Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή Τούρτας Γενεθλίων


Recommended Posts

Λοιπον εμεις καναμε το παρτυ μας!!

Οι τουρτες απο το art cake ηταν πολυ ωραιες, η μια ηταν ενα 3D δρακακι, πολυ ωραιο αλλα οχι πολυ νοστιμο επειδη για να σταθει πρεπει να ειναι σφιχτο κεικ και ηταν λιγο οπως τα μπαγιατικα, η αλλη τουρτα ηταν βανιλια με μπισκοτα ορεο και ηταν πολυ νοστιμη και ελαφρια και ωραια σε εμφανιση.

Οποτε μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενη!

Α, να πω οτι τελικα ειχα 23 καλεσμενους και την τελειωσαμε την τουρτα χωρις να κοβω μεγαλα κομματια οποτε δε νομιζω να εφτανε για 30 ατομα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον εμεις καναμε το παρτυ μας!!

Οι τουρτες απο το art cake ηταν πολυ ωραιες, η μια ηταν ενα 3D δρακακι, πολυ ωραιο αλλα οχι πολυ νοστιμο επειδη για να σταθει πρεπει να ειναι σφιχτο κεικ και ηταν λιγο οπως τα μπαγιατικα, η αλλη τουρτα ηταν βανιλια με μπισκοτα ορεο και ηταν πολυ νοστιμη και ελαφρια και ωραια σε εμφανιση.

Οποτε μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενη!

Α, να πω οτι τελικα ειχα 23 καλεσμενους και την τελειωσαμε την τουρτα χωρις να κοβω μεγαλα κομματια οποτε δε νομιζω να εφτανε για 30 ατομα..

 

Να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου!! Πάντα με υγεία!!

Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση!!

Tελικά όπως ίσως είδες παραπάνω επέλεξα το Fresh γιατί ήθελα να ειμαι 100% σίγουρη για το αποτέλεσμα και επίσης μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά για το Art Cake (90 ευρώ).

Πριν παραγγείλω τούρτα και για να επιλέξω γεύση πήγα και αγόρασα ατομικα γλυκακια με τις γεύσεις της τούρτας. Επέλεξα την ίδια με σένα λευκη σοκολάτα με μπισκότα oreo γιατί μόλις την έφαγα ειλικρινά ενθουσιάστηκα!!! Επίσης θεσπέσια γεύση είναι κρεμα και σοκολατα με κουαντρό!! Βγαίνει και χωρίς το ποτό για τα παιδάκια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Κάναμε και εμείς χθες το πάρτυ μας και είπα να σας ενημερώσω για την τούρτα.Λοιπόν,εδώ Θεσσαλονίκη φάρμα τρισδιάστατη με ζωάκια δεν αναλάμβανε κανένα ζαχαροπλαστείο όσο και αν έψαξα.Είχαν μόνο δικά τους σχέδια δηλαδή ένα γατάκι μόνο του,ένα γουρουνάκι ή πλαστικά ζωάκια .Μια φίλη μου μου είπε για τον Μιλτο και πήγα και εκεί.Λοιπόν τουσ περιέγραψα πώς φανταζόμουν την τούρτα,ότι ήθελα τα ζωάκια να είναι από ζαχαρόπαστα και όχι πλαστικά,τους έδειξα και μια φώτο και πραγματικά έγινε καλύτερη από ότι την φανταζόμουν με τρομερες λεπτομέρειες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τον φράχτη μου κάνανε σοκολατένιο.Όλα τρωγόντουσαν!!Επειδή εγώ ήθελα πολλά ζωάκια για να δώσω από ένα στα παιδάκια,τελικά σπιτάκι δε χωρούσε αλλά έγινε πραγματικά πολύ καλή!Θα βάλω κάποια στιγμή φώτο να δείτε.Και έτσι μου έφυγε το άγχος που είχα για την τουρτα.Α!!όσο για την τιμή 16 ευρώ το κιλό .όσο και τα άλλα ζαχαροπλαστεία δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τον φράχτη μου κάνανε σοκολατένιο.Όλα τρωγόντουσαν!!Επειδή εγώ ήθελα πολλά ζωάκια για να δώσω από ένα στα παιδάκια,τελικά σπιτάκι δε χωρούσε αλλά έγινε πραγματικά πολύ καλή!Θα βάλω κάποια στιγμή φώτο να δείτε.Και έτσι μου έφυγε το άγχος που είχα για την τουρτα.Α!!όσο για την τιμή 16 ευρώ το κιλό .όσο και τα άλλα ζαχαροπλαστεία δηλαδη.

 

 

Τέλεια!!Και η τιμή μια χαρά!!Ο Μίλτος έχει πολύ νόστιμα γλυκά!(Αμάν,από το πρωί ξεκινήσαμε την σοκολατοσυζήτηση...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα και τον φράχτη μου κάνανε σοκολατένιο.Όλα τρωγόντουσαν!!Επειδή εγώ ήθελα πολλά ζωάκια για να δώσω από ένα στα παιδάκια,τελικά σπιτάκι δε χωρούσε αλλά έγινε πραγματικά πολύ καλή!Θα βάλω κάποια στιγμή φώτο να δείτε.Και έτσι μου έφυγε το άγχος που είχα για την τουρτα.Α!!όσο για την τιμή 16 ευρώ το κιλό .όσο και τα άλλα ζαχαροπλαστεία δηλαδη.

 

Πολυ ωραία ακούγονται όλα αυτά!! Και του χρόνου!! Βάλε καμια φωτό να δούμε!!

Η τιμή, δεν το συζητώ, είναι σουπερ-ντουπερ!! Αλλα εδώ στην Αθήνα την έχουν δει όλοι ακόμα και οι συνοικιακοί!!

Πάντως τυχαία σήμερα έμαθα ότι το Max Perry κάνει και τούρτες και είναι πολύ φθηνές κάπου 13 ευρώ το κιλό!!! Δεν ξέρω αν είναι και ωραίες βέβαια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η δική μας τούρτα με θέμα "Φάρμα των Ζώων"

b59e4fac.jpg

(περισσότερες φώτο στο θέμα "Πάρτυ φάρμα" στην ίδια ενότητα

 

Χάρμα είναι!!! Πολύ χαριτωμένα τα ζωάκια!!! Πολύ καλή επιλογή έκανες! Σίγουρα η μικρή σου θα ενθουσιάστηκε!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως τυχαία σήμερα έμαθα ότι το Max Perry κάνει και τούρτες και είναι πολύ φθηνές κάπου 13 ευρώ το κιλό!!! Δεν ξέρω αν είναι και ωραίες βέβαια...

 

Πηγα περσι σε παιδικο παρτυ που ειχαν για τουρτα μια 3D Μινι Μαους απο το Max Perry και ηταν ωραια σε εμφανιση και πολυ νοστιμη

αν και κεικ (καλυτερη απο το art cake σε γευση παραδεχομαι..:) )

Να σου ζησει Marigoula το παιδακι σου βλεπω στο τικερακι σου οτι εγινε 2! :D

Κανατε το παρτυ σας? Ωραια η τουρτα απο το fresh τελικα?

]dragon

dragonkku.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πηγα περσι σε παιδικο παρτυ που ειχαν για τουρτα μια 3D Μινι Μαους απο το Max Perry και ηταν ωραια σε εμφανιση και πολυ νοστιμη

αν και κεικ (καλυτερη απο το art cake σε γευση παραδεχομαι..:) )

Να σου ζησει Marigoula το παιδακι σου βλεπω στο τικερακι σου οτι εγινε 2! :D

Κανατε το παρτυ σας? Ωραια η τουρτα απο το fresh τελικα?

<a href=' alt=''>'>dragon

dragonkku.jpg

 

Ναι γίναμε 2!!! ;) ;) :) :) Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου!!

Κάναμε χτες το παρτάκι μας, περάσαμε πολύ πολύ ωραία μικροί και μεγάλοι!! Και του χρόνου να είμαστε καλά να το επαναλάβουμε!!

Η τούρτα από το Fresh ήταν κα-τα-πλη-κτι-κή!!!! Άρεσε πολύ σε όλους ακόμα και σε αυτούς που δεν είναι φαν των γλυκών!! Και από εμφάνιση πολύ χαριτωμενη με την Kittoύλα!!

Δεν έχω φωτο από τη δικιά μας αλλα δείτε αυτή που έβγαλα από το άλμπουμ του μαγαζιού, είναι η ίδιαimg0331zv.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Link to comment
Share on other sites

Marigoula,να την χαίρεσαι την κουκλίτσα σου!!Να είστε όλοι καλά,να γιορτάζετε τόσο όμορφα κάθε χρόνο!!:D

 

Σ'ευχαριστώ κοπέλα μου :) :)

Να σαι καλά κι εσύ και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να και η δική μας τούρτα γενεθλίων! Φέτος εφτιαξα στη μικρή μου έναν κουβα με τα αγαπημένα της παπακια να κανουν το μπανακι τους μέσα σε μπολικη σαπουνάδα!

p2050772.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Γεια στα χέρια σου!! Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου !!

Βρε τι χρυσοχέρες είστε εσείς!!!

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ανεπρόκοπες σαν κι εμένα γιατί αλλιώς θα είχαν φαληρίσει οι ζαχαροπλάστες!! ;):) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη η τουρτίτσα!!!Η σαπουνάδα από τί είναι φτιαγμένη??Μου μοιάζει για σαντιγύ,αλλά πώς κάθεται στο πλάι της τούρτας χωρίς να γλυστράει??:?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις εχές και τα καλά σας λόγια!

cristina κι ομως είναι σαντγύ!Και γω νομιζα ότι δε θα στεκονταν αλλα τελικά με σφιχτή και πολύ παγωμένη σαντιγυ στεκεται ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις εχές και τα καλά σας λόγια!

 

cristina κι ομως είναι σαντγύ!Και γω νομιζα ότι δε θα στεκονταν αλλα τελικά με σφιχτή και πολύ παγωμένη σαντιγυ στεκεται ώρες!

 

 

Μπράβο,την έκανες υπέροχη!!Άσε που,πόσες ώρες να στεκόταν εκεί η τουρτίτσα...ψίχουλο δεν θα έμεινε!!!;)

Και κάτι άλλο...τα γύρω γύρω είναι μπισκότα??Αν είναι κάτι που έφτιαξες μόνη σου,πες μας και την συνταγή!:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η τούρτα είναι με παντεσπάνι σοκολάτας αλειμμένο με μαρμελάδα φράουλα και γεμιση κρέμα σοκολάτα με σταγόνες σοκολάτας γαλακτος. Συνταγή αλεξίας αλεξιάδου από το real food, η οποία πετυχαίνει πάντα! Αφού έστησα την τούρτα και την επάλειψα με σαντιγύ τοποθέτησα τα γύρω γύρω τα οποία είναι κιτ- κατ, αλλά από την πίσω πλευρά τους, την οποία χάραξα με οδοντογλυφίδα για να σχηματίσω τους ρόζους του ξύλινου και καλά κουβα. Αυτά όλα έγιναν παρασκεύη βράδυ. Το σάββατο το πρωι τοποθέτησα τα παπακια και έκανα ροζέτες με τη σαντιγύ για τη σαπουνάδα. Έμεινε ατόφια μέχρι που την κόψαμε το βραδάκι....μετά δεν έμεινε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...