Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες σας έδωσε ο γιατρός μετά την ΠΗΤ?


Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι πρωτότοκη και στον 7ο μήνα, όμως έχω ένα μικρό άγχος για την ημερομηνία του τοκετού. Έχω ακούσει ότι στην Ελλάδα οι γιατροί σου λένε να πας να γεννήσεις αφού περιμένεις μέχρι 5 μέρες μετά την ΠΗΤ χωρίς νσ σε πιάσουν οι πόνοι. Αλλιώς κινδυνεύει το έμβρυο. Ενώ στο εξωτερικό δίνουν παραπάνω χρόνο και προτιμούν να περιμένουν να έρθει ο τοκετός φυσικά. Εμένα η μητέρα μου είχε πάρει αρκετές μέρες και σε εμένα και στην αδερφή μου γι' αυτό φοβάμαι μην αναγκαστώ να πάω κι εγώ πριν τις μέρες μου και αυτό δεν είναι καλό για το μωρό.

Ποιά είναι η δική σας εμπειρία? Πότε σας πιάσαν οι πόνοι και πόσες μέρες σας έδωσε ο γιατρός περιθώριο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι εννοείς δεν ειναι καλο για το μωρο;

αυτο που δεν ειναι καλο στα σιγουρα ειναι να περιμένεις για φυσιολογικό τοκετο τοςο πολυ που ο πλακουντας δεν λειτουργεί άλλο πια!

Αγγλια αφήνουν το πολυ δυο βδομαδες αλλα σε πολλα νοσοκομεία στις 12 μερες το πολυ σου προκαλούν τοκετο - και έχουν γίνει και πολλα εδω που περιμένανε και ο πλακουντας τα παίξε

 

Στο πρώτη μου γέννησα 6 μερες μετα το ΠΗΤ, αλλα ημουν προγραμματισμένη να παω να μου προκαλέσουν τοκετο στις 7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι πρωτότοκη και στον 7ο μήνα, όμως έχω ένα μικρό άγχος για την ημερομηνία του τοκετού. Έχω ακούσει ότι στην Ελλάδα οι γιατροί σου λένε να πας να γεννήσεις αφού περιμένεις μέχρι 5 μέρες μετά την ΠΗΤ χωρίς νσ σε πιάσουν οι πόνοι. Αλλιώς κινδυνεύει το έμβρυο. Ενώ στο εξωτερικό δίνουν παραπάνω χρόνο και προτιμούν να περιμένουν να έρθει ο τοκετός φυσικά. Εμένα η μητέρα μου είχε πάρει αρκετές μέρες και σε εμένα και στην αδερφή μου γι' αυτό φοβάμαι μην αναγκαστώ να πάω κι εγώ πριν τις μέρες μου και αυτό δεν είναι καλό για το μωρό.

Ποιά είναι η δική σας εμπειρία? Πότε σας πιάσαν οι πόνοι και πόσες μέρες σας έδωσε ο γιατρός περιθώριο?

 

Εδω στην Ελλαδα δινουν χρονικο περιθωριο απο 1 εβδομαδα εως και 10-12 μερες πανω-κατω, σε αντιθεση με ορισμενες αλλες χωρες που δινουν περισσοτερο, κατι που ομως εγκυμονει κινδυνους τοσο για το εμβρυο οσο και για τη μητερα. Μπορει να γερασει ο πλακουντας και να μην τροφοδοτει το εμβρυο η το εμβρυο να εχει κενωση μεσα στο σακο, και οι 2 περιπτωσεις ειναι εξισου επικυνδυνες, οποτε προτιμοτερο ειναι να ερθει νωριτερα παρα ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!

 

Εμενα η δικη μου εμπειρια βγαινει εκτος συναγωνισμου, διοτι οι πονοι με επιασαν στις 37+5 οπου και γεννησα, καμια σχεση με την πητ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να μην είναι έτοιμο το μωρό, να χρειάζεται κι άλλες μέρες ακόμα.

 

Μα ξερεις πόσοι τοκετοί προκαλούνται παγκόσμιος καθε μερα; Τη παθαίνουν αυτά τα παιδια;

Αν σου λένε οτι τα παιδια στρεσαρονται στο υπόλοιπο της ζωής τους γιατι ο τοκετος προκλήθηκε μην ακους τέτοια ... :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοώ να μην είναι έτοιμο το μωρό, να χρειάζεται κι άλλες μέρες ακόμα.

 

Το ιδανικοτερο ειναι να γεννηθει στην ημερομηνια του, αλλα οπως εγραψα και προηγουμενως προτιμοτερο ειναι να γεννηθει ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ παρα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΡΓΑ!!!

 

Εμενα το μωρακι μου γεννηθηκε σχεδον 3 εβδομαδες νωριτερα και παρολαυτα χαιρει ακρας υγειας, οπως και πολλα αλλα μωρακια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικοτερο ειναι να γεννηθει στην ημερομηνια του, αλλα οπως εγραψα και προηγουμενως προτιμοτερο ειναι να γεννηθει ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ παρα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΡΓΑ!!!

 

Εμενα το μωρακι μου γεννηθηκε σχεδον 3 εβδομαδες νωριτερα και παρολαυτα χαιρει ακρας υγειας, οπως και πολλα αλλα μωρακια!!!

 

Ναι 100% αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο το μωράκι σου λοιπόν...

να ξέρεις οτι τα μωρά που γεννιούνται απο 37 εως 42 εβδομάδων θεωρούνται τελειομηνα...

απο περιπτώσεις που γνωρίζω αλλα κ απο τη δικη μου προσωπικά συνήθως πανω στη βδομάδα σε βάζουνε με πρόκληση,καθώς για τους λόγους που αναφέρανε και τα κορίτσια κανένας γιατρός δεν θέλει να το ρισκάρει...

 

Μην ανησυχείς όμως...κανείς γιατρός δεν προκαλεί τοκετό χωρίς να είναι σίγουρος πως το έμβρυο είναι έτοιμο..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα και την αδερφή μου που η μητέρα μου μας γέννησε αρκετές μέρες μετά την ΠΗΤ δεν είχαμε πρόβλημα. Ενώ στο τρίτο που ο γιατρός φοβήθηκε να περιμένει και γέννησε με πρόκληση, εκτό του ότι πέθανε στον πόνο, τελικά διαπίστωσε ο γιατρός ότι τα υγρά στο μωρό ήταν ακόμα άγουρα, χρειαζόταν δηλαδή λίγες μέρες ακόμη.

 

Φυσικά αν είναι να υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί πρόβλημα στο μωρό, χίλιες φορές νωρίτερα με πρόκληση. Αλλά πως να το ξέρει κανείς?:confused:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα συνηθως η πρόκληση,εκτος κι αν υπάρχει αλλος λογος, δεν γίνεται πριν την 40ή εβδομάδα,οποτε λιγο δυσκολο ενα μωρακι να χρειαζόταν κι άλλο χρόνο..

και σε καθε περίπτωση,εφοσον μιλάμε για μετα την 40η εβδομαδα,δεν τίθεται θεμα προωροτητας του μωρού,αρα δεν υπαρχει και φοβος για¨μη ετοιμο μωρο¨...

μην αγχωνεσαι απο τωρα για το θεμα ομως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρος το ξερει, ο πλακουντας δεν γερναει απο την μια ωρα στην αλλη, ειναι σταδιακη διαδικασια. Αν καποια περασει την ΠΗΤ θα πρεπει να την βλεπει συνεχεια ο γιατρος ωστε να βεβαιωθει πως ειναι ακομα ολα καλα (πλακουντας, μητριαιες, κλπ). Απλα οι περισσοτεροι βαριουνται ή δεν εχουν χρονο να το κανουν και προτιμανε να κανουν προκληση νωριτερα ωστε να ειναι καλυμμενοι. ΟΚ, δεν θα παθει κατι τραγικο το μωρο αλλα γιατι να κανει προκληση στις 40+1 ενω ισως ερχοταν μονο του 1-2 μερες αργοτερα και με φυσικο τροπο?

Εμενα μου εδωσε 7-10 μερες θεωρητικα (πρακτικα αναλογα πως θα ημουν) αλλα γεννησα νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 40 + 8 οπότε ναι το μωρό μου ήθελε παραπάνω μέρες από όσο περιμένουν συνήθως και μάντεψε! ο πλακούντας ήταν μια χαρά και όλα μια χαρά. Ο γιατρός του φόρουμ είχε γράψει σε αντίστοιχο θέμα ότι 40 +8 είναι και ο μέσος όρος για πρωτότοκες αν τις αφήσεις να γεννήσουν στην ώρα τους. Μου αρέσει που αρχίσαμε να λέμε τι θα γίνει αν περιμένεις πολύ πάνω από δύο εβδομάδες λες κ συμβαίνει αυτό εδώ ποτέ....:roll::lol:Το αντίθετο συμβαίνει. Στις 40 ακριβώς μου είχε πει ο γιατρός θα κάνουμε πρόκληση ακόμα και αν είστε εντάξει και εσύ και το μωρό. :shock: Ευτυχώς τον άλλαξα. Τουλάχιστον του αναγνωρίζω ότι ήταν ειλικρινής. Ρώτα τον γιατρό σου πότε θα γεννήσεις αν όλα πάνε καλά; Πόσο περιμένει;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...