημένα με το πηρούνι (έτρωγε ήδη μπισκότα, μπανάνα, ψωμί, κλπ.) και επειδή κουράστηκε στο μισό πιάτο το εγκατέλειψα. ΑΠοτέλεσμα: να έχει ξεκινήσει στο βρεφικό να τρώει κανονικό φαγητό κι εγώ να απορώ στο σπίτι το Σ/Κ γιατί δε θέλει τα αλεσμένα που της φτιάχνω...

2. Της παίρνω φρέσκο γάλα, δεν το πίνει με την πρώτη. Το καταργώ, λέω δεν είναι έτοιμο το παιδί, θα το κόψει τελείως. Μετά από 10 μέρες μας φέρνει η νουνου στο σχολείο δωρεάν γάλατα φρέσκα. Λέω κρίμα είναι να τα πετάξω, ας τα δοκιμάσω....τσουπ άλλαξε γάλα και πίνει φρέσκο.

3. Πάω να της βγάλω την πάνα... την πρώτη μέρα κατουργιέται μερικές φορές, λέω δεν είναι έτοιμη, μετά από μια εβδομάδα την κόβει μόνη της, απλά ξύπνησε μια μέρα και είπε δε θέλω πάνα.

Τι θέλω να πω: ακόμη κι αν εμείς είμαστε διστακτικές, τα παιδιά μας θα τον βρούνε το δρόμο τους και θα μας δείξουν πότε θα είναι έτοιμα να κάνουν τι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα σας πω κατι που ίσως σας φανεί υπερβολικό αλλά ειναι πέρα για πέρα αληθινό. Υπήρξαν φορες που ήθελα να βάλω τα κλάματα γιατί δεν έτρωγαν. Οταν γέννησα το δεύτερο παιδι μου, ο πρώτος ηταν 1,5 χρονών. Μεχρι τότε έτρωγε τα πάντα. Θαλασσινά, όσπρια κτλ. Οταν λοιπόν γέννησα σταμάτησε τα πάντα. Φυσιολογικό σκέφτηκα , είναι η ζήλεια, αλλαγή στην ζωη του κτλ. Δυστυχως αυτό παγιώθηκε κ πλεον 3,5 χρ τρώει μπιφτέκια, ρύζι, μακαρόνια, ψωμί...η μικρη μου σχεδόν 2 τα ίδια κ χειρότερα. Τον μιμηθηκε σε ολα. Μπλιαχ αυτός, μπλιαχ κ αυτή. Κουράστηκα, αγανάκτησα, εκανα τα πάντα. Έκοψα τα γλυκίσματα, έγινα αυστηρή, καλη, γλυκιά....ΤΙΠΟΤΑ. έγραψα μεχρι κ στον παιδικο την μικρη για να αναγκάζεται να τρώει οτι της παρέχουν. Να καταλάβει οτι εκεί δεν περνάνε τα σκέρτσα της. Άρχισε να τρώει τσουρέκι, μπανάνα, κριθαράκι. Τωρα διανύουμε την 2η βδομ κ ειμαι πιο αισιόδοξη. Ο γιος μου αν κ ιδιωτικό παιδικο κ αυτός, δεν παρεχουνε φαγητό. Πάμε απο το σπιτι. Οποτε του μαγειρεύω αυτα που τρώει.

Αυτο το φαγητο με έχει τσακίσει. Από βάρος πάντως ειναι σουπερ κ οι εξετάσεις τους εξαιρετικές. Οποτε η παιδιατρος μου ειπε να ηρεμήσω γιατι αντιλαμβάνονται το άγχος μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...