Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΙΤΗΣΗ σε δημόσιο παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Εχω την ιδια απορια:πρεπει να ειναι εργαζομενοι και οι 2 γονεις?

 

λογικα ναι .εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να σε παρουν αν δουλευουν και οι δυο.βεβαια φετος οι αιτησεις δεν γινονται στους σταθμους αλλα στα βρεφοκομεια τα κεντρικα οποτε μαλλον θα ειναι πιο αντικειμενικα κριτηρια υποτιθεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Αίτηση-συμπληρωμένο ερωτηματολόγιο της μητέρας ή του πατέρα ή του κηδεμόνα του παιδιού.

 

2. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

 

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

 

4. Βεβαίωση εργασίας του τελευταίου μήνα από τον εργοδότη και των δύο γονέων με τις αποδοχές και για τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα επιπλέον και απόσπασμα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης τελευταίου τριμήνου. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες βεβαίωση έναρξη επιτηδεύματος και αντίγραφο πληρωμής τελευταίου τριμήνου στον ασφαλιστικό τους φορέα.

 

5. Για όσες μητέρες δεν αποδεικνύεται ότι εργάζονται υπεύθυνη δήλωση των εργοδοτών τους με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής τους.

 

6. Ιατρική βεβαίωση για την καλή σωματική και πνευματική υγεία του παιδιού καθώς και φωτοαντίγραφο του βιβλιαρίου υγείας του με τα εμβόλια που προβλέπονται κάθε φορά ανάλογα με την ηλικία του παιδιού. Επίσης, πρόσφατα αποτελέσματα φυματιοαντίδρασης.

 

7. Αντίγραφο επικυρωμένο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του τρέχοντος οικονομικού έτους.

 

8. Κάθε άλλο δικαιολογητικό που το Διοικητικό Συμβούλιο θεωρεί απαραίτητο.

 

9. Αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΕΥΔΑΠ.

 

10.Για την εγγραφή παιδιών αλλοδαπών γονέων στο Σταθμό εκτός των προηγούμενων δικαιολογητικών, απαραίτητη προϋπόθεση είναι και η άδεια νόμιμης παραμονής στη χώρα μας, όπως αυτή αποδεικνύεται από τις ισχύουσες κάθε φορά διατάξεις.

 

* Για την επανεγγραφή απαιτούνται όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά πλην της ληξιαρχικής πράξης γέννησης.

 

 

 

'Ολα οκ...μια ερώτηση...Για τους ελεύθερους επαγγελματίες βεβαίωση έναρξη επιτηδεύματος απο πού το παίρνουμε?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...τηλεφωνω εδω και 2 εβδομαδες σε βρεφονηπιακους και παιδικους σταθμους του δημου αιγαλεω και ακομα δεν τους εχει ερθει λενε το χαρτι με τι χαρτια χρειαζονται για την αιτηση ..οι εγγραφες μου λενε θα αρχισουν λογικα απο τις 20 του μηνος και μετα...

ομως σημερα με μπερδεψαν ...πηρα αρχικα σε παιδικο σταθμο και μου ειπαν πως αν ειναι απο δυομιση χρονων και πανω και εχει κοψει την πανα τον δεχεται ο παιδικος αν δεν εχει κοψει την πανα παει στον βρεφονηπιακο

πηρα μετα σε βρεφονηπιακο και μου ειπαν πως απο δυομιση και πανω πρεπει να παει σε παιδικο και απαραιτητα να εχει κοψει την πανα...μου ειπε δλδ πως δεν θα τον δεχτει ο βρεφονηπιακος επειδη θα ειναι δυομιση<βασικα τον σεπτεμβριο θα ειναι 2 χρονων και 11 μηνων δυομιση παρα ενα μηνα δλδ...>

με μπερδεψανε βρε κοριτσια...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...τηλεφωνω εδω και 2 εβδομαδες σε βρεφονηπιακους και παιδικους σταθμους του δημου αιγαλεω και ακομα δεν τους εχει ερθει λενε το χαρτι με τι χαρτια χρειαζονται για την αιτηση ..οι εγγραφες μου λενε θα αρχισουν λογικα απο τις 20 του μηνος και μετα...

ομως σημερα με μπερδεψαν ...πηρα αρχικα σε παιδικο σταθμο και μου ειπαν πως αν ειναι απο δυομιση χρονων και πανω και εχει κοψει την πανα τον δεχεται ο παιδικος αν δεν εχει κοψει την πανα παει στον βρεφονηπιακο

πηρα μετα σε βρεφονηπιακο και μου ειπαν πως απο δυομιση και πανω πρεπει να παει σε παιδικο και απαραιτητα να εχει κοψει την πανα...μου ειπε δλδ πως δεν θα τον δεχτει ο βρεφονηπιακος επειδη θα ειναι δυομιση<βασικα τον σεπτεμβριο θα ειναι 2 χρονων και 11 μηνων δυομιση παρα ενα μηνα δλδ...>

με μπερδεψανε βρε κοριτσια...

 

Καλημέρα! Αφού το παιδί θα είναι κάτω των 2,5 ετών γιατί να μη το δεχτεί ο βρεφικός; Καλύτερα να ρωτήσεις στο Δήμο, κάποιος υπεύθυνος θα υπάρχει για τους βρεφονηπιακούς σταθμούς. Όσο για τα δικαιολογητικά, ξεκίνα σιγά σιγά να μαζεύεις τα σίγουρα όπως πιστοποιητικό γέννησης, οικογενειακής κατάστασης, βεβαίωση από την εργασία σου και του συζύγου και τα υπόλοιπα που θα ζητήσουν τα μαζεύεις όταν βγει η ανακοίνωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αφού το παιδί θα είναι κάτω των 2,5 ετών γιατί να μη το δεχτεί ο βρεφικός; Καλύτερα να ρωτήσεις στο Δήμο, κάποιος υπεύθυνος θα υπάρχει για τους βρεφονηπιακούς σταθμούς. Όσο για τα δικαιολογητικά, ξεκίνα σιγά σιγά να μαζεύεις τα σίγουρα όπως πιστοποιητικό γέννησης, οικογενειακής κατάστασης, βεβαίωση από την εργασία σου και του συζύγου και τα υπόλοιπα που θα ζητήσουν τα μαζεύεις όταν βγει η ανακοίνωση.

 

 

ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΦΕΤΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ 2008,2010-2011 ΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα...τηλεφωνω εδω και 2 εβδομαδες σε βρεφονηπιακους και παιδικους σταθμους του δημου αιγαλεω και ακομα δεν τους εχει ερθει λενε το χαρτι με τι χαρτια χρειαζονται για την αιτηση ..οι εγγραφες μου λενε θα αρχισουν λογικα απο τις 20 του μηνος και μετα...

ομως σημερα με μπερδεψαν ...πηρα αρχικα σε παιδικο σταθμο και μου ειπαν πως αν ειναι απο δυομιση χρονων και πανω και εχει κοψει την πανα τον δεχεται ο παιδικος αν δεν εχει κοψει την πανα παει στον βρεφονηπιακο

πηρα μετα σε βρεφονηπιακο και μου ειπαν πως απο δυομιση και πανω πρεπει να παει σε παιδικο και απαραιτητα να εχει κοψει την πανα...μου ειπε δλδ πως δεν θα τον δεχτει ο βρεφονηπιακος επειδη θα ειναι δυομιση<βασικα τον σεπτεμβριο θα ειναι 2 χρονων και 11 μηνων δυομιση παρα ενα μηνα δλδ...>

με μπερδεψανε βρε κοριτσια...

 

δυο χρονων και 11 μηνων ειναι 3 χρονων και οχι δυομισι.....και ναι,μετα τα δυο και μισο υπαγονται στους παιδικους και οχι στους βρεφικους και πρεπει να εχουν βγαλει την πανα....υποχρεωτικα.

Link to comment
Share on other sites

'Ολα οκ...μια ερώτηση...Για τους ελεύθερους επαγγελματίες βεβαίωση έναρξη επιτηδεύματος απο πού το παίρνουμε?

 

εγω τους ειχα παει τα ενσημα μου φωτοτυπια.τι να εκανα?να εβγαζα βεβαιωση για τον ευατο μου?χαχα τα ενσημα τους εδωσα του τεβε και τα δεχτηκαν!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογα τον παιδικο....σε αλλους εχουν δεχτει και παιδακι με πανα....!!!! δλδ αν δεν εχουμε κοψει την πανα ( το σεπτεμβρη 31 μηνων) δεν θα τον παρουν??:shock::shock: χλωμο το κοβω... αφου υπαρχουν οι βρεφικοι....λετε να παθουμε νηλα.....???:shock::shock: μαλλον θα κανω αιτηση μονο με το εσπα αφου και στους δημοσιους ή θελει βυσμα ή θα μου βρουν προφαση την πανα...

Link to comment
Share on other sites

1. Αίτηση-συμπληρωμένο ερωτηματολόγιο της μητέρας ή του πατέρα ή του κηδεμόνα του παιδιού.

 

2. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

 

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

 

4. Βεβαίωση εργασίας του τελευταίου μήνα από τον εργοδότη και των δύο γονέων με τις αποδοχές και για τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα επιπλέον και απόσπασμα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης τελευταίου τριμήνου. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες βεβαίωση έναρξη επιτηδεύματος και αντίγραφο πληρωμής τελευταίου τριμήνου στον ασφαλιστικό τους φορέα.

 

5. Για όσες μητέρες δεν αποδεικνύεται ότι εργάζονται υπεύθυνη δήλωση των εργοδοτών τους με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής τους.

 

6. Ιατρική βεβαίωση για την καλή σωματική και πνευματική υγεία του παιδιού καθώς και φωτοαντίγραφο του βιβλιαρίου υγείας του με τα εμβόλια που προβλέπονται κάθε φορά ανάλογα με την ηλικία του παιδιού. Επίσης, πρόσφατα αποτελέσματα φυματιοαντίδρασης.

 

7. Αντίγραφο επικυρωμένο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του τρέχοντος οικονομικού έτους.

 

8. Κάθε άλλο δικαιολογητικό που το Διοικητικό Συμβούλιο θεωρεί απαραίτητο.

 

9. Αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΕΥΔΑΠ.

 

10.Για την εγγραφή παιδιών αλλοδαπών γονέων στο Σταθμό εκτός των προηγούμενων δικαιολογητικών, απαραίτητη προϋπόθεση είναι και η άδεια νόμιμης παραμονής στη χώρα μας, όπως αυτή αποδεικνύεται από τις ισχύουσες κάθε φορά διατάξεις.

 

* Για την επανεγγραφή απαιτούνται όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά πλην της ληξιαρχικής πράξης γέννησης.

'

 

 

 

Ισχυει για φετος το 2012 η λιστα αυτη με τα δικαιολογητικα;

 

ΥΓ: Το σημειο -8- ειναι κουλό. Τι θα πει --- 8. Κάθε άλλο δικαιολογητικό που το Διοικητικό Συμβούλιο θεωρεί απαραίτητο. ----

Τεσπα!

line_line_r_beg_39_time_1260939600_text_c720caeff0e5ebdcf1e120ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!! Ξέρετε πότε ξεκινάνε οι εγγραφές για φέτος??? Κοίταξα στο site του Δ. Χαλανδρίου , αλλά δεν λέει κάτι σχετικό.

 

edit : Πήρα τ/φ τον παιδικό σταθμό που ανήκουμε και μου είπαν οτι ξεκινάνε στις 15 ΙΟΥΝΙΟΥ!!!

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω ρε κοριτσια... σε ποσους παιδικους σταθμους μπορεις να κανεις αιτηση? θελω να πω με βολευουν 2 που ειναι κοντα στο σπιτι μπορω να κανω αιτηση και στους 2 για να εχω πιθανοτητα να μας παρουν σιγουρα?

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω ρε κοριτσια... σε ποσους παιδικους σταθμους μπορεις να κανεις αιτηση? θελω να πω με βολευουν 2 που ειναι κοντα στο σπιτι μπορω να κανω αιτηση και στους 2 για να εχω πιθανοτητα να μας παρουν σιγουρα?

 

χωρις να ειμαι 100% σιγουρη,νομιζω οτι σε δημοτικους μπορεις να κανεις μονο σε εναν..

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω ρε κοριτσια... σε ποσους παιδικους σταθμους μπορεις να κανεις αιτηση? θελω να πω με βολευουν 2 που ειναι κοντα στο σπιτι μπορω να κανω αιτηση και στους 2 για να εχω πιθανοτητα να μας παρουν σιγουρα?

 

ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑνεις σε δυο και τρεις αιτηση ανετα.απλα φετος τα χαρτια για τις αιτησεις δεν παραδινονται στα σχολεια αλλα στα υπευθυνα βρεφοκομεια της καθε περιοχης.περνα απο το σχολειο που θες και δες τι χαρτια θελουν και π[ου πρεπει να τα πας.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑνεις σε δυο και τρεις αιτηση ανετα.απλα φετος τα χαρτια για τις αιτησεις δεν παραδινονται στα σχολεια αλλα στα υπευθυνα βρεφοκομεια της καθε περιοχης.περνα απο το σχολειο που θες και δες τι χαρτια θελουν και π[ου πρεπει να τα πας.

 

 

στον Δημο Αθηναιων μπορεις να δηλωσεις σε μια αιτηση καθως γινονται ολες στο δημοτικο βρεφοκομειο, πανω απο 3 σταθμους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εχει κανει καμια εγγραφη σε δημο καλλιθεας σε παιδικο σταθμο??? πηρα τηλ στα κεντρικα κρεμου κ μου ειπαν στο σιτε να κατεβασω τα δικαιολογητικα αλλα δεν μου τα κατεβαζει γαμ@@@@@ μου βγαζει προβλημα http://www.kallithea.gr/Default.aspx?pid=22&la=1 εχει κατεβασει καμια ξερετε τι δικαιολογιτικα θελουν θα παω αυριο κ θελω αυριο να τα καταθεσω κιολας να μην τρεχω 100 φορες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ που ενδιαφέρομαι για τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς του Δήμου Πετρούπολης, που και φέτος επιδοτείται μέσω ΕΣΠΑ και οι αιτήσεις γίνονται μέσω ΕΕΤΑΑ, έχω να ρωτήσω τα εξής:

1) Δεν θέλουν βεβαίωση από γιατρό? Στα δικαιολογητικά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

2) Πρέπει να έχει βγάλει την πάνα? Εμένα θα κλείσει τα τρία τον Νοέμβριο.Έχω σκοπό βέβαια να την εκπαιδεύσω, αλλά αν όχι, τι κάνω? Θα έχω πρόβλημα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ενδιαφέρομαι για τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς του Δήμου Πετρούπολης, που και φέτος επιδοτείται μέσω ΕΣΠΑ και οι αιτήσεις γίνονται μέσω ΕΕΤΑΑ, έχω να ρωτήσω τα εξής:

1) Δεν θέλουν βεβαίωση από γιατρό? Στα δικαιολογητικά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

2) Πρέπει να έχει βγάλει την πάνα? Εμένα θα κλείσει τα τρία τον Νοέμβριο.Έχω σκοπό βέβαια να την εκπαιδεύσω, αλλά αν όχι, τι κάνω? Θα έχω πρόβλημα?

Ευχαριστώ!

 

μπες στο parents.cafe.εκει ειναι το θεμα ανοιχτο κ θα σου πουν οι εμπειροι

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...