Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως αντιμετοπιζεται τις καουρες?


Recommended Posts

αχ αχ αχ ειμαι 31 εβδομαδων και εχω να κοιμηθω σαν ανθρωπος απο τον πεμπτο μηνα που ξεκηνισανε οι παλιοκαουρες ! σηκωνομαι τις νυχτες και κανω δοκιμες γιατι δεν θελω ολη την ωρα να παιρνω χαπια !! στην αρχη με ανακουφιζε το μηλαρακι !! στη συνεχεια εγιναν εντονοτερες και το μηλο δεν εκανε απλα τπτ ! στη συνεχεια δοκιμασα χαμομηλια ,γιαουρτακια, μπανανες και παλι τιποτα... εχω καμια 10 αρια μερες σηκωνομαι το βραδυ και κανω εμετο απο την καουρα (σορρυ κιολας ) και φυσικα και δεν μπορω να κοιμηθω αν δεν παρω χαπακι ... :( καμια αλλη ιδεα λοιπον?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!!!εγω 32 εβδομαδων κ εχω φρικαρει απ της καουρες..φουντωνω ολοκληρη μου ερχεται για εμετο...ε καει ο λαιμος!!δραμαααα!!!ουτε εγω μπορω να κοιμηθω κ χτες ξυπνια εμεινα..με το που γυρνουσα λιγο ανασκελα να ξεπιαστω να σου παλι καουρα...κ εμενα στην αρχη το μηλο με βοηθουσε αλλα μετα τιποτα..δοκιμασα τα παντα κ εγω..με το που τρωω κατι με πιανουν κατευθειαν..το μονο που κανω πλεον για να μν περνω φαρμακα εχω ενα μπουκαλακι με νερο συνεχεια αγκαλια κ οταν με πιανει πινω αρκετο..δεν βρισκω αλλη λυση..πολυ δραμα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εγω 32 εβδομαδων κ εχω φρικαρει απ της καουρες..φουντωνω ολοκληρη μου ερχεται για εμετο...ε καει ο λαιμος!!δραμαααα!!!ουτε εγω μπορω να κοιμηθω κ χτες ξυπνια εμεινα..με το που γυρνουσα λιγο ανασκελα να ξεπιαστω να σου παλι καουρα...κ εμενα στην αρχη το μηλο με βοηθουσε αλλα μετα τιποτα..δοκιμασα τα παντα κ εγω..με το που τρωω κατι με πιανουν κατευθειαν..το μονο που κανω πλεον για να μν περνω φαρμακα εχω ενα μπουκαλακι με νερο συνεχεια αγκαλια κ οταν με πιανει πινω αρκετο..δεν βρισκω αλλη λυση..πολυ δραμα!!!

 

εγω με το νερο γινομαι πολυ χειροτερα ~!!!

το πολυ αν θα πιω μια γουλια την ωρα που με πιανει καουρα !!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εγω 32 εβδομαδων κ εχω φρικαρει απ της καουρες..φουντωνω ολοκληρη μου ερχεται για εμετο...ε καει ο λαιμος!!δραμαααα!!!ουτε εγω μπορω να κοιμηθω κ χτες ξυπνια εμεινα..με το που γυρνουσα λιγο ανασκελα να ξεπιαστω να σου παλι καουρα...κ εμενα στην αρχη το μηλο με βοηθουσε αλλα μετα τιποτα..δοκιμασα τα παντα κ εγω..με το που τρωω κατι με πιανουν κατευθειαν..το μονο που κανω πλεον για να μν περνω φαρμακα εχω ενα μπουκαλακι με νερο συνεχεια αγκαλια κ οταν με πιανει πινω αρκετο..δεν βρισκω αλλη λυση..πολυ δραμα!!!

 

 

Καλησπερααααα!!!!δοκιμασε να φας μαστιχα χιου.ακομα και σε υποβρυχιο.θα δεις διαφορα,εμενα μου το προτεινε ο γιατρος μου.η λιγη σπιτικη βυσσιναδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααααα!!!!δοκιμασε να φας μαστιχα χιου.ακομα και σε υποβρυχιο.θα δεις διαφορα,εμενα μου το προτεινε ο γιατρος μου.η λιγη σπιτικη βυσσιναδα.

 

αχ και μου αρεσει πολυ !! μπορω να βρω σε σουπερ μαρκετ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ και μου αρεσει πολυ !! μπορω να βρω σε σουπερ μαρκετ?

 

Καλησπερα και χρονια πολλα.παντου μπορεις να βρεις.τσιχλες εχουν ακομα και τα περιπτερα.ελπιζω να σε βοηθησουν οσο με βοηθησαν και εμενα.εγω σωθηκα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια..Δοκιμάστε να μασήσετε μαστιχα Χίου!! εγώ ως Χιώτισσα αυτο κάνω και μου περνάνε στο 20λεπτο οι καουρίστες. Οχι όμως τα κουφετάκια δοκιμάστε την φυσικη ακατέργαστη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας,

Δεύτερη εγκυμοσύνη, 7η εβδ. κ ήδη αρχίσαμε με τις καούρες κ τις τάσεις για εμετό. Λοιπόν εγώ ξεκίνησα με μαστίχα Χίου φυσική ακατέργαστη, την οποία βρίσκεις σε βιολογικά προιόντα, την οποία μασάς κ μετά ΚΑΤΑΠΙΝΕΙΣ κ με βοήθησε πολύ. Επίσης δοκίμασα το κρύο γάλα κ το γιαούρτι κ με βοήθησε παρα παρα πολύ.

Αυτά προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι η φυσικη μαστιχα ειναι η μονη που δεν δοκιμασα ακομη !! ομως πλεον η κατασταση μου εμενα εχει χεροτερευσει ! ξυπναω μες στη νυχτα και κανω εμεττο απο την καουρα ( συγνωμη κιολας ) και μετα το ξενυχταω και κανενα δυωρο μεχρι να περασει ! ουτε τα χαπια δεν με πιανουν πλεον ! και με τελευταιο γευμα 7-8 και οσο παω το μειωνω αλλα... φως δεν βλεπω ... μαλλον πρεπει να επισκεφτω γιατρο ! με εχει ανυσηχεισει λιγο αυτο το πραγμα !

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ αχ ειμαι 31 εβδομαδων και εχω να κοιμηθω σαν ανθρωπος απο τον πεμπτο μηνα που ξεκηνισανε οι παλιοκαουρες ! σηκωνομαι τις νυχτες και κανω δοκιμες γιατι δεν θελω ολη την ωρα να παιρνω χαπια !! στην αρχη με ανακουφιζε το μηλαρακι !! στη συνεχεια εγιναν εντονοτερες και το μηλο δεν εκανε απλα τπτ ! στη συνεχεια δοκιμασα χαμομηλια ,γιαουρτακια, μπανανες και παλι τιποτα... εχω καμια 10 αρια μερες σηκωνομαι το βραδυ και κανω εμετο απο την καουρα (σορρυ κιολας ) και φυσικα και δεν μπορω να κοιμηθω αν δεν παρω χαπακι ... :( καμια αλλη ιδεα λοιπον?

 

γλυκια μου μανουλα ..!!σε καταλαβαινω απολυτα...!!και εγω τα ιδια ειχα...!!λοιπον ακου να δεις επειδη εγω δεν επερνα ουτε χαπια ουτε τιποτα δεν γουσταρα,γιατι ειμαι φοβιτσιαρα(μην παθει τιποτα το εμβρυο κλπ,ενω δεν ειναι ετσι με ολα τα χαπια δεν επειρεαζουν το μωρο καποια ειναι πολυ αθωα οπως το depon ,αλλα ουτε αυτο επερνα)ερχεται λοιπον η κολλητη και μου λεει λεμονι και θα ξεγνοιασεις...και πραγματικα οποτε ειχα καουρες εστηβα ενα λεμονακι και τελος...!!δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο αλλα σε ενα μισαωρο τελειωναν ολα...!!! αν το δοκιμασεις στειλε μου π.μ να μου πεις αν επιασε σε παρακαλω...!!!

 

φιλακι πολλα , να σου ζησει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ομοιοπαθούσες καλησπέρα! έχω κι εγώ καούρες εδώ κι ένα-δύο μήνες περίπου- τώρα είμαι στον 8ο- και αυτο που με σώζει είναι το κρύο γάλα, αμέσως μόλις την νιώθω. πιάνει κάθε φορά και δεν έχει χρειαστεί να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθούσες καλησπέρα! έχω κι εγώ καούρες εδώ κι ένα-δύο μήνες περίπου- τώρα είμαι στον 8ο- και αυτο που με σώζει είναι το κρύο γάλα, αμέσως μόλις την νιώθω. πιάνει κάθε φορά και δεν έχει χρειαστεί να δοκιμάσω κάτι άλλο.

 

Παρομοιως, και εμενα το κρυο γαλα με ανακουφιζε απο τις ιδιαιτερα εντονες καουρες που με ταλαιπωρησαν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Έχουν δίκιο τα κορίτσια για την τσίχλα! Με βοήθησε πολύ όπως και το νερό αλλά για λίγο. Τέλος μου έφτιαξε η πεθερά μου τις προάλλες ένα μίγμα νερού, σόδας και λεμονιού που ήταν πολύ αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επειδη ταλαιπωρηθηκα κι εγω πολυ με τις καουρες στην εγκυμοσυνη μου, θα σας πω το εξης.. Σωστή και ισσοροπημενη διατροφη με μικρά υγιεινα γευματα ανα τριωρω και υποχρεωτικα λιγο πριν τον υπνο λιγο γισούρτι ή λιγο γάλα για να μη μενει το στομαχι αδειο πολλες ωρες! Αποφύγετε γλυκα και λιπαρα! Και αυτα τα γραφω οχι γιατι ειμαι της υγιεινης διατροφης.. το αντιθετο θα έλεγα... ετρωγα οτι εβρισκα και οι καουρες πηγαιναν συννεφο...μεχρι τον 6ο που ανακαλυψαμε διαβητη κυησης οποτε κυριολεκτηκα ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες του ενδοκρινολογου.. και ετσι μαγικα σταματησαν οι καουρες.. ποτε ποτε που ειχα κατι μικροενοχλησεις ετρωγα λίγα στραγάλια... Αυτα ελπίζω να βοήθησα!!! Το θέμα ειναι να μην μνει το στομαχι πολλες ωρες αδειο. .. Αυτα.. Καλη συνεχεια στις εγκυμοσυνες σας και με το καλο να καλωσορίσετε τα μωράκια σας!!!! Παντως παρόλα τα θέματα και τις δυσκολιες που μας ταλαπωρουν κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης (εγω περασα 8 μηνες ξαπλα), αυτη η περιοδος ειναι μαγική... Και μετα βεβαια!!!! Ανυπομωνω να ξαναζήσω το θαύμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εγω είχα καούρες και δυσπεψία μέχρι και τον τέταρτο μήνα, δεν με βοηθούσε τιποτα.. ότι και να έτρωγα, εν μπορούσα μετά να το χωνέψω.. και τώρα που μπήκα στην 32 βδομάδα πάλι τα ίδια... το κρυο γάλα όντος βοηθάει και μερικές φορές και τα ξινόμηλα ). Θέλει μικρά γεύματα ώστε να μην ζορίζεται το στομάχι με την ποσότητα του φαγητού..

catcatard20130202_-4_My%20Little%20girl%20is.pngdev007prs__.png
Link to comment
Share on other sites

το φλαμούρι και τα χάπια μαγνησίου που πήρα στον 8ο με βοήθησαν πάρα πολύ. Από τον 5 μήνα έως τον 8ο δεν έβαλα γραμμάριο από τις καούρες , δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα με αποτέλεσμα το μωράκι να μην αναπτύσσεται φυσιολογικά.. τίλιο οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτές οι καούρες και ειδικά όταν με πιάνουν βράδυ δεν με αφήνουν να κοιμηθώ! Το μόνο που βοηθάει είναι λίγο κρύο γάλα και πολλά μαξιλάρια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κοπελες,

 

Πρεπει να σας πω και εχω τι με εσωσε απο τις καουρες και παλλινδρομηση. Δοκιμασα τα παντα. Δεν μπορειτε να φανταστειτε και τι δεν δοκιμασα. Να σας πω οτι δεν παιρνω φαρμακα αλλα δυστυχως δοκιμασα και τα μααλοξ ( maalox) οπως μου συστησε ο γιατρος. Δυστυχως αυτα τα χαπια εχουν μεσα αλουμινιο το οποιο ειναι καρκινογονο, παρολο που βοηθησε ελαχιστα τις καουρες 3 φορες το πηρα μονο και με εριξε τεζα, πονοκεφαλο σαν να ειχα 40 πυρετο, δεν μπορουσα να ανοιξω τα ματια μου κτλ. Τα σταματησα. Μου ειπαν για gaviscon οτι ειναι πιο ασφαλη, αυτα δεν εχουν αλουμινιο, πηρα ενα, ενταξει βοηθησε καπως, αλλα δεν παυει να ειναι κατι το χημικο, και κανονικα δεν πρεπει τιποτα να περνουμε. Πριν απο αυτα δοκιμασα πολλα αλλα, τσαγια, παξιμαδια, φρουτα κτλ. Αυτα βοηθουν οχι την καουρα, αλλα οταν εισαι νηστικος να νιωσεις καλα. Η παλλινδρομηση συνηθως βασανιζει το βραδυ. Σαν εγω δεν μπορω το βραδυ να κοιμηθω αν δεν πιω την θαυματουργει μαγειρικη σοδα αλλα απο βιολογικα εχει σημασια. Διαβαζα απο καιρο για αυτην αλλα δεν ξερω γιατι δεν την δοκιμαζα. Ειναι αλκαλικη και αμεσως μεσα μας καταπολεμα τα οξεα του στομαχου που προκαλουν καουρες. Παρολο που διαβασα οτι πινεις ενα κουταλακι σε ενα ποτηρι νερο, επειδη εχω προβλημα και με τα υγρα που δεν μπορω να πινω και πολλα, παιρνω σχεδον μισο κουταλακι σε σχεδον μισο ποτηρο νερο. Ανακατευω καλα μεχρι να καθαρισει το νερο και να μην ειναι θαμπο και το πινω. Σε 10 λεπτα ειμαι ετοιμη για υπνο και μαλιστα ανασκελλα χωρις περισσοτερα μαξιλαρια. Δοκιμαστε το κοπελες μου. Καπου διαβασα οτι βαζεις και λιγες σταγονες λεμονι, ομως δεν το δοκιμασα ακομα με το λεμονι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και εγώ μια από τα ίδια! Είμαι έγκυος κ περιμένουμε αγοράκι! Οι καούρες σταμάτησαν στο δεύτερο τρίμηνο κ με το που μπήκα στο τρίτο τρίμηνο, δηλαδή στον 7ο μήνα ξανά ξεκίνησαν. Και έχω παρατηρήσει ότι όταν περνώ το ασβέστιο η καούρες φουντώνουν. Δεν με ανακουφίζει απολύτως τίποτα παρά μόνον ο χρόνος!!! Γιατί το βράδυ ηρεμώ. Αλλά έχω παρατηρήσει ότι το γιαούρτι και το λεμόνι μου καταλαγιάζει τις καούρες. Χθες το βράδυ ξύπνησα στις 4.30 πμ & δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα από τις καούρες....:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα με βοήθησε πολύ το χαμομήλι, το γάλα και η αποφυγή εσπεριδοειδών! Επίσης βοηθάει η μικρή ποσότητα φαγητού (λίγο δύσκολο να αντισταθείς!:?)

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...