Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Δεν τρωει συνεχομενα.Τρωει γουλια σταματαει,ξανα τα ιδια ,ακομα κ οταν εχει να φαει για πανω απο 2 ωρες.

Αναπνέει άνετα; αυτό που περιγράφεις το κάνουν συνήθως ή όταν είναι λίγο ή πολύ βουλωμένη η μυτούλα ή όταν έχουν κρεατάκια (και ένα βρέφος μπορεί να έχει κρεατάκια).

 

Και τρωγωντας ετσι καταπινει αερα,τον ακουω.

 

Ελάτωσε τη ροή του μπιμπερό, την έντονη ροή δεν μπορούν να τη διαχειριστούν πολλά μωράκια. Το πάθαινε ο παίδαρος (ο γιος μου) αν και θήλαζε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επαναφέρω κι εγώ το θέμα.

 

Ο μικρός είναι τριών μηνών, έχουμε μέτρια προς σοβαρή γοπ (27%) επιβεβαιωμένη με πεχαμετρία. Δεν κάνει εμετούς και αναπτύσσεται καλά, έχει γουλιές πού και πού, αλλά πολύ πόνο στο στομάχι, ρέψιμο, δυσπεψία, κλάμα, ανησυχία όλη μέρα, τόση που τη μέρα δεν κοιμάται καθόλου ενώ νυστάζει. Τον κρατάω όρθιο μιάμιση ώρα μετά το γάλα, νανουρίζεται, κοιμάται πάνω μου, και μόλις τον ξαπλώνω (με ανάκλιση) ξυπνάει και κλαίει να ρευτεί. Παίρναμε μόνο επαντορέν.

 

Πριν λίγες μέρες και μέσα σε μια τρελή κατάσταση τον πήγα Παίδων (είναι εκεί και η γαστρεντερολόγος μας). Τον κράτησαν για ενδοφλέβια θεραπεία ζαντάκ και του έκαναν γαστροσκόπηση (δεν ήταν ούτε τριών μηνών, άγριο πράγμα η νάρκωση σε τόσο μωρό, μην το κάνετε αν δεν έχετε πραγματικά σοβαρό πρόβλημα). Διαπιστώθηκε μικρή οισοφαγίτιδα και μου τον έδωσαν προσθέτοντας στη θεραπεία και μαλόξ.

 

Στο νοσοκομείο με το ενδοφλεβιο ζαντάκ βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση, αλλά τώρα πάλι σιγά σιγά αρχίζει και ξαναχειροτερεύει το πράγμα. Ζήτησα να του δώσουν nexium αλλά δεν θέλουν σε τόσο μικρό μωρό. Θα αρχίσουμε τις στερεές μάλλον σύντομα.

 

Είμαι κι εγώ σε απόγνωση, η κατάσταση στο σπίτι δεν παλεύεται. Έχει χάσει τον ύπνο του κι έχει γίνει νευρικός. Θέλει όλο στα χέρια όρθιος για να τον βοηθάω να ρεύεται. Δεν είναι δυνατόν να κάνω τίποτα άλλο όλη μέρα. Συνεχίζω και τον κρατάω περίπου μιάμιση ώρα μετά το γάλα (και ανάλογα με την κίνηση που ακούω στο στομάχι του) αλλά και πάλι συχνά πετάγεται με κλάμα να τον σηκώσω να ρευτεί.

 

Έχω κουραστεί πολύ, το ίδιο κι ο σύζυγος που γυρίζει πτώμα στο σπίτι το βράδυ και η κατάσταση δεν παλεύεται. Σε δυο εβδομάδες έχουμε ραντεβού για ακτινογραφία, για να αποκλείσουμε ανατομικά προβλήματα.

 

Η κοπέλα που έδωσε νέξιουμ είδε διαφορά στο μωράκι της τελικά? Μακάρι να μας το έδιναν κι εμάς, το μωρό υποφέρει πάρα πολύ :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Ναι. Η αλήθεια είναι ότι από το απόγευμα κ μετά χειροτερεύει γιατί έχει γεμίσει το στομάχι κ το μωρό έχει κουραστεί...Κ εμείς είχαμε το θέμα της κρυφής παλλινδρόμησης κ κράτησε μέχρι τον 12ο μήνα...Ταλαιπωρήθηκε αρκετά γιατί έπαθε κ οισοφαγίτιδα στην αρχή...Αλλά τώρα είμαστε καλά δόξα τω θεώ...Υπομονή θέλει κ epadoren...ψυχραιμία θα περάσει...

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες που αντιμετοπιζουν το δυσκολο προβλημα της γοπ.ο γιος μου ειναι τωρα 20 μηνων και μεχρι 15 μηνων περιπου ειχαμε σοβαρο προβλημα.οταν ηταν 2 μηνων μπηκαμε στο αγια σοφια με αφυδατωση αφου και οι 3 παιδιατροι δεν εδιναν καμοια σημασια στα συμπτωματα που ειχε το μωρο.καταληξαμε να πινουμε μεχρι 8 μηνων ενα πανακριβο γαλα το πιο υποαλλεργικο που υπαρχει γτ δ μπορουσαν να καταλαβουν αν συνυπηρχε αλλεργεια με παλλινδρομηση που του εκανε οισοφαγητιδα κ πριν αυτης ομφαλοκοιλη κ τρομερη ξηροδερμια εως 14μηνων,τοτε ενιωθα οτι δ θα περασει ποτε ολο αυτο που στην ουσια δ θα μαθω ποτε τι ηταν.οπου μπορω να σας βοηθησω γιατι οταν το περνουσα ολο αυτο εψαχνα παντου για πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Λόγω αλλαγής γάλατος, δίνονται τρία ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ κουτιά ALMIRON COMFORT (για δυσκοιλιότητα) με αρχική τιμή 14.30? στην τιμή των 35? και τα τρία με αποστολή δωρεάν εντός Αθηνών.

Αν ενδιαφέρεστε email [email protected]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, το κοριτσακι μου ειναι τριων μηνων και απο 40 ημερων εχουμε γοπ ! κανουμε εμετο 2-3 φορες την ημερα ρουκετες κανονικοτατες εχουμε ομως και περιοδους παυσεις 4-5 μερες και μετα ξανα τα ιδια ! πινουμε επαντορεν και αντιαναγωγικο γαλα , κανουμε αγωνα για να φαει αφου ποναει πολυ και χαλαει τον τοπο εχω απελπιστει, απο βαρος τον προηγουμενο μηνα ημασταν καλα ειχε παρει 900 γρ αυτον τον μηνα ομως μονο 540 !! φοβαμαι πολυ δεν την αντεχω αλλο αυτη την κατασταση !! μηπως πρεπει να την δει παιδογαστρεντερολογος? εχετε να μου προτεινεται καποιον στην αθηνα"? :(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, το κοριτσακι μου ειναι τριων μηνων και απο 40 ημερων εχουμε γοπ ! κανουμε εμετο 2-3 φορες την ημερα ρουκετες κανονικοτατες εχουμε ομως και περιοδους παυσεις 4-5 μερες και μετα ξανα τα ιδια ! πινουμε επαντορεν και αντιαναγωγικο γαλα , κανουμε αγωνα για να φαει αφου ποναει πολυ και χαλαει τον τοπο εχω απελπιστει, απο βαρος τον προηγουμενο μηνα ημασταν καλα ειχε παρει 900 γρ αυτον τον μηνα ομως μονο 540 !! φοβαμαι πολυ δεν την αντεχω αλλο αυτη την κατασταση !! μηπως πρεπει να την δει παιδογαστρεντερολογος? εχετε να μου προτεινεται καποιον στην αθηνα"? :(

 

ηρεμησε!!

σκοπος ειναι να παιρνει βαρος το παιδι..

η κορη μου η πρωτη ειχε γοπ.. μιλάμε εντονη ετσι.. μετά απο καθε γευμα να σου εμετος... και οχι γουλιτσα ρουκέτα.. καθε μερα..

δεν ανησυχησα αφου επερνε βαρος.. ο παιδιατρος τοτε μου ειχε πει οτι αν μπουνε οι στερεες και συνεχιζει τοτε πας σε ειδικο γιατρο..

και οντως 5 μηνων ξεκινησα στερεες μεχρι 6 μηνων οι αναγωγες ειχαν σταματησει εντελως..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πολυ καλη ειναι η κυρια ρωμα στους αμπελοκηπους.εκει τον ειχαμε παει και εμεις οταν ειχαμε το ιδιο προβλημα.ευχομαι να το ξεπερασετε συντομα γτ ξερω ποσο δυσκολο ειναι κ για το μωρο κ για εσας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.Κι εμάς υπάρχει πιθανότητα οισοφαγιτιδας.Είναι 48 ημερών η μικρή και τις τελευταίες 3 ημέρες κάνει παλινδρόμηση έντονα με όλα τα συμπτώματα που προανεφεραν οι μαμαδες με διαγνωση γιατρου.Ηθελα να ρωτήσω για όσες μαμάδες εκαναν υπερηχο στην Αθήνα εαν το κάνανε ιδιωτικά ή στο Παιδων.Επισης εαν μπορείτε να μου προτείνετε καποιο καλό παιδογαστρεντερολογο θα το εκτιμούσα.Η παιδιατρος μου είπε να δώσουμε επαντορεν αλλα αναρωτιεμαι εαν είναι καλυτερα να κανουμε εξετάσεις πριν ξεκινησει αγωγη.

Επίσης σε μαμαδες που θηλάζουν παίζει ρόλο η διατροφή μας τελικά?Υπαρχουν τροφες που μπορει να χειροτερευουν την ΓΟΠ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Louisrl κι εμεις ταλαιπωρουμαστε μ οισογσγητιδα απο 40 ημερων κ η μπεμπα μας ειναι δυο μηνων.Πινει το επαντορεν δυο φορες τη μερα.Καναμε υπερηχο στο Θανσση Παπανικολαου στη Βεντηρη,πισω απο το χιλτον.Το κοστος ειναι λογικο.Κ ειναι εξαιρετικος στη δουλεια του....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησαμε epadoren αφου επαθε το μωρο οισοφαγητιδα κ ηταν πλεον αργα.ετσι μας ελεγε ο γιατρος μεχρι 2,5 μηνων που το μωρο ειχε συμπτωματα οτι οσο παιρνει βαρος δε χρειαζεται ουτε υπερηχο ουτε τιποτα.μα αφου γιατρε δειχνει να υποφερει οταν πινει γαλα,δεν ηρεμει ποτε σαν να εχει μονιμα κολοικους.δεν κοιμαται κ θελει γαλα ολη μερα ειναι λογικο να το αφηνουμε ετσι επειδη απλα παιρνει πολυ καλο βαρος;και οντως επαιρνε.η απαντηση ηταν ναι.μεχρι που το παιδι ξαφνικα εκοψε το γαλα ουρλιαζε που εβλεπε μπιμπερο κ τοτε σκεφτηκε να πει οτι πρεπει να κανουμε υπερηχο να δουμε τι βαθμου παλλινδρομηση εχει κ να ξεκινησουμε σιροπι.μεχρι κ που χρονισε παιδευτικαμε πολυ.συνηθος η αλλεργια στο γαλα συνηπαρχει με παλλινδρομηση οποτε το νεοκειτ δε το γλιτωσαμε.να κανετε υπερηχο οπωςδηποτε κ παντα το μωρο σε ορθια σταση στο ταισμα ακομα και στο αλλαγμα να εχει κλιση.αλλαξαμε φυσικα παιδιατρο μετα απο ολα αυτα.αν θηλαζεται καλο ειναι να κοψεται γαλακτοκομικα.θελει βεβαια καμοια δεκαρια μερες να δειτε διαφορα στο μωρο μεχρι να συνηθισει το εντερακι του.θελει υπομονη και προληψη

Link to comment
Share on other sites

Οχι.ειχε ατοπικη δερματιτιδα σε ολο το σωμα κ στο κεφαλι απο 1.5 μηνων,κολοικους 24 ωρες,κανενα γαλα δε του καθοταν καλα με το ενα δεν εκανε κακα με το αλλο εκανε συνεχεια κλπ ειχαμε αλλαξει εικοσι γαλατα μεχρι να μας δει παιδογαστρεντερολογος.σε συνδιασμο με τη παλλινδρομηση προφανως ολα αυτα ειναι σημαδια αλεργιας.καναμε τοτε κ εξετασεις αλλα ηταν αρνητικες.ομως σε τοσο μικρα μωρα μπορει ενω υπαρχει αλεργια να μην ανιχνευτει στις εξετασεις..το γαλα που επινε ηταν πανακριβο αλλα μπορω να πω οτι εφτιαξε καπως η κατασταση του.τι δραματικες μερες.δ ξεραμε το εχει τελικα κ δ εμαθα κ ποτε.απλα αφου χρονισε εφυγε η ξηροδερμια κ εστρωσε με το φαγητο του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα μανούλες!Επαναφέρω το θέμα και χρειάζομαι τα φώτα σας. Η μπέμπα ειναι τώρα 3,5 μηνών. Απο χτες ξεκινήσαμε Laprazol... To έχει δώσει κάποια από εσας? Είδατε βελτίωση? Είδατε παρενέργειες? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημέρα και από μένα , χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Ο μικρός μου είναι 53 ημερών και έχουμε πρόβλημα υποθέτω ΓΟΠ! Από τη στιγμή που θα φάει μετά από δυόμιση ώρες θα ηρεμήσουμε...Με εμετούς δεν έχουμε πρόβλημα κάνει μερικές φορές αλλά όχι ρουκέτες.Συνέχεια θέλει να ρευτεί, κλαίει μέσα στον ύπνο του, τον σηκώνω και ρεύεται και ηρεμεί και πάλι από την αρχή μετά...Χθες δεν ηρεμήσαμε καθόλου, μίλησα με παιδίατρο και μου είπε θα περάσει με τον καιρό και χαζά... Σπάραζει το μικρό δε γίνεται να το αφήσω έτσι!!!Θα κλείσω ραντεβού με παιδογαστρεντερολόγο , την Φωτουλάκη απότι είδα εδώ αλλά δε θέλω να πάω και να μας στείλει για υπέρηχο και να περνάνε έτσι οι μέρες με το μικρό να υποφέρει! Θέλω να πάμε στο γιατρό έχοντας κάνει τον υπέρηχο για ΓΟΠ!

Πήρα τηλ στο γένεσις και στο διαβαλκανικό , τους είπα υπέρηχο βρέφους για ΓΟΠ και με ρωτάνε άνω ή κάτω κοιλίας ?Υπέρηχο Στομάχου - πυλερού?

Όποια ξέρει ας μου πει τι ακριβώς να ζητήσω...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα , χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Ο μικρός μου είναι 53 ημερών και έχουμε πρόβλημα υποθέτω ΓΟΠ! Από τη στιγμή που θα φάει μετά από δυόμιση ώρες θα ηρεμήσουμε...Με εμετούς δεν έχουμε πρόβλημα κάνει μερικές φορές αλλά όχι ρουκέτες.Συνέχεια θέλει να ρευτεί, κλαίει μέσα στον ύπνο του, τον σηκώνω και ρεύεται και ηρεμεί και πάλι από την αρχή μετά...Χθες δεν ηρεμήσαμε καθόλου, μίλησα με παιδίατρο και μου είπε θα περάσει με τον καιρό και χαζά... Σπάραζει το μικρό δε γίνεται να το αφήσω έτσι!!!Θα κλείσω ραντεβού με παιδογαστρεντερολόγο , την Φωτουλάκη απότι είδα εδώ αλλά δε θέλω να πάω και να μας στείλει για υπέρηχο και να περνάνε έτσι οι μέρες με το μικρό να υποφέρει! Θέλω να πάμε στο γιατρό έχοντας κάνει τον υπέρηχο για ΓΟΠ!

Πήρα τηλ στο γένεσις και στο διαβαλκανικό , τους είπα υπέρηχο βρέφους για ΓΟΠ και με ρωτάνε άνω ή κάτω κοιλίας ?Υπέρηχο Στομάχου - πυλερού?

Όποια ξέρει ας μου πει τι ακριβώς να ζητήσω...

 

Καλημέρα και να σου ζήσει!

 

Όταν πάρεις για ραντεβού πες στον γιατρό ότι θες να πας προηγουμένως για υπέρηχο και θα σου πει την ακριβή ορολογία. Νομίζω όμως ότι ζητάς υπέρηχο ισοφάγου, είχα κάνει κι εγώ στον γιο μου όταν ήταν 20 ημερών, δεν είμαι όμως απολύτως σίγουρη, θα κοιτάξω το απόγευμα στο βιβλιάριό του και θα σου ξαναγράψω.

 

Προς το παρόν και για να ανακουφίσεις το παιδάκι, κάνε τα εξής :

 

- Πολλά διαλείματα στα γεύματα. Πιθανόν να χρειαστείς και πολλά μικρότερα γεύματα, αντί για λίγα μεγάλα.

- Τάισμα σε όρθια θέση (είναι δυνατή είτε θηλάζει είτε πίνει φόρμουλα)

- Τον κρατάς τουλάχιστον για 30' σε όρθια θέση αφού τελειώσει το γεύμα.

- Ανασηκωμένη θέση στο κρεβάτι.

- Μέσα στην ημέρα, καλύτερα να τον έχεις σε ρηλάξ με λίγο ανασηκωμένη την πλάτη παρά σε καλαθούνα, λίκνο κ.λπ.

- Αν δίνεις μπουκάλι, επένδυσε σε καλά μπουκάλια με σύστημα απομόνωσης του αέρα, ώστε να μην τον καταπίνει το μωρό. Εγώ είχα τα Dr Brown, ακριβά και μπελαλίδικα στο πλύσιμο, αλλά άξιζαν τον κόπο.

- Για τυχόν αντιαναγωγικό γάλα θα σου πει ο γιατρός σου, οι απόψεις διίστανται, στην δική μας περίπτωση σωθήκαμε με το αντιαναγωγικό. Ο γιος μου βέβαια έκανε πολλούς εμετούς και δεν έπαιρνε καλό βάρος, οπότε με το αντιαναγωγικό αυτό το θέμα αντιμετωπίσθηκε.

- Υπάρχει σιρόπι για την ΓΟΠ, αλλά να περιμένεις την γνώμη του γιατρού. Εμείς πέρναμε για 10 μήνες, σταματήσαμε όταν είχε μπει για τα καλά στις στέρεες.

- Υπομονή, υπομονή, υπομονή!!! Σε λίγο καιρό, όλα θα είναι μια κακή μακρινή ανάμνηση!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να σου ζήσει!

 

Όταν πάρεις για ραντεβού πες στον γιατρό ότι θες να πας προηγουμένως για υπέρηχο και θα σου πει την ακριβή ορολογία. Νομίζω όμως ότι ζητάς υπέρηχο ισοφάγου, είχα κάνει κι εγώ στον γιο μου όταν ήταν 20 ημερών, δεν είμαι όμως απολύτως σίγουρη, θα κοιτάξω το απόγευμα στο βιβλιάριό του και θα σου ξαναγράψω.

 

Προς το παρόν και για να ανακουφίσεις το παιδάκι, κάνε τα εξής :

 

- Πολλά διαλείματα στα γεύματα. Πιθανόν να χρειαστείς και πολλά μικρότερα γεύματα, αντί για λίγα μεγάλα.

- Τάισμα σε όρθια θέση (είναι δυνατή είτε θηλάζει είτε πίνει φόρμουλα)

- Τον κρατάς τουλάχιστον για 30' σε όρθια θέση αφού τελειώσει το γεύμα.

- Ανασηκωμένη θέση στο κρεβάτι.

- Μέσα στην ημέρα, καλύτερα να τον έχεις σε ρηλάξ με λίγο ανασηκωμένη την πλάτη παρά σε καλαθούνα, λίκνο κ.λπ.

- Αν δίνεις μπουκάλι, επένδυσε σε καλά μπουκάλια με σύστημα απομόνωσης του αέρα, ώστε να μην τον καταπίνει το μωρό. Εγώ είχα τα Dr Brown, ακριβά και μπελαλίδικα στο πλύσιμο, αλλά άξιζαν τον κόπο.

- Για τυχόν αντιαναγωγικό γάλα θα σου πει ο γιατρός σου, οι απόψεις διίστανται, στην δική μας περίπτωση σωθήκαμε με το αντιαναγωγικό. Ο γιος μου βέβαια έκανε πολλούς εμετούς και δεν έπαιρνε καλό βάρος, οπότε με το αντιαναγωγικό αυτό το θέμα αντιμετωπίσθηκε.

- Υπάρχει σιρόπι για την ΓΟΠ, αλλά να περιμένεις την γνώμη του γιατρού. Εμείς πέρναμε για 10 μήνες, σταματήσαμε όταν είχε μπει για τα καλά στις στέρεες.

- Υπομονή, υπομονή, υπομονή!!! Σε λίγο καιρό, όλα θα είναι μια κακή μακρινή ανάμνηση!!!:D:D:D

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου , όσα ανέφερες και τα μπιμπερό και όλα τα κάνω εκτός από αντιαναγωγικό γάλα! Η παιδίατρος μας έδωσε το aptamil ec για τους κολικούς (πριν πίναμε novalac Premium) και νομίζω ότι με το aptamil χειροτέρεψαν τα ρεψίματα! Έκλεισα σήμερα με Φωτουλάκη ελπίζω να βοηθήσει να μην τυρανιέται το μωρό μου τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου , όσα ανέφερες και τα μπιμπερό και όλα τα κάνω εκτός από αντιαναγωγικό γάλα! Η παιδίατρος μας έδωσε το aptamil ec για τους κολικούς (πριν πίναμε novalac Premium) και νομίζω ότι με το aptamil χειροτέρεψαν τα ρεψίματα! Έκλεισα σήμερα με Φωτουλάκη ελπίζω να βοηθήσει να μην τυρανιέται το μωρό μου τόσο...

 

Το γάλα για τους κολικούς πού κολλάει άραγε?:confused::confused::confused:

 

Τα αντιαναγωγικά έχουν την συντομογραφία AR, εμείς μέχρι 6 μηνών πίναμε το NUTRIBEN AR (πολύ καλό γάλα, αλλά δυσεύρετο και ακριβό, μέχρι και στα κεντρικά της εταιρείας είχα φτάσει για το βρω!!!) και από τους 6 μήνες μέχρι τον χρόνο το ALMIRON AR 2ης βρεφικής ηλικίας (φθηνότερο και ασφαλώς πιο εύκολο να το βρεις σε φαρμακείο).

 

Ρώτα πάντως οπωσδήποτε τον γιατρό που θα πας, νομίζω ότι δεν ενδείκνυται σε όλες τις περιπτώσεις ΓΟΠ το αντιαναγωγικό γάλα....πάντως αν ξεκινήσετε, προετοιμάσου για πολλαπλασιασμό των κενώσεων!!!!!

 

Καλή συνέχεια, θα επανέλθω το απόγευμα μόλις δω στο βιβλιάριο την ορολογία του υπερήχου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Εμείς κάναμε υπέρηχο στο Γαία και τον ζητήσαμε ακριβώς έτσι, υπέρηχο για ΓΟΠ. Δε μας ζήτησαν άλλες λεπτομέρειες. Πάντως, επειδή κι ο δικός μου είχε (και έχει) σοβαρό πρόβλημα, σωθήκαμε όταν του αλλάξαμε γάλα. Έπινε το novalac AR αλλά δεν έκανε τίποτα και του δώσαμε το novalac digest, το οποίο είναι για περιπτώσεις σαβαρής παλινδρόμησης (ευρεία παλινρόμηση έδειξε ο υπέρηχος). Σωθήκαμε! Πριν ήταν λες και κρατούσες ένα γεμάτο ποτήρι γάλα και κάθε τρεις και λίγο σου ξεχείλιζε. Τώρα βγάζει ελάχιστες φυσιολογικές γουλίτσες. Βέβαια, όπως σου είπε και η Deena, προετοιμάσου να αλλάζεις συχνά πάνες!

Ο παιδίατρος μας έδωσε και σιρόπι Epadoren, το οποίο φαντάζομαι θα παίρνουμε για πολλούς μήνες ακόμα (τώρα είναι 6 μηνών σχεδόν ο μικρός) και μας είπε το κλασικο, θα περάσει με τις στερεές. Οπότε υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!Επαναφέρω το θέμα και χρειάζομαι τα φώτα σας. Η μπέμπα ειναι τώρα 3,5 μηνών. Απο χτες ξεκινήσαμε Laprazol... To έχει δώσει κάποια από εσας? Είδατε βελτίωση? Είδατε παρενέργειες? Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπερα. Η κορη μου ειναι 5 ετων και εχει δυστυχως, ακομα, ΓΟΠ. 5 χρονια εχω να κοιμηθω....τελος παντων, το laprazol κανει δουλεια. Αν ομως η αιτια ειναι τα γαστρικα υγρα-ειναι αντιοξινο. Και δεν μπορει να το παιρνει συνεχεια. Εμας δε, το πηρε απο 3 χρονων. Παρενεργειες δεν ειχαμε. Μεχρι 2 θηλαζε για να μην κανει οισοφαγητιδα.

 

ΓΟΠ μπορει να εχει το παιδι

-αν εχει ανατομικο προβλημα- το πιο συνηθισμενο, και αν ειναι απλα θεμα βαλβιδας, περναει μολις μεγαλωσει λιγο. Αλλιως ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα, αλλα πολυ σπανιο.

-αν εχει αλλεργιες (πχ αγελαδινο γαλα), επισης συχνο. Θελει διαιτα η μαμα αν θηλαζει η το παιδι να πινει υποαλλεργικο γαλα. Θελει 20 μερες να φανει η βελτιωση.

-αν εχει ηωσηνοφιλικη ΓΟΠ -εξαιρετικα σπανιο, θελει ειδικη αγωγη η

-αν εχει προβλημα με τα γαστρικα υγρα. Εμας ειναι αυτο, οποτε δεν περναει, ειναι εφ ορου ζωης. Ειναι ομως σπανιο. Σε αυτη τη περιπτωση, παιρνεις αντιοξινα, κι οταν μεγαλωσει λιγο εχεις και τη λυση της ομοιοπαθητικης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η κορη μου ειναι 5 ετων και εχει δυστυχως, ακομα, ΓΟΠ. 5 χρονια εχω να κοιμηθω....τελος παντων, το laprazol κανει δουλεια. Αν ομως η αιτια ειναι τα γαστρικα υγρα-ειναι αντιοξινο. Και δεν μπορει να το παιρνει συνεχεια. Εμας δε, το πηρε απο 3 χρονων. Παρενεργειες δεν ειχαμε. Μεχρι 2 θηλαζε για να μην κανει οισοφαγητιδα.

 

ΓΟΠ μπορει να εχει το παιδι

-αν εχει ανατομικο προβλημα- το πιο συνηθισμενο, και αν ειναι απλα θεμα βαλβιδας, περναει μολις μεγαλωσει λιγο. Αλλιως ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα, αλλα πολυ σπανιο.

-αν εχει αλλεργιες (πχ αγελαδινο γαλα), επισης συχνο. Θελει διαιτα η μαμα αν θηλαζει η το παιδι να πινει υποαλλεργικο γαλα. Θελει 20 μερες να φανει η βελτιωση.

-αν εχει ηωσηνοφιλικη ΓΟΠ -εξαιρετικα σπανιο, θελει ειδικη αγωγη η

-αν εχει προβλημα με τα γαστρικα υγρα. Εμας ειναι αυτο, οποτε δεν περναει, ειναι εφ ορου ζωης. Ειναι ομως σπανιο. Σε αυτη τη περιπτωση, παιρνεις αντιοξινα, κι οταν μεγαλωσει λιγο εχεις και τη λυση της ομοιοπαθητικης.

 

Πως καταλαβατε οτι εχει προβλημα με τα υγρά;δηλαδη τι ειδους προβλημα;εμένα είναι 9 μηνών έχει ακόμα γοπ απο μωρο άλλα η γιατρός λέει είναι η βαλβίδα.βεβαία εγώ φοβάμαι μη μείνει μόνιμα....

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβατε οτι εχει προβλημα με τα υγρά;δηλαδη τι ειδους προβλημα;εμένα είναι 9 μηνών έχει ακόμα γοπ απο μωρο άλλα η γιατρός λέει είναι η βαλβίδα.βεβαία εγώ φοβάμαι μη μείνει μόνιμα....

 

Nα σας ζησει! Ειναι πολυ νωρις για να σκεπτεσαι τετοια πραγματα. Μεχρι 11-13 μηνων συνηθως κραταει, ασχετα τι λενε. Μετα κλεινει η βαλβιδα. Σχεδον παντα δηλαδη, σε καποιους τυχερους βελτιωνεται πολυ νωριτερα. Αν το λεει και η γιατρος σου μην ανησυχεις καθολου.

Εγω αναφερθηκα στα παρακατω γιατι δεν υπαρχει λογος στα περισσοτερα μωρα να παιρνουν φαρμακα, αλλα οι γιατροι τα δινουν σε ολα με την παραμικρη διαγνωση, και καποια ειναι πολυ βαρια.

 

 

ΥΓ Εμας ηταν σπανια περιπτωση, δεν περασε οποτε μετα καναμε μια σειρα εξετασεις, οταν πια μεγαλωσε οχι οταν ηταν μωρο, οπως πατς τεστ γι αλλεργιες, προκληση, διαδρομη με βαριουχο διαλυμα κλπ κι ετσι το βρηκαμε-με την ατοπο επαγωγη δηλαδη γιατι με καθε εξεταση αποκλειαμε και μια παθηση, στο τελος μενει η δικη μας περιπτωση. Το ιδιο για να σε καθησυχασω, εχει ο μπαμπας της, ειναι μαλλον κληρονομικο, τελευταια φορα που εκανε γαστροσκοπηση ηταν προπερισυ και ειχε ελκος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η κορη μου ειναι 5 ετων και εχει δυστυχως, ακομα, ΓΟΠ. 5 χρονια εχω να κοιμηθω....τελος παντων, το laprazol κανει δουλεια. Αν ομως η αιτια ειναι τα γαστρικα υγρα-ειναι αντιοξινο. Και δεν μπορει να το παιρνει συνεχεια. Εμας δε, το πηρε απο 3 χρονων. Παρενεργειες δεν ειχαμε. Μεχρι 2 θηλαζε για να μην κανει οισοφαγητιδα.

 

ΓΟΠ μπορει να εχει το παιδι

-αν εχει ανατομικο προβλημα- το πιο συνηθισμενο, και αν ειναι απλα θεμα βαλβιδας, περναει μολις μεγαλωσει λιγο. Αλλιως ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα, αλλα πολυ σπανιο.

-αν εχει αλλεργιες (πχ αγελαδινο γαλα), επισης συχνο. Θελει διαιτα η μαμα αν θηλαζει η το παιδι να πινει υποαλλεργικο γαλα. Θελει 20 μερες να φανει η βελτιωση.

-αν εχει ηωσηνοφιλικη ΓΟΠ -εξαιρετικα σπανιο, θελει ειδικη αγωγη η

-αν εχει προβλημα με τα γαστρικα υγρα. Εμας ειναι αυτο, οποτε δεν περναει, ειναι εφ ορου ζωης. Ειναι ομως σπανιο. Σε αυτη τη περιπτωση, παιρνεις αντιοξινα, κι οταν μεγαλωσει λιγο εχεις και τη λυση της ομοιοπαθητικης.

 

Χαρα Μαρία τι σχέση εχει ο θηλασμος με οισοφάγιδιτα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...